Προς το περιεχόμενο

Creative GigaWorks T40 Series II


lostgravity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Σκεφτομαι την αγορα των συγκεκριμενων ηχειων και ηθελα να ρωτησω κατα ποσο η αποδοση του μπασου ειναι ικανοποιητικη.

Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος αν τα εχει,αν εχει μεινει ευχαριστημενος.

Τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι περιπου στα 120ευρω,ενημερωστε με αν υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτα τα χρηματα.Τα ηχεια προοριζονται κυριως για μουσικη.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω εγώ περίπου 2 χρόνια. Για 2.0 ηχεία ειναι απίστευτα. Βέβαια είναι και τσουχτερή η τιμή τους.

Πρίν είχα ένα σετ 5.1, οπου πραγματικά δε μου φάνηκε καθόλου η έλλειψη του μπάσου. Γενικότερα τα Τ40 είναι μια καλή πρόταση και σίγουρα ειδικότεροι μπορούν να σου πούν και για ένα σωρό άλλα σετ.

Πάντως να ξέρεις, πως τα Τ40 και σχεδόν σε τέρμα ένταση, δε "χάνουν" σχεδόν καθόλου σε θέμα ποιότητας. Ενω τα 5.1 που είχα, αν τα έβαζες στη μέση με το ίδιο αρχείο η παραμόρφωση πήγαινε σύννεφο.

Αυτό που δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά,είναι πως εάν αξίζουν συκγκριτικά της ιδιας κατηγορίας τιμής, τα χρήματα τους.

Εγώ πάντως, δε τα μετάνιωσα καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τα συγκεκριμένα ηχεία τα είχα για αρκετό καιρό. Βγάζουν πολύ καλή ποιότητα ήχου. Το μπάσο τους και η ένταση τους είναι ικανοποιητικά. Αν τα θέλεις για ακρόαση μουσικής είναι μια χαρά. Αν όμως τα θέλεις για ταινίες και games θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι με subwoofer.

 

Για 2.0 θα σου πρότεινα να δεις και τα M-Audio Studiophile AV-40. Προσωπικά τα θεωρώ ελαφρώς καλύτερα από τα Creative που αναφέρεις.

 

Για 2.1 θα σου πρότεινα να δεις τα Logitech Z623.

 

Και τα 2 παραπάνω σετάκια είναι λίγο πιο ακριβά από 120€, αλλά πιστεύω οτι αξίζει να τα δεις πριν αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετ που ειχα μεχρι τωρα ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500706

Η ποιοτητα του ηχου απο ενα σημειο κ μετα ηταν ανυπαρκτη αλλα το μπασο απεδιδε ικανοποιητικα για εμενα.

Η ερωτηση μου ειναι το μπασο των t40 θα ειναι κατα πολυ κατωτερο απο αυτο που ειχα με το παλιο σετ?

Για την ποιοτητα του ηχου δεν ρωταω,ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι η μερα με τη νυχτα συγκριτικα με τα παλια ηχεια.

Ειμαι σε διλημμα αν θα πρεπει να παρω 2 η 2.1.Aν κατεληγα ομως σε 2.1 θα πηγαινα για κατι τετοιο http://www.skroutz.gr/s/317572/Edifier-S330D.html

Παντως η χρηση ειναι 80% για μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί μπάσου και ηχείων 2.0, 2.1, 5.1, monitors κτλ κτλ κτλ...

 

α) Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι σε σχέση με τα ηχεία που έχεις αυτή τη στιγμή ΌΤΙ και να πάρεις θα σου φανεί σούπερ!... Ακόμη και το μπασάκι που ακούς από αυτά, αν και αρκετό σε όγκο, μικρή σχέση έχει με καλό, ελεγχόμενο και γρήγορο μπάσο.

 

β) Τα Τ40 αποτελούν μία τίμια ως προς τη γενικότερη απόδοση αλλά μάλλον (πολύ) ακριβή λύση. Η εταιρία παραδίδει δύο πολύ καλοφτιαγμένα ηχεία "οθόνης" (με στενό προφίλ) και από εκεί μέσα προσπαθεί να εκμαιεύσει και κάτι σε μπασάκι. Δύο 8ράκια/10ράκια ηχεία όσο και να τα πουσάρεις, ότι και να κάνεις μπάσο-μπάσο δεν πρόκειται να βγάλουν. Μιας και υπάρχουν αξιόπιστες μαρτυρίες μελών για την καλή τους απόδοση, το σταματάω εκεί το θέμα. Είμαι πεπεισμένος ότι σε μεσαία και πρίμα σκίζουν (δεν έρχεται από το πουθενά η μηδενική παραμόρφωση μέχρι το τέρμα), αλλά στο μπάσο περιορίζονται σε έναν "γεμάτο" base-tone και σφιχτό kick-bass.

 

γ) Αν τα (θεωρητικώς) flat-response τύπου monitor σου "κάνουν" και χωράνε και στο γραφείο σου, δε θα είχα καμία αντίρηση. Προσωπικά, αυτό το μεγάλο hype του ομαλού και αχρωμάτιστου ήχου το θεωρώ απλώς στειρότητα.

 

δ) Από τη στιγμή που κυκλοφορούν μοντέλα σαν τα 330 με κανονικότατους δορυφόρους με πολύ ωραίο mid+tweeter συν ένα συμμαζεμένο αλλά μάχιμο subwoofer (και μάλιστα για υποφερτά 100 και κάτι ευρουδάκια), δε βλέπω το λόγο να ψάχνεσαι αλλού. Απολύτως αποδεκτή απόδοση στα ψηλομεσαία συν το γνωστό, ποιοτικό μπάσο της Edifier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί μπάσου και ηχείων 2.0, 2.1, 5.1, monitors κτλ κτλ κτλ...

 

α) Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι σε σχέση με τα ηχεία που έχεις αυτή τη στιγμή ΌΤΙ και να πάρεις θα σου φανεί σούπερ!... Ακόμη και το μπασάκι που ακούς από αυτά, αν και αρκετό σε όγκο, μικρή σχέση έχει με καλό, ελεγχόμενο και γρήγορο μπάσο.

 

β) Τα Τ40 αποτελούν μία τίμια ως προς τη γενικότερη απόδοση αλλά μάλλον (πολύ) ακριβή λύση. Η εταιρία παραδίδει δύο πολύ καλοφτιαγμένα ηχεία "οθόνης" (με στενό προφίλ) και από εκεί μέσα προσπαθεί να εκμαιεύσει και κάτι σε μπασάκι. Δύο 8ράκια/10ράκια ηχεία όσο και να τα πουσάρεις, ότι και να κάνεις μπάσο-μπάσο δεν πρόκειται να βγάλουν. Μιας και υπάρχουν αξιόπιστες μαρτυρίες μελών για την καλή τους απόδοση, το σταματάω εκεί το θέμα. Είμαι πεπεισμένος ότι σε μεσαία και πρίμα σκίζουν (δεν έρχεται από το πουθενά η μηδενική παραμόρφωση μέχρι το τέρμα), αλλά στο μπάσο περιορίζονται σε έναν "γεμάτο" base-tone και σφιχτό kick-bass.

 

γ) Αν τα (θεωρητικώς) flat-response τύπου monitor σου "κάνουν" και χωράνε και στο γραφείο σου, δε θα είχα καμία αντίρηση. Προσωπικά, αυτό το μεγάλο hype του ομαλού και αχρωμάτιστου ήχου το θεωρώ απλώς στειρότητα.

 

δ) Από τη στιγμή που κυκλοφορούν μοντέλα σαν τα 330 με κανονικότατους δορυφόρους με πολύ ωραίο mid+tweeter συν ένα συμμαζεμένο αλλά μάχιμο subwoofer (και μάλιστα για υποφερτά 100 και κάτι ευρουδάκια), δε βλέπω το λόγο να ψάχνεσαι αλλού. Απολύτως αποδεκτή απόδοση στα ψηλομεσαία συν το γνωστό, ποιοτικό μπάσο της Edifier.

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οπως ειπα και στο προηγουμενο post αν αποφασιζα οτι θα παρω 2.1 θα πηγαινα σιγουρα για τα 330.

Το ζητημα ειναι ομως κατα ποσο θα με καλυπταν καποια monitor ηχεια στα λεφτα που διαθετω.

Σε μια συγκριση των 330 με τα Τ40 βλεπεις υπεροχη των 330 σε ολα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου:

 

θέλω (για 100€ να ακούω με αρκετές αξιώσεις ολόκληρο το φάσμα=330) ή δε θέλω μπάσο (πάω στα Τ40 για πολλά παραπάνω από 100€ και παραιτούμαι συνειδητά από το χαμηλό)? :rolleyes:

 

Προσωπικά, έχω καταλήξει ότι και με χάλια μεσαία ζω και χωρίς πρίμα πάλι την παλεύω, αλλά χωρίς καλό μπασάκι ... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου:

 

θέλω (για 100€ να ακούω με αρκετές αξιώσεις ολόκληρο το φάσμα=330) ή δε θέλω μπάσο (πάω στα Τ40 για πολλά παραπάνω από 100€ και παραιτούμαι συνειδητά από το χαμηλό)? :rolleyes:

 

Προσωπικά, έχω καταλήξει ότι και με χάλια μεσαία ζω και χωρίς πρίμα πάλι την παλεύω, αλλά χωρίς καλό μπασάκι ... :cry:

 

Ενταξει με επεισες!!!Τα επιχειρηματα σου ειναι τετοια που δεν αφηνουν περιθωριο λανθασμενης επιλογης. :-D :-D

 

Ετσι οπως χαζευα καπου πηρε το ματι μου αυτα http://www.edifier-international.com/products/edifier-multimedia/s530-s530d.

Δειχνουν πολυ εντυπωσιακα αλλα δυστυχως ειναι και πολυ ακριβοτερα

 

Παντως οσον αφορα τη μαρκα (edifier),δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης της αξιοπιστιας της φανταζομαι ε?Ρωταω γιατι δεν την ηξερα καθολου και την βρηκα τωρα που αποφασισα να παρω καινουρια ηχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Navu...δε σε πιστεύω! Ειδικά εσένα και ειδικά για το από πάνω...δε σε πιστεύω!!!

 

 

Με παρεξήγησες! Δεν αναφερόμουν στα Τ40, τα οποία είπαμε ότι διαθέτουν πολύ καλά μεσαία/πρίμα, αλλά σε όλες τις άλλες περιπτώσεις. ΕΓΩ δε θα τα αγόραζα ποτέ τα Τ40 γιατί μπορεί να είναι πολύ εύηχα αλλά τους λείπει το bass-end (άσε που είναι και πανάκριβα!). Οπότε, όσο αστέρια και να είναι, άμα δεν έχουν μπάσο τρώνε Χ (μπάσο όμως, όχι φλου λαπαδούρες).

 

S530 βρίσκονται μία-δύο βαθμίδες πιο πάνω σε σχέση με αυτά που συζητάμε εδώ, δες μόνο την ποιότητα των σασί και των υλικών και δε χρειάζεται να το ψάξεις περισσότερο. Τέλος, τα 730 διαθέτουν ότι τα 530, αλλά σαν κερασάκι (εκτός της στάνταρ ψηφιακής) κυκλοφορούν και με ένα από τα καλύτερα subwoofer για pc-speakers (και λίγα λέω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρεξήγησες! Δεν αναφερόμουν στα Τ40, τα οποία είπαμε ότι διαθέτουν πολύ καλά μεσαία/πρίμα, αλλά σε όλες τις άλλες περιπτώσεις. ΕΓΩ δε θα τα αγόραζα ποτέ τα Τ40 γιατί μπορεί να είναι πολύ εύηχα αλλά τους λείπει το bass-end (άσε που είναι και πανάκριβα!). Οπότε, όσο αστέρια και να είναι, άμα δεν έχουν μπάσο τρώνε Χ (μπάσο όμως, όχι φλου λαπαδούρες).

 

S530 βρίσκονται μία-δύο βαθμίδες πιο πάνω σε σχέση με αυτά που συζητάμε εδώ, δες μόνο την ποιότητα των σασί και των υλικών και δε χρειάζεται να το ψάξεις περισσότερο. Τέλος, τα 730 διαθέτουν ότι τα 530, αλλά σαν κερασάκι (εκτός της στάνταρ ψηφιακής) κυκλοφορούν και με ένα από τα καλύτερα subwoofer για pc-speakers (και λίγα λέω).

Μάλλον ...αλληλοπαρεξηγηθήκαμε! Το σχόλιό μου δεν είχε να κάνει καθόλου με τα μοντέλα των ηχείων για το οποία γίνεται η συζήτηση (εκτός αυτού, ξέρεις τη γνώμη μου για τα για τα edifier: Κορυφαία επιλογή για την κατηγορία τιμής και ίσως όχι μόνο...)

 

Απλά επειδή, από το λίγο που τα έχουμε πει εδώ, έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι "έχεις αυτί" , το "με χάλια μεσαία ζω" , ε... όπως και να το κάνουμε, τη χρειαζόταν τη "μπηχτή" του! :D (Κανείς δε μπορεί να ζήσει με χάλια μεσαία! Ψέμματα; ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Ότι τα Τ40 είναι εξαιρετικά υπερτιμημένα από μόνα τους είναι ένα θέμα, η σύνδεση όμως με την έξοδο ακουστικών δεν έχει να κάνει. Ό,τι παίρνεις από την έξοδο ήχου, παίρνεις και από την έξοδο ακουστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...