Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry λαθος 30αρια addons


Η RAM είναι για τρώγεται, το έχουμε ξανασυζητήσει. Όταν είχα 2 GB RAM o Chrome με 4 καρτέλες έτρωγε γύρω στα 500 MB. Για μένα η διαφορά είναι πολύ μικρή απο τη στιγμή που κερδίζω σε απόκριση.

ναι, αλλα για μενα ειναι προβλημα 3gb ram εχω, αλλα δεν γινεται να μου τα τρωει ολα και να μην μου μενουν resources να δουλεψω,

και ηθελα να δουλεψει γιατι στο firefox εχω θεμα με τα https (ο εργοδοτης μου παιρνει το ownership)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8gb εχω. Απλα μου φαινεται τραγικο, το να εχεις fb insomnia gmail twich και να τρωει 2 gb.

 

Άμα έχεις 8 gb είναι φυσιολογικό. Απο τη στιγμή που έχεις 8 gb γιατί θέλεις να έχεις άχρηστη RAM να κάθεται; Καλύτερα να πιάνει περισσότερη RAM ο browser, αλλά να μην τρώει κολλήματα οταν πας να ανοίξεις 3-4 καρτέλες ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει λογικη αυτο που λες ρε thomas; δλδ αν ειχε 2gb τι θα γινοταν; θα τρωγε λιγοτερα; διαβαζει δηλαδη και αποφασιζει ποση θα χρησιμοποιησει; δεν πιστευω οτι ειναι τοσο ξυπνιο


κι εχει και γυαλα ας πουμε; γιατι που ξερει αυτο αν εχω θα χρειαστω τα resouyrces για να τρεξω κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου οτι στον υπολογιστη της δουλειας χρειαζομαι 3 browser με 5-6 καρτελες ο καθενας. εαν δεν ειχα 8gb δεν θα την πάλευε με τιποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει λογικη αυτο που λες ρε thomas; δλδ αν ειχε 2gb τι θα γινοταν; θα τρωγε λιγοτερα; διαβαζει δηλαδη και αποφασιζει ποση θα χρησιμοποιησει; δεν πιστευω οτι ειναι τοσο ξυπνιο

 

Έτσι λειτουργούν όλες οι εφαρμογές στα Windows. Δεν τρώει ίδια ποσότητα RAM μια εφαρμογή σε ένα σύστημα με 2 gb και σε ένα με 4 gb. Πάντα η κατανάλωση RAM είναι μεγαλύτερη όταν το σύστημα έχει περισσότερη RAM για να γίνεται αυτό που είπα πιο πάνω. Το λειτουργικό προσπαθεί να εκμεταλλευτεί όση RAM περισσότερη γίνεται για να μην υπάρχουν αστάθειες στο σύστημα.

 

Ελεύθερη RAM = Άχρηστη RAM

 

Έτσι είναι δομημένα όλα τα λειτουργικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, πασο, αλλα δεν ειναι και σωστο, γιατι που ξερει το λειτουργικο τι εχω σκοπο εγω να κανω μετα;

μπορει να θελω να τρεξω photoshop, autocad, visual studio και δεν ξερω κι εγω τι αλλο,

αμα μου χει φαει την μνημη για να την δωσει στο browser και μετα εγω δεν θα μπορω να δουλεψω, δεν το βρισκω καθολου σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λες. Εχω 4GB σε 32αρια xp και εδω και λιγους μηνες δεν τολμαω να ανοιξω photoshop και browser μαζι! Και εκτος απο την απαραδεκτη χρηση μνημης των browsers, ακομα και στο about:blank, εχουμε και ακομα πιο απαραδεκτες σελιδες που γινονται πιο βαριες καθε χρονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωί, μου το έδειχνε το αστεράκι. Τώρα που άνοιξα ξανά το λάπτοπ (μετά από 12ωρο κλειστό) δεν το δείχνει. Επίσης, στο youtube δεν δείχνει την οθόνη του βίντεο σωστά. Αρχικά τη δείχνει μαύρη, αν πατήσω πάνω του τη δείχνει κανονικά, αλλά το βίντεο κάνει γραμμές. Δεν πρέπει να είναι κάρτα γραφικών γιατί το vlc παίζει κανονικά. 
Το κάνει και σε κανέναν άλλο αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα 3gb σε 7αρια 64bit (χαλασε το ενα σλοτ εξου και τα 3),

ειχα ανοιξει καμποσες φορες το photoshop μαζι με chrome για light επεξεργασια επιπεδου noob.

Kαι games επαιζα.

Ολα αυτα με μινιμουμ 8 extensions και average 4 tabs.

Τωρα με τα 8gb δεν με απασχολει γιατι πολυ απλα αυτος ειναι ο σκοπος οπως ειπε και ο Thomas.

Εαν η δουλεια σου απαιτει πολλα tabs ειναι απολυτα λογικο να πας σε αναβαθμιση, οι απαιτησεις δεν ειναι ιδιες οπως παλια.

Ο chrome ετσι δουλευει οποτε προσαρμοζεσαι, αν δεν σαρεσει εχεις επιλογες.

 

Πετυχα πριν λιγες μερες το The Great Suspender που κανει suspend τα tabs που δεν εχεις ανοιξει ακομα.

Υπαρχουν και αλλα παρομοια, τσεκαρετε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει, αλλα δεν ειναι ουτε καν "beta", διαβασε:

 

 

 

Google Chrome Portable Beta, Dev, 64-bit
For testers, developers and other advanced users, the dev and beta releases of Google Chrome is also available as a portable app. It will install alongside your standard install of Google Chrome in a GoogleChromePortableDev or GoogleChromePortableBeta folder, allowing you to test out the upcoming version without impacting your main Google Chrome Portable install. Please note that this is not intended to be used as your primary, everyday browser as it is not even to beta build quality. It will be updated as time permits to allow people to try out upcoming features of Chrome.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...