Προς το περιεχόμενο

θελω την γνωμη σας για μια εταιρεια


mitsos8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Φιλε μου, μαλλον δεν διαβασες καλα το ποστ μου     "  της AMC η κατσαρολες ειναι σχεδον διπλασια τιμη χωρις ωστοσο να κανουν την ιδια οικονομια στο ρευμα."

 

Τωρα για την Toyota και το Dacia μαλλον το σχολιο σου ηταν ατυχες διοτι  δεν ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα ας πουμε οτι εχω Peugeot και δοκιμαζω Toyota και σαφως οι επαινοι πανε στην Toyotaγιατι ειναι λιγο πιο πανω απο το Peugeot

NO COMENT......

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΟ................

 

Να ξεκαθαρισω κατι δεν ειμαι εδω για να υπερασπιστο την εταιρεια αυτη, απλα παραθετω την εμπειρια μου απο τις κατσταρολες που εχω απο την συγκεκριμενη εταιρεια. 

 

 

Μόνο που και το δικό σου το παράδειγμα είναι ατυχές αφού η σχέση τιμής Toyota-Peugeot δεν είναι σε καμιά περίπτωση του τύπου που αναφέρεις ότι δηλαδή "το ένα προϊόν έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από το άλλο".

Όσο για το θέμα οικονομία στο ρεύμα, είμαστε σοβαροί; Δηλαδή παίρνεις μια κατσαρόλα στο 1000άρικο και συζητάμε πόσο ρεύμα γλυτώνεις; Πιστεύεις ότι θα κάνεις απόσβεση ποτέ;

Και μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς μέτρησες αυτή την "οικονομία" της μίας από την άλλη;;; Μιλώντας πάντα για ίδιες κατσαρόλες (διαστάσεις, πάχος βάσης, κλπ) έτσι; Γιατί, αν πχ παίξεις με το πάχος της βάσης, δηλαδή να χρησιμοποιήσεις μια με χοντρό πάτο και μια άλλη με ψιλότερο (που συνήθως ενδείκνυται για κουζίνα αερίου) σίγουρα η δεύτερη θα ξεκινήσει νωρίτερα το μαγείρεμα και άρα θα κάνει μια οικονομία.

(κοίτα να δεις που τελικά δεν είμαι και τόσο άσχετος στην κουζίνα. ίσως να έχω βράσει και κάνα αυγό ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που και το δικό σου το παράδειγμα είναι ατυχές αφού η σχέση τιμής Toyota-Peugeot δεν είναι σε καμιά περίπτωση του τύπου που αναφέρεις ότι δηλαδή "το ένα προϊόν έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από το άλλο".

Όσο για το θέμα οικονομία στο ρεύμα, είμαστε σοβαροί; Δηλαδή παίρνεις μια κατσαρόλα στο 1000άρικο και συζητάμε πόσο ρεύμα γλυτώνεις; Πιστεύεις ότι θα κάνεις απόσβεση ποτέ;

Και μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς μέτρησες αυτή την "οικονομία" της μίας από την άλλη;;; Μιλώντας πάντα για ίδιες κατσαρόλες (διαστάσεις, πάχος βάσης, κλπ) έτσι; Γιατί, αν πχ παίξεις με το πάχος της βάσης, δηλαδή να χρησιμοποιήσεις μια με χοντρό πάτο και μια άλλη με ψιλότερο (που συνήθως ενδείκνυται για κουζίνα αερίου) σίγουρα η δεύτερη θα ξεκινήσει νωρίτερα το μαγείρεμα και άρα θα κάνει μια οικονομία.

(κοίτα να δεις που τελικά δεν είμαι και τόσο άσχετος στην κουζίνα. ίσως να έχω βράσει και κάνα αυγό ;) )

Δηλαδη το δικο σου παραδειγμα ηταν πιο ευστοχο;;; DACIA & TOYOTA  :confused:  :confused:  :confused:  ειπα για το Peugeot διοτι ειναι πιο κοντα τεχνολογικα απο το DACIA και στην τιμη η TOYOTA ειναι πιο ακριβη απο το PEUGEOT, τον χρονο το μετρας με το ποση ωρα εχεις το ματι της κουζινας αναμενο, και μια διευκρηνηση πουθενα δεν ειπα οτι πηρα 1000 Ευρω κατσαρολα την κατσαρολα την πηρα 295 Ευρω , τωρα για το παραδειγμα σου με το αεριο που ειπες δειχνει οτι εισαι ασχετος η μαλλον πολυ ασχετος με την κουζινα, οποτε NO COMENT ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το δικο σου παραδειγμα ηταν πιο ευστοχο;;; DACIA & TOYOTA  :confused:  :confused:  :confused:  ειπα για το Peugeot διοτι ειναι πιο κοντα τεχνολογικα απο το DACIA και στην τιμη η TOYOTA ειναι πιο ακριβη απο το PEUGEOT, τον χρονο το μετρας με το ποση ωρα εχεις το ματι της κουζινας αναμενο, και μια διευκρηνηση πουθενα δεν ειπα οτι πηρα 1000 Ευρω κατσαρολα την κατσαρολα την πηρα 295 Ευρω , τωρα για το παραδειγμα σου με το αεριο που ειπες δειχνει οτι εισαι ασχετος η μαλλον πολυ ασχετος με την κουζινα, οποτε NO COMENT ......

Βασικά και οι δύο λάθος κάνετε στα παραδείγματα σας. Το λάθος είναι πως οι κατασκευαστές που αναφέρετε είναι όλοι γνωστοί, σε αντίθεση με τη thermoforte. Άρα είναι σα να έχεις μια ferrari που κάνει ας πούμε τριακόσια χιλιάρικα και να σου πουλάω το αυτοκίνητο που έφτιαξα στο γκαράζ μου στα μισά λεφτά, γιατί καίει λιγότερη βενζίνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μία κατσαρόλα πήρες; Πριν έγραφες για ΄΄τέτοιες κατσαρόλες΄΄ και πως αντικατέστησαν τις AMC. 

Τις άλλες δύο τις έβαλε υποθήκη για να αγοράσει σπίτι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το δικο σου παραδειγμα ηταν πιο ευστοχο;;; DACIA & TOYOTA  :confused:  :confused:  :confused:  ειπα για το Peugeot διοτι ειναι πιο κοντα τεχνολογικα απο το DACIA και στην τιμη η TOYOTA ειναι πιο ακριβη απο το PEUGEOT, τον χρονο το μετρας με το ποση ωρα εχεις το ματι της κουζινας αναμενο, και μια διευκρηνηση πουθενα δεν ειπα οτι πηρα 1000 Ευρω κατσαρολα την κατσαρολα την πηρα 295 Ευρω , τωρα για το παραδειγμα σου με το αεριο που ειπες δειχνει οτι εισαι ασχετος η μαλλον πολυ ασχετος με την κουζινα, οποτε NO COMENT ......

 

Φιλαράκο είσαι άπαιχτος, σχεδόν μοιάζεις με τους πολιτικούς που λένε "μα όχι, εγώ δεν το είπα αυτό" τη στιγμή που δίπλα παίζει το βίντεο με τα λεγόμενά τους.

Τουλάχιστον αν κάποια φορά θέλεις να πεις κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτά που ΗΔΗ έχεις πει, πήγαινε πίσω στο πρότερο μήνυμά σου και διόρθωσέ το. Να μην γίνεσαι ρόμπα.

Δηλαδή εσύ δεν έγραψες αυτή την ατάκα "Λοιπον , επειδη εχω αγορασει και εγω για την γυναικα μου τετοιες Κατσαρολες" στο ποστ 109;

Τελικά τι ακριβώς παίζει; Πήρες ή δεν πήρες κατσαρολικά; Κατσαρόλες ή κατσαρόλα; Και αφού τις είχες τις ακριβές και καλές AMC (που κατά γενική ομολογία δεν χαλάνε) γιατί πήρες (αν πήρες) και τις άλλες; Για να κάνεις αυτή την "οικονομία" που λες; Και αφού πηρες τελικά την κατσαρόλα (μία όχι πολλές και είναι λάθος μας που παρανοήσαμε) και έδωσες 295 ευρώ (ομοίως λάθος μας που παρανοήσαμε αλλά νομίζαμε ότι αυτές οι κατσαρόλες δίνονται μόνο σαν σετ των 3 στα 1000 ευρώ.) πόσο μαγείρεμα σχεδιάζεις να ρίξεις για να αποσβέσεις το 300άρι (αφού ποντάρεις στην οικονομία!!!)

Και κάτι τελευταίο. Για πιο λόγο έδωσες το 300άρι αρχικά αφού ΜΕΤΑ ανακάλυψες ότι κάνει οικονομία; Σε έπεισε ο ντήλερ ότι είναι πιο οικονομική; Ή είπες "έχω που έχω τις καλές (AMC) δεν παίρνω και μια δεύτερη μήπω; κάνει οικονομία";

Και με τα παραπάνω ερωτήματα, τα οποία τα έθεσα σαν τροφή για σκέψη και όχι γιατί περιμένω απαντήσεις, σταματώ εδώ την "αντιπαράθεση" (και άρα τις ερωταπαντήσεις) με τον συνφορουμίτη αφού γενικά δεν πείθομαι.

Και λέω να πάω να ανοίξω και κάνα τσελεμεντέ αφού και άσχετος είμαι και πεθερό σεφ δεν έχω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκο είσαι άπαιχτος, σχεδόν μοιάζεις με τους πολιτικούς που λένε "μα όχι, εγώ δεν το είπα αυτό" τη στιγμή που δίπλα παίζει το βίντεο με τα λεγόμενά τους.

Τουλάχιστον αν κάποια φορά θέλεις να πεις κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτά που ΗΔΗ έχεις πει, πήγαινε πίσω στο πρότερο μήνυμά σου και διόρθωσέ το. Να μην γίνεσαι ρόμπα.

Δηλαδή εσύ δεν έγραψες αυτή την ατάκα "Λοιπον , επειδη εχω αγορασει και εγω για την γυναικα μου τετοιες Κατσαρολες" στο ποστ 109;

Τελικά τι ακριβώς παίζει; Πήρες ή δεν πήρες κατσαρολικά; Κατσαρόλες ή κατσαρόλα; Και αφού τις είχες τις ακριβές και καλές AMC (που κατά γενική ομολογία δεν χαλάνε) γιατί πήρες (αν πήρες) και τις άλλες; Για να κάνεις αυτή την "οικονομία" που λες; Και αφού πηρες τελικά την κατσαρόλα (μία όχι πολλές και είναι λάθος μας που παρανοήσαμε) και έδωσες 295 ευρώ (ομοίως λάθος μας που παρανοήσαμε αλλά νομίζαμε ότι αυτές οι κατσαρόλες δίνονται μόνο σαν σετ των 3 στα 1000 ευρώ.) πόσο μαγείρεμα σχεδιάζεις να ρίξεις για να αποσβέσεις το 300άρι (αφού ποντάρεις στην οικονομία!!!)

Και κάτι τελευταίο. Για πιο λόγο έδωσες το 300άρι αρχικά αφού ΜΕΤΑ ανακάλυψες ότι κάνει οικονομία; Σε έπεισε ο ντήλερ ότι είναι πιο οικονομική; Ή είπες "έχω που έχω τις καλές (AMC) δεν παίρνω και μια δεύτερη μήπω; κάνει οικονομία";

Και με τα παραπάνω ερωτήματα, τα οποία τα έθεσα σαν τροφή για σκέψη και όχι γιατί περιμένω απαντήσεις, σταματώ εδώ την "αντιπαράθεση" (και άρα τις ερωταπαντήσεις) με τον συνφορουμίτη αφού γενικά δεν πείθομαι.

Και λέω να πάω να ανοίξω και κάνα τσελεμεντέ αφού και άσχετος είμαι και πεθερό σεφ δεν έχω.

Φιλαρακο τελικα μαλλον εχεις προβλημα κατανοησεις γραπτων μηνηματων "  πουθενα δεν ειπα οτι πηρα 1000 Ευρω κατσαρολα την κατσαρολα την πηρα 295 Ευρω " την μια εννοειτε...... στο βαζω με μεγαλα γραματα μπας και το καταλαβεις τι ακριβος λεω  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry: .

ΜΗΝ ΕΚΤΙΘΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙς ΡΟΜΠΑ ΞΕΚΟΥΜΠΟΤΗ

ηρθε και σε μενα ο τυπος να μου πλασαρει τα κατσαρολικα.μου λεει την τιμη και παταω κατι γελια.με 4000 ευρω τωρα πουλανε γκαρσονιερες και αυτος ηθελε 1500 ευρω για noname κατσαρολικα.επειδη τον εκοψα λιγουρη του λεω που σε μεγαλε τσιμπα 100 ευρω και φερε 2.δεχτηκε αμεσως.αθλιες οι κατσαρολες σαν κατι φτηνιαρικες που ειχα ισως και χειροτερες.κινεζια ειναι.πολλα ηταν και τα 100 που του δωσα

Φιλε μου αφου στα αφησανε 100 ευρω μαλλον την πατησες ...... επεσες σε παπατζηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου διαβασα ολα τα μηνυματα εχω μια πολυ μεγαλη απορια:

 

Η μεγαλυτερη οικονομια στο ρευμα πως προκυπτει;

 

1.Βλεπουν τον μετρητη αφου μαγειρεψουν πρωτα στην μια κατσαρολα και μετα φτιαχνουν το ιδιο φαγητο στην αλλη κατσαρολα και τσεκαρουν την διαφορα;

 

2.Μαγειρευουν επι μια εβδομαδα στις κατσαρολες της μιας μαρκας και την επομενη εβδομαδα κανουν ακριβως το ιδιο χρησιμοποιοντας τις κατσαρολες της αλλης μαρκας;

 

3.Κανουν οτι και στο (3) αλλα σημειωνουν και ποσες φορες αναψαν τον θερμοσιφωνα, το air condition κλπ. την καθε βδομαδα δοκιμης

 

4.Καποιος φιλος τους εχει την αλλη μαρκα και του ερχεται περισσοτερο το ρευμα, αρα αυτη η μαρκα κανει οικονομια (ασχετα αν ο φιλος του εχει 2 παιδια παραπανω ή μενει σε σπιτι παλαιοτερης κατασκευης ή οτιδηποτε αλλο)

 

5.Το ειπε καποιος στο ιντερνετ και τον πιστεψαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου διαβασα ολα τα μηνυματα εχω μια πολυ μεγαλη απορια:

 

Η μεγαλυτερη οικονομια στο ρευμα πως προκυπτει;....................

 

Σε βλέπω λίγο δύσπιστο. Αφού στο διαβεβαίωσε πιο πάνω συνφορουμίτης ;) . Αυτός ο ένας (εκτός των πωλητών). Και ο οποίος απ' ότι κατάλαβα έκανε το εξής "επιστημονικό" τεστ. Μαγείρεψε και στη μία και στην άλλη και είδε ότι η μία χρειάζεται λιγότερο χρόνο να μαγειρέψει.

Βέβαια έχει αφήσει άλλες παραμέτρους απέξω.

 

Πχ Ίδιου μεγέθους κατσαρόλα (διαμετρος, ύψος, πάχος βάσης, κλπ);

 

Ίδιο φαγητό (πχ αρακάς) και ποσότητα; Και αν ναι, ο ίδιος αρακάς; Γιατί το αν είναι ο ένας πχ πιο τρυφερός θα βράσει γρηγορότερα.

 

ϊδια μέρα; Γιατί αν το ένα τεστ το έκανες μέρα με καλό καιρό και άρα το νερό που έβαλες μέσα για το βράσιμο ήταν στη Χ θερμοκρασία σίγουρα θα υπερτερεί του άλλου που το έκανες μια μέρα σαν την σημερινή που έχει ψοφόκρυο και το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι συγκρίσιμο με του ψυγείου.

 

Ίδια γεύση στο τέλος;

 

Μπορώ να σκεφτώ και πολλά άλλα για να συγκρίνεις δύο μαγειρικά σκεύη ειδικά στο θέμα οικονομίας που ευαγγελίζονται κάποιοι αλλά το βρίσκω μάλλον άσκοπο. Όλος ο κόσμος λέει μέρα και κάποιος λέει νύχτα.

Άσε που τα έχει όλα τακτοποιημένα μέσα στο μυαλό του. Όποιος πήρε άλλη πιο ακριβή κατσαρόλα είναι κορόϊδο γιατί την πλήρωσε ακριβά και δεν κάνει οικονομία και όποιος πήρε φθηνότερη απλά τον έπιασαν κορόϊοδο. Η χρυσή τομή βρίσκεται κάπου στη μέσα. Εκεί γύρω στα...300 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσαρόλες ατμου!χρήση για υγραεριο,ηλ.κουζινα,φυσικο αεριο!υλικο κατασκευης ειναι το σκληρο ανοξειδωτο ατσάλι!!εγγυηση 100 χρόνια και πολλα δώρα!!μια δοκιμη θα σας πεισει!τολμιστε και παρτε τηλεφωνο στο ... και θα σας στειλουμε σντιπρόσωπο για να σας δειξει τι μπορει να προσφέρειτο σκευος για την οικγενεια,τους φιλους και για σας!! 

 

No comments.

 

ΥΓ. Το insomnia βγαινει 3ο αποτέλεσμα με το thermo forte. 

Φαΐ φέρνει ο αντιπρόσωπος ή πρέπει να έχω εγώ; Αν φέρνουν με ενδιαφέρει μία επίδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλέπω λίγο δύσπιστο. Αφού στο διαβεβαίωσε πιο πάνω συνφορουμίτης ;) . Αυτός ο ένας (εκτός των πωλητών). Και ο οποίος απ' ότι κατάλαβα έκανε το εξής "επιστημονικό" τεστ. Μαγείρεψε και στη μία και στην άλλη και είδε ότι η μία χρειάζεται λιγότερο χρόνο να μαγειρέψει.

Βέβαια έχει αφήσει άλλες παραμέτρους απέξω.

 

Πχ Ίδιου μεγέθους κατσαρόλα (διαμετρος, ύψος, πάχος βάσης, κλπ);

 

Ίδιο φαγητό (πχ αρακάς) και ποσότητα; Και αν ναι, ο ίδιος αρακάς; Γιατί το αν είναι ο ένας πχ πιο τρυφερός θα βράσει γρηγορότερα.

 

ϊδια μέρα; Γιατί αν το ένα τεστ το έκανες μέρα με καλό καιρό και άρα το νερό που έβαλες μέσα για το βράσιμο ήταν στη Χ θερμοκρασία σίγουρα θα υπερτερεί του άλλου που το έκανες μια μέρα σαν την σημερινή που έχει ψοφόκρυο και το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι συγκρίσιμο με του ψυγείου.

 

Ίδια γεύση στο τέλος;

 

Μπορώ να σκεφτώ και πολλά άλλα για να συγκρίνεις δύο μαγειρικά σκεύη ειδικά στο θέμα οικονομίας που ευαγγελίζονται κάποιοι αλλά το βρίσκω μάλλον άσκοπο. Όλος ο κόσμος λέει μέρα και κάποιος λέει νύχτα.

Άσε που τα έχει όλα τακτοποιημένα μέσα στο μυαλό του. Όποιος πήρε άλλη πιο ακριβή κατσαρόλα είναι κορόϊδο γιατί την πλήρωσε ακριβά και δεν κάνει οικονομία και όποιος πήρε φθηνότερη απλά τον έπιασαν κορόϊοδο. Η χρυσή τομή βρίσκεται κάπου στη μέσα. Εκεί γύρω στα...300 ευρώ.

Ρε haris, τι ειναι αυτα τα τρελλα που πετας εδω ;;, 

ϊδια μέρα; Γιατί αν το ένα τεστ το έκανες μέρα με καλό καιρό και άρα το νερό που έβαλες μέσα για το βράσιμο ήταν στη Χ θερμοκρασία σίγουρα θα υπερτερεί του άλλου που το έκανες μια μέρα σαν την σημερινή που έχει ψοφόκρυο και το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι συγκρίσιμο με του ψυγείου.  :cry:  :cry:  :cry: . 

Θα κλαψω στο τελος με αυτα που πετας εδω χαχαχχαχχαα, πρωτον δεν ειμαι και ουτε υπηρξα ποτε πωλητης , δευτερον εννοειτε οτι αφου ειχα αλλες κατσαρολες εχω κανει τα ιδια φαγητα και στις δυο κατσαρολες με τον ιδιο τροπο με τα ιδια φαγητα, και επιδει δεν αντεχω αλλο τοση "Εξυπναδα"  :whistle:  απο καποιους πολυξερους λεω να σταματησω εδω το διαλογο διοτι για να φερει κανεις αποψη για οτιδηποτε θα πρεπει πρωτα να εχει δει η να εχει δοκιμασει, και εδω βγαινει οποιος να ναι και λεει οτι να ναι και δεν εννοω μονο για το συγκεκριμενο θεμα αλλα για οποιοδηποτε θεμα  , αυτα απο μενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλαψω στο τελος με αυτα που πετας εδω χαχαχχαχχαα, πρωτον δεν ειμαι και ουτε υπηρξα ποτε πωλητης , δευτερον εννοειτε οτι αφου ειχα αλλες κατσαρολες εχω κανει τα ιδια φαγητα και στις δυο κατσαρολες με τον ιδιο τροπο με τα ιδια φαγητα, και επιδει δεν αντεχω αλλο τοση "Εξυπναδα"  :whistle:  απο καποιους πολυξερους λεω να σταματησω εδω το διαλογο διοτι για να φερει κανεις αποψη για οτιδηποτε θα πρεπει πρωτα να εχει δει η να εχει δοκιμασει, και εδω βγαινει οποιος να ναι και λεει οτι να ναι και δεν εννοω μονο για το συγκεκριμενο θεμα αλλα για οποιοδηποτε θεμα  , αυτα απο μενα .

Άρα, το ότι μια ιταλική εταιρία έχει ένα site μόνο στα ελληνικά (κι αυτό μες στα λάθη παντός τύπου), το ότι τα μόνα αποτελέσματα στο google γι' αυτή την εταιρία είναι πάλι μόνο στα ελληνικά, το ότι έρχονται στο σπίτι σου για επίδειξη (μαζί με δώρα πάντα) και παρόλα αυτά η μία κατσαρόλα κάνει 295 ευρώ, δεν είναι αρκετά για να κρίνουμε την εταιρία. Όχι... Πρέπει να τα στάξουμε για να έχουμε άποψη... Seems legit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...