Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 thread, προβληματα και αποριες


pabou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ανησυχοι παιδες! Βλεπω πολλους εδω που προσπαθουν να κανουν secure erase με το προγραμμα magician, κανουν πατεντες ξυλωνουν εν λειτουργια sata καλωδια κτλ κτλ, η απορια μου ειναι η εξης: εαν κανω ολικη διαγραφη τα partition του σκληρου με το cd των windows 7 (και μετα τα ξανα δημιουργησω) πριν την εγκατασταση τους, τι θα παθει ο σκληρος? δεν ειναι πιο επικινδυνο το να βγαζεις καλωδια εν λειτουργια? δλδ, η ολικη διαγραφη των partitions δεν σβηνει τον σκληρο και δεν τον κανει σαν καινουργιο? με το secure erase τι παραπανω μου προσφερει στις επιδοσεις του ssd μου? ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες μολις εβαλα πανω τον SSD της Samsung και τσεκαρω ταχυτητες με τα εξης αποτελεσματα:

 

 

post-79241-0-55321700-1347052859_thumb.jpg

 

Ειναι νορμαλ τα αποτελεσματα?Επισης πως ξερω αν ειναι σε AHCI mode?(ΟΚ το ειδα αυτο στο BIOS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηρα τον 64αρι του εκανα φορματ και μου εβγαλε αυτα τα αποτελεσματα μου φαινοντε χαμηλα ή ειναι η ιδεα μου?Να αναφερω οτι τον συνδεσα στην sata3 θυρα της μητρικης gigabity ga 790xta ud4 ρυθμισμενο σε ahci rnnsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κλασικά η μητρική σου έχει sata3 port από marvel controller κι όχι από native της AMD, βάλτον καλύτερα σε sata2.0 port

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασικά η μητρική σου έχει sata3 port από marvel controller κι όχι από native της AMD, βάλτον καλύτερα σε sata2.0 port

εμφανιζει την φωτογραφια γιατι εμενα δεν μου την εμφανιζει..Λες στο sata 2 να παιζει καλυτερα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

την είδα ανοίγοντάς την σε άλλο tab...

 

τα writes ίσως, τα read θα μειωθούν, δοκίμασε το, σύγκρινε και αποφασίζεις μόνος σου που θα τον αφήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα τον Samsung 830 128 GB και εδώ είναι ένα test CrystalDiskMark πιστεύω πως είναι λίγο κάτω οι ταχύτητες έχω βάλει τον driver για το AHCI και έχω κάνει τα tweaks από εδώ : http://www.insomnia.gr/topic/337668-ssd-tips-tweaks-trim-support/

 

Μήπως ξέρετε τι φταίει ???

post-243145-0-62579100-1347183829_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Κάτοχος πλέον ενός samsung 830 128gb τον εβαλα στο pc με σκοπο να βαλω εκει τα win 7.Τον εβαλα σε μια θυρα sata 2(αν και ειναι καλυτερα sata 3)περασα το λειτουργικο και αφου περασα και το προγραμμα της samsung δεν τον αναγνωριζει το προγραμμα.Το πρόγραμμα λεει πως δεν βλεπει καποιο προιον της samsung στο συστημα.Τι μπορει να εχω κανει λαθος.θα κανω και οτι λεει εδω http://www.insomnia....s-trim-support/ αλλα δεν ξερω αν εχει αποτελεσμα.Παντως δουλευει ελαφρως πιο γρηγορα το συστημα.Το trim ειμαι ενεργοποιημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την asus m2n-sli deluxe και αυτη την επιλογη δεν την εχει για να επιλεξεις στις sata θυρες αλλα μονο για την raid sata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι ...τρεξε και ενα ΑΤΤΟ να δεις και εκει τα νουμερα..γιατι τα νουμερα που λενε οι ssd ειναι απο αττο...

 

Πως σου φαίνεται ??? :

 

Λέτε να κάνω κάτι τέτοιο σαν το video ??? : http://www.youtube.com/watch?v=6nb3BYlWtYc

post-243145-0-40475300-1347189769_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...