Προς το περιεχόμενο

USB 3.0 για smartphones και tablets μέχρι το τέλος του 2012


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο επικεφαλής της τεχνολογίας του USB ανακοίνωσε σήμερα την ενσωμάτωση του νέου προτύπου USB 3.0 μέσω microUSB θύρας σε smartphones και tablets που πρόκειται να κυκλοφορήσουν μέχρι το τέλος του 2012.

 

Η τεχνολογία του USB 3.0 προσφέρει θεωρητικές ταχύτητες μέχρι και 625MB/s, 10 φορές περίπου περισσότερο από τις ταχύτητες του USB 2.0, το οποίο έχει μέγιστη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων τα 60MB/s. Η ταχύτητες βέβαια του USB 3.0 στις φορητές συσκευές δε θα είναι οι ίδιες που μπορούν να επιτευχθούν στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, θα είναι όμως πολύ πιο μεγάλες σε σύγκριση με τα σημερινά δεδομένα. Αναφέρεται ότι εάν για παράδειγμα δεδομένα χρειαζόταν 15' για τη μεταφορά τους σε φορητή συσκευή σήμερα, στα tablets και smartphones που θα το υποστηρίζουν θα μεταφέρονται σε περίπου 1' και 10".

 

Για τη μεταφορά του νέου προτύπου στα smartphones, θα υπάρξουν ορισμένες τροποποιήσεις στις προδιαγραφές του έτσι ώστε να αξιοποιηθεί καλύτερα και να προσαρμοστεί στις φορητές συσκευές.

 

Link.png Site: mashable.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα μπει στα κινητά δεν νομίζω ότι αμφιβάλει κανείς, ότι θα το αξιοποιήσουμε με τις μνήμες που έχουν τα κινητά, μάλλον το αμφισβητούν πολλοί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει ειναι και εμενα το θεμα μου.Θα μεταφερεις τα τεραστια GB στο smartphone και χρειαζονται οι μεγαλες ταχυτητες για το 3.0 .Πιστευω μονο και μονο για να ανεβει εστω και λιγο η τιμη το κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα ,σε ένα κινητο 32αρι χρειάζονται,αλλα και πάλι όχι τόσο όσο να βγαίνουν απο την τσέπη 30 ευρωπουλα. . . Γενικά πιστευω ότι θα ενσωματωθούν σε ορισμένα κινητά δηλαδή την εκάστοτε elite . . .

Anyway και το 8210 καλο είναι,7 μέρες για φόρτιση και αν χρειαστεί απο το πολυ gaming (φιδακι :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτό. Στον δικό μου που έβαλα USB 3.0 θέλει και extra τροφοδοσία από το τροφοδοτικό γιατί τραβάει πολύ ρεύμα. Τουλάχιστον 1 Amper. Αφού όταν μεταφέρω αρχεία το στικάκι μου ζεσταίνεται αρκετά. Από το smartphone πόσο ρεύμα θα τραβήξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη υπάρχουν και πιο γρηγορες καρτες 30 MB/S..

Ισως μεχρι να μπει το Usb3 να εχουν κυκλοφορησει και πιο γρηγορες καρτες,με μεγαλες χωρητικοτητες και λογικες τιμές..

Αν οχι απλως θα ειναι αχρηστο το Usb 3 ,απλως για να λεμε το κινητο μου εχει usb3!wow!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...