Προς το περιεχόμενο

Οδηγος για την μετρηση τροφοδοτικου με πολυμετρο.


Thanos1972

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτα τα τροφοδοτικα, επιδη εχουν ελενκτη στα 5volt και στα 12, για να δωσουν ολη την ισχυ τους θα πρεπει να βαλεις ενα φορτιο μεγαλουτσικο στα 5 volt. στις μετρησεις που εκανες με το πρασινο και μαυρο καλωδιο αν δεν βαλεις ενα φορτιο στα 5 volt η ταση που θα δεις ειναι φυσικα μικρη . σε λιγο θα παραθεσω φωτογραφιες απο ενα τετοιο τροφοδοτικο που το εχω για εργαστηριακους σκοπους. 

 

ΔΕΝ εχει γινει καποια μετατροπη , παρα μονο οτι εχω κοψει τα καλωδια του και εχω βαλει μπορνες . 

 

θα δειτε πως οταν μπειμεγαλο φορτιο στα 5 βολτ ( αντισταση μικρης ομικοτητας) τοτε η ταση στα 12 volt θα ανεβει αρκετα και το διαθεσημο ρευμα επισης. οι μετρησεις στο κενο που εγιναν( η με μικρα φορτια ) δεν θα εχουν καμια σχεση με αυτες που θα δειτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχουμε και λεμε

 

 

το τροφοδοτικο που εγινε η μετρηση ειναι ενα chieftec 

 

CAM00022.jpg

 

 

εδω ειναι οι τασεις  

 

οπου gnd μαυρα καλωδια 

οπου 3v  πορτοκαλι

οπου 5v κοκκινα

οπου 12v κιτρινα 

 

CAM00023.jpg

 

το φορτιο που βαζουμε στα 5v πανω στους υπολογιστες ειναι τα μοτερακια απο τουσ σκληρους δισκους,  καποιες αντιστασεις απο την μητρηκη και αλλα πολλα. 

 

εγω χρησημοποιησα αντιστασεις των 8ohm στα 100w

 

CAM00040.jpg

 

 

οι μετρησεις μας λοιπον χωρις το φορτιο των αντιστασεων που αναφεραμε πιο πριν 

 

CAM00036.jpg

 

CAM00037.jpg

 

CAM00038.jpg

 

 

με την χρηση του φορτιου στα 5volt οπου και ελενχει το ιδιο το τροφοδοτικο τα 12v  οπως θα δουμε θα αναιβουν ραγδαια. επισης αξιζει να αναφερουμε οτι και το ρευμα στα 12v αυξανετε οταν βαζουμε φορτιο στα 5v.

 

CAM00039.jpg
 
 
 
το συμπερασμα λοιπον ειναι πως τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα μπορει να γραφουν οτι προσφερουν 40 60 ακομα και 100 αμπερ στα 12volt ΟΜΩΣ με καποιες προυποθεσεις. θεωριτικα θα μου πειτε πως οσο ποιο φορτομενο ειναι ενα μηχανημα τοσο ποιο πολυ ρευμα μπορει να δωσει αυτο το τροφοδοτικο ?.. η απαντηση ειναι περιπου ναι . διοτι οταν μπει φορτιο στα 12 volt ( πχ καρτα γραφικων) που ζηταει αρκετο ρευμα ( πανω απο 3 αμπερ ) η ταση φυσικα θα πεσει απο λιγο εως πολυ, αναλογως το φορτιο που υπαρχει στα 5 v . οποτε οταν εμεις εχουμε ενα μεγαλο φορτιο στα 5 volt τοτε το τροφοδοτικο θα μπορεσει να δωσει το απαιτουμενο ρευμα στα 12 .  
 
 
 
αν για παραδειγμα εχουμε εναν υπολογιστη που απαιτει μεγαλο ρευμα στα 5volt οπως σκληρους δισκους φυσικα το τροφοδοτικο θα εχει δυνατοτητα στα 12 να τροφοδοτιση οποοδηποτε μηχανημα και αν του βαλεις.
 
ολο αυτο συμβαινει γιατι υπαρχει κυκλωμα ελενχου στα τροφοδοτικα αυτα ωστε να αποφευγονται τα βραχυκυκλωματα και η υπερφωρτοση του τροφοδοτικου. αν δηλαδη φορτωσεις πολυ το τροφοδοτικο αυτο θα σβησει ( για να μην καει )  οπως επισης και αν βραχυκυκλωσουμε καποια απο τα καλωδια του ( εκτος απο το πρασινο  ) με την γειωση .
 
τελος να αναφαιρω πως τα παραπανω ειναι για εκπαιδευτικους σκοπους, για να καταλαβουμε πως λειτουργουν αυτα τα τροφοδοτικα.
το να παει καποιος να βαλει αντιστασεις τωρα πανω στο τροφοδοτικο του για να εξισσοροπισει το ρευμα. το μονο που θα καταφερει ισως ειναι να εχει ασταθια στο συστημα του. 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιδη βλεπω ανταποκριση , να προσθεσω και κατι αλλο . σε αυτα τα τροφοδοτικα , ΔΕΝ πρεπει να τα ξεκιναμε χωρις φορτιο στα 5v  ( λιγοτερο του 0.5 με ενα αμπερ, γιατι καιγονται τα τρανζιστορ τα προτευοντα του φεριτη και μετα το τροφοδοτικο ειναι για πεταμα . δηλαδη αν θελισετε να τεσταρετε το τροφοδοτικο οπως εδειξε ο χρηστης στο πρωτο post καλο θα ειναι να εχετε συνδεσει εναν σκληρο δισκο πανω οπως και καποιο drive. το καλυτερο βεβαια θα ειναι να μην το δοκιμασετε καν γιατι αν δεν εχετε πειρα θα κανετε ζημια που δεν μπορει να φερει ευθηνη κανεις αλλος απο τον ιδιο μας τον εαυτο.

 

επισης επιδη ειναι ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ το σιγουρο ειναι πως  αν τροφοδοτουν εναν υπολογιστη με τα βασικα : μητρικη δισκος drive δεν χρειαζετε να μετρησετε απολυτος τιποτα μιας και το τροφοδοτικο θα αποδωσει τουλαχιστον το 80 % τις ισχυος του , που σημενει οτι οποιοδηποτε μηχανημα μπορει να λειτουργισει χωρις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση sos παιδιά, χθες έμεινα από υπολογιστή, τον άνοιξα κανονικά και μετά από λίγο που έκατσα να τον χρησιμοποιήσω, διαπίστωσα πως έχει παγώσει η επιφάνεια εργασίας και έκανα reset, από εκείνη τη στιγμή μόνο οι ανεμιστήρες λειτουργούν και  θέλω τις γνώμες σας σε κάτι: 

 

έχω 500ρι τροφοδοτικό thermaltake, και οι τάσεις που βγάζει πάνω στον υπολογιστή είναι:
Vcore: 1.209, 3.3v: 3.290, 5v: 4.985, 12v: 11.741,

 

δικαιολογείται να μην ανάβει κάν η οθόνη σε μητρική asus m2n32 sli deluxe, με athlon 64 x2 6000+, και ati 5770; δοκίμασα γραφικών και τροφοδοτικό σε ένα pentium D, αλλά μπήκα μόνο bios να δω τις τάσεις, γιατί δεν εχει λειτουργικό απάνω.

 

Διαθέτω μόνο μία pci-e (ATI 5770), τροφοδοτικό από αυτό δεν έχω άλλο να σηκώνει την κάρτα, και για τo pentium D έχω μόνο 2GB (διαθέτει 2 dimms DDR1 και 2 DDR2 και οι μνήμες που έχω είναι 5  x 1GB ddr2)

 

δεν θέλω με τίποτα να πάω άδικα σε format, με τόσα πράγματα μέσα εγκατεστημένα, για να στήσω τελικά με πολύ κόπο και χρόνο, ένα αρκετά υποδεέστερο σύστημα,

 

πως μπορώ να σιγουρευτώ αν φταίει το τροφοδοτικό ή η μητρική;

Επεξ/σία από DJJordan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε τι λεει στον υπολογιστη με τα προγραμματα.

αντε,το πολυ να μας πεις τι λεει μεσω bios.

το vcore ειναι το ρευμα του επεξεργαστη.

(ασε που δεν βλεπουμε τι εγραψες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε τι λεει στον υπολογιστη με τα προγραμματα.

αντε,το πολυ να μας πεις τι λεει μεσω bios.

το vcore ειναι το ρευμα του επεξεργαστη.

(ασε που δεν βλεπουμε τι εγραψες).

sorry, πριν πατήθηκε κάτι καταλάθος και δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω το μήνυμα, διόρθωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κανονικά, βρήκα ένα σκληρό με windows μέσα, του pentium D, μπήκα έτρεξα και ένα occt, αλλά βλέπω λίγο πιο χαμηλά τις τάσεις: 11.25 volt για 12, 4.89 για 5, 2.93 για 3.3 και 1.17 για vcore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε το vcore...ειναι το ρευμα του επεξεργαστη.και ειπαμε,μην κοιτας τις τασεις απο το προγραμμα.με πολυμετρο κοιτα τες.

αλλα οπως βλεπεις,αφου το τροφοδοτικο δουλευει με αλλο συστημα μαντεψε γιατι δεν ανοιγει με το κανονικο σου συστημα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα, οπότε να μην ανυσηχώ για το τροφοδοτικό έτσι; προχοράω κανονικά στο στήσιμο του pendium D, πάντος αρχικά το κόιταξα και με πολύμετρο, οι τάσεις ήταν σχεδόν όπως τις έδιχνε και η bios αλλά δεν το χα συνδεδεμένο, αυτή τη στιγμή μάλιστα, το δεύτερο 6πινο της γραφικών, δείχνει στο πολύμετρο, 11.62, βλέπω και τις υπόλοιπες αλλά έχουν πολύ μικρή απόκλιση σε σχέση με τη 12V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...