Προς το περιεχόμενο

[ΦΗΜΗ] Το Samsung Galaxy S III θα έχει τετραπύρηνο επεξεργαστή;


c0prse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα όμως είναι ότι το android έχει widget. Και ολοι κατά βάθος θέλουμε smoothnes επιπεδου ios, και widgets.. Στα παιχνίδια δε νομίζω να δεις καμία διάφορα. Εκεί παίζουν ρολο 3d graphics κυρίως, και ηδη έχεις hardware acceleration. Αυτό κανει η κάρτα γραφικών. Αλλιώς δε θα έτρεχαν καθόλου. Βελτιωση smoothnes αναμένουμε στο ui, πχ τους launcher, τους browser ,πχ dolphin blowser (ηδη υποστηρίζει ics και hardware acceleration ) , σε εφαρμογές με scroling πχ facebook, τέτοια πράγματά..

 

android.png

Σκέψου εκτός από τα widgets,εγω βρήκα κ εβαλα κ ρομ με sense!:-)

Στα 3d παιχνίδια με καθαρή android custom rom και πάλι στα WP έτρεχαν πολύ καλύτερα κ χωρίς κολλήματα!

Για τους browsers, στα Android είναι πιο γρήγοροι κ πιο smooth.Φυσικα στα WP δεν εχεις και επιλογές για αλλά browsers,εκτός από το ie!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Privateer συμφωνούμε οτι υπήρχε απο το honeycomb ακόμη αλλά συγκεκριμένα ανέφερα οτι στο ICS ειναι ενεργοποιημένο απο default και αυτή είναι η διαφορά.

 

όλο το story ειναι στο link που παρέθεσε πολύ σωστά ο digekas.

 

ειναι default ενεργοποιημενο για τα apps οντως. Αυτο δεν σημαινει οτι πολλα apps δεν χρησιμοποιουσαν ηδη ΗΑ.

Και ναι δεν υπαρχει κινητο με 3.0 αλλα οποιος εχει εμπειρια απο android tablet ξερει οτι το honeycomb σε smoothness χωλενει. Οποτε ουτε εκει λυθηκε το προβλημα της ομαλοτητας επειδη ενεργοποιησαν το ΗΑ.

 

οπως λεει και στο αρθρο

Hardware accelerated drawing is not a magical silver bullet to butter-smooth UI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λέει τίποτα ότι και να κάνουν.

 

Ας κοιτάξουν να κατασκευάσουν πρώτα μια μπαταρία της προκοπής σε όλα αυτά τα κινητά, και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας μονοπύρηνο στο DESKTOP μου, απορώ τι μπορεί να χρειάζεται 4πύρηνος σε ένα κινητό.

Διαχρονικη η απο πανω ερωτηση.

Εγω προτεινω να απογορευτει η εξελιξη της τεχνολογιας και να επιστρεψουμε στους pentium 166 με 1500ευρω (500.000δρχ τοτε), τις PSTN γραμμες κλπ για να μην υπαρχουν αποριες.

 

Και 4πυρηνους με win7 στα 600ευρω να δικαιουνται μονο οσοι εχουν διπλωμα gamer η γραφιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας μονοπύρηνο στο DESKTOP μου, απορώ τι μπορεί να χρειάζεται 4πύρηνος σε ένα κινητό.

 

όλα είναι θέμα κόστους... ο τετραπύρηνος θα είναι ακριβώς τώρα που θα βγει αλλά θα πέσουν οι τιμές (και άλλο) των διπύρηνων. Αν πας να αγοράσεις κινητό λοιπόν σχεδόν δεν θα συμφέρει να πάρεις μονοπύρηνο. Ότι γίνεται τόσο καιρό και στους υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου πω ότι πολύ πιθανό να δούμε σύντομα dual boot κινητό με Android/Ubuntu η κάποια άλλη διανομή.

 

http://www.youtube.com/watch?v=BHZiCvvKN8U

 

ήδη κυκλοφορει automated installer για ubuntu.

ζηλευω τα άτομα με αυτές τις γνώσεις!

 

@edit το εχουν απαντήσει προηγουμενοι συνφορουμιστες :)

 

θα γράψω γιατι χρειάζομαι εγω ενα smartphone τότε :P

 

θέλω να εχω ενα gps για κάποια στιγμή που ψάχνω ενα φαρμακείο που ειναι ή το ξενοδοχειο που έκλεισα να παω μια βόλτρα.

 

Θέλω αν δεν εχω κουβαλήσει την φωτογραφικη μου μηχανή να μπορω να κρατήσω μια στιγμή που μου έτυχε και θέλω να την θυμαμαι.

 

θέλω οταν ειμαι σε ενα λεοφωρειο ή σε ενα ταξίδι να μπορω να ακουσω λιγη μουσική να περάσει η ώρα

 

Θέλω να ελεγχω τα email μου για καποια πράγματα που δεν θέλω να περιμενω να παω σπιτι και να απαντήσω το βράδυ.(απο τις αγγελίες του insomnia μέχρι ενα tracking number για ενα δέμα που περιμένω)

 

Θελω να δώ τον καιρό και αν θα χρειαστώ ομπρέλλα τις επόμενες δέκα ώρες

 

θελω να εχω ενα ημερολογιο μπροστά μου με γιορτές και υποχρεώσεις

 

Θέλω να μπορώ να μπω στο ιντερνετ να ενημερωθώ και να μην περιμένω να πάρω εφημερίδα

 

αυτά τα κάνει και ενα κινητό των 200 ευρώ αλλα τα κάνει αργά.

 

έδωσα 300 ευρώ και πηρα ενα nexus s που τα κάνει ταχυτατα πιστευω.

 

600 ευρώ δεν θα έδινα πάντωςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαχρονικη η απο πανω ερωτηση.

Εγω προτεινω να απογορευτει η εξελιξη της τεχνολογιας και να επιστρεψουμε στους pentium 166 με 1500ευρω (500.000δρχ τοτε), τις PSTN γραμμες κλπ για να μην υπαρχουν αποριες.

 

Και 4πυρηνους με win7 στα 600ευρω να δικαιουνται μονο οσοι εχουν διπλωμα gamer η γραφιστα.

 

Άρα τα κατασκευάζουμε/αγοράζουμε επειδή μπορούμε, δεν διαφωνώ, η τεχνολογική πρόοδος δεν σταματάει. Αλλά δεν κάνει και απαραίτητα τη ζωή μας πιο εύκολη (μια μεγάλη εξέλιξη στις μπαταρίες των κινητών, όπως ανέφερε και κάποιος σε πιο πίσω σελίδα θα τη θεωρούσα πολύ πιο χρήσιμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τα κατασκευάζουμε/αγοράζουμε επειδή μπορούμε, δεν διαφωνώ, η τεχνολογική πρόοδος δεν σταματάει. Αλλά δεν κάνει και απαραίτητα τη ζωή μας πιο εύκολη (μια μεγάλη εξέλιξη στις μπαταρίες των κινητών, όπως ανέφερε και κάποιος σε πιο πίσω σελίδα θα τη θεωρούσα πολύ πιο χρήσιμη).

 

δεν κάνει πιο εύκολο την ζωή μας να έχουμε περισσότερη επεξεργαστική ισχύς στην διάθεση μας;

δεν διαφωνώ για τις μπαταρίες.Και η θεραπεία για τον καρκίνο και το aids θα ταν ακόμα πιο χρήσιμη απο την εξέλιξη στη μπαταρία αλλά τι να κάνουμε.Το ανθρώπινο είδος έφτασε στον καπιταλισμό και ότι δεν συμφέρει τους πλούσιους,δεν φτιάχνεται.Με το να γκρινιάζουμε όμως γιατι το S III θα χει τετραπύρηνο επεξεργαστή και πόσο ανούσιο θα ναι δεν βοηθάμε την κατάσταση.Εφόσον όμως είναι αναβάθμιση ενός υπάρχουν προιόντος δεν έχουμε παρά να την δεχτούμε θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τα κατασκευάζουμε/αγοράζουμε επειδή μπορούμε, δεν διαφωνώ, η τεχνολογική πρόοδος δεν σταματάει. Αλλά δεν κάνει και απαραίτητα τη ζωή μας πιο εύκολη (μια μεγάλη εξέλιξη στις μπαταρίες των κινητών, όπως ανέφερε και κάποιος σε πιο πίσω σελίδα θα τη θεωρούσα πολύ πιο χρήσιμη).

Aυτο που δεν καταλαβαινεις, ειναι οτι το 4πυρηνο κινητο που αυτη τη στιγμη σου φανταζει -δικαιολογημενα- ανοησια/αχρηστο/υπερβολη κλπ, σου δινει προσβαση σε κατι αλλο πχ στα smartphone που πριν 4-5 δεν εβρισκες με κατω απο 500 ευρω. Τωρα βρισκεις με 130ευρω, αυριο θα βρισκεις με 80 ευρω, ακριβως επειδη εξελιχτηκαν τα high end smartphones και χασαν την εμπορικη αξια τους τα παλαιοτερα.

 

Το ενα φερνει το αλλο, μη στεκεστε μονο στην υπερβολη των 4 πυρηνων. Μας βολευει τα high end να εξελισσονται διοτι πεφτουν οι τιμες στα υπολοιπα και τελικως αποκτουμε ΟΛΟΙ ευκολη προσβαση στην τεχνολογια. Ειτε αυτο λεγεται smartphone, ειτε desktop, ειτε laptop (καποτε ειχαν 1.000.000++δρχ τα entry lvl), ειτε aDSL, ειτε TFT/LCD οθονες-τηλεορασεις, ειτε, ειτε...Αν για ολα αυτα δεν εβγαινε παντοτε ενα τουμπανο high end, θα ημασταν ακομα στην εποχη του 60.

 

Συν τοις αλλοις το high end για την εποχη που βγαινει μπορει ναναι ψιλοαχρηστο στον μεσο χρηστη, αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν ανοιγει νεες προοπτικες για τα επομενα χρονια. Το 4πυρηνο κινητο τωρα ειναι αχρηστο, δινει ομως στους developers τεραστιες προοπτικες για να αναπτυξουν οτι λογισμικο θελουν, οτι απαιτησεων θελουν.

 

*Στο θεμα των μπαταριων εγω εχω μια αλλη αποψη. Την ιδια που εχω και στο θεμα των desktop/laptop. Δεν χρειαζεται να εξελιξουμε τις μπαταριες -τουλαχιστον δε θα επρεπε να ειναι πρωτη προτεραιοτητα αυτο- αλλα να κοιταξουν να μειωσουν την καταναλωση στα ιδια τα hardware που παραγουν. Μολις ασχοληθηκαν λιγο στα desktop pc το κανανε πανευκολα, αρα εχουν ακομα πολλα περιθωρια βελτιωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ βρε παιδιά ότι κάθε τεχνολογική εξέλιξη είναι ένα βήμα μπροστά (εξάλλου είμαι από αυτούς που παραδέχονται ότι χωρίς συγκεκριμένες τεχνολογίες δεν ζουν :P ), απλά εμένα μου είναι άχρηστη η εν λόγω τεχνολογία. Εμένα, ε, μην με φάτε πάλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γράψω γιατι χρειάζομαι εγω ενα smartphone τότε :P

 

θέλω να εχω ενα gps για κάποια στιγμή που ψάχνω ενα φαρμακείο που ειναι ή το ξενοδοχειο που έκλεισα να παω μια βόλτρα.

 

Θέλω αν δεν εχω κουβαλήσει την φωτογραφικη μου μηχανή να μπορω να κρατήσω μια στιγμή που μου έτυχε και θέλω να την θυμαμαι.

 

θέλω οταν ειμαι σε ενα λεοφωρειο ή σε ενα ταξίδι να μπορω να ακουσω λιγη μουσική να περάσει η ώρα

 

Θέλω να ελεγχω τα email μου για καποια πράγματα που δεν θέλω να περιμενω να παω σπιτι και να απαντήσω το βράδυ.(απο τις αγγελίες του insomnia μέχρι ενα tracking number για ενα δέμα που περιμένω)

 

Θελω να δώ τον καιρό και αν θα χρειαστώ ομπρέλλα τις επόμενες δέκα ώρες

 

θελω να εχω ενα ημερολογιο μπροστά μου με γιορτές και υποχρεώσεις

 

Θέλω να μπορώ να μπω στο ιντερνετ να ενημερωθώ και να μην περιμένω να πάρω εφημερίδα

 

αυτά τα κάνει και ενα κινητό των 200 ευρώ αλλα τα κάνει αργά.

 

έδωσα 300 ευρώ και πηρα ενα nexus s που τα κάνει ταχυτατα πιστευω.

 

600 ευρώ δεν θα έδινα πάντωςς

 

Ωραίος ο karaLRS! Αυτό είναι το μοτίβο του μέσου χρήστη Smartphone (με την προυπόθεση οτι ξέρει γιατί το πήρε). Θα προσθέσω και τα παιχνίδια για να πιάσουμε το 99% των χρηστών smartphone σε όλο τον πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαχρονικη η απο πανω ερωτηση.

Εγω προτεινω να απογορευτει η εξελιξη της τεχνολογιας και να επιστρεψουμε στους pentium 166 με 1500ευρω (500.000δρχ τοτε), τις PSTN γραμμες κλπ για να μην υπαρχουν αποριες.

 

Και 4πυρηνους με win7 στα 600ευρω να δικαιουνται μονο οσοι εχουν διπλωμα gamer η γραφιστα.

Χαχα τι μου θυμισες, το 2001 ειχα παρει το πρωτο καθαρο Η/Υ μεχρι τοτε ειχα Amiga και Amstrad που ηταν πιο πολυ "κονσολες".

 

Θυμαμε οτι ειχα σκασει σχεδον ενα μυριο με τοκους απο δοσεις κλπ γιατι το αντιγραφικο ηταν απο τα πρωτα (pionner) και ειχε ενα σκασμο λεφτα επισης ειχα 512 μνημη και 20αρη σκληρο και μου ειχε πει τοτε ο υπευθηνος οτι θα αρχησεις πολυ να τον γεμισεις :-D

 

Οπως λεει λοιπον και ο φιλτατος MiDi_MiLiZ τα νεα μηχανηματα ειναι για τους gamers και τους επαγγελματιες ολοι οι υπολοιποι βολευομαστε με κατι πιο φθηνω, βεβαια η εξεληξη μας βοηθα γιατι περνουμε τα παντα πιο φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να συμπληρωσω ,οτι δεν εχει σημασια το εκαστοτε κινητο/smartphone κλπ κλπ....τι κανει και τι προκειται να κανει....σημασια εχει οτι η τεχνολογια μεταφερεται πλεον σε συσκευες καθημερινης χρησης (ποιος δεν χρησιμοποιει κινητο πλην της βορειας κορεας?).Απλα Θεωρω οτι ειναι ζητημα αν σε 10 ετη απο τωρα θα υπαρχουν λαπτοπ pc .....πιστευω οτι δε θα ηταν καθολου ασχημο να εχεις μια συσκευη μικρη που να τα εχει ολα ,εστω και λιγο "παντοφλα" !!!!εξαλλου αντι να δωσεις 700-800 για εναν μεσο λαπτοπ, τα δινεις σε μια τετοια συσκευη και κανεις ολες τις δουλειες που θα εκανε και το λαπτοπ .

Τωρα για desktop pc ,εκει δε ξερω τι θα γινει ή δε ξερω αν παιρνει κατι για να μικρυνουν σε ογκο με τις ιδιες επιδοσεις!!!!!

Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα με βολευε προσωπικα να ειχα ενα κινητο με τις δυνατοτητες λαπτοπ και εκει βλεπω να προσανατολιζονται οι εταιριες πλεον !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...