Προς το περιεχόμενο

Οδηγος για την μετρηση τροφοδοτικου με πολυμετρο.


Thanos1972

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια τα μηχανηματα αυτα και με 10.5 volt λειτουργουν μ δοκιμασεμενα  στο εργαστηριο. μην ακουτε οτι λεει το καθε site που καθε 15χρονο που εμαθε πως συνδεετε η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης λεει οτι του κατευει στο κεφαλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο τροφοδοτικο στα νιατα του.ποσο καιρο το εχεις?

η ταση σου ειναι μικρη...προσωπικα θα αρχιζα να μαζευω για αλλαγη.

 

Το είχα αγοράσει από το Πλαίσιο 70ε το 2007 και από τότε ανάβει κάθε μέρα εκτός από μία εβδομάδα τον Αύγουστο.

Ερώτηση: Τι είναι αυτό που φθείρετε πιο γρήγορα στα τροφοδοτικά?Οι πυκνωτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα αρχίσει να πεύτει κάτω από 11,5volt, να αρχίσω να ψάχνομαι και εγω;

Αν αλλαχτούν μερικοί (οι βασικοί) πυκνωτές με συμφαίρει, ή δεν αλλάζει συμαντικά η διάρκεια ζωής του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

1ον τα μηχανηματα αυτα δουλευουν οπως ειπα και πιο παλια και με κατω απο 11 volt , αρκει φυσικα να μην ζοριστουν.  μιας και η ταση του τροφοδοτικου οταν παιζουμε καποιο βαρυ παιχνιδι πευτει απο μονη της στα 11- volt. παρ ολα αυτα για να δουλεψει ενα pc στο μεγιστο τοτε η ταση του θα πρεπει να ειναι κοντα στα 12volt. 

 

οσο για την επισκευη , στα παλμοτροφοδοτικα και κυριως σε αυτα τα τροφοδοτικο δεν θα καταφερεις κατι . επισης επιδη η τασεις που αναπτησονται μεσα τους ξεπερνανε τα 300v dc καλο ειναι αν δεν υπαρχει εμπειρια να μην βαλεις χερι, διοτι εχουν πολυ επικυνδηνο κυκλωμα. περα οτι οι πυκνωτες κρατανε την ταση ( ξανα λεω 300+v) για παρα πολυ ωρα απο οταν κλεισεις το τροφοδοτικο.

 

τελος να πω πως δεν ειναι μονο οιι πυκνωτες, τα παντα , ακομα και ο οδηγος ( tl494 συνηθως )  η και sg3525, , ναι ακομα και αυτος εξαντλητε μετα απο πολυ δουλεια..  και με τις τιμες που εχουν πλεον τα απλα συμβατικα τροφοδοτικα δεν συμφερει να δοκιμασεις την ε επισκευη τους.  

 

καλυτερα να τα δωρισεις σε καπιον ηλεκτρονικο που θα βρει να το χρησημοποιησει σε κατι αλλο εκτος απο υπολογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Θέλω να χρησιμοποιώ ένα παλιό τροφοδοτικό για ένα φορτιστή που θέλει +12V . 

Έκοψα όλα τα καλώδια , σε ένα σημείο βγαίνουν τα +12 και σε ένα άλλο το GND . Θα βάλω καλάι να βγάλω μόνο 1 καλώδιο από το κάθε ένα .

Το PS_ON θα το βάλω κατευθείαν στο GND να ανοίγει από πίσω .

Δεν ξέρω όμως τι να κάνω με τα PWR_OK και το -12VCD . Τα άλλα θα τα έχω στον "αέρα" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στην παρεα..Να ρωτησω και εγω κατι γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν εχω καταλαβει σωστα.Πρωτα θα το μετρησω χωρις τπτ πανω συνδεδεμενο,και μετα θα τα κουμπωσω ολα πανω στην μητρικη,καρτες και τα σχετικα,και θα μετρησω και παλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Επειδή το αν έχει καεί το τροφοδοτικό ή η μητρική είναι κάτι που απασχολεί συχνά εμας τους κομπιουτεράδες, και καθώς έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένα καμένο τροφοδοτικό για πειραματόζωο, αποφάσισα να κάνω αυτό το βίντεο οπου δείχνω κάποιους βασικούς ελέγχους που μπορούν να γίνουν με ένα πολύμετρο, ωστε να διαπιστώσουμε τί απο τα δύο έχει χαλάσει.

 

Το βίντεο είναι εδω:

 

Το pinout του κονέκτορα της μητρικής βρίσκεται εδώ:

http://fubar.gr/testing-psu-motherboard-for-short-circuits/

 

Αυτή είναι η επισκευή βραχυκυκλωμένης μητρικής που αναφέρω στο βίντεο:

http://fubar.gr/gigabyte-ga-h55m-s2-repair/

 

Σε επόμενο βίντεο σκοπεύω να ανοίξω το χαλασμένο τροφοδοτικό και να αποπειραθώ να το επισκευάσω, αν και πιστεύω έχει κάψει τα πάντα εκει μέσα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε επόμενο βίντεο σκοπεύω να ανοίξω το χαλασμένο τροφοδοτικό και να αποπειραθώ να το επισκευάσω, αν και πιστεύω έχει κάψει τα πάντα εκει μέσα.

Premiere τροφοδοτικο,πρεπει να ειναι αυτο που ζυγιζει 100 γραμμαρια,και στο κεφαλι να το φας ,δεν εχεις προβλημα.

Αν το κοστος επισκευης ειναι 4-5 πυκνωτες οκ,αν υπερβαινει,δεν συμφερει καν να δαπανισεις πιο πολλα λεφτα.Εχει 17€ αγορα.

Για πειραματα και εμπειρια,ναι go for it.

Oσο για το βιντεο,πολυ καλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! :-D

 

 

Το τροφοδοτικό είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Πανάλαφρο και της πλάκας, πρέπει να είναι το πιό φτηνό μοντέλο που κυκλοφορεί.

 

Το άνοιξα και του έριξα μια ματιά. Η πλακέτα έχει μαυρίσει, οι πυκνωτές έχουν σκάσει όλοι και η μία διπλοδίοδος έχει λιώσει πάνω στην ψύκτρα! Και μάλλον ο μετασχηματιστης έχει καεί.

 

Υποψιάζομαι οτι το πρόβλημα ξεκίνησε απο τον ανεμιστήρα ο οποίος κόλλησε και το τροφοδοτικό άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία. Προφανώς δέν έχει thermal shutdown οπότε συνέχισε να δίνει μέχρι που κάτι κάηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις hantol τροφοδοτικο.Πιο ελαφρυ και απο τον αερα.Για μενα κακως που επιτρεπουν να πουλιουνται τετοια τροφοδοτικα.

+ 1 για το βιντεακι.Πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...