Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανε Update απο σημερα το απογευμα ή αυριο αν το φερει κανενα μαγαζι πιο νωρις και χτυπα τηλεφωνο να δεις αν το εχουν

http://www.skroutz.gr/s/6999640/Uncharted-The-Nathan-Drake-Collection-PS4.html?keyphrase=the+nathan+drake

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε Update απο σημερα το απογευμα ή αυριο αν το φερει κανενα μαγαζι πιο νωρις και χτυπα τηλεφωνο να δεις αν το εχουν

http://www.skroutz.gr/s/6999640/Uncharted-The-Nathan-Drake-Collection-PS4.html?keyphrase=the+nathan+drake

 

Βασικά όλοι λένε ότι θα το φέρει 09/10 η Sony Hellas, ενώ στο PS store λέει 07/10 και €10 πιο κάτω από τα «προτεινόμενα» €70 της Sony Hellas.

https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/uncharted-the-nathan-drake-collection-(pre-order)/cid=EP9000-CUSA02343_00-UNCHCOLPREORDPSN

 

Μακάρι να έρθει παραεισαγωγή πιο γρήγορα... και να έχει κι ελληνικά (αν είναι ευρωπαϊκή έκδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bundle του PS4 με το Drake Collection ξέρουμε πότε θα έρθει; Δεν το βλέπω πουθενά Ελλάδα.... Ελπίζω να μην ξεπερνάει κατά πολύ τα 400€

 

Το bundle του PS4 με το Drake Collection ξέρουμε πότε θα έρθει; Δεν το βλέπω πουθενά Ελλάδα.... Ελπίζω να μην ξεπερνάει κατά πολύ τα 400€

Στο εξωτερικό τo δίνουν και με 3μηνη plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια στο εξωτερικο εχουν γενικα και αλλα bundle οπως μπορεις να δεις πχ απο το μυνημα για το Nba2k16 με καθε Xbox κονσολα στο παραπανω δεξια,πραγμα που δεν ισχυει σε μας δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, άλλο ένα παιχνίδι που θα πάει "άκλαυτο"  καθώς δεν ανήκει στο "ΖΟΜG ΑΑΑ 24fps cinematic" gaming, εεεε ? καλά τα λέω φανταστική μου Activision ? Προώθηση μονο τα calladuty αμα λάχει, κρίμα...

 

 

60fps, 6 ώρες για 1ο playthrough, πολλαπλασιαστε το Χ 5 (χαρακτήρες), βάλτε και Χ αριθμό ωρών για τα oλα τα challenges και...φτάνουμε στον κλασσικό αριθμό ωρών gameplay της Platinum ;)

Επίσης : DAT SOUNDTRACK...
Ruuuuuuuulesss  oooof naaaature flashback :D

https://www.youtube.com/watch?v=Kxf2EJXD1Ns

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@red1

Με όλο τον σεβασμό, αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο προκατειλημμένος υπέρ των γιαπωνέζικων παιχνιδιών και κατά των δυτικών.

Ακόμα και το αγαπημένο σου MGSV έχει αρκετές επιρροές από το δυτικό gaming (βλ. εισαγωγή που είναι κάργα cinematic στυλ TLOU).

Κακά τα ψέματα, η ιαπωνική βιομηχανία δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε. Ελάχιστοι αξιόλογοι developers έχουν απομείνει (και σιγά-σιγά το γυρνάνε σε mobile), σε αντίθεση με την ακμάζουσα δυτική βιομηχανία.

Καταλαβαίνω ότι λόγω νοσταλγίας ίσως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Κι εμένα το Transformers είναι κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας, αλλά δεν θα ρίξω άκυρο στα σύγχρονα δυτικά παιχνίδια για να είμαι cool/hipster (το ίδιο γίνεται και στην μουσική και στο σινεμά και αλλού <-- ανηλεές κράξιμο των mainstream και θεοποίηση των niche/indies/whatevah).

 

Πάντως αφού σου αρέσουν τόσο πολύ τα γιαπωνέζικα και δη της Platinum, κακώς δεν έχεις Wii U (βλ. Bayonetta 2 κλπ). Τώρα με το κλείσιμο της Nortec ίσως το βρεις σε πολύ χαμηλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@red1

 

Με όλο τον σεβασμό, αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο προκατειλημμένος υπέρ των γιαπωνέζικων παιχνιδιών και κατά των δυτικών.

 

Ακόμα και το αγαπημένο σου MGSV έχει αρκετές επιρροές από το δυτικό gaming (βλ. εισαγωγή που είναι κάργα cinematic στυλ TLOU).

 

Κακά τα ψέματα, η ιαπωνική βιομηχανία δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε. Ελάχιστοι αξιόλογοι developers έχουν απομείνει (και σιγά-σιγά το γυρνάνε σε mobile), σε αντίθεση με την ακμάζουσα δυτική βιομηχανία.

 

Καταλαβαίνω ότι λόγω νοσταλγίας ίσως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Κι εμένα το Transformers είναι κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας, αλλά δεν θα ρίξω άκυρο στα σύγχρονα δυτικά παιχνίδια για να είμαι cool/hipster (το ίδιο γίνεται και στην μουσική και στο σινεμά και αλλού <-- ανηλεές κράξιμο των mainstream και θεοποίηση των niche/indies/whatevah).

Διαφορετικά γούστα = cool/hipster

OK φίλος

 

Πάω να πάιξω AAA τίτλο, να ακούσω λίγο Πάολα/Κιάμο αμα λάχει και να δω κανα' ΑΑΑ comic-tie in της Marver για να ανήκω στην "νόρμα" ωστε να μην φαίνομαι ξεχωριστός στους διάφορους εκει έξω ;)

 

Eυχαριστώ.

 

ΥΓ : Ναι, προτιμώ να πάιξω Jap "καϊλα" τίτλο απο FPS game No.1232345  ή, "open world παιχνίδι No.547435843" δυτικού-τύπου (κατι απο το οποίο δυστυχώς, υποφέρει και το MGSV).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είδες το edit:

"Πάντως αφού σου αρέσουν τόσο πολύ τα γιαπωνέζικα και δη της Platinum, κακώς δεν έχεις Wii U (βλ. Bayonetta 2 κλπ). Τώρα με το κλείσιμο της Nortec ίσως το βρεις σε πολύ χαμηλές τιμές."

Εφόσον μένεις αυστηρά στο PS4 και χάνεις παιχνιδάρες της Platinum όπως το Bayonetta 2, γιατί παραπονιέσαι για το cinematic ZOMG gaming; Την έδωσες την «ψήφο» σου. Πάρε και Wii U όπως έχουμε και οι υπόλοιποι. ;)

Εκτός αν το θεωρείς kiddie κονσόλα, οπότε πάω πάσο. Το Wii U έχει περισσότερες γιαπωνεζιές (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) από το PS4. Αυτό λέω. Εφόσον πήρες συνειδητά PS4, ξέρεις τι ρεπερτόριο να περιμένεις πάνω-κάτω.

ΥΓ1: Μην το παίρνεις προσωπικά, αλλά διαβάζω καιρό εδώ μέσα και μου κάνουν εντύπωση κάποια πράγματα.

 

ΥΓ2: Θα συμφωνήσω για την (ενοχλητική) open world τάση αυτής της γενιάς, που δυστυχώς επηρέασε και το MGSV. Πάντως η cinematic εισαγωγή δεν με χάλασε (δεν ξέρω για σένα), πόσο μάλλον το γεγονός ότι έφτιαξαν open world σε 1080p60 (αυτά να τα βλέπουν κάτι AC/Witcher 3 κλπ.)

 

ΥΓ3: Με τα ΑΑΑ ποιό είναι το πρόβλημα; Προτιμάς τις indies φόλες που δίνει συνήθως (πλην εξαιρέσεων) το PS+; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ο μεγαλύτερος φαν της ιαπωνέζικης κουλτούρας και gaming ,αλλα αυτό το transformers δείχνει απαίσιο..... δεν έχει να κάνει με το οτι δεν είναι ΑΑΑ με cinematics, αλλα νομίζω είναι μόνο για φαν της αμερικανιάς των transformers.  

μη μπερδέυουμε παραγωγές όπως ni no kuni/persona με trash movie/game titles..... σίγουρα η ιαπωνία έχει στραφεί στο mobile gaming και έχει πέσει το επίπεδο αρκετά γιατί κάνουν πολύ μικρότερου budget games, αλλα παιχνίδια όπως το bayonetta 2 δεν έχουν τπτ να φοβηθούν απο το  order .... δε μιλάω για παραγωγές όπως last of us , βλέπουμε και στην ιαπωνία όταν κάτι έχει υψηλό budget πάει καλά, περιμένω πως και πως ffxv και last guardian να μη με διαψέυσουν.

δέχομαι οτι σε κάποιον αρέσουν τα cod, δέχομαι οτι σε κάποιον αρέσει το transformers ,heck εγώ είμαι ο n1 disgaea fan στην ελλάδα νομίζω... αλλα οκ δε χρειάζεται να το πάιζετε ξεχωριστοί απο τη μάζα και κάποιοι επειδή θέλετε να κάνετε τη διαφορά... 


btw, είμαι απο τους πρώτους που κράξανε το mgsv, και φυσικά έκραξα και ffxii όταν βγήκε και όποιο παιχνίδι απο ιαπωνία προσπαθεί να γίνει "δυτικό" .αλλα δε θα παίξω ένα παιχνίδι μόνο και μόνο επειδή το έφτιαξε μια εταιρία και να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου οτι είναι μαμάτο. πχ είδα το τραιλερ του transformers και τι παρατήρησα, combat game button masher, με mission based mechanics , terain περιορισμένο, γραφικά τραγικά για 2015, μου θύμισε κάτι godzilla games που πολεμάνε σε πόλεις τέρατα και ρομπότ..... δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να το παίξει άτομο που δεν ενδιαφέρεται για transformers και να πει ναι ρε είναι ωραίο game. το ίδιο ισχύει και για το disgaea 5 ,αλλα δε θα βγω να το προτείνω σε κόσμο και να λέω ο είμαι ο uber niche playaaa και παίζω μόνο cult games που κανένας δεν αγκίζει ,σιγά ρεε ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είδες το edit:

 

"Πάντως αφού σου αρέσουν τόσο πολύ τα γιαπωνέζικα και δη της Platinum, κακώς δεν έχεις Wii U (βλ. Bayonetta 2 κλπ). Τώρα με το κλείσιμο της Nortec ίσως το βρεις σε πολύ χαμηλές τιμές."

 

Εφόσον μένεις αυστηρά στο PS4 και χάνεις παιχνιδάρες της Platinum όπως το Bayonetta 2, γιατί παραπονιέσαι για το cinematic ZOMG gaming; Την έδωσες την «ψήφο» σου. Πάρε και Wii U όπως έχουμε και οι υπόλοιποι. ;)

 

Εκτός αν το θεωρείς kiddie κονσόλα, οπότε πάω πάσο. Το Wii U έχει περισσότερες γιαπωνεζιές (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) από το PS4. Αυτό λέω. Εφόσον πήρες συνειδητά PS4, ξέρεις τι ρεπερτόριο να περιμένεις πάνω-κάτω.

 

ΥΓ1: Μην το παίρνεις προσωπικά, αλλά διαβάζω καιρό εδώ μέσα και μου κάνουν εντύπωση κάποια πράγματα.

 

ΥΓ2: Θα συμφωνήσω για την (ενοχλητική) open world τάση αυτής της γενιάς, που δυστυχώς επηρέασε και το MGSV. Πάντως η cinematic εισαγωγή δεν με χάλασε (δεν ξέρω για σένα), πόσο μάλλον το γεγονός ότι έφτιαξαν open world σε 1080p60 (αυτά να τα βλέπουν κάτι AC/Witcher 3 κλπ.)

 

ΥΓ3: Με τα ΑΑΑ ποιό είναι το πρόβλημα; Προτιμάς τις indies φόλες που δίνει συνήθως (πλην εξαιρέσεων) το PS+; :P

 

 

Aδερφέ, WiiU δεν πήρα γιατί :

Στα 37 μου πλέον, δεν έχω ουτε τον χρόνο αλλα ουτε και την διάθεση να ξοδεύω (πλέον) budget μεταξύ πολλαπλών κονσολών.

Ως γέρος, μεγάλωσα και εγω με Ninty αλλά...εχω καεί άσχημα απο τις τελευταίες της κονσόλες, λίγο το hardware τους, λίγο που κουράστηκα απο οτιδήποτε mario (kart/golf/platform/maker κτλπ κτλπ), λίγο που οι αποκλειστικότητες που προσφέρει - για εμένα - δεν είναι αρκετές και...θα μπορούσες να πεις πως δεν ανήκω στο target demographic τους πλέον.

Eνα Bayo 2 θα το ξεκοκάλιζα αλλά...άλλες προτεραιότητες.

 

Μη σου κάνει εντύπωση τίποτα, γνώμες είναι αυτές, επίσης, και εγω διαβάζω εδω και καιρό παντού την άποψη "δεν γουστάρεις αυτό ΑΡΑ hipster" και...πιο κενό και ρηχό επιχείρημα δεν υπάρχει, ουτε και αντεπιχείρημα στις συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Έχουμε φτάσει στον βαθμό οπου αμα δεν γουστάρεις αυτό που γουστάρουν όλοι το κάνεις απλα και μόνο για να "διαφέρεις", οχι monsieur, αυτό αποτελεί καταπίεση ιδεών κατα την άποψη μου - και οπως ειπες και εσύ - ισχύει σε πολλά πράματα, μουσική, σινεμά κτλπ κτλπ.

Πρέπει να αρέσει σ'όλους π.χ ή Gaga ή η Rihanna ? με αυτό το σκεπτικό είσαι "hipster" αμα δεν τις γουστάρεις και οποιαδήποτε άλλη άποψη γι'αυτο το είδος μουσικής (πλην της θετικής προφανώς) αποτελεί πρόφαση για να "αναδειχθείς", κοινώς, να δείξεις/αποδείξεις το ποσο "cool" είσαι, εμ, οχι...

Επιστροφή στα παιχνίδια : Πριν λιγο καιρό, "μάλωνα" εδω μέσα γιατι είχα εκφράσει (με επιχειρήματα) το γιατί το Witcher 3 - για εμένα προσωπικά πάντα - είναι "κακό" game, βλέπεις, το AAA production/voice-overs/Χ στρέματα παιχνιδόκοσμου/Χ αριθμό εκατομμυρίων ξοδεμένο σε διαφημιστικές καμπάνιες δεν ισούται με "καλό game", το "καλό game" πρέπει πρωτίστως να...Παίζει καλά, κάτι το οποιο το W3 δεν το έκανε σε καμία περίπτωση (βλέπε: κακό framerate, κάκιστο collision detection με την υπόλοιπη γεωμετρία σε σημείο που χάνεις λόγω αυτού, κακα, καργα-laggy μενού, κάργα-ρηχη μάχη ακόμα και για ARPG, κτλπ κτλπ) οπότε τι έμενε στο τέλος ? Η ιστορία.ΟΚ, game παίζω όμως, δεν βλέπω ταινία... ;) "Ηipster" και εκεί ...ΟΚ.

 

Σχετικά με το MGSV, αυτά που είχα γράψει τότε, ισχύουν και τώρα, για 1ο open-world τίτλο, ο Kοτζίμαςςς παρέδωσε μαθήματα και τα controls (απο τα πιο σημαντικά πράγματα σε ενα game) είναι...β-ο-υ-τ-υ-ρ-έ-ν-ι-α, α ναι, 60fps παντού επίσης.

Αυτό σημαίνει πως το παιχνίδι είναι άριστο ή το οτι δεν έχει ελαττώματα ? Φυσικά και οχι, αρκετά έχει οπως π.χ τα facebook-o-ειδή μενού οπου πρέπει να περιμένεις Χ ώρα/ώρες για να...φτιάξεις κάτι (και σε πραγματικό χρόνο, έτσι?), τα αηδιαστικά micro-transactions, τα (σχεδόν) ασκοπο πηγαινε-έλα μεταξύ MB και gameworld, το σχετικά αχρείαστο open-world (τελικά) κτλπ κτλπ.

Μετά την καταπληκτική και "cinematic" (με την καλή έννοια) 1η ώρα παιχνιδιού...αρχίζουν και τα κλασσικά προβλήματα που σχετίζονται με τα open-world παιχνίδια (βλέπε: grinding, βαρεμάρα, collect-athon κατάσταση κτλπ).

ΜGS είναι οπότε και το "cinematic" ηταν πάντα συνυφασμένο, οχι οτι θα έπρεπε να είναι στο βαθμό του MGS IV (οπου το είχε παραχ@σει) αλλά... είναι κρίμα γιατί ΟΤΑΝ έχει cutscenes είναι πραγματικά απίθανα, οταν πλέον τα βλέπεις ανα 4-5 ώρες παιχνιδιού όμως...έχουμε πλέον πρόβλημα πιστεύω.Τέλος πάντων...

 

@ Skanjos : Ωραίος, πες'μου κι'αλλα.

Χαίρομαι που τερμάτισες το Transformers για να μας πεις το γιατί είναι μάπα καθώς και το πόσο "hip" είναι μερικοί, ιδίως απο την στιγμή που δεν είσαι "ξεχωριστός" και είσαι ο "Νο.1 fan του Disgaea εις όλην την Ελλάδα".

Καλό θα είναι παιδιά οταν πάτε να επιχειρηματολογήσετε να μην αντιφάσκετε και διαρκώς, λέω τώρα ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Kοτζίμαςςς παρέδωσε μαθήματα και τα controls (απο τα πιο σημαντικά πράγματα σε ενα game) είναι...β-ο-υ-τ-υ-ρ-έ-ν-ι-α, α ναι, 60fps παντού επίσης.

 

Ουτε καν ομως, τα controls υποφερουν αρκετα οπως και το interface, νομιζα οτι τα 60fps δεν μετρανε στο console section εδω δεν θελουμε cinematic experience?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν ομως, τα controls υποφερουν αρκετα οπως και το interface, νομιζα οτι τα 60fps δεν μετρανε στο console section εδω δεν θελουμε cinematic experience?? :P

 

Σουουουουουτ  εζύ παλιόπαιδο :D :D

Μια χαρά μετράνε, ποιος λέει το αντίθετο ? Να τον δείρουμε, όχι τίποτα άλλο :mrgreen:

 

Τα Μενού κύριε μια χαρά λειτουργικά τα βρήκα - εκτός και αν αναφέρεσαι στο lag που έχουν οταν είσαι συνδεδεμένος online...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυπλοκα τα μενου για mgs, αν ηταν rpg θα ελεγα οκ, το συστημα με το base personel ηθελε περισσοτερη δουλεια θα επρεπε να εχει περισσοτερες επιλογες για μεγαλυτερη ευκολια το ιδιο και το crafting system. Οσο για τα controls ενταξει δεν ειναι ασχημα αλλα ιδιαιτερα οταν θες να βαλεις ατομο πανω στο αλογο γρηγορα mission 12 style κανουν κολπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...