Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 10/01/12 – 30/04/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Δημοσκόπηση web browsers 10/01/12 – 10/06/12  

181 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψήφισα Firefox αν και σε OSX μου βγάζει πολλά προβλήματα.

Δυστυχώς ο Opera μου πηδάει την μπαταρία,ο Safari τρώει κολλήματα σε σελίδες με λίγο παραπάνω flash και ο Chrome είναι της Google.

Αφού το μόνο σου πρόβλημα είναι που ο Chrome είναι της Google, βάλε μια rebranded παραλλαγή όπως ο Comodo Dragon. Eίναι αρκετά καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Firefox. πιστος υποστηρικτης του πολλα χρονια τωρα.

Κολλαει λιγο με πολλες [πανω απο 30++] καρτελες ανοιχτες αλλα σε normal λειτουργια παιζει μια χαρα.

 

 

Δεν μου αρεσουν ομως 2 πραγματα.

1. χανει καρε στο youtube.

2. "τρωει" περισσοτερους πορους απ' οτι ο chromium γι' αυτο τελευταια εβαλα και αυτον. Σφαιρατος και open source επισης.

 

Αρα λοιπον, Firefox κυριως. Παρολα τα προβληματα που ανεφερα. Εναλλακτικα chromium.

Σπανιοτερα IE, οταν θελει να μπει καποιος επισκεπτης στο σπιτι μου internet απο το pc μου.

Αλλα τελευταια χρησιμοποιω για τον παραπανω λογο Guest profile στον firefox/chromium οποτε παει o ΙΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. "τρωει" περισσοτερους πορους απ' οτι ο chromium γι' αυτο τελευταια εβαλα και αυτον. Σφαιρατος και open source επισης.

 

αποκλειεται.

 

καταρχας ο chromium επειδη ειναι παντα σε experimental φαση,τρωει απο μονος του περισσοτερους πορους σε συγκριση με τον ιδιο τον chrome.

δευτερον λογω των multi-processes που δημιουργει,ροκανιζει περισσοτερη μνημη λογω του overhead του καθε process.

 

Ο Firefox εχει λυσει πολλα απο τα προβληματα μνημης του εδω και καιρο χαρη στην ομαδα MemShrink.

Aν χρησιμοποιεις μια stable εκδοση του FF (oχι beta,aurora,nightly) θα δεις οτι καταναλωνει λιγοτερους πορους απο οτι ο chromium.

 

Oσο αφορα το προβλημα με τα youtube καρε και του οτι κολλαει αν τρεχεις πολλα tabs:

1.τρεξε τον FF με ενα καθαρο προφιλ

2.απενεργοποιησε το hardware acceleration τοσο στον firefox,oσο και στο flash plugin.

3.Bαλε το ΝοScript addon.Θα ξαλαφρωσεις τον browser απο πολλα αχρηστα scripts που τρεχουν στο background,ενω το σερφαρισμα θα γινει πιο ασφαλες.

θελει μονο λιγο ρυθμισμα στο ποιοα sites δεν θελεις μπλοκαρει τελειως τα scripts του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλα τελευταια χρησιμοποιω για τον παραπανω λογο Guest profile στον firefox/chromium οποτε παει o ΙΕ.

 

Ο ΙΕ πρέπει να χρησιμοποιείται, για λόγους συμβατότητας, από όσους εξυπηρετούνται από το e-banking της ΕΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα firefox πιστός .πλέον μόνο chrome για την ευκολία συγχρωνισμου των bookmarks!Sent from my iPad using Insomnia

 

 

Και ο Firefox υποστηριζει συγχρονισμο των bookmarks μεσω του Sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...