Προς το περιεχόμενο

6.8 εκατομμύρια ενεργοποιήσεις Android και iOS συσκευών ανήμερα των Χριστουγέννων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί δεν βγαίνουν; σου λέει καθημερινά μέσο όρο ενεργοποιούνται 700Κ, και την παραμονή Χριστουγέννων, όπου ψωνίζει ο περισσότερος κόσμος σε όλο τον πλανήτη ήταν πενταπλάσιοι από τον μέσο όρο μας. Δεν είναι λογικό στις γιορτές όλες οι εταιρίες να πουλάνε πολύ πάνω από τον μέσο όρο;

Γιατι το άρθρο λέει ότι τις πρώτες 20 μέρες του Δεκεμβρίου είχαμε 1,5 εκατομμύρια ενεργοποιησεις ενώ το link που δίνω εγω μιλάει για 700.000 ενεργοποιησεις κάθε μερα. Μάλιστα οι 700.000 είναι μόνο android ενώ εδω μιλάει και για iOS.

Πολυ πιο λογικό μου φαίνεται να ενεργοποιούνται 1,5 εκατομμύριο συσκευές και απο τα 2 λειτουργικά παρα 700.000 μόνο για ένα τη μέρα. Δεν βγαίνει και πληθυσμιακά το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή τρεις συσκευές έκαναν 3,1 εκ. ενεργοποιήσεις και 100+ έκαναν 3,7 εκ. ενεργοποιήσεις; Περίφημα τα πάει το ανδροϊδές :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανούν τα πραγματικά μεγέθη στο τέταρτο τρίμηνο του 11. Πάντως για να είναι κάποιοι και ψυχολογικά προετοιμασμένοι... :lol:

 

http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1848514

 

http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1764714

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και έβαλες τα link για ψυχολογική προετοιμασία γιατί με τρεις συσκευές να έχεις το 1/3 πωλήσεις από αυτές που έχουν 100+ κινητά μαζί, κάποιοι θα χρειαστούν χάπια :P

 

Θα είχε ενδιαφέρον, πάντως, να δούμε και τα νούμερα για συσκευές από 400€ και πάνω σε όλα τα λειτουργικά συστήματα γιατί να συγκρίνεις πωλήσεις συσκευών με 400 και 500€ διάφορα τιμής είναι λίγο άτοπο οποίο λειτουργικό και να χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον, πάντως, να δούμε και τα νούμερα για συσκευές από 400€ και πάνω σε όλα τα λειτουργικά συστήματα γιατί να συγκρίνεις πωλήσεις συσκευών με 400 και 500€ διάφορα τιμής είναι λίγο άτοπο οποίο λειτουργικό και να χρησιμοποιούν.

Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη σύγκριση αυτή που λες.Καλύτερα δεν είναι να συγκρίνεις 2 μόνο συσκευές που παίζουν στην ίδια κατηγορία;

πχ το iphone 4s με το Galaxy S II το οποίο είναι το top σε πωλήσεις Android smartphone.

 

http://www.itproportal.com/2011/12/21/iphone-leads-galaxy-s2-christmas-smartphone-sales-blackberry-bouncing-back/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη σύγκριση σκέφτηκα πρώτη αλλά την θεώρησα άνιση γιατί από τότε που παρουσιάστηκε το πρώτο iPhone είναι το top selling smartphone στην high-end κατηγορία και ήθελα να αμβλυνθούν κάπως οι εντυπώσεις, ειδικά από τη στιγμή που ένας από τους λόγους για τους οποίους κατηγορείται, είναι το "αδύναμο" hardware σε σχέση με άλλα high-end μοντέλα.

 

Anyway, τα νούμερα δείχνουν περίπου πως έχει η κατάσταση στην αγορά: Το Android έχει 50% γιατί το βρίσκεις σε 100+ μοντέλα για όλα τα βαλάντια (τόσο φτηνά μερικά που αντικαθιστούν πλέον τα dumbphones), τη δύναμη του οικοσυστήματος και της ποιότητας του iOS και την -χωρίς σταματημό- κατρακύλα των υπολοίπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί με τρεις συσκευές να έχεις το 1/3 πωλήσεις από αυτές που έχουν 100+ κινητά μαζί

 

μπορουμε απο καπου να μαθουμε τι ποσοστα στην αγορα κατεχουν ξεχωριστα,τα iphone 1,3g,3gs,4 και 4s;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι προτιμούν να έχουν επιλογές και με το να είναι η android πλατφόρμα ανοικτή κατάφερε να φέρει κοντά τόσες εταιρίες και πάνω από 500+ συσκευές, μήπως να κατηγορήσουμε την πλατφόρμα που η άλλη έχει 3 όλες και όλες συσκευές;;; :P

 

Για αυτό το λόγο άλλωστε γίνονται πάντα συγκρίσεις μεταξύ λειτουργικών/πλατφορμών, αν θέλει η apple να χτυπήσει το android στις τιμές θα μπορούσε να βγάλει και μία φθηνότερη συσκευή, ή αν ήθελε να αυξήσει το market share της πλατφόρμας της θα μπορούσε να δώσει το λειτουργικό της σε άλλες εταιρίες όπως πχ ήταν το symbian πριν το άνοιγμά του.

 

Αυτό που λέτε εσείς είναι κάτι τελείως διαφορετικό και θα μπορούσε να γίνει σύγκριση με βάση την τιμή, πχ smartphone στα 600+, αλλά επειδή υπάρχουν πάρα πολλοί που προτιμούν να δώσουν μικρότερα ποσά και να μην πληρώσουν την υπεραξία του brand για αυτό και βλέπετε αυτή την διαφορά στον όγκο πωλήσεων και αυτή διαρκώς να αυξάνει από τρίμηνο σε τρίμηνο. :-)

 

Τώρα για το θέμα της ποιότητας του λειτουργικού, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι κάτι ποιοτικό δεν χρειάζεται κάθε εβδομάδα πατσάρισμα ή θα περίμενε κάποιος να μην υπάρχουν αναφορές στο secunia, ή η ποιότητα να φαινόταν σε ειδήσεις τύπου "τα android κινητά παρουσιάζουν περισσότερες ζημιές" όταν τελικά αυτές οι λίγες ακριβές συσκευές με ios είναι που βάσει των κλήσεων των χρηστών τους παρουσιάζουν περισσότερα προβλήματα (όπως αυτά γίνονται αντιληπτά από τους κατόχους τους και εξαρχής δικαιολογούν τη δημιουργία τέτοιων ειδήσεων). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν άντεξα,σε διάβασα (τις 2 πρώτες σειρές μη φανταστείς).

To ανοιχτό Android

Is Android Open? Not So Much, Study Finds

 

α μπραβο.

 

Eπισης μην ξεχναμε πως ο Google Chrome Browser ειναι κλειστος,δεν ειναι open source oπως ειναι ο Chromium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν άντεξα,σε διάβασα (τις 2 πρώτες σειρές μη φανταστείς).

To ανοιχτό Android

Is Android Open? Not So Much, Study Finds

 

:lol: Βρε μη φοβάσαι βρε, διάβαζε άφοβα, δεν θα σε μαλώσει κανείς... :mrgreen:

 

To android ως λειτουργικό προφανώς και είναι ανοικτό, κατεβάζεις τον πηγαίο κώδικα και δημιουργείς εκτελέσιμο. Αν δεν ήταν ανοικτό ως λειτουργικό δεν θα υπήρχαν custom roms. :-)

 

Σε ότι αφορά τις εφαρμογές της google, αν διάβαζες όσα γράφονται θα είχες αντιληφθεί αναφορές σε πακέτα εφαρμογών της google που εγκαθίστανται extra και δεν δίνονται μαζί με τις rom επειδή προέκυψε θέμα καταπάτησης πνευματικών δικαιωμάτων.

 

Το ότι μία εταιρία έδωσε ένα ανοικτό λειτουργικό δεν σημαίνει ότι για το κάθε τι που προσφέρει θα πρέπει να ακολουθεί την ίδια λογική, προσωπικά βέβαια θα το ήθελα, (πχ δημιουργία gmail account και μαζί και ο κώδικας που τρέχει στον server). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσων το android ειναι ανοιχτο,μπορω εγω ως εταιρεια κινητων να το παρω,να φτιαξω την δικια μου διανομη και να το χρησιμοποιησω στα κινητα μου πουλοντας εφαρμογες για τα κινητα μου,μεσα απο το δικο μου online store χωρις να εχω απολυτως καμια υποχρεωση προς την Google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...