Προς το περιεχόμενο

Διακοπή συμβολαίου για ενοίκιο σπιτιού


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
Έμενα για δύο χρόνια σε διαμέρισμα, το οποίο αρχικά είχε συμφωνηθεί για ένα έτος και στη συνέχεια ανανεώθηκε. Εν τέλει ενώ το μισθωτήριο έληξε (1/10/2015) έμεινα για ακόμα δύο μήνες στο διαμέρισμα, από το οποίο εκδιώχθηκα ουσιαστικά γιατί ήμουν ένα μήνα πίσω στα ενοίκια και χρωστούσα ΔΕΗ. Έφυγα τέλη Νοέμβρη, ενώ έχω πληρώσει και τον Οκτώβρη. Ο μισθωτής παρότι έφυγα με πιέζει συνεχώς να καταβάλλω το χρωστούμενο ρεύμα και το ενοίκιο που λείπει αν και γνωρίζει τις οικονομικές δυσκολίες μου. Να τονίσω ότι το μισθωτήριο ήταν διαφορετικό αν έχω καταλάβει καλά, διότι το διαμέρισμα ήταν σε ξενοδοχείο (ή τουλάχιστον πρώην ξενοδοχείο). Επίσης δεν είχα λογαριασμούς στο όνομά μου, ενώ όσον αφορά τη ΔΕΗ, υπηρχε μετρητής κατανάλωσης ρεύματος εντός του διαμερίσματος και απλώς με ενημέρωνε για το ποσό που πρέπει να καταβάλλω.

Θέλω να ρωτήσω, πώς μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον μου, καθώς και δεν μένω πλέον στο διαμέρισμα, και το συμβόλαιο είχε λήξει;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έμενα για δύο χρόνια σε διαμέρισμα, το οποίο αρχικά είχε συμφωνηθεί για ένα έτος και στη συνέχεια ανανεώθηκε. Εν τέλει ενώ το μισθωτήριο έληξε (1/10/2015) έμεινα για ακόμα δύο μήνες στο διαμέρισμα, από το οποίο εκδιώχθηκα ουσιαστικά γιατί ήμουν ένα μήνα πίσω στα ενοίκια και χρωστούσα ΔΕΗ. Έφυγα τέλη Νοέμβρη, ενώ έχω πληρώσει και τον Οκτώβρη. Ο μισθωτής παρότι έφυγα με πιέζει συνεχώς να καταβάλλω το χρωστούμενο ρεύμα και το ενοίκιο που λείπει αν και γνωρίζει τις οικονομικές δυσκολίες μου. Να τονίσω ότι το μισθωτήριο ήταν διαφορετικό αν έχω καταλάβει καλά, διότι το διαμέρισμα ήταν σε ξενοδοχείο (ή τουλάχιστον πρώην ξενοδοχείο). Επίσης δεν είχα λογαριασμούς στο όνομά μου, ενώ όσον αφορά τη ΔΕΗ, υπηρχε μετρητής κατανάλωσης ρεύματος εντός του διαμερίσματος και απλώς με ενημέρωνε για το ποσό που πρέπει να καταβάλλω.

 

Θέλω να ρωτήσω, πώς μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον μου, καθώς και δεν μένω πλέον στο διαμέρισμα, και το συμβόλαιο είχε λήξει;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Για την ΔΕΗ αν δεν ειχες παροχη στο ονομα σου δεν μπορει να σου κανει τιποτα .Ηταν παρανομη ηλεκτροδοτηση αυτο που εκανε.

Μαλιστα δεν πληρωνε και τελη για δημο ,ΝΕΡΙΤ κλπ  για το διαμερισμα που εμενες και αν τον φοβερισεις οτι θα τον καταγγειλεις θα κανει την ...παπια.

 

Αν δεν εχει καταθεσει το μισθωτηριο στην Εφορια ή στο taxis  και σου εχει δωσει αντιγραφο θεωρημενο δεν μπορει να σου κανει τιποτα για το ένα ενοικιο ακομα και αν δεν το καλυπτει τυχον εγγυηση που εδωσες στην αρχη.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.[/size]

Έμενα για δύο χρόνια σε διαμέρισμα, το οποίο αρχικά είχε συμφωνηθεί για ένα έτος και στη συνέχεια ανανεώθηκε. Εν τέλει ενώ το μισθωτήριο έληξε (1/10/2015) έμεινα για ακόμα δύο μήνες στο διαμέρισμα, από το οποίο εκδιώχθηκα ουσιαστικά γιατί ήμουν ένα μήνα πίσω στα ενοίκια και χρωστούσα ΔΕΗ. Έφυγα τέλη Νοέμβρη, ενώ έχω πληρώσει και τον Οκτώβρη. Ο μισθωτής παρότι έφυγα με πιέζει συνεχώς να καταβάλλω το χρωστούμενο ρεύμα και το ενοίκιο που λείπει αν και γνωρίζει τις οικονομικές δυσκολίες μου. Να τονίσω ότι το μισθωτήριο ήταν διαφορετικό αν έχω καταλάβει καλά, διότι το διαμέρισμα ήταν σε ξενοδοχείο (ή τουλάχιστον πρώην ξενοδοχείο). Επίσης δεν είχα λογαριασμούς στο όνομά μου, ενώ όσον αφορά τη ΔΕΗ, υπηρχε μετρητής κατανάλωσης ρεύματος εντός του διαμερίσματος και απλώς με ενημέρωνε για το ποσό που πρέπει να καταβάλλω.[/size]

 

Θέλω να ρωτήσω, πώς μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον μου, καθώς και δεν μένω πλέον στο διαμέρισμα, και το συμβόλαιο είχε λήξει;[/size]

 

Ευχαριστώ.[/size]

Σα δε ντρέπεται...

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον σου εκδίδοντας διαταγή πληρωμής μισθωμάτων. Επίσης τα μισθωτήρια έχουν ελάχιστη διάρκεια 3 έτη, έχει το δικαίωμα να απαιτήσει τα μισθώματα μέχρι τη λήξη της τριετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα δε ντρέπεται...

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον σου εκδίδοντας διαταγή πληρωμής μισθωμάτων. Επίσης τα μισθωτήρια έχουν ελάχιστη διάρκεια 3 έτη, έχει το δικαίωμα να απαιτήσει τα μισθώματα μέχρι τη λήξη της τότι

 

Ξαναλεω ότι αφου δεν ειχε δικη του παροχη ρεύματος το πιο πιθανο είναι να μην εχει και νομιμο (θεωρημενο) συμβολαιο οποτε δεν μπορει να του ζητησει τιποτα αφου εφυγε

 

Ακομα και να του ζητησει είναι παρα πολύ αμφοβολο αν παρει κατι θα χαλασει πολλα λεφτα πολλα χρονια με εφεσεις κλπ και στο τελος δεν μπορει να αξιωσει κατι από καποιον που δεν εχει και περιουσιακο στοιχειο στο ονομα του .Εκτος και εχει ο φιλος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω ότι αφου δεν ειχε δικη του παροχη ρεύματος το πιο πιθανο είναι να μην εχει και νομιμο (θεωρημενο) συμβολαιο οποτε δεν μπορει να του ζητησει τιποτα αφου εφυγε

 

Ακομα και να του ζητησει είναι παρα πολύ αμφοβολο αν παρει κατι θα χαλασει πολλα λεφτα πολλα χρονια με εφεσεις κλπ και στο τελος δεν μπορει να αξιωσει κατι από καποιον που δεν εχει και περιουσιακο στοιχειο στο ονομα του .Εκτος και εχει ο φιλος μας.

Μια χαρά νόμιμο είναι το μισθωτήριο, ακόμα και αν δεν είναι θεωρημένο από την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά νόμιμο είναι το μισθωτήριο, ακόμα και αν δεν είναι θεωρημένο από την εφορία.

 

Κανεις λαθος ειδικα αν προκειται να χρησιμοποιηθεί για δικαστικη χρηση είναι απαραιτητη η θεωρηση που τα τελευταια χρονια γινεται από το taxis με υποβολή από τον ιδιοκτητη και αποδοχή από τον ενοικιαστη με χρηση των προσωπικων κωδικων του ο καθενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έμενα για δύο χρόνια σε διαμέρισμα, το οποίο αρχικά είχε συμφωνηθεί για ένα έτος και στη συνέχεια ανανεώθηκε. Εν τέλει ενώ το μισθωτήριο έληξε (1/10/2015) έμεινα για ακόμα δύο μήνες στο διαμέρισμα, από το οποίο εκδιώχθηκα ουσιαστικά γιατί ήμουν ένα μήνα πίσω στα ενοίκια και χρωστούσα ΔΕΗ. Έφυγα τέλη Νοέμβρη, ενώ έχω πληρώσει και τον Οκτώβρη. Ο μισθωτής παρότι έφυγα με πιέζει συνεχώς να καταβάλλω το χρωστούμενο ρεύμα και το ενοίκιο που λείπει αν και γνωρίζει τις οικονομικές δυσκολίες μου. Να τονίσω ότι το μισθωτήριο ήταν διαφορετικό αν έχω καταλάβει καλά, διότι το διαμέρισμα ήταν σε ξενοδοχείο (ή τουλάχιστον πρώην ξενοδοχείο). Επίσης δεν είχα λογαριασμούς στο όνομά μου, ενώ όσον αφορά τη ΔΕΗ, υπηρχε μετρητής κατανάλωσης ρεύματος εντός του διαμερίσματος και απλώς με ενημέρωνε για το ποσό που πρέπει να καταβάλλω.

 

Θέλω να ρωτήσω, πώς μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον μου, καθώς και δεν μένω πλέον στο διαμέρισμα, και το συμβόλαιο είχε λήξει;

 

Ευχαριστώ.

 

Αυτό θεωρείται ρευματοκλοπή και μπορείς να τον καταγγείλεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος ειδικα αν προκειται να χρησιμοποιηθεί για δικαστικη χρηση είναι απαραιτητη η θεωρηση που τα τελευταια χρονια γινεται από το taxis με υποβολή από τον ιδιοκτητη και αποδοχή από τον ενοικιαστη με χρηση των προσωπικων κωδικων του ο καθενας.

Καλό θα ήταν να μην επιμένουμε όταν δεν γνωρίζουμε...

 

Ισχυρά και νόμιμα είναι όλα τα συμφωνητικά που υπογράφονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων, ακόμα και αν δεν υποβληθούν για θεώρηση στην Εφορία, σύμφωνα με απόφαση του Αρείου Πάγου. Το ανώτατο δικαστήριο δέχθηκε ότι το ανίσχυρο των συμφωνητικών αυτών που καθιερώνει η φορολογική νομοθεσία (εφόσον δεν θεωρηθούν από τη ΔΟΥ εντός 10ημέρου από την υπογραφή τους) ισχύει μόνο έναντι της φορολογικής αρχής και δεν μπορεί να επεκταθεί και στους ιδιώτες που υπέγραψαν το συμφωνητικό (π.χ. για ενοίκια, κάθε είδους συναλλαγές, συμβιβασμούς κ.λπ.).

 

Ετσι, οι πολίτες μπορούν να κάνουν χρήση των συμφωνητικών αυτών και να εισπράξουν τα οφειλόμενα χρήματα, αφού τα συμφωνητικά θεωρούνται έγκυρα και αποτελούν νόμιμα αποδεικτικά μέσα. Είναι δε διάφορο το ζήτημα του τι μπορεί να υποστεί κάποιος (κυρώσεις, πρόστιμα, μη λήψη υπόψη της δυνατότητας έκπτωσης δαπανών κ.λπ.) εάν η Εφορία ανακαλύψει τη μη υποβολή του συμφωνητικού για θεώρηση και συνεπώς την προσπάθεια απόκρυψης εισοδήματος.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=65381

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Αυτό θεωρείται ρευματοκλοπή και μπορείς να τον καταγγείλεις

Ρευματοκλοπή = κλοπή ρεύματος, στη συγκεκριμένη περίπτωση ποιος ακριβώς έκλεψε ρεύμα και από ποιόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να μην επιμένουμε όταν δεν γνωρίζουμε...

 

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=65381

 

----------------------------------------------------------------------------

 

 

Ρευματοκλοπή = κλοπή ρεύματος, στη συγκεκριμένη περίπτωση ποιος ακριβώς έκλεψε ρεύμα και από ποιόν?

 

 

Τον Νοεμβριο που μας περασε πηγα στην Εφορια να δηλωσω ανεισπρακτα ενοικια και μου ειπαν οτι οποιαδηποτε δικαστικη διεκδικηση ή δηλωση στην Εφορια θελει θεωρημενο συμφωνητικο !!!!

 

Οχι δεν εειναι ρευματοκλοπη αλλα παρανομη ρευματοδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Νοεμβριο που μας περασε πηγα στην Εφορια να δηλωσω ανεισπρακτα ενοικια και μου ειπαν οτι οποιαδηποτε δικαστικη διεκδικηση ή δηλωση στην Εφορια θελει θεωρημενο συμφωνητικο !!!!

Κατά τη γνώμη σου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα κάτι που είπε "κάποιος στην εφορία" από ότι οι αποφάσεις του ανώτατου δικαστηρίου?

 

ΥΓ

Για εκχώρηση μισθωμάτων στο δημόσιο ναι, το θεωρημένο συμφωνητικό είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη σου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα κάτι που είπε "κάποιος στην εφορία" από ότι οι αποφάσεις του ανώτατου δικαστηρίου?

 

ΥΓ

Για εκχώρηση μισθωμάτων στο δημόσιο ναι, το θεωρημένο συμφωνητικό είναι απαραίτητο.

 

 

Το δημοσιευμα απο Ημερεσια εχει ημερομηνια 16/1/2016 οποτε μπορει γαι αυτο που λες να αλλαξε ο νομος πολυ προσφατα.

 

Οπως και να εχει η καταθεση μεσω taxis ειναι υποχρεωτικη . Απο 1/1/2016 και το ενεργειακο πιστοποιητικο για χωρους κατω απο 50τμ που δεν ηταν απαραιτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δημοσιευμα απο Ημερεσια εχει ημερομηνια 16/1/2016 οποτε μπορει γαι αυτο που λες να αλλαξε ο νομος πολυ προσφατα.

 

Οπως και να εχει η καταθεση μεσω taxis ειναι υποχρεωτικη . Απο 1/1/2016 και το ενεργειακο πιστοποιητικο για χωρους κατω απο 50τμ που δεν ηταν απαραιτητο

Κάτι είδες λάθος, το δημοσίευμα από Ημερησία έχει ημερομηνία 11/3/2002, και αναφέρεται σε απόφαση του ανωτάτου δικαστηρίου το 2001.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις είναι μεν σωστά, αλλά είναι άσχετα με αυτό που συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κ εγώ κάτι...νοίκιασα το σπίτι για 1 χρόνο και το συμβόλαιο λήγει 1 σεπτέμβρη...ωστόσο έχω σκοπό να φύγω για διάφορους λόγους...αν και δεν σκόπευα να διακόψω το συμβόλαιο για να μην χάσω την εγγύηση έχω βρει ενα σπίτι το οποίο ειναι πάνω κάτω ο,τι έψαχνα τόσο καιρό και είναι διαθέσιμο απο αρχές ιουλίου...λογικά εάν περιμένω να λήξει το συμβόλαιο μου το σεπτέμβρη πιθανώς το σπίτι που θέλω μέχρι τότε να χει κάνει φτερά...... υπάρχει καμιά περίπτωση να κλείσω το σπιτι τον ιούλιο και να πω του ιδιοκτήτη πως θα μετακομίσω εκεί τον σεπτέμβρη χωρίς να μου ζητήσει τα 2 νοίκια ιουλίου και αυγούστου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κ εγώ κάτι...νοίκιασα το σπίτι για 1 χρόνο και το συμβόλαιο λήγει 1 σεπτέμβρη...ωστόσο έχω σκοπό να φύγω για διάφορους λόγους...αν και δεν σκόπευα να διακόψω το συμβόλαιο για να μην χάσω την εγγύηση έχω βρει ενα σπίτι το οποίο ειναι πάνω κάτω ο,τι έψαχνα τόσο καιρό και είναι διαθέσιμο απο αρχές ιουλίου...λογικά εάν περιμένω να λήξει το συμβόλαιο μου το σεπτέμβρη πιθανώς το σπίτι που θέλω μέχρι τότε να χει κάνει φτερά...... υπάρχει καμιά περίπτωση να κλείσω το σπιτι τον ιούλιο και να πω του ιδιοκτήτη πως θα μετακομίσω εκεί τον σεπτέμβρη χωρίς να μου ζητήσει τα 2 νοίκια ιουλίου και αυγούστου;

Κάνε κουβέντα με τον ιδιοκτήτη εγώ το έχω κάνει στο τελευταίο σπίτι που μπήκα το εκλεισα τέλη αυγουστου και μετακόμισα τέλη οκτωβριου δίνοντας του κανονικά την εγγύηση τον αυγουστο και το 1ο ενοίκιο μόλις μπήκα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια! Νοικιαζω και εγω ενα σπιτι εδω και 4 μηνες και η αραβωνιαστικια μου κληρονομησε ενα σπιτι το οποιο μπηκαμε σε διαδιασια να το κανουμε ανακαινιση και θα ειναι ετοιμο να παμε οταν θα εχουμε κλεισει στο σπιτι 7 μηνες ενω εχουμε κανει συμβολαιο 1 χρονο. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτώσεις?

 

Η τυπισσα που μας το νοικιαζει ειναι λιγο φιλοχρηματη και να φανταστειτε οτι της ειχαμε βαλει το νοικι και για ενα ευρω λιγοτερο ( μαλλον κρατησε προμήθεια η τραπεζα) μας πηρε τηλ και μας ζήτησε να το βαλουμε στον επομενο λογαριασμό...

 

Θα έχουμε θεμα πιστεύετε? Καποια συμβουλή η προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...