Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: Πληθαίνουν οι χρήστες smartphones με το Android και iOS να κυριαρχούν


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τελευταία έρευνα της εταιρείας Nielsen στις ΗΠΑ, ολοένα και περισσότεροι νέοι χρήστες κινητών τηλεφώνων προτιμούν την αγορά smarthones έναντι των συμβατικών συσκευών.

 

Οι αριθμοί αναφέρουν ότι το 45% των χρηστών κινητών τηλεφώνων έχουν στην κατοχή τους ένα smartphone, ενώ το 60% των καταναλωτών που αγοράσανε συσκευή τους τελευταίους τρεις μήνες προτίμησαν smartphone έναντι ενός συμβατικού κινητού τηλεφώνου. Σίγουρα το δεύτερο νούμερο δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό αν αναλογιστεί κανείς ότι υπάρχουν καταναλωτές που αλλάζουν πιο συχνά τις συσκευές τους, αλλά σίγουρα μπορεί να επιβεβαιώσει την προτίμησή τους στη νέα γενιά κινητών τηλεφώνων.

 

Με το πλήθος των smartphones να υποσκελίζουν τον αριθμό των συμβατικών κινητών τηλεφώνων, οι μεγάλοι κερδισμένοι είναι οι πλατφόρμες του Android και του iOS, με τις υπόλοιπες πλατφόρμες να έχουν αρκετό δρόμο ακόμη για να καλύψουν το χάσμα των λειτουργικών συστημάτων. Το Android είναι το λογισμικό που αυξάνει συνεχώς το μερίδιό του στην αγορά με μεγάλη γκάμα συσκευών να το υιοθετούν, ενώ το iPhone συνεχίζει να αποσπά μεγάλο μερίδιο, με το 44.5% των των υποψήφιων αγοραστών smartphone να δηλώνουν την προτίμησή τους σε αυτό. Το ποσοστό αυτό είναι περίπου το διπλάσιο από το αντίστοιχο του Οκτωβρίου.

 

smartphone-os-share.png

 

Στην αντίθετη τροχιά βρίσκεται η RIM η οποία μειώνει συνεχώς τον αριθμό των νέων της πελατών. Ύστερα από το ικανοποιητικό ποσοστό του 23% της αγοράς με το οποίο ξεκίνησε τη χρονιά, οι συσκευές BlackBerry κατείχαν το 19.7% της αγοράς τον Αύγουστο, μειώνοντας το ποσοστό στο 16.6% το Νοέμβριο. Το 2012 ξεκίνησε το ίδιο άσχημα για την RIM, καθώς το προηγούμενο ποσοστό κατρακύλησε στο 14.9% με μόλις το 6% των νέων καταναλωτών να επιλέγουν την πλατφόρμα της εταιρείας. Εν τω μεταξύ οι συσκευές Windows Phone 7 κατέχουν μόλις το 1% της αγοράς, με τον αριθμό των νέων αγοραστών τους να μην αυξάνεται ικανοποιητικά.

 

Link.png Site: theverge.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερα όλων πάει ακόμα το iOS απ' ότι βλέπω.

 

Και η κατακαημένη η RIM χάνει από παντού. Όπως πάει μέχρι το 2013 θα έχει σβηστεί από το χάρτη.

 

Το Windows Phone έχει μικρότερη διείσδυση απ' όση περίμενα. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τελευταία έρευνα της εταιρείας Nielsen, ολοένα και περισσότεροι νέοι χρήστες κινητών τηλεφώνων προτιμούν την αγορά smarthones έναντι των συμβατικών συσκευών.

 

Λογικό είναι... αφού συμβατική συσκευή aka dum phone βρίσκεις με το κιάλι πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου κάνει μεν εντύπωση η χαμηλή διείσδυση του Windows Phone 7.x αλλά θεωρώ ότι οφείλεται στην έλλειψη πληθώρας συσκευών. Θέλω να πιστεύω ότι εντός του 2012 θα αυξηθεί σημαντικά το μερίδιο αγοράς της Microsoft γιατί το λειτουργικό της σύστημα το αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει μεν εντύπωση η χαμηλή διείσδυση του Windows Phone 7.x αλλά θεωρώ ότι οφείλεται στην έλλειψη πληθώρας συσκευών. Θέλω να πιστεύω ότι εντός του 2012 θα αυξηθεί σημαντικά το μερίδιο αγοράς της Microsoft γιατί το λειτουργικό της σύστημα το αξίζει.

 

Η συμπάθεια (με ή χωρίς εισαγωγικά) που δείχνετε εσύ και ο billdanos στα windows phone (μας) με τρομάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η συμπάθεια (με ή χωρίς εισαγωγικά) που δείχνετε εσύ και ο billdanos στα windows phone (μας) με τρομάζει...

Γιατί ομορφάντρα μου; :P

 

Δεν ξέρω για τον billdanos αλλά προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί με το εξαιρετικό UI, το οποίο, αν μη τι άλλο, δεν αντιγράφει κανέναν άλλον, είναι καθαρή ευρηματικότητα της Microsoft. Το ωραίο το χειροκροτώ και το χαίρομαι, επιτέλους ένας σοβαρός ανταγωνιστής του iOS.

 

Μην ξεχνάς και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει μεν εντύπωση η χαμηλή διείσδυση του Windows Phone 7.x αλλά θεωρώ ότι οφείλεται στην έλλειψη πληθώρας συσκευών. Θέλω να πιστεύω ότι εντός του 2012 θα αυξηθεί σημαντικά το μερίδιο αγοράς της Microsoft γιατί το λειτουργικό της σύστημα το αξίζει.

 

Μην ξεχνάς ότι χρειάζεται και άλλος ένας βασικός παράγοντας για να επιτύχουν, που τον διαθέτουν τόσο το iphone όσο και το Android, hype.

Εάν τα φράγκα της Nokia(ς) και της MS δεν το καταφέρουν αυτό με την τιτανοτεράστια καμπάνια που ετοιμάζουν για τις ΗΠΑ τότε bbye WP7, και όπως σωστά αναφέρεις, είναι κρίμα γιατί είναι (σχεδόν) άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμπάθεια (με ή χωρίς εισαγωγικά) που δείχνετε εσύ και ο billdanos στα windows phone (μας) με τρομάζει...

 

Η συμπάθεια -κατ' ελάχιστο- αξίζει στα WP7.

 

Είναι άριστο OS, σχεδιασμένο σωστά και με καλές βάσεις, δεν βγήκε απλά για να κοντράρει το iOS, περιμένοντας να έρθει η 4.x έκδοση για να καταστεί αξιοπρεπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην ξεχνάς ότι χρειάζεται και άλλος ένας βασικός παράγοντας για να επιτύχουν, που τον διαθέτουν τόσο το iphone όσο και το Android, hype.

Εάν τα φράγκα της Nokia(ς) και της MS δεν το καταφέρουν αυτό με την τιτανοτεράστια καμπάνια που ετοιμάζουν για τις ΗΠΑ τότε bbye WP7, και όπως σωστά αναφέρεις, είναι κρίμα γιατί είναι (σχεδόν) άψογα.

Έχεις δίκιο, το hype παίζει σημαντικό ρόλο, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Είναι στο χέρι της Microsoft να δημιουργήσει το δικό της hype και να αποσυνδέσει το Windows Phone 7.x από τα Windows του σταθερού υπολογιστή που κουβαλάνε μεν μια ιστορία αλλά κουβαλάνε και "αμαρτίες"...

 

Η συμπάθεια -κατ' ελάχιστο- αξίζει στα WP7.

 

Είναι άριστο OS, σχεδιασμένο σωστά και με καλές βάσεις, δεν βγήκε απλά για να κοντράρει το iOS, περιμένοντας να έρθει η 4.x έκδοση για να καταστεί αξιοπρεπές.

Έτσι ακριβώς. Το λειτουργικό αξίζει και χαίρομαι που βρίσκεται ο γίγαντας που λέγεται Microsoft να ταράξει τα λιμνάζοντα νερά των smartphones με έναν εξαιρετικό ανταγωνιστή του iOS. Αποδεικνύει ότι η Microsoft, αν θελήσει και χώσει χρήματα και δουλειά, μπορεί ακόμη και σήμερα να εκπλήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ομορφάντρα μου; :P

 

Δεν ξέρω για τον billdanos αλλά προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί με το εξαιρετικό UI, το οποίο, αν μη τι άλλο, δεν αντιγράφει κανέναν άλλον, είναι καθαρή ευρηματικότητα της Microsoft. Το ωραίο το χειροκροτώ και το χαίρομαι, επιτέλους ένας σοβαρός ανταγωνιστής του iOS.

 

Μην ξεχνάς και αυτό.

 

Απλα δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα... πολυ κακο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απλα δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα... πολυ κακο αυτο...

Μην νομίζεις ότι όλοι έχουν τη μανία του modding ή της παραμετροποίησης. Ένας μεγάλος αριθμός χρηστών αρκείται να χαίρεται το OS του όπως το αγοράζει - μεταξύ αυτών κι εγώ. Αρκεί να κάνω τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζεις ότι όλοι έχουν τη μανία του modding ή της παραμετροποίησης. Ένας μεγάλος αριθμός χρηστών αρκείται να χαίρεται το OS του όπως το αγοράζει - μεταξύ αυτών κι εγώ. Αρκεί να κάνω τη δουλειά μου.

 

Βασικά, το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών, όχι απλά «ένας μεγάλος αριθμός».

 

Η πλάκα είναι ότι πριν χρόνια, που οι καμμένοι Linux users λέγαν ότι στα Windows δε μπορείς να «πειράξεις» και πολλά, η απάντηση ήταν «και γιατί να το κάνεις αυτό;». Τώρα οι ίδιοι, στο ίδιο forum, ξαφνικά βλέπουν ως τραγικό μεινονέκτημα ενός OS το να μην σου δίνει την ελευθερία της παραμετροποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το θεμα με την παραμετροποιηση με ειχε απασχολησει και εμενα αρχικα αλλα με μια ματια στα κινητα που χρησιμοποιουσα παρατηρω οτι χρησιμοποιουσα το ιδιο μοτιβο

Και σε symbian και σε android ειχα 3 homescreens για swype μια στα δεξια και μια στα αριστερα.

 

Νομιζω οτι το ιδιο ισχυει για την πλειοψηφια των χρηστων απλα καταληγουν σε ενα στυλ που τους βολευει και δεν ξανασχολουνται.

 

Τωρα στα wp7 χαρη στα live tile που ανανεωνουν πληροφοριες συνεχεια δεν μπορω να πω πως μου λειπει κατι στο θεμα παραμετροποιησης μιας καθε μερα βλεπω και κατι διαφορετικο.

 

Γενικά τα wp7 οπως και σε πολλα αλλα πραγματα ειναι κατι ενδιαμεσο των andoid/ios με κλιση ομως περισσοτερο προς τις ιδεες του Ios. Ισως και για αυτο βλεπεις πολλους iphone fans να τους αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...