Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι οι DJs έχουν MacBook?


theef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να ανοιξεις εσυ, οχι ενα, αλλα καμια 10ρια εναλλακτικα μαγαζια, μιας και κανεις δε το εχει σκεφτει ως τωρα αποτι φαινεται. Ο δρομος της επιχειρηματικης οξυδερκειας και επιτυχιας ειναι ορθανοιχτος, lets go.

 

 

Οκ βρεθηκε και συνεταιρος για τον Τουφα.

 

nick το link που μου δινεις δε με παραπεμπει στο ποστ σου, αλλα επειδη πανω κατω φανταζομαι τι εννοεις, το εμποριο/η αγορα σημερα δεν εχει καμια σχεση με την αγορα πριν 20-30 χρονια. Δεν υπαρχει χωρος για ρομαντικους πλεον. Τα παλια δισκαδικα κλεισανε, οσα εμειναν ζωντανα απλως ειναι σε πεισμα των ρομαντικων ιδιοκτητων τους. Οταν με το καλο παρουν τη συνταξη τους, τοτε δεν θα συνεχισει κανεις το εργο τους διοτι απλα δεν αποδιδει τα προς το ζην. Η ελληνικη αγορα δεν μπορει να υποστηριξει το μη εμπορικο, παρα μονο αν αυτο καταστει "μοδα" με καποιο τροπο.

 

Ειδικα στον τομεα της μουσικης εσυ,εγω, το δισκαδικο της γειτονιας δεν προκειται να αλλαξει τον ευκολο πλουτο των κεντρων νυχτερινης διασκεδασης που βασιζεται στην μαζικη και τακτικη παραγωγη "δισκων" απο υπερπροβαλομενους αποκαλουμενους τραγουδιστες. Μιλαμε για ΛΕΦΤΑ, το star system δεν δουλευει για την πλακα του.

Αν δεν εισαι μερος της λυσης εισαι του προβληματος. Δεν αντιλεγω οτι δεν θελει ο καθενας να βγαλει λεφτα αλλα με το να λεμε "ελα ρε αδελφε εγω θα κανω την διαφορα?" ειμαστε μερος του προβληματος.

 

Έχουν γίνει πολλές απόπειρες κατά το παρελθόν και τα καταστήματα έκλεισαν από την αστυνομία. Μη περιμένεις να δεις ταμπέλα "κλειστό λόγο χρήσης ναρκωτικών ουσιών"

Στο Σαλόνικα λοιπόν και τώρα έχει 1-2 μαγαζάκια μικρά που παίζουν καλούτσικη μουσική. Και ενώ εδώ και κάτι μήνες όλα οκ προάλλες που πήγα γυρνούσαν κάτι σοκολάτες αδέσποτες.

Αρα αφου συστημα ειναι διεφθαρμενο, ας μπουμε και εμεις σε αυτο για να νιωσουμε οτι ανηκουμε στην αγελη με τα προβατα.

Τι σοκολατες? Ελεος με την σκατοαργκο των ουσιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 857
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόβλημα είναι από τη δική σου σκοπιά.

Και εσύ βεβαίως γιατί δεν ανοίγεις ένα μαγαζί ψαγμένο να βάζεις καλή μουσική και να βγάλεις και λεφτά αφού θα είναι κάτι το ωραίο και διαφορετικό; Άρα είσαι μέρος του προβλήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα είναι από τη δική σου σκοπιά.

Και εσύ βεβαίως γιατί δεν ανοίγεις ένα μαγαζί ψαγμένο να βάζεις καλή μουσική και να βγάλεις και λεφτά αφού θα είναι κάτι το ωραίο και διαφορετικό; Άρα είσαι μέρος του προβλήματος

Επειδη δεν εχω λεφτα ρε κουλιαν, τι ερωτηση ειναι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ανοιξεις εσυ, οχι ενα, αλλα καμια 10ρια εναλλακτικα μαγαζια, μιας και κανεις δε το εχει σκεφτει ως τωρα αποτι φαινεται. Ο δρομος της επιχειρηματικης οξυδερκειας και επιτυχιας ειναι ορθανοιχτος, lets go.

 

 

Οκ βρεθηκε και συνεταιρος για τον Τουφα.

 

nick το link που μου δινεις δε με παραπεμπει στο ποστ σου, αλλα επειδη πανω κατω φανταζομαι τι εννοεις, το εμποριο/η αγορα σημερα δεν εχει καμια σχεση με την αγορα πριν 20-30 χρονια. Δεν υπαρχει χωρος για ρομαντικους πλεον. Τα παλια δισκαδικα κλεισανε, οσα εμειναν ζωντανα απλως ειναι σε πεισμα των ρομαντικων ιδιοκτητων τους. Οταν με το καλο παρουν τη συνταξη τους, τοτε δεν θα συνεχισει κανεις το εργο τους διοτι απλα δεν αποδιδει τα προς το ζην. Η ελληνικη αγορα δεν μπορει να υποστηριξει το μη εμπορικο, παρα μονο αν αυτο καταστει "μοδα" με καποιο τροπο.

 

Ειδικα στον τομεα της μουσικης εσυ,εγω, το δισκαδικο της γειτονιας δεν προκειται να αλλαξει τον ευκολο πλουτο των κεντρων νυχτερινης διασκεδασης που βασιζεται στην μαζικη και τακτικη παραγωγη "δισκων" απο υπερπροβαλομενους αποκαλουμενους τραγουδιστες. Μιλαμε για ΛΕΦΤΑ, το star system δεν δουλευει για την πλακα του.

 

8η σελιδα , τελευταιο ποστ. Σου απανταω και για X-dream και καφετεριας και +σοντα

 

Υπαρχουν πολλες DIY εταιρειες η μικρες ανεξαρτητες δισκογραφικες που επιβιωνουν , χωρις να ανηκουν σε ολον τον συρφετο των πολυεθνικων EMI,sony,τρεχαγυρευε. Καποιες απο αυτες εχουν καταφερει να μπορουν να βγαζουν το ψωμακι τους ετσι και οχι απλα να επιβιωνουν.

 

Βλεπε http://www.discogs.com/label/Warp+Records πχ

 

Περα απο αυτο ομως, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να δειξω κατανοηση για τη μουσικη βιομηχανια και για το σταρ συστεμ αντι να το κραζω και να προσπαθω να βρω χωρους να αναπνευσει και η δικια μου και τον παρομοιων μου υποκειμενικοτητα?

 

apd δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν παιζουν αλλη μουσικη. "Να μην παιξουμε ηλεκτρονικη γιατι θα σκασουν οι χασικληδες και θα μας κλεισουν το μαγαζι. Ας παιξουμε Κιαμο να σπρωξουμε κια κανα μπουκαλι με τον 150"

 

Και στα χιπχοπ της πουτανας γινεται απο χορτο, επειδη ομως παιζει κοινο και φραγκα , φερνουν ονοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....επειδη ομως παιζει κοινο και φραγκα...

Εδώ είναι το ζουμί και η διαφορά αντιμετώπισης.

Όταν τα φράγκα είναι περιορισμένα η επιβίωση τη νύχτα είναι δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αυτο ομως, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να δειξω κατανοηση για τη μουσικη βιομηχανια και για το σταρ συστεμ αντι να το κραζω και να προσπαθω να βρω χωρους να αναπνευσει και η δικια μου και τον παρομοιων μου υποκειμενικοτητα?

Δεν ειπα αυτο.

Ειπα οτι δεν μπορεις να κρινεις τους dj ως αναξιους/αχρηστους κλπ επειδη για τον Α η Β λογο δεν παιζουν ακουσματα που κρινεις ΕΣΥ (υποκειμενικα παντα) ως αξιολογα. Δεν καταπολεμας ετσι κανενα σταρ συστεμ.

 

Οσο για την δικια σου υποκειμενικοτητα στην μουσικη, να ξερεις οτι δεν θα επιβιωσει με το κραξιμο σε αλλες σκηνες, εμπορικες η μη, αλλα με ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ πχ διασκεδασης.

 

Τι λεω? Οτι αντι να καθεσαι να κραζεις τον αλετζο που παιζει LAdy Gaga και Κιαμο επειδη αυτο ζηταει το συστημα, παρε 2-3 φιλους σου που εσυ θεωρεις ψαγμενους και ανοιχτε ενα μαγαζι ΙΚΑΝΟ να κανει μοδα το ambient το dub και το trip hop. Aν δεν μπορεις να το κανεις αυτο, ΠΡΟΤΕΙΝΕ εναν τροπο διασκεδασης που θεωρεις οτι θα ικανοποιησει εκτος απτους κολημενους του ειδους και εναν πιο mainstream τυπο.

 

Δεν σου φταιει ουτε ο αλετζο, ουτε ο μεσος Ελληνας, ουτε τα τουρκοφαινομενα που λεει ο Τουφας. Αυτοι ουτως η αλλως δε θα σε ακολουθησουν και θα συνεχιζουν να ασχολουνται με τα τσιφτετελια. Αυτο που φταιει ειναι οτι δεν δινει κανεις ΣΟΒΑΡΕΣ προτασεις διασκεδασης στους υπαρχοντες αλλα και στους δυνητικους ακροατες ηλεκτρονικης μουσικης.

 

Κι επειδη ξερεις οτι ακουω ηλεκτρονικη μουσικη, σου ξαναλεω οτι ο τροπος διασκεδασης των psytrancαδων psyambientαδων κλπ δεν εκφραζει ουτε εμενα, ουτε κανα δυο φιλους που ετυχε να γουσταρουν τα ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ, αλλα οχι τον πολυ συγκεκριμενο τροπο διασκεδασης.

 

Ας ξεκινησουμε κραζοντας τα δικα μας χαλια πρωτα και κοιταζοντας να βρουμε λυσεις. Ο σκυλας και η τσιφτετελου και ο dj τους ας κανουν την δουλεια τους, δεν μας ενοχλουν σε τιποτα. Ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να θελουμε τετοιο κοσμο, ουτε και θελουμε να γινει εμπορικη η μουσικη που ακουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λεω? Οτι αντι να καθεσαι να κραζεις τον αλετζο που παιζει LAdy Gaga και Κιαμο επειδη αυτο ζηταει το συστημα, παρε 2-3 φιλους σου που εσυ θεωρεις ψαγμενους και ανοιχτε ενα μαγαζι ΙΚΑΝΟ να κανει μοδα το ambient το dub και το trip hop.

 

Μα αυτο που λες το ειπα κ εγω ο ιδιος, οτι χρειαζεται πρωτοβουλιες, και σου φερα παραδειγμα τα παιδια που κανουν παρτακια drum&bass px

 

Οσο για την δικια σου υποκειμενικοτητα στην μουσικη, να ξερεις οτι δεν θα επιβιωσει με το κραξιμο σε αλλες σκηνες, εμπορικες η μη, αλλα με ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ πχ διασκεδασης.

 

Σωστο αυτο , αλλα απο προτασεις αλλο τιποτα , τουλαχιστον απο μενα.

Επισης ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ανοιξω μαγαζι, αλλα υπαρχουν και αλλοι τροποι ... Free παρτακια ;)

 

Κι επειδη ξερεις οτι ακουω ηλεκτρονικη μουσικη, σου ξαναλεω οτι ο τροπος διασκεδασης των psytrancαδων psyambientαδων κλπ δεν εκφραζει ουτε εμενα, ουτε κανα δυο φιλους που ετυχε να γουσταρουν τα ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ, αλλα οχι τον πολυ συγκεκριμενο τροπο διασκεδασης.

 

Δεν αναφερομαι μονο στην psy/goa trance που ειναι κατι το εξειδικευμενο οπως κ να χει. Η σκηνη ειναι σκατα ουτως η αλλως εδω και πολλα χρονια, και το κλασσικο καγκουρικο πλαισιο με το οποιο ειναι συνδεδεμενη τα τελευταια χρονια, ειδικα στην ελλαδα, εμενα οχι απλα δεν μαρεσει αλλα με απωθει. Αναφεορμαι κυριως στην συμπεριφορα του πληθους και την αμαθεια/ημιμαθεια, και στο οτι μηδαμινη επαφη υπαρχει με τη φιλοσοφια της psy/goa trance σκηνης οπως αυτης ξεκινησε στα 90ς. Με λιγα λογια υπαρχει ενα καρακιτσαριο αντι να ειναι αξιος συνεχιστης της ψυχεδελικης κουλτουρας των 60ς (καλα , και στα 60ς παλι δεν ηταν τοσο εξιδανικευμενη η φαση οσο θεωρουν καποιοι)

 

Στο εξωτερικο μπορει να βρεις καποιες καλυτερες φασεις αλλα και εκει ειναι πεσμενη η σκηνη.

 

Εγω πλεον να ακουσω 20 κομματια τη βδομαδα το πολυ.

 

Αναφερομαι σε πληθωρες μουσικων σκηνων ομως, κυριως ηλεκτρονικων, αλλα οχι μονο.

 

O aledjo θα θελα να μου απαντησει τα εξης

 

1) Εσενα σ'αρεσει να παιζεις Κιαμο και Pitbull ? Γουσταρεις, ή το κανεις για το χαρτζιλικι ? Ελπιζω το δευτερο =P

2) Ασε το πληθος, εσενα προσωπικα ποια η αποψη σου για τα 3 κομματια που ποσταρα? Ειναι σκουπιδια? Ειναι αδιαφορα? Ειναι ωραια αλλα δεν θα τα παιζες επειδη θα σε θεωρουσαν ασχετο? Ειμαι ψυχικα διαταραγμενος που ακουω X-dream, Gridlok και Future Sound of London ? =P

 

PS. Τα χαλια τα 'δικα μας' ειμαι απο τους πρωτους που θα τα κραξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αθηνα μια πολη 5+ μυριων, υπαρχει 1 χωρος που θα μπορει να παει καποιος και να ακουσει κατι που δεν ειναι στο air play καθε ραδιοφωνου? Οχι.

 

υπαρχουν παρα πολλα ροκ μπαρ...

 

 

αλλη πονεμενη ιστορια απο κει

 

E ναι ας κανουμε ενα μαγαζι σαν ολα τα αλλα, πως δεν το σκεφτηκε κανεις μεχρι τωρα...

 

και γιατι δε κανεις εσυ τι διαφορα αφου εισαι σιγουρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, επειδη εχω λεφτα και σκεφτομαι τι να τα κανω.

Παντως μια φορα, ουτε κιαμο θα ακουσω, ουτε πιτμπουλ. Ουτε θα παιξω. Ουτε για πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μη το παιδεύεται τσάμπα.

 

Μαγαζιά που να μη παίζουν οτι mainstream κυκλοφορεί υπάρχουν. Λίγα αλλα υπάρχουν.

Όποιος θέλει ψάχνεται και τα βρίσκει. Και για Jazz έχω βρει και για hip-hop και για rock...

Αθήνα τουλάχιστον, τι παίζει παραέξω δε το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι γιατι να πρεπει να περιμενει καποιος το καλοκαιρι για να παει στην μυκονο με την σαρα και την μαρα για να ακουσει πχ techno? Αφου γεμιζουν μεχρι τα μπουνια αυτα τα παρτυ, γιατι να μην τα κανουν στην αθηνα/θεσσαλονικη? (οχι μια φορα τον χρονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O aledjo θα θελα να μου απαντησει τα εξης

 

1) Εσενα σ'αρεσει να παιζεις Κιαμο και Pitbull ? Γουσταρεις, ή το κανεις για το χαρτζιλικι ? Ελπιζω το δευτερο =P

2) Ασε το πληθος, εσενα προσωπικα ποια η αποψη σου για τα 3 κομματια που ποσταρα? Ειναι σκουπιδια? Ειναι αδιαφορα? Ειναι ωραια αλλα δεν θα τα παιζες επειδη θα σε θεωρουσαν ασχετο? Ειμαι ψυχικα διαταραγμενος που ακουω X-dream, Gridlok και Future Sound of London ? =P

 

1) ναι μ'αρεσει και ο κιαμος και ο pitbull και τα τραγουδια που ποσταρα και μεταλ και chill out και ambient και νησιωτικα και οπερα και ο Ρουβας!

το "προβλημα" ειναι οτι δεν εχω ορεξη να ακουσω chill out οταν βγαινω/παιζω σαββατο βραδυ.

chill out θα ακουσω σπιτι μου ή στο αυτοκινητο.

επισης δε μου κολαει σε καμια περιπτωση να παω σε κλαμπ και να ακουσω μεταλ.

καθε ακουσμα εχει το χωρο του και την ωρα του που μπορει να ακουστει....

 

2) τα τραγουδια που ποσταρες μ'αρεσουν. αλλα ποτε μα ποτε δε θα επαιζα/ακουσα σε καφετερια/κλαμπ γιατι ΔΕ ταιριαζει! δε μου παει! δεν εχω ορεξη να τα ακουσω εκει.

οπως επισης δεν εχω ορεξη να ακουσω την αγαπημενη μου house μουσικη οταν παω στο ΓΟΝΙΔΙ!

οταν παω στο τερλεγκα ξερω γιατι παω και τι θα ακουσω. το ιδιο και στη Βισση...

οταν παω σε latin κλαμπ, δε περιμενω-δεν εχω απαιτηση να ακουσω lady gaga.

οταν παω σε ροκ μπαρ, δε περιμενω να ακουσω κιαμο.

 

καθε ειδος εχει το μαγαζι του και την ωρα του!

 

στα μπουζουκια ακουγονται αυτα που ακουγονται

στα mainstream κλαμπς ακουγονται τα mainstream

 

δε μπορεις να τα αλλαξεις αυτα τα δυο και να πανε αντιστροφα! καταλαβε το

 

οποιος θελει mainstream παει σε mainstream μαγαζι.

οποιος θελει ροκ παει σε ροκαδικο

οποιος θελει λατιν, παει σε λατιν μαγαζι.

 

αμα δε σ'αρεσουν αυτα τα μαγαζια, δε μπορεις να κατηγορησεις αυτους που πανε οτι ακουνε σκουπιδια!

 

εσυ θα βαλεις τα τραγουδια που ποσταρες στο γλεντι του γαμου σου?

 

υπαρχουν ανρθωποι (κυριως ροκαδες) που λενε οτι οποιαδηποτε μουσικη δε βγαινει απο φυσικο μουσικο οργανο, ειναι σκουπιδι! δηλαδη η ηλεκτρονικη μουσικη.

βρες επειχηρηματα τωρα να τον πισεις αυτον οτι η μουσικη που ποσταρες δεν ειναι σκουπιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ θα βαλεις τα τραγουδια που ποσταρες στο γλεντι του γαμου σου?

 

Ναι οπως μια φιλη που οταν παντρευτηκε μετα αντι για κεντρο κλπ εκανε reggae,drum&bass,trance παρτακι

 

υπαρχουν ανρθωποι (κυριως ροκαδες) που λενε οτι οποιαδηποτε μουσικη δε βγαινει απο φυσικο μουσικο οργανο, ειναι σκουπιδι! δηλαδη η ηλεκτρονικη μουσικη.

 

Αυτοι ειναι κολλημενοι και ειδος προς εξαφανιση ευτυχως

 

Επισης ναι το ξερω οτι δεν γινεται να πεισεις τους παντες

 

αμα δε σ'αρεσουν αυτα τα μαγαζια, δε μπορεις να κατηγορησεις αυτους που πανε οτι ακουνε σκουπιδια!

 

Προφανως και μπορω, οπως προφανως μπορει να αναφερθει αυτος σε αυτα που ακουω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι ειναι κολλημενοι

 

ενω εσυ εισαι ανοιχτομυαλος....

 

Προφανως και μπορω, οπως προφανως μπορει να αναφερθει αυτος σε αυτα που ακουω εγω

 

ποιος αναφερθηκε σε σενα?

ΕΣΥ αρχισες να λες για τα "σκουπιδια" που ακουν οι αλλοι...

 

αν εχεις καταλαβει καλα οι "αλλοι" απλα δε σου δινουν σημασια και ξεκινανε να πανε στο κιαμο!

δε καθονται πισω σαν εσενα και να λενε διαφορα για το τι κανει ο αλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...