Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 10/01/12 – 30/04/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Δημοσκόπηση web browsers 10/01/12 – 10/06/12  

181 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, κατά τεκμήριο οι επισκέπτες ενός τεχνολογικού φόρουμ είναι κάπως πιο "technically minded". Άρα μιλάμε για δύο δείγματα με διαφορετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά. Και απ' ο,τι φαίνεται, όντως ο Firefox συνεχίζει να εμφανίζεται με πιο δυνατά ποσοστά χρήσης στην πρώτη ομάδα χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ημουν φανατικος χρηστης του firefox, αλλα εδω και λιγους μηνες μονο chrome! Απιστευτη ταχυτητα και παναλαφρος. Εαν διορθωθουν κατι ατελειες στο μελλον, θα ειναι απιστευτος browser!

 

Επισης, ειναι η ιδεα μου, ή ο firefox χανει σημαντικο εδαφος τωρα τελευταια απο τον chrome;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτη ταχυτητα (...) απιστευτος browser!

απίστευτο

 

Επισης, ειναι η ιδεα μου, ή ο firefox χανει σημαντικο εδαφος τωρα τελευταια απο τον chrome;

είναι ιδέα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον ο ΙΕ χάνει έδαφος από τον Χρωμ και όχι ο ΦΦ. Εγώ αυτό βλέπω πάντως σε αυτην την εικόνα: Ο ΦΦ από 31% πάει στο 25%, ο Χρωμ από το 5% στο 25%, ενώ ο ΙΕ από 58% πάει 40%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον ο ΙΕ χάνει έδαφος από τον Χρωμ και όχι ο ΦΦ. Εγώ αυτό βλέπω πάντως σε αυτην την εικόνα: Ο ΦΦ από 31% πάει στο 25%, ο Χρωμ από το 5% στο 25%, ενώ ο ΙΕ από 58% πάει 40%.

Ορκισμενος firefoxakias εισαι; Παντως στα μαθηματικα δε πρεπει να ησουν ξεφτερι.. Ο Chrome σε λιγους μηνες θα αρχισει να ξεπερναει τον firefox. Και λογικο ειναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον ο ΙΕ χάνει έδαφος από τον Χρωμ και όχι ο ΦΦ. Εγώ αυτό βλέπω πάντως σε αυτην την εικόνα: Ο ΦΦ από 31% πάει στο 25%, ο Χρωμ από το 5% στο 25%, ενώ ο ΙΕ από 58% πάει 40%.

 

Έστω και αυτό το μικρό ποσοστό που χάνει ο firefox, μάντεψε που πηγαίνει; O IE τα τελευταία χρόνια έχανε τα ποσοστά του και πηγαίνανε κατά μεγάλο βαθμό στον firefox. Αυτό έπαψε να ισχύει πριν από ένα χρόνο ,όπου έγινε ραγδαία αύξηση στα ποσοστά από τον chrome. Έτσι όπως πάει μάλλον θα συνεχίσουν να μειώνονται τα ποσοστά του firefox και ο chrome θα κερδίζει ολοένα και μεγαλύτερο μερίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Chrome γιατί δουλεύει καλά και στα 2 λειτουργικά κ κυρίως το άνοιγμα ξανά των σελίδων που είχα ανοιχτές τελευταία.. Πράγμα απαραίτητο σε εμένα..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό προσπαθώ να σας δώσω να καταλάβετε:

 

ο Χρωμ πιθανόν να γίνει ο μέινστρημ μπράουζερ και να εκτοπίσει τον ΙΕ από την πρώτη θέση.

 

Τον ΦΦ από την άλλη, όπως φαίνεται στα γραφικά σας, δεν τον αγγίζει παρά ελάχιστα καθώς ο ΦΦ έχει ως επί το πλείστον συνειδητοποιημένους χρήστες που ξέρουν τι ζητάνε, δεν τους καλύπτει ο μέινστρημ μπράουζερ

 

κ κυρίως το άνοιγμα ξανά των σελίδων που είχα ανοιχτές τελευταία.. Πράγμα απαραίτητο σε εμένα..

αυτό ρε φίλε γίνεται και στον ΦΦ (και είμαι σίγουρος και στον ΙΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ως επί το πλείστον συνειδητοποιημένους χρήστες που ξέρουν τι ζητάνε

Δικαίωμά σου να το πιστεύεις αυτό αλλά διαφωνώ. Εγώ πιστεύω το αντίθετο, ότι οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν firefox είναι γιατί έχουν κολλήσει σε αυτόν επειδή τους είχε πει κάποιος πριν 3 χρόνια ότι ο IE δεν είναι καλός και κολλάς ιούς. Δηλαδή στην ουσία είναι αυτοί που το παίζουν ψαγμένοι.

 

Εδώ και περίπου 8 μήνες ο firefox έχει κάνει αξιόλογες προσπάθειες να ανακάμψει αλλά πιστεύω ότι τον chrome και τους chromium based browser δεν τους φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...