Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Μη σου κάνει εντύπωση τίποτα, γνώμες είναι αυτές, επίσης, και εγω διαβάζω εδω και καιρό παντού την άποψη "δεν γουστάρεις αυτό ΑΡΑ hipster" και...πιο κενό και ρηχό επιχείρημα δεν υπάρχει, ουτε και αντεπιχείρημα στις συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Έχουμε φτάσει στον βαθμό οπου αμα δεν γουστάρεις αυτό που γουστάρουν όλοι το κάνεις απλα και μόνο για να "διαφέρεις", οχι monsieur, αυτό αποτελεί καταπίεση ιδεών κατα την άποψη μου - και οπως ειπες και εσύ - ισχύει σε πολλά πράματα, μουσική, σινεμά κτλπ κτλπ.

Πρέπει να αρέσει σ'όλους π.χ ή Gaga ή η Rihanna ? με αυτό το σκεπτικό είσαι "hipster" αμα δεν τις γουστάρεις και οποιαδήποτε άλλη άποψη γι'αυτο το είδος μουσικής (πλην της θετικής προφανώς) αποτελεί πρόφαση για να "αναδειχθείς", κοινώς, να δείξεις/αποδείξεις το ποσο "cool" είσαι, εμ, οχι...

 

2) Επιστροφή στα παιχνίδια : Πριν λιγο καιρό, "μάλωνα" εδω μέσα γιατι είχα εκφράσει (με επιχειρήματα) το γιατί το Witcher 3 - για εμένα προσωπικά πάντα - είναι "κακό" game, βλέπεις, το AAA production/voice-overs/Χ στρέματα παιχνιδόκοσμου/Χ αριθμό εκατομμυρίων ξοδεμένο σε διαφημιστικές καμπάνιες δεν ισούται με "καλό game", το "καλό game" πρέπει πρωτίστως να...Παίζει καλά, κάτι το οποιο το W3 δεν το έκανε σε καμία περίπτωση (βλέπε: κακό framerate, κάκιστο collision detection με την υπόλοιπη γεωμετρία σε σημείο που χάνεις λόγω αυτού, κακα, καργα-laggy μενού, κάργα-ρηχη μάχη ακόμα και για ARPG, κτλπ κτλπ) οπότε τι έμενε στο τέλος ? Η ιστορία.ΟΚ, game παίζω όμως, δεν βλέπω ταινία... ;) "Ηipster" και εκεί ...ΟΚ.

 

3) Μετά την καταπληκτική και "cinematic" (με την καλή έννοια) 1η ώρα παιχνιδιού...αρχίζουν και τα κλασσικά προβλήματα που σχετίζονται με τα open-world παιχνίδια (βλέπε: grinding, βαρεμάρα, collect-athon κατάσταση κτλπ).

ΜGS είναι οπότε και το "cinematic" ηταν πάντα συνυφασμένο, οχι οτι θα έπρεπε να είναι στο βαθμό του MGS IV (οπου το είχε παραχ@σει) αλλά... είναι κρίμα γιατί ΟΤΑΝ έχει cutscenes είναι πραγματικά απίθανα, οταν πλέον τα βλέπεις ανα 4-5 ώρες παιχνιδιού όμως...έχουμε πλέον πρόβλημα πιστεύω.Τέλος πάντων...

 

1) Απλά έχω παρατηρήσει ότι σου κακοφαίνονται όλα τα παιχνίδια από δυτικούς developers, γι' αυτό απορώ. Δηλαδή όλα μάπα είναι;

 

Αντιστρόφως, έχω δει κι άλλους να θάβουν όλα τα γιαπωνέζικα και να εξυμνούν μόνο τα δυτικά. Ε ούτε αυτό το βρίσκω normal.

 

2) Ένα από τα λίγα θετικά του Witcher 3 είναι ότι έχει καλοφτιαγμένα side quests. Καμία σχέση με chore fetch quests όπως π.χ. στα AC.

 

Για τα τεχνικά προβλήματα συμφωνώ. Για να δούμε τι θα γίνει με το νέο patch.

 

3) Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί με το που δούμε cinematic στοιχεία αρχίζει το κράξιμο, λες κι είναι όλα Ryse/The Order.

 

Δεν είναι όλα «τζιζ κακά cinematic». Άλλο το TLOU και άλλο το The Order.

 

Για τα αρνητικά των open world συμφωνώ. Filler material, να λέμε ότι έχουμε πράγματα να κάνουμε.

 

Εγώ δεν το κρύβω ότι έχω ψιλοπάθει open world fatigue, γι' αυτό περιμένω το Uncharted να στανιάρω λίγο με linear gaming (όσο παράδοξο κι αν ακούγεται αυτό). :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι πολυπλοκα τα μενου για mgs, αν ηταν rpg θα ελεγα οκ, το συστημα με το base personel ηθελε περισσοτερη δουλεια θα επρεπε να εχει περισσοτερες επιλογες για μεγαλυτερη ευκολια το ιδιο και το crafting system. Οσο για τα controls ενταξει δεν ειναι ασχημα αλλα ιδιαιτερα οταν θες να βαλεις ατομο πανω στο αλογο γρηγορα mission 12 style κανουν κολπα.

Άδικο δεν έχεις αλλά...Context sensitive interactions, έτσι είναι σε όλα τα παιχνίδια δυστυχώς που τα χρησιμοποιούν.Αναγκαιο κακό (?) υποθέτω ;)

 

 

1) Απλά έχω παρατηρήσει ότι σου κακοφαίνονται όλα τα παιχνίδια από δυτικούς developers, γι' αυτό απορώ. Δηλαδή όλα μάπα είναι;

 

Αντιστρόφως, έχω δει κι άλλους να θάβουν όλα τα γιαπωνέζικα και να εξυμνούν μόνο τα δυτικά. Ε ούτε αυτό το βρίσκω normal.

 

2) Ένα από τα λίγα θετικά του Witcher 3 είναι ότι έχει καλοφτιαγμένα side quests. Καμία σχέση με chore fetch quests όπως π.χ. στα AC.

 

Για τα τεχνικά προβλήματα συμφωνώ. Για να δούμε τι θα γίνει με το νέο patch.

 

3) Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί με το που δούμε cinematic στοιχεία αρχίζει το κράξιμο, λες κι είναι όλα Ryse/The Order.

 

Δεν είναι όλα «τζιζ κακά cinematic». Άλλο το TLOU και άλλο το The Order.

 

Για τα αρνητικά των open world συμφωνώ. Filler material, να λέμε ότι έχουμε πράγματα να κάνουμε.

 

Εγώ δεν το κρύβω ότι έχω ψιλοπάθει open world fatigue, γι' αυτό περιμένω το Uncharted να στανιάρω λίγο με linear gaming (όσο παράδοξο κι αν ακούγεται αυτό). :D

 

1) Συμφωνώ αλλά...μου βάζεις λόγια στο στόμα και είναι κακό φίλος, ουδέποτε έκραξα "ολα" τα "Δυτικου τύπου" παιχνίδια παρα μόνο, ναι, τα FIFA/Calladuty/Assassin's Creed oπου καθε χρόνο τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου (μεταξύ άλλων), διαφωνείς οτι ακολουθούν την ίδια σίγουρη, επαναλαμβανόμενη "φόρμα" κάθε φορά ?

 

2) Δεν συμφωνώ - αυτά διάβαζα στα "επαγγελματικά" reviews αλλά...fetch-quests ως επι το πλείστον γι'αλλη μια φορά.RPG μεν οπότε..ναι...

 

3) το "cinematic" σου διέφυγε καθως...ηταν αναφορά στο "24 fps cinematic" meme, βλακώδες ξε-βλακώδες ηταν αυτο.

Tα Ryse και τα Order ηταν μια χαρά για αυτό που ηταν, βλέπεις τώρα ? ;) Κανείς δεν "μισεί" την Δύση...

 

Οpen world fatigue έχω πάθει και εγώ, βλέπεις, είναι και αυτό μια "μόδα" οπότε...

Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς λένε οπότε...Fallout 4 του χρόνου για'μενα προσωπικά, τώρα έχει Τransformers ή Dragon quest Heroes (είμαι hipster, ξέρω) Νοέμβριο expansion Bloodborne...

 

Έχει πλάκα πάντως, ποτέ δεν θα περίμενα οτι ο κόσμος θα άρχιζε να επιθυμεί πάλι κατι πιο "γραμμικό", ο κορεσμός όμως βλέπεις και η επανάληψη κουράζουν (το open world στην συγκεκριμένη περίπτωση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, πάω πάσο τότε. Ούτε εμένα μ' αρέσει το milking των annual games. Θα προτιμούσα πιο αραιές κυκλοφορίες (ΟΚ, το MGSV εδώ ίσως το παράκανε λίγο).

 

Για την παπάτζα με τα "cinematic" 24fps επίσης συμφωνώ. Επειδή είναι ανίκανη για optimization η Ubi, ταΐζει PR κουτόχορτο τον κοσμάκη.

Ο Kojima έδειξε πως πρέπει να είναι σε τεχνικό επίπεδο τα open world (άσχετα αν καταντάνε βαρετά). Έστω ένα 1080p με σταθερά 30fps θα έπρεπε να το έχουν τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήγα να δω για κονσολα και θυμόμουν για κάτι κωδικούς που λέγατε cu-12.. cu-11.. δεν τους θυμάμαι καλά. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι με ποιο κωδικό να επιλέξω την κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει κονσόλα PS4 500GB με τον κωδικό CUH-12xx που είναι μαζί με το until dawn.

 

Απλά μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν το έχω δει πουθενά αυτό το bundle ούτε στο εξωτερικό. Ξέρετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετυχα σε ad αυτό το Limited batman bundle ps4 στα public. Δεν υπαρχει ομως στο site, εννοω οτι δεν μπορεις να το βρεις εκτος εαν εχεις το παρακατω link.

 

http://www.public.gr/product/gaming/consoles/ps4/sony-playstation-4-500gb-limited-gkri-and-batman-arkham-knight/prod7650117pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετυχα σε ad αυτό το Limited batman bundle ps4 στα public. Δεν υπαρχει ομως στο site, εννοω οτι δεν μπορεις να το βρεις εκτος εαν εχεις το παρακατω link.

 

http://www.public.gr/product/gaming/consoles/ps4/sony-playstation-4-500gb-limited-gkri-and-batman-arkham-knight/prod7650117pp/

Ειναι το γνωστο Bundle που επαιζε το καλοκαιρι με το Batman αλλα λογω Capital τελειωσε(αυτο πηρα και εγω επειδη δεν ηξερα τι θα γινοταν με το Metal Gear bundle). Παντως δεν ειναι το νεο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει σε 2 bundle με το καινούριο μοντέλο CHU-12XX

 

Until dawn ή MGSV ?

Προφανως και MGS V καθαρα λογω μεγαλης διαρκειας και Multiplayer(φανταζομαι οτι αν ησουν οπαδος της σειρας δεν θα ησουν σε αυτο το διλλημα. Το Until Dawn πχ μπορεις να το ενοικιασεις να δεις αν σου αρεσει πρωτα(σε καποιους πχ δεν τους αρεσε τοσο πολυ το παιχνιδι).

 

Επεισης οταν λες για το MGS φανταζομαι αναφερεσαι στο Bundle του με το κοκκινο ps4???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MGS δεν έχω παίξει ποτέ μου, αλλά νομίζω είναι τύπου Sniper Elite που έπαιξα και μου άρεσε.

 

Αναφέρομαι στο απλό bundle με την μαύρη κονσόλα. Η ειδική έκδοση δεν μου άρεσε καθόλου.

 

Και τα 2 bundles που λέω με τιμή τα 409€ τα βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...