Προς το περιεχόμενο

Διακοπή συμβολαίου για ενοίκιο σπιτιού


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LeoTheAkuma, on 04 May 2016 - 02:18 AM, said:

Καλησπερα παιδια! Νοικιαζω και εγω ενα σπιτι εδω και 4 μηνες και η αραβωνιαστικια μου κληρονομησε ενα σπιτι το οποιο μπηκαμε σε διαδιασια να το κανουμε ανακαινιση και θα ειναι ετοιμο να παμε οταν θα εχουμε κλεισει στο σπιτι 7 μηνες ενω εχουμε κανει συμβολαιο 1 χρονο. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτώσεις?

 

Η τυπισσα που μας το νοικιαζει ειναι λιγο φιλοχρηματη και να φανταστειτε οτι της ειχαμε βαλει το νοικι και για ενα ευρω λιγοτερο ( μαλλον κρατησε προμήθεια η τραπεζα) μας πηρε τηλ και μας ζήτησε να το βαλουμε στον επομενο λογαριασμό...

 

Θα έχουμε θεμα πιστεύετε? Καποια συμβουλή η προταση?

 

 

Το πολυ πολυ να χασειςτην εγγυηση.Ουσιαστικα δεν μπορει να σου κανει τιποτα και δεν την συμφερει για 4 ενοικια να τρεχει σε δικαστηρια με τιποτα.

 

Εχεις και σπουδαιο λογο για την διακοπη οποτε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η διαδικασία είναι απλή: σκεφτείτε ότι είστε εσείς οι ιδιοκτήτες, πως θα θέλατε να φύγει ο νοικάρης σας;

Προσωπικά θεωρώ ότι με μια εύλογη προειδοποίηση για να προλάβει να βρει άλλον νοικάρη συν κάποιο μηνιάτικο ή την εγγύηση σαν αποζημίωση δεν θα έχετε πρόβλημα. Εκτός αν πέσετε στην περίπτωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία είναι απλή: σκεφτείτε ότι είστε εσείς οι ιδιοκτήτες, πως θα θέλατε να φύγει ο νοικάρης σας;

Προσωπικά θεωρώ ότι με μια εύλογη προειδοποίηση για να προλάβει να βρει άλλον νοικάρη συν κάποιο μηνιάτικο ή την εγγύηση σαν αποζημίωση δεν θα έχετε πρόβλημα. Εκτός αν πέσετε στην περίπτωση!

 

 

Δυστυχως ο νομος εστω ατυπα αφου ο ιδιοκτητης είναι αναγκασμένος σε πολλα εξοδα με αμφιβολο αποτέλεσμα "προστατευει" τους ενοικιαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Νοικιαζω και εγω ενα σπιτι εδω και 4 μηνες και η αραβωνιαστικια μου κληρονομησε ενα σπιτι το οποιο μπηκαμε σε διαδιασια να το κανουμε ανακαινιση και θα ειναι ετοιμο να παμε οταν θα εχουμε κλεισει στο σπιτι 7 μηνες ενω εχουμε κανει συμβολαιο 1 χρονο. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτώσεις?

 

Η τυπισσα που μας το νοικιαζει ειναι λιγο φιλοχρηματη και να φανταστειτε οτι της ειχαμε βαλει το νοικι και για ενα ευρω λιγοτερο ( μαλλον κρατησε προμήθεια η τραπεζα) μας πηρε τηλ και μας ζήτησε να το βαλουμε στον επομενο λογαριασμό...

 

Θα έχουμε θεμα πιστεύετε? Καποια συμβουλή η προταση?

 

Βασικά το μισθωτήριο δεσμεύει και τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή για τρία χρόνια, άσχετα αν αναγράφεται λιγότερο. Θεωρητικά η ιδιοκτήτρια μπορεί να απαιτήσει τα ενοίκια και των τριών ετών αν φύγετε νωρίτερα χωρίς να συντρέχει "σπουδαίος λόγος"(πχ δημόσιος υπάλληλος που μετατέθηκε σε άλλη πόλη), αλλά πρακτικά σχεδόν ποτέ κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να το κάνει αυτό.

 

Όσο για το "φιλοχρήματη", δλδ τι περίμενες? Να μην το ανέφερε καν, και να συνεχιζόταν το ίδιο για πάντα?

 

Εγώ θα συμβούλευα να την ενημερώνατε για αυτό όσο το δυνατόν νωρίτερα(χτες), ώστε να μπορέσει να βρει νέο ενοικιαστή σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αν υπογράψει κάποιος για ενοικίαση σπιτιου 2 χρόνια συμβόλαιο, απευθείας με τον ιδιοκτήτη χωρίς μεσιτικό, και στους 5 μήνες χάσει την δουλεία του και γυρίσει στο πατρικό του, υπάρχει περίπτωση αν ο ιδιοκτήτης κινηθεί νομικά να δικαιωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιοκτητης μπορει να κινηθει νομικα αλλα δεν νομιζω να εχει πιθανοτητες να δικαιωθει  κατω απο τετοιες συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα σε μια κοπέλα και αυτή αποχώρησε πριν τη λήξη του συμβολαίου. Πρέπει να κάνω τροποποιητική στο taxisnet και να αλλάξω την ημερομηνία αποχώρησης; Οι τροποποιητικές δεν έχουν πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπιπ μπιπ είπε

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα σε μια κοπέλα και αυτή αποχώρησε πριν τη λήξη του συμβολαίου. Πρέπει να κάνω τροποποιητική στο taxisnet και να αλλάξω την ημερομηνία αποχώρησης; Οι τροποποιητικές δεν έχουν πρόστιμο;

Δεν νομίζω να βρεις πουθενά στο taxisnet ημερομηνία "αποχώρησης", μόνο ημερομηνία λήξης θα βρεις.

Στην περίπτωση που περιγράφεις πάντως ΔΕΝ προβλέπεται να κάνεις τροποποιητική, μπορείς προαιρετικά να κάνεις λύση.

Πάντως μια και ρώτησες οι τροποποιητικές έχουν πρόστιμο ΜΟΝΟ στην περίπτωση που γίνουν εκπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...