Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν ακριβές αναβαθμίσεις όμως, και παίρνουν τα μισά xp. Αν περάσεις τότε πρώτους 2 μήνες όλα είναι πιο εύκολα, αν τους είχαμε από την αρχή θα μας ήταν πιο χρήσιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το πρώτο normal ironman playthrough του Enemy Within. Μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Θεωρώ ότι οι νέες δυνατότητες με meld είναι πολύ χρήσιμες ενώ οι mec trooper άχρηστες. Δυστυχώς όμως το meld είναι δυσεύρετο καθιστώντας τους mec trooper ασύμφορους. Το psi gift έρχεται αργά και είναι πιο σπάνιο με αποτέλεσμα οι 8 στους 9 meld augmented colonel μου να μην το έχουν :(

Το πρόβλημα του παιχνιδιού από την αρχή ήταν το σενάριο που σε αναγκάζει να παίζεις με συγκεκριμένο τρόπο και το expansion δεν τόλμησε να ξεφύγει. Ελπίζω το XCOM2 να είναι ακόμα καλύτερο.

 

Mecs είναι τρομερά. Ιδίως αυτά που ρίχνουν μπούφλες. Καθαρίζουν τα πιο επικίνδυνα αντίπαλα στοιχεία.

Mec, Zergers, κανένα δίσκο. Και πέρνεις και το achievement "someone of your size" (ή κάπως έτσι).

(η screenshot από το τελευταίο μου campaign)

2015-06-14_00003_zpsbmlibmiu.jpg

 

Ένα Psi χρειάζεσαι, και δεν σε απασχολεί αν θα είναι cyborog.

Επίσης πριν κάνεις οποιαδήποτε έρευνα με meld, να έχεις το foundry χτισμένο, και όλα τα research που σου δίνουν refund τα υλικά.

Έτσι κάθε φορά που κάνεις έρευνα κάτι με meld σου δίνει ένα καλό ποσό πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, δεν το ήξερα για το foundry! Μόνο ένας psi μου φαίνεται λίγος, 4 ethereal έχει η τελική αποστολή και τα mind control μπορούν να διαλυσουν την ομάδα.

 

Εκεί που τους πρώτους μήνες έχεις απώλειες, θα μπορούσαν να είχαν τα shiv ήδη researched να βοηθηθεί η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε καποιο λινκ για το Longwar mod ?

Στο nexus μου ζηταει συνδρομη για να το κατεβασω και στο steam δεν εχει workshop για το xcom   :wacko:

δεν θέλει συνδρομή, η δωρεάν εγγραφή αρκεί. Για να διαβάζουμε τι γράφουν οι σελίδες! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλει συνδρομή, η δωρεάν εγγραφή αρκεί. Για να διαβάζουμε τι γράφουν οι σελίδες! :)

Περα ομως του τι γραφουν οι σελιδες μολις πατησεις "Register Free" , τελικα σε βγαζει σε αυτη την σελιδα...

http://forums.nexusmods.com/index.php?app=core&module=global&section=register

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω λογαριασμό Και δεν πλήρωσα ποτέ. τεσπα σου στέλνω λινκ με πμ να το παρεις από το Onedrive μου.

 

ΥΓ   αν και ΑΝ το παρατήρησες δεν είσαι υποχρεωμένος να διαλέξεις πακέτο. απλα κάνε κλικ create account. ημαρτον ρε παιδιά ας διαβάσουμε και τι λεει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο ο headbanger αν δεν επιλεξεις πακετο και πατησεις σκετο "create account" σε αφηνει να κανεις free λογαριασμο.

Το γραφει και με μικρα γκρι γραμματα
"If you do not want to buy Premium Membership simply skip this step by pressing "Create Account" at the bottom of the page."

 

Ωραιο κολπο μηπως τσιμπησουν καμια συνδρομη απο κανεναν βιαστικο και απελπισμενο :ΡΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να αρχίσω για πρώτη φορά το παιχνίδι, μιας και το εχω παρει εδω και χρόνια αλλά δεν το εχω παίξει ποτε.

Βασικά ήμουν σε σκέψη για να τσιμπήσω το Monthly Humble Bundle που έχει το XCOM 2 και θέλω να δοκιμάσω το πρώτο να δω αν μου αρέσει ο τύπος αυτού το παιχνιδιού.

Λοιπόν διαθέτω τόσο το βασικό παιχνίδι, οσο και το enemy within και θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με το ποιο να ξεκινήσω και ποιές οι διαφορές...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς προσωπική μου γνώμη είναι να αφήσεις στην άκρη το Enemy Within για πρώτο playthrough. Οι λόγοι εξηγούνται στις πίσω σελίδες, που θα σου συνιστούσα θερμά να τις διαβάσεις γιατί είχαν γίνει εξαιρετικές συζητήσεις και θα καταλάβεις πολλά για το παιχνίδι.

 

Για το Enemy Within συγκεκριμένα, υπάρχει ξεχωριστό θέμα όπου είχα γράψει την άποψή μου με περισσότερες λεπτομέρειες. Διορθώνει αρκετά πράγματα, χειροτερεύει κάποια άλλα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/494646-xcom-enemy-within/page-15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς προσωπική μου γνώμη είναι να αφήσεις στην άκρη το Enemy Within για πρώτο playthrough. Οι λόγοι εξηγούνται στις πίσω σελίδες, που θα σου συνιστούσα θερμά να τις διαβάσεις γιατί είχαν γίνει εξαιρετικές συζητήσεις και θα καταλάβεις πολλά για το παιχνίδι.

 

Για το Enemy Within συγκεκριμένα, υπάρχει ξεχωριστό θέμα όπου είχα γράψει την άποψή μου με περισσότερες λεπτομέρειες. Διορθώνει αρκετά πράγματα, χειροτερεύει κάποια άλλα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/494646-xcom-enemy-within/page-15

 

Για να το θέσω πιο σωστά και επειδή οι απόψεις στις πίσω σελίδες διίστανται, επειδή σκοπεύω να κάνω ενα playthrough μονάχα (λόγω έλλειψης χρόνου & backlog) να προτιμήσω να δω και το enemy within μαζί ή όχι? Στα υπόψιν οτι turn based strategy έχω να παίξω χρόνια και δεν είναι η αγαπημενη μου κατηγορία, οπότε θα το παω αν είναι σε normal & non ironman γιατί αλλιώς φοβάμαι οτι θα δυσκολευτώ με αυτά που διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το θέσω πιο σωστά και επειδή οι απόψεις στις πίσω σελίδες διίστανται, επειδή σκοπεύω να κάνω ενα playthrough μονάχα (λόγω έλλειψης χρόνου & backlog) να προτιμήσω να δω και το enemy within μαζί ή όχι? Στα υπόψιν οτι turn based strategy έχω να παίξω χρόνια και δεν είναι η αγαπημενη μου κατηγορία, οπότε θα το παω αν είναι σε normal & non ironman γιατί αλλιώς φοβάμαι οτι θα δυσκολευτώ με αυτά που διαβάζω...

 

Αν κάνεις ένα playthrough βάλε και το Enemy Within, μαζί με Normal + Ironman.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να ξερεις παντως οτι το παιχνιδι ειναι για πολλα playthrough. Επισης επειδη ειναι δυσκολουτσικο στην αρχη και λες οτι εισαι και σκουριασμενος στα turn based, ειναι κριμα να κολλησεις και να το παρατησεις. Ειναι απο τα top παιχνιδια ολων των εποχων να το ξεζουμισεις και αξιζει και το τελευταιο του ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...