Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι οι DJs έχουν MacBook?


theef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν έχω άλλο mac λέμε... το πρώην air μου το έχει τώρα άλλο μέλος της ομάδας διαχείρισης του φόρουμ και το imac ούτε θυμάμαι που το πούλησα.

 

Το ότι τα πουλησες δεν σε ...θεραπεύει ταυτόχρονα...

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι dj

άμα πάρω macbook και αρχίσω να το στριφογυρίζω θα πετύχω ? :mellow:

 

κάπως έτσι σκέφτονται οι εν λόγο κύριοι. Νομίζουν πως το macbook τους δίνει έξτρα δυνάμεις και δυνατότητες. Καλά τα λένε μηχανήματα του διαβόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε πρώτα να πίνετε πάνω από τα μηχανήματα και να βαράτε το play και το cue, λες και βαράτε μπατσάκια -μη πω που- και μετά πάντε να φτιάξετε μουσική με τα mac σας. Παίζετε σε μηχανήματα άνω των 2000€ και δε τα σέβεστε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα πουλησες δεν σε ...θεραπεύει ταυτόχρονα...

 

B)

 

Παιδί δημοτικού Mode on:

Ωωωωωωω τι του είπε!!!!!!!!

Παιδί δημοτικού Μοde off.

 

 

εντάξει... με πείσατε

Untitled-1.jpg

 

Στην είπε, θα την κοτέψεις έτσι; Για πάπια σε είχα, όχι για κότα.;ρ

 

Σταματήστε πρώτα να πίνετε πάνω από τα μηχανήματα και να βαράτε το play και το cue, λες και βαράτε μπατσάκια -μη πω που- και μετά πάντε να φτιάξετε μουσική με τα mac σας. Παίζετε σε μηχανήματα άνω των 2000€ και δε τα σέβεστε!

 

Σε πόσα σημεία είναι λάθος αυτό που λες να ήξερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dj που αποφεύγει το 2012 να παίξει με υπολογιστή, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, είναι μαζοχιστής. Σαφώς και ισχύει το ότι ο κάθε πιτσιρικάς αγοράζει ένα laptop, κατεβάζει 100 τραγούδια, και μας χαλάει τα μεροκάματα, αλλά αν είσαι πραγματικά καλός, μπορείς να είσαι ασύγκριτα πιο δημιουργικός και αποδοτικός με υπολογιστή. Το αποτέλεσμα μετράει, δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε γραφικοί, σαν αυτούς που λένε παίζω μόνο με πραγματικά βινύλια, και όποιος δε μπορεί δεν είναι dj.

 

Κοίτα, υπάρχει και το djing που παίζεις για τον κόσμο αλλα και για την πάρτη σου, με το μεροκάματο να είναι απλά το επακόλουθο. Για παράδειγμα γουστάρω να βάζω 2 ίδια κομμάτια και να κάνω το delay effect 1/2 manually. Προφανώς και θα μπορούσα με ένα κουμπί να το κάνω. Το ίδιο ισχυει και για τη λούπα. Προτιμω να μην βάζω χέρι στο cdj αλλα να διορθώνω με το pitch control. Επίσης είμαι απο αυτούς που φυσικά και γουστάρω να παίζω (όσο μπορώ και το αντέχει η τσέπη μου) με βινύλια. Φυσικά στην πλειοψηφία παίζω cd.

Επομένως θα πρέπει να διαχωρίσεις λίγο στο μυαλό σου τον μαζοχιστή απο αυτόν που κάνει το κέφι του και γουστάρει με Rock νοοτροπία το djing.

 

Όπως λες και συ, το αποτέλεσμα μετράει και φαντάζομαι μιας και είσαι στο χώρο, είναι ζήτημα 5-10 άτομα απ'ολο το μαγαζί να καταλάβουν αν τεχνικά έχεις κάνει λάθος στο μέτρημα του κομματιού ή αν η αλλαγή σου είναι τρένο (διπλομποτιές κτλ) ή όπως αλλιώς το λές, την απόδοση. Επομένως το ζήτημα είναι να παίζεις καλή μουσική και να γουστάρεις αυτό που κάνεις διότι εσύ είσαι αυτός που διοχετεύει το μαγαζί με ενέργεια.

Παρόλα αυτά, αν εσυ όλα αυτά που νιώθω εγώ με τον τρόπο που περιέγραψα, τα νιώθεις με τον τρόπο που περιέγραψες, το δέχομαι απόλυτα. Όπως έιπα σημασία έχει να σε γεμίζει αυτό που κάνεις. Αφού σου συμβαίνει είμαστε κομπλέ. Δεν χρειάζεται να πείσει ο ένας τον άλλο για κάτι.

 

Ο μόνος λόγος που τα έγραψα αυτά είναι για το περι μαζοχισμού που είπες τα οποία δεν στέκουν. Και να σημειώσω οτι σαν πληροφορικάριος, δεν τίθεται θέμα αν έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιήσω προγράμματα σαν το tracktor, που είναι το πιο σύνηθες live mixing software απο το μέσο άγνωστο dj.

 

P.S : Το tracktor μπορεί να μετρήσει μια pure acapella χωρίς μπότα; Χλωμό το κόβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε πρώτα να πίνετε πάνω από τα μηχανήματα και να βαράτε το play και το cue, λες και βαράτε μπατσάκια -μη πω που- και μετά πάντε να φτιάξετε μουσική με τα mac σας.

 

lol

ειναι σαν να λες σε τραγουδιστη να τραγουδισει καθιστος

 

Για παράδειγμα γουστάρω να βάζω 2 ίδια κομμάτια και να κάνω το delay effect 1/2 manually. Προφανώς και θα μπορούσα με ένα κουμπί να το κάνω. Το ίδιο ισχυει και για τη λούπα. Προτιμω να μην βάζω χέρι στο cdj αλλα να διορθώνω με το pitch control.

 

και με software γινονται αυτα... manually

 

οτι κανεις με τα cdj μπορεις να τα κανεις και με software. δεν υπαρχει κατι που να μη μπορει κανει ενα software.

φυσικα μιλαω παντα με controlers οπως cdj400, 900, 2000 και αλλα πολλα.

 

(ουτε καταδιανοια δεν εννοω με mouse και keyboard.)

 

ετσι λοιπον η μονη διαφορα ειναι οτι με laptop δεν ιδρωνεις στο να κουβαλας τα cd και να ψαχνεις να τα βρεις εν ωρα εργασιας

 

ΣΥΝ οτι αποθηκευεις τα cues, πραγμα πολυ σημαντικο για την ευκολια στη δουλεια και δε μπορει κανεις να κατηγορισει την αποθηκευση των cues ως βοηθεια για ασχετους γιατι και τα πιο εξελιγμενα μοντελα cdj το κανουν.

 

ασε που καποιοι πριν μερικα χρονια "κατηγορουσανε" την απεικονηση ολοκληρης της κυματομορφης, αλλα οταν βγηκαν τα pioneer 1000 mk3, και τωρα τελευταια το 2000 που το δειχνει καθαρα σαν να το εχεις σε λαπτοπ, το βουλοσανε.

 

τα ρασα δε κανουν το παπα.

 

ενας dj με @@, μπορει να παιξει και με 2 winamp!

 

εγω προσωπικα χρησιμοποιω software μονο και μονο για αποφυγω το κουβαλημα, ψαξιμο, γραψιμο των cd.

οτι θα εκανα με τα cd, το ιδιο κανω και με το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Djιλίκι : Ένα αποτυχημένο επάγγελμα"

 

Το βλέπω να έρχεται :lol:

 

χαχαχαχαχα

 

ωραιος!

 

το djιλικι ειναι πολυ περιεργη υποθεση σαν δουλεια. ειναι freelance

 

εγω να ρωτήσω γιατί οι dj-δες κουβαλάνα κατα κύριο λόγο μαζί τους CD και δεν εχουν κανονικά ΜΡ3 σε εναν σκληρό ξερωγώ ?

 

αυτο λεω και γω πιο πανω.

 

ειδικα που τα τελευταια χρονια βγαινουν cdplayers που δεχονται και usb στικακια ή σκληρους δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω dj δεν είμαι και ούτε είχα ποτε την κάψα.

Γράφω μουσική σε windows 7 pc και πιο παλιά σε windows xp. Χρησιμοποιω asio για την κάρτα ήχου όπως και για την πεταλιερα μου που συνδέω με USB και εχω συνήθως 2-3 ms lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol

ειναι σαν να λες σε τραγουδιστη να τραγουδισει καθιστος

 

 

 

και με software γινονται αυτα... manually

 

οτι κανεις με τα cdj μπορεις να τα κανεις και με software. δεν υπαρχει κατι που να μη μπορει κανει ενα software.

φυσικα μιλαω παντα με controlers οπως cdj400, 900, 2000 και αλλα πολλα.

 

(ουτε καταδιανοια δεν εννοω με mouse και keyboard.)

 

ετσι λοιπον η μονη διαφορα ειναι οτι με laptop δεν ιδρωνεις στο να κουβαλας τα cd και να ψαχνεις να τα βρεις εν ωρα εργασιας

 

ΣΥΝ οτι αποθηκευεις τα cues, πραγμα πολυ σημαντικο για την ευκολια στη δουλεια και δε μπορει κανεις να κατηγορισει την αποθηκευση των cues ως βοηθεια για ασχετους γιατι και τα πιο εξελιγμενα μοντελα cdj το κανουν.

 

ασε που καποιοι πριν μερικα χρονια "κατηγορουσανε" την απεικονηση ολοκληρης της κυματομορφης, αλλα οταν βγηκαν τα pioneer 1000 mk3, και τωρα τελευταια το 2000 που το δειχνει καθαρα σαν να το εχεις σε λαπτοπ, το βουλοσανε.

 

τα ρασα δε κανουν το παπα.

 

ενας dj με @@, μπορει να παιξει και με 2 winamp!

εγω προσωπικα χρησιμοποιω software μονο και μονο για αποφυγω το κουβαλημα, ψαξιμο, γραψιμο των cd.

οτι θα εκανα με τα cd, το ιδιο κανω και με το laptop.

χαχα

ετσι επαιζα καποτε.

pc με 2 καρτες ηχου,2 winamp και εξωτερικος μικτης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα

ετσι επαιζα καποτε.

pc με 2 καρτες ηχου,2 winamp και εξωτερικος μικτης.

 

εισαι πολυ πισω....

 

εγω στο στρατο επαιζα με 2 κινητα!

χωρις μικτη, ενισχυτη, ηχεια κτλ.

ετοιμαζα το επομενο τραγουδι με τα handsfree στο δευτερο κινητο, καθως επαιζε το πρωτο, και μολις εφτανε στο σημειο που ηθελα παταγα play στο δευτερο και stop στο πρωτο!

ανοιχτη ακροαση....

 

πανηγυρι στο θαλαμο! :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...