Προς το περιεχόμενο

Οδηγος για την μετρηση τροφοδοτικου με πολυμετρο.


Thanos1972

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Αν δεν κάνω λάθος, δε μπορείς να μετρήσεις ένταση στα rails του τροφοδοτικού σου με πολύμετρα «της σειράς» και χρειαζεται αμπεροτσιμπίδα συνεχούς για κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα amperes γυρνάς το πολύμετρό σου στη θέση που γίνεται αμπερόμετρο. ΔΕΝ μπορείς να τα μετρήσεις όμως σε ένα τροφοδοτικό εκτός αν κόψεις καλώδια και το συνδέσεις σε σειρά.

Ναι αλλα τα πολυμετρα της σειρας δεν αντεχουν μονο 10 amperes?

Καλησπέρα.

 

Αν δεν κάνω λάθος, δε μπορείς να μετρήσεις ένταση στα rails του τροφοδοτικού σου με πολύμετρα «της σειράς» και χρειαζεται αμπεροτσιμπίδα συνεχούς για κάτι τέτοιο...

Αυτη την εντυπωση εχω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχχχχχ, η 7αρα βγάζει 6,2 και η 12αρα βγάζει 15v!!!! Και το σύστημα πετάει μπλε οθόνες συνέχεια... Λέτε να βρήκαμε τον ένοχο? Θα αλλάξω τροφοδοτικό και αν δουλεύει πλέον κομπλέ, σου βγάζω το καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα παιδιά, τζίφος. Η μπαταρία του πολύμετρου την είχε κλάσει κ για αυτό έδειχνε ότι να 'ναι. Δυστυχώς για μένα, ακόμα και με άλλο τροφοδοτικό, οι επανεκιννήσεις συνεχίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

παιδια ειναι αναγκαστικο να δεις και την ταση στα 3.3V ? στ 5 και 12 δεν ειχα προβλημα(ειχα σωστα νουμερα) αλλα δεν μπορω να ξεκουμποσω απο την μητρικη ολο το πακετο που εχει τα πορτοκαλι καλοδια για να μετρησω στα 3.3V... αν ειμαι οκ στα 5V 12V πρεπει να μετρησω και 3.3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

Υπάρχει όμως και το CPUID Hardware Monitor που σου δίνει τα πάντα απο πληροφορίες σχετικά με τα Volts του τροφοδοτικου, της ψυκτρας, της CPU και πολλά άλλα. Ειλικρινά βοηθάει αν δεν Βολτόμετρα και δεν θες να ρισκάρεις με την ηλεκτροπληξία!!!

 

 

 http://download.cnet.com/HWMonitor/3000-2094_4-10793486.html?tag=mncol;8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει όμως και το CPUID Hardware Monitor που σου δίνει τα πάντα απο πληροφορίες σχετικά με τα Volts του τροφοδοτικου, της ψυκτρας, της CPU και πολλά άλλα. Ειλικρινά βοηθάει αν δεν Βολτόμετρα και δεν θες να ρισκάρεις με την ηλεκτροπληξία!!!

 

 

 http://download.cnet.com/HWMonitor/3000-2094_4-10793486.html?tag=mncol;8

Με τη διαφορά ότι δεν δίνει σωστά αποτελέσματα + ότι με τη διαδικασία που περιγράφει ο Θάνος, κίνδυνος για τζιζζζζζ δεν υπάρχει. Ήταν λίγο υπερβολικός σε κάποια σχόλια, αλλά εγώ θα ήμουν ακόμα περισσότερο.

Κίνδυνο έχεις όταν ανοίξεις το τροφοδοτικό και πας μία βόλτα το χέρι σου απο το πρωτεύων κύκλωμα του, όταν αυτό είναι είτε στη πρίζα, είτε δεν έχει αποφορτίσει.

Στα 12V max που δίνουν οι γραμμές ενός τροφοδοτικού (δευτερεύων/καλώδια) αν ήταν να πάθεις κάτι, θα το πάθαινες και κάθε φορά που ακουμπάς 12βολτη μπατάρια για να την βάλεις πχ στην φωτογραφική σου μηχανή ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οταν ελεγχουμε ενα τροφοδοτικο υποτιθεται οτι το ελεγχουμε για να δουμε εαν ειναι χαλασμενο.ποιος ξερει τι μπορει να εχει παθει και εαν εχει χαλασει.και εαν εχει χαλασει τι απο ολα εχει χαλασει και τι ρευμα περναει απο το χαλασμενο και εαν περναει.επειδη εχω μαθει να μην βαζω το χερι μου στην φωτια με οτι εχει να κανει με τις λεξεις 'χαλασμενο και ρευμα',και ειδικα οταν δεν αφορα εμενα αλλα καποιον αλλον,φροντιζω να τονιζω τους πιθανους κινδυνους οποιοι και εαν ειναι αυτοι.

Καταλαβες Αγαπη????? :P :P :P :P :P :P :P

(φυσικα δεν χρειαζεται να σου πω οτι συμφωνω με αυτα που λες,ετσι?ξερεις οτι συμφωνω με οτι και εαν πεις :P ).

 

Edit:και οσον αφορα το hwmonitor,αμα το εμπιστευομασταν σε συγκριση με τα volt που δειχνει,σχεδον οι μισοι απο εμας θα ειχαμε καψει τους υπολογιστες μας κατα πασα πιθανοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...