Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η Firaxis ανακοίνωσε ότι θα παρουσιάσει μέσα στο 2012 τη δική της εκδοχή (reimaging) του παλιού, καλού και (απλά) αξεπέραστου UFO: Enemy Unknown.

 

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η Firaxis θα φροντίσει να μείνει πιστή στα στοιχεία εκείνα που έκαναν το πρωτότυπο UFO:Enemy Unknown ορόσημο στην ιστορία του pc gaming. Σίγουρα είναι μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη, δεδομένης της αναστάτωσης που προκλήθηκε με την ανακοίνωση ότι το XCOM θα είναι, κατά βάση, ένα FPS.

 

Περισσότερες πληροφορίες στο τελευταίο τεύχος του Game Informer Magazine. Λογικά, μόλις λήξει η συμφωνία για exclusive preview με το συγκεκριμένο περιοδικό θα δοθούν περισσότερες πληροφορίες στη δημοσιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο νεο! Ελπιζω να κρατησουν το ιδιο gameplay και να το εμπλουτισουν με νεα στοιχεια!

 

ps: καθομαστε και περιμενουμε το ντιαμπλο ΙΙΙ .... αυτες ειναι παιχνιδαρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μαλιστα. Ειναι ενα παιχνιδι που μπορει να επωφεληθει απο ενα σωστο makeover. Αν προσεξουν θα ειναι σιγουρη επιτυχια. Το παιχνιδι θα μπορουσε να παιχτει ακομα και σημερα ευχαριστα αν δεν ηταν τοσο απαρχαιωμενα τα γραφικα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω!!! Το τελειο παιχνιδι για εμενα!!!

 

Το παιχνιδι που ονειρευομουνα : ενα UFO Enemy unknown ,με σημερινα γραφικα , πληθος οπλων που θα τα παραμετροποιεις οπως εσυ θες, weapon addons , πληθος πανοπλιες , "αυτοκινητακια",αεροπλανα αναχαιτισης , υποβρηχια , μαχες αεροσκαφων/υποβρηχιων πιο λεπτομερη , μεγαλυτερες εκτασεις μαχων , ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ , ωραιες βασεις , R&D ...ομορφα γραφικα και σχεδια των εξωγηινων στο UFOPEDIA , το intentory στυλ diblo,δεν μπορω να φανταστω τι αλλο!!! ΜΑΚΑΡΙ να ειναι ενα ΘΕΙΚΟ παιχνιδι!

 

Αντε ρε παιδι μου , τι αλλο θελουν για να χ3στ0υν στο ταλαρο ! Θα βασιστουν σε μια τεραστια επιτυχια και θα φτιαξουν το απολυτο παιχνιδι!!! Α! και να ναι turn based!!!

 

Η τουλαχιστον να εχεις και αυτην την επιλογη , σαν το Fallout tactics...

 

Ακους εκει , το XCOM fps....

 

σε λιγο θα δουμε fps και το SAM and MAX...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρενθετικά, για όσους αναζητούν ένα remake του X-COM σε tbs, υπάρχει ως work in progress, διαθέσιμο ήδη σε όσους το προπαραγγείλουν, το Xenonauts.

 

Στα γραφικά δεν είναι κάτι το συγκλονιστικό (2D sprites) αλλά είναι προσεγμένη δουλειά, έχει ένα πολύ έξυπνο σύστημα διαχείρισης των αμάχων (από τα πιο αδύναμα στοιχεία του πρωτότυπου UFO: Enemy Uknown) και γενικά πολλές ενδιαφέρουσες ιδέες.

 

Μπορείτε να το δείτε στο ακόλουθο βίντεο, αν και μετά την αιφνιδιαστική ανακοίνωση της Firaxis, δεν ξέρω αν θα προλάβουν να είναι έτοιμοι πριν την κυκλοφορία του εμπορικού τίτλου.

 

http://www.youtube.com/watch?v=nc7IVbY3UYg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα χρόνια έχουν γίνει τόσες προσπάθειες για ανανέωση των αρχικών UFO, που έχω χάσει το μέτρημα. Και όλες τους ήταν "ναι μεν,αλλά", καμία δεν τα κατάφερε πραγματικά.

Κρατάω μικρό καλάθι και για την προσπάθεια της Firaxis. Το καλύτερο που έχω να ελπίζω είναι ένα παιχνίδι κοντά στη φιλοσοφία του Civ V. Δεν θα είναι κακό παιχνίδι, αλλά σαν τα πρωτότυπα δεν πιστεύω ότι θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα το καλύτερο remake του UFO: Enemy unknown ήταν το UFO: Extraterrestrials

http://www.youtube.com/watch?v=ul-2PYpjDYQ

που με mod που είχε βγει σχετικά νωρίς και διόρθωνε τα timings μέσα στο παιχνίδι, ήταν ότι πιο κοντινό στο αρχικό UFO με ωραία γραφικά. πολύ καλό game.

Ελπίζω η Firaxis να κάνει ανάλογη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγωνισμός ανάμεσα σε Jagged Alliance και X-COM για το καλύτερο remake της χρονιάς? Καθόλου άσχημα!!!

 

Εγώ δίνω ψήφο εμπιστοσύνης, η Firaxis είναι πασίγνωστη και με το remake του δικού της Pirates είχε κάνει πολύ καλή δουλειά. Περιμένω το ίδιο και τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγωνισμός ανάμεσα σε Jagged Alliance και X-COM για το καλύτερο remake της χρονιάς? Καθόλου άσχημα!!!

 

Εγώ δίνω ψήφο εμπιστοσύνης, η Firaxis είναι πασίγνωστη και με το remake του δικού της Pirates είχε κάνει πολύ καλή δουλειά. Περιμένω το ίδιο και τώρα!

 

εγω την Firaxis δεν την ξερω. Τι τιτλους εχει βγαλει; Για να δω σε τι περιπου επιπεδο θα ειναι το UFO.

 

Παντως αν το προσεξουν και εχουν και τα λιγα φραγκα παραπανω να κανουν ενα αξιολογο παιχνιδι, θα μιλαμε για τον καλυτερο τιτλο ανεξαρτητου ειδους παιχνιδιου απο την εποχη που ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Firaxis είναι η εταιρία που ίδρυσε ο Sid Meier: Civilization series, Colonization (το remake, πάντως, ήταν πολύ μέτριο), Pirates! (εδώ το remake ήταν καλό, αν και υπήρχαν περιθώρια βελτίωσης) κτλ.

 

Προσωπικά, από την ανακοίνωση το μόνο που με ανησυχεί είναι αυτή η αποστροφή για τη "νέα γενιά console gamers". Θα δούμε, είναι νωρίς ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, από την ανακοίνωση το μόνο που με ανησυχεί είναι αυτή η αποστροφή για τη "νέα γενιά console gamers". Θα δούμε, είναι νωρίς ακόμη.

 

τι εννοεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναφέρομαι σε αυτή την αποστροφή της ανακοίνωσης:

 

"[...]while breaking new ground in strategy games for today’s console and Windows PC gamers [...]"

 

Προφανώς το παιχνίδι θα βγει για όσο το δυνατόν περισσότερες πλατφόρμες, απλά από την εμπειρία μου η προσπάθεια να συμβιβαστούν οι προτιμήσεις/τάσεις των χρηστών κονσολών και pc gamers (ειδικά οπαδών του tbs) δεν είναι η ευκολότερη.

 

Επαναλαμβάνω ότι είναι ακόμη πάρα πολύ νωρίς και σαφώς η ανακοίνωση περιέχει πολλά περισσότερα στοιχεία που με κάνουν να νοιώθω αισιόδοξος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XCom: Terror From the Deep ήταν μεγαλύτερο μανίκι από το πρώτο XCOM. Ιδίως οι μάχες στα καράβια, ήταν για πολύωρο κάψιμο. Και αν σου έπεφτε και μάχη με Lobster Man ενώ ήσουν ακόμα με καμάκια και απλές φόρμες για πανοπλία, έκανες την τύχη σου

 

Αντίθετα με τους Tentaculat αν είχες οπλισμένη την ομάδα με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, έβλεπες τους μισούς από την ομάδα σου να βαράνε τους άλλους μισούς και να τους τσακίζουν, χωρίς να βγάλουν άχνα. 'Μα που πήγε ο commander που το είχα εδώ;'

 

 

εγω την Firaxis δεν την ξερω. Τι τιτλους εχει βγαλει; Για να δω σε τι περιπου επιπεδο θα ειναι το UFO.

 

Παντως αν το προσεξουν και εχουν και τα λιγα φραγκα παραπανω να κανουν ενα αξιολογο παιχνιδι, θα μιλαμε για τον καλυτερο τιτλο ανεξαρτητου ειδους παιχνιδιου απο την εποχη που ...

 

Έχω την εντύπωση ότι μας δουλεύεις. Αν παίζεις strategy και δεν ξέρεις τι παιχνίδια έχει βγάλει η Firaxis κάτι δεν πάει καλά. Και μόνο οι λέξεις Sid Meier και Civilization είναι αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...