Προς το περιεχόμενο

iBooks 2, Textbooks και iBooks Author οι προτάσεις της Apple στην εκπαίδευση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ναι! Η apple προκαλεί και μυωπία! Πέρα από την πλάκα, υπάρχει συσχέτιση της μυωπίας με το διάβασμα απλών βιβλίων. Οπότε καλύτερα για τα παιδιά μας, για να έχουν γερακίσιο μάτι, να μην διαβάζουν καθόλου βιβλία. Επίσης κάποιες μελέτες συσχετίζουν την διατροφή πλούσια σε άμυλο, με την μυωπία. Οπότε τέρμα και οι πατάτες και το ψωμί. Βέβαια ο κυριότερος παράγοντας εμφάνισης μυωπίας είναι ο γενετικός. Άρα ο σιγουρότερος τρόπος να μην εμφανίσει το παιδί μας μυωπία, είναι να μην κάνουμε καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε τίθεται θέμα εταιρείας,γιατί και να περάσει αυτή η καμπάνια,η apple θα πάρει ένα μεγάλο μερίδιο από τα αμερικάνικα σχολεία,μέχρι εκεί!

Την Ευρώπης θα την προμηθεύσουν άλλες εταιρείες και το φαβορί από αυτές,ξέρετε πολύ καλά ποια θα είναι!

Συνεπώς δεν είναι μόνο η apple που θέλει να περάσει τα ταμπλετ και textbook της στα δημόσια σχολεία,όλες οι εταιρείες κομπιουτερς,αυτό ονειρευοντε!

Οπόταν δεν έχω θέμα κατά της apple,στη συγκεκριμένη περίπτωση,άπλα είμαι λίγο επιφυλακτικός σ'οτι μας προσφέρουν για το "καλό μας"!

Αν εσύ τους έχεις εμπιστοσύνη σ'αυτα που σου προσφέρουν,σαν λύσεις για τα παιδιά σου,τότε no problem και πάμε παρακάτω!

 

Υ.Γ.Ας το περάσουν πρώτα στα πανεπιστήμια που οι φοιτητές τα έχουν περισσότερη ανάγκη κ για τα σχολεία βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και ναι! Η apple προκαλεί και μυωπία! Πέρα από την πλάκα, υπάρχει συσχέτιση της μυωπίας με το διάβασμα απλών βιβλίων. Οπότε καλύτερα για τα παιδιά μας, για να έχουν γερακίσιο μάτι, να μην διαβάζουν καθόλου βιβλία. Επίσης κάποιες μελέτες συσχετίζουν την διατροφή πλούσια σε άμυλο, με την μυωπία. Οπότε τέρμα και οι πατάτες και το ψωμί. Βέβαια ο κυριότερος παράγοντας εμφάνισης μυωπίας είναι ο γενετικός. Άρα ο σιγουρότερος τρόπος να μην εμφανίσει το παιδί μας μυωπία, είναι να μην κάνουμε καθόλου!

Ας το θέσουμε διαφορετικά: εάν το tablet δεν ήταν της Apple, θα ήταν πρωτοποριακή κίνηση - επανάσταση στην εκπαίδευση - και λοιποί διθύραμβοι.

Τώρα που η Apple δίνει για μία ακόμη φορά έμφαση στην εκπαίδευση (όπου εδώ και χρόνια είχε σοβαρή παρουσία), προκαλείται μυωπία, στραβισμός και μύρια όσα άλλα προβλήματα...

 

Το μάθαμε το ανέκδοτο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 ευρώ για να κάνουν τα παιδιά κάτι που γίνεται και με μια συσκευή των 100 ευρώ, αυτό κι αν είναι καινοτομία :devil:

 

 

 

εχει καταντησει γελοιο το θεμα με την τιμη. γραψε ποια ειναι αυτη η συσκευη; εδω δεν μιλαμε για μια απλη εφαρμογη αλλα για συντονισμενη και πολυ καλη δουλεια. αυτη τη δουλεια φυσικα οπως συνηθιζει η samsung θα την αντιγραψει αλλα θα της παρει πολυ. ειναι τεραστιο το επιτευγμα της apple αφου μπορεις να κανεις μαθηματα πανεπιστημιου ακομα και στο iphone , ipod touch που ειναι εκπληκτικο και φυσικα το εκμεταλλευομαι. για μενα απο την στιγμη που η apple εκανε την τελευταια παρουσιαση εχει ξεφυγει απο τον ανταγωνισμο γιατι εγω παρακολουθω μαθηματα πανεπιστημιου και αλλοι (android users) παιζουν angry birds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καταντησει γελοιο το θεμα με την τιμη. γραψε ποια ειναι αυτη η συσκευη; εδω δεν μιλαμε για μια απλη εφαρμογη αλλα για συντονισμενη και πολυ καλη δουλεια. αυτη τη δουλεια φυσικα οπως συνηθιζει η samsung θα την αντιγραψει αλλα θα της παρει πολυ. ειναι τεραστιο το επιτευγμα της apple αφου μπορεις να κανεις μαθηματα πανεπιστημιου ακομα και στο iphone , ipod touch που ειναι εκπληκτικο και φυσικα το εκμεταλλευομαι. για μενα απο την στιγμη που η apple εκανε την τελευταια παρουσιαση εχει ξεφυγει απο τον ανταγωνισμο γιατι εγω παρακολουθω μαθηματα πανεπιστημιου και αλλοι (android users) παιζουν angry birds.

 

Πρέπει να είναι κάποια συγκεκριμένη συσκευή; Αλλιώς δεν ικανοποιούμε τον fanboyσμό μας; Πόσο κοστίζει η κατασκευή ενός tablet ειδικά για την εκπαίδευση; Κατά ινδία μεριά υπάρχουν κάμποσες επιλογές με κάτω από 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καταντησει γελοιο το θεμα με την τιμη. γραψε ποια ειναι αυτη η συσκευη; εδω δεν μιλαμε για μια απλη εφαρμογη αλλα για συντονισμενη και πολυ καλη δουλεια. αυτη τη δουλεια φυσικα οπως συνηθιζει η samsung θα την αντιγραψει αλλα θα της παρει πολυ. ειναι τεραστιο το επιτευγμα της apple αφου μπορεις να κανεις μαθηματα πανεπιστημιου ακομα και στο iphone , ipod touch που ειναι εκπληκτικο και φυσικα το εκμεταλλευομαι. για μενα απο την στιγμη που η apple εκανε την τελευταια παρουσιαση εχει ξεφυγει απο τον ανταγωνισμο γιατι εγω παρακολουθω μαθηματα πανεπιστημιου και αλλοι (android users) παιζουν angry birds.

Αν είναι για το πανεπιστήμιο και μετέπειτα,μαζί σας και μπράβο στην apple και όποια άλλη ακολουθήσει,αυτό το δρόμο!

Και μακάρι να υλοποιηθεί και να έρθει όσο πιο σύντομα και εδώ!

Αυτό με τα σχολειά είναι η ένσταση μου και κυρίως σε ηλικίες των 10-15ετων!

Κατά τ'αλλα ας γεμίσουν το κόσμο όλο με ipad,δεν έχω κανένα πρόβλημα,ελεύθερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι η apple ή η samsung ή δεν ξέρω ποια άλλη. Το θέμα είναι η ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ. Και την καινοτομία πρέπει να την επικροτούμε από όπου κι αν προέρχεται. Και η apple τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια έχει ένα ιστορικό επιτυχιών σε αυτόν τον τομέα. Όταν οι περισσότερες εταιρίες αναλώνονται στο να στριμώξουν περισσότερους επεξεργαστές, μεγαλύτερες οθόνες, καλύτερες κάμερες, η apple προσφέρει κάτι καινούριο που (συνήθως) λειτούργει. Όσο καιρό η apple βασίζει το επιχειρηματικό της μοντέλο στην καινοτομία, θα την χειροκροτούμε, ελπίζοντας και άλλες εταιρίες να ακολουθήσουν το παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...