Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να υπενθυμίσω ότι τους τίτλους που βγήκαν και σε MS Windows δεν τους έχασε η Microsoft :P

Εδώ είναι και πάλι η λάθος κίνηση που θεωρώ ότι έκανε η MS σε αυτή τη γενιά, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αυτές οι εντυπώσεις. Η Sony δεν έχει λειτουργικό στα μισά PCs του κόσμου, έχει άλλη σημασία γι' αυτήν να κρατά αποκλειστικότητες στην κονσόλα της απ' ό,τι έχει για τη Microsoft. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχασε αρκετους τιτλους η MS.Δεν μιλαμε μονο για τα pcs.

Στην αρχη ειχε περισσοτερα exclusives που σιγα σιγα τα εχανε.Πχ το mass effect ηταν υποτιθεται xbox exclusiveκαι πολλα αλλα παραδειγματα που δεν εχω τον χρονο τωρα να μπω στην διαδικασια να θυμηθω/ψαξω.Καποια αλλη στιγμη ισως αν ζητηθει.Αλλα ειναι πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ παιδιά αλλά αν η Microsoft βγάζει όλα της τα exclusives και στο PC τότε ποιος ο λόγος να αγοράσουμε την κονσόλα της? Και ο λόγος που δεν αγόρασα είναι πως ελάχιστα παιχνίδια με ενδιέφεραν μιας και τα υπόλοιπα βγήκαν ήδη στο PC. Alan Wake, Trials Evoltuon και πόσα άλλα έχουν βγει στο PC και πλέον μπορώ να τα παίξω εκεί από το να αγοράσω 360. Η μόνες μεγάλες αποκλειστικότητες που έχει πλέον είναι τα Gears, τα Halo και τα Forza. Δεν άφησαν και τίποτα άλλο. Το άλλο που θα βγει που είναι fps και μοιάζει με το Uncharted θα βγει και αυτό σε PC άρα ούτε αυτό δεν το θεωρώ αποκλειστικότητα. Οπότε τι της έχει μείνει για το xbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμίσω ότι τους τίτλους που βγήκαν και σε MS Windows δεν τους έχασε η Microsoft :P

Εδώ είναι και πάλι η λάθος κίνηση που θεωρώ ότι έκανε η MS σε αυτή τη γενιά, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αυτές οι εντυπώσεις. Η Sony δεν έχει λειτουργικό στα μισά PCs του κόσμου, έχει άλλη σημασία γι' αυτήν να κρατά αποκλειστικότητες στην κονσόλα της απ' ό,τι έχει για τη Microsoft. 

Στο 92% θέλεις να πεις. :P 

Και συμφωνώ με cortana. Αν κάποιος έχασε παιχνίδια αυτή την γενία ήταν η Sony.

MGS σε ΧΒΟΧ. Αν το λέγαμε το 2006 θα μας πέρναγαν για τρελούς. :-D

 

P.S.: Αφού η ΕΑ αγόρασε την Bioware ήταν αναμενόμενο τα επόμενα να είναι multiplatform.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mass Effect όντως ήταν ένας δυνατός τίτλος και τον έχασε. Αλλά αυτό έγινε κυρίως (για να μην πω αποκλειστικά) λόγω της εξαγοράς της Bioware από την ΕΑ και της πολιτικής της EA.

Παρόλα αυτά, οι αντίστοιχοι τίτλοι που έχασε η Sony με τη μετάβαση απο το PS2 στο PS3 είναι πολλοί περισσότεροι, οπότε σε μία γενική κρίση αυτή που έχασε πιστεύω είναι η Sony και όχι η MS.

Τώρα το τι θα γίνει με το νέο Xbox είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Αν κάνει μακακίες κτλ, επαφίεται στους χρήστες στο πως θα χειριστούν την κατάσταση με το αν θα επιβραβεύσουν την MS ή όχι. To μόνο σίγουρο είναι πως το 360 θα μας συνοδεύει για χρόνια ακόμα, καθώς η MS έχει αποφασίσει να κάνει γερό milking του 360.

Φήμες μιλάνε για νέο Xbox 360 στα 99$, κάτι που το είχα γράψει εδώ πριν 2-3 εβδομάδες πως είναι πολύ πιθανό να γίνει. Η πολιτική της MS για το 360 ακολουθεί σε γενικές γραμμές την πολιτική που είχε η Sony για το PS2.



απο jrpg θυμάμαι tales of vesperia-eternal sonata-enchanted arms, και τα 3 μεταφέρθηκαν στο Ps3,μόνο το lost odyssey παρέμεινε exclusive και το Blue dragon.

 

Για τα Tales of Vesperia και Eternal Sonata δε νομίζω εξαρχής να υπήρχε συμφωνία για αποκλειστικότητα. Ίσως timed-exclusive. Το δε Tales δεν ήρθε ποτέ Ευρώπη, οπότε καλώς ή κακώς παραμένει exclusive του 360 για όλο τον κόσμο πλην Ιαπωνίας. Σε αυτό φυσικά δε φταίει η MS, αλλά η Namco που σκέφτηκε πως δεν αξίζει να το κάνει port για το PS3 στη Δύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Η πολιτική της MS για το 360 ακολουθεί σε γενικές γραμμές την πολιτική που είχε η Sony για το PS2.

Το κακο ειναι οτι συμφωνα με τις φημες πλεον η ΜS ακολουθει την πολιτικη της Sony που ειχε μετα το PS2 :)

Επαναπαυση σε δαφνες, Αλαζονεια, Προκληση της κοινης λογικης σε μεγιστο βαθμο, Δεν ακουει τους χρηστες, Επιβολη δικων της προτυπων και ορων με το ετσι θελω, κλπ, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως είναι όλα μέρος σχεδίου για να συνεχίσει ο κόσμος να αγοράζει το 360 :P

 

Αυτό το είδατε;

 

 

Next Xbox won't be backwards-compatible, report says

 

http://www.eurogamer.net/articles/2013-04-09-next-xbox-wont-be-backwards-compatible

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το διαβασα χθες γι αυτο και ανεφερα ετσι το παραπανω μου ποστ. οπως και οτι θα εχει windows μεσα (για να τραβαει πορους απο το συστημα συμπληρωνω εγω)

και ερωτω εγω με το μικρο μου το μυαλο: γιατι να αγορασω NextBox σε τι θα διαφερει απο ενα πισι που δε χρειαζεται και always online και βρισκω και τους τιτλους φθηνοτερα;

Καλυτερα δεν ειναι να δωσω 600-700 για σουπερ τουμπανο πισι απο το να δωσω 500 για ενα πισι always online?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το διαβασα χθες γι αυτο και ανεφερα ετσι το παραπανω μου ποστ. οπως και οτι θα εχει windows μεσα (για να τραβαει πορους απο το συστημα συμπληρωνω εγω)

και ερωτω εγω με το μικρο μου το μυαλο: γιατι να αγορασω NextBox σε τι θα διαφερει απο ενα πισι που δε χρειαζεται και always online και βρισκω και τους τιτλους φθηνοτερα;

Καλυτερα δεν ειναι να δωσω 600-700 για σουπερ τουμπανο πισι απο το να δωσω 500 για ενα πισι always online?

 

Αυτή την ερώτηση μπορείς να την κάνεις και για τις 2 κονσόλες.Τώρα για το always online αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι καταλαβαίνουν τι εννοεί. Always online είναι και το wii και το ps4 για παράδειγμα. Αν το always on είναι και DRM τότε ναι είναι αρνητικό αλλά απο μόνο του το always on είναι θετικό και όλες οι κονσόλες έτσι πρέπει να λειτουργούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το always online --> drm το λεω. γι αυτο γινεται ολος ο ντορος, οπως επισης οτι δε θα μπορεις να παιξεις single player αν δεν εισαι connected στο ιντερνετ. κατι τετοιο δεν αναφερθηκε για το ΠΣ4 ουτε ισχυει σε Wii U PS3 XBOX.

Δηλαδη αμα παω διακοπες ενα μηνα το καλοκαιρι στο χωριο που δεν εχει ιντερνετ ετσι πρεπει να λειτουργει η κονσολα ; Δηλαδη να μη λειτουργει ουσιαστικα; :)

Φυσικα και κολλαει και στις 2 αλλα το θεμα ειναι ποια θα ειναι πιο κοντα στο console παρα στο πισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι πως αν γίνει σε επίπεδο drm το always online στις κονσόλες θα γίνει και στα PC. Εκεί ήδη έχει αρχίσει να γίνεται. Περιμένεις να μην το κάνουν αν πιάσει στις κονσόλες; Υπάρχουν διάφοροι λόγοι να προτιμήσει κανείς μια κονσόλα από ένα PC για gaming, δε θα τους αναλύσουμε εδώ, αλλά αμφιβάλλω πολύ πως αν τα χειρότερα σενάρια επαληθευθούν θα είναι αυτός που λες λόγος να πας σε PC, επειδή αυτό δε θα μείνει "απ' έξω". Ιδιες εταιρείες είναι. 

 

Πάντως τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο. Ολα όσα συζητάμε είναι βασισμένα σε φήμες και στο τι είπε ένας αναλυτής, και πάλι όχι ξεκάθαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι πως αν γίνει σε επίπεδο drm το always online στις κονσόλες θα γίνει και στα PC. Εκεί ήδη έχει αρχίσει να γίνεται. Περιμένεις να μην το κάνουν αν πιάσει στις κονσόλες; Υπάρχουν διάφοροι λόγοι να προτιμήσει κανείς μια κονσόλα από ένα PC για gaming, δε θα τους αναλύσουμε εδώ, αλλά αμφιβάλλω πολύ πως αν τα χειρότερα σενάρια επαληθευθούν θα είναι αυτός που λες λόγος να πας σε PC, επειδή αυτό δε θα μείνει "απ' έξω". Ιδιες εταιρείες είναι. 

 

Πάντως τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο. Ολα όσα συζητάμε είναι βασισμένα σε φήμες και στο τι είπε ένας αναλυτής, και πάλι όχι ξεκάθαρα. 

Ακριβώς αυτό. Οπότε προτείνω "ανακωχή" μέχρι να έχουμε να πάρουμε επίσημες ανακοινώσεις :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι συμφωνα με τις φημες πλεον η ΜS ακολουθει την πολιτικη της Sony που ειχε μετα το PS2 :)

Επαναπαυση σε δαφνες, Αλαζονεια, Προκληση της κοινης λογικης σε μεγιστο βαθμο, Δεν ακουει τους χρηστες, Επιβολη δικων της προτυπων και ορων με το ετσι θελω, κλπ, κλπ

 

Ναι έχω δει τις φήμες. Και δεν συμφωνώ με τα περισσότερα, αν αποδειχθούν αληθινά. Προσωπικά όμως δε με ενδιαφέρει προς το παρόν τόσο πολύ η αλλαγή πολιτικής της MS για το νέο Xbox παρά περισσότερο για το υπάρχον 360. Αυτό επειδή είμαι κάτοχος 360 (και ps3) και δεν σκοπεύω για χρόνια να αγοράσω καινούρια κονσόλα. - τότε ίσως με απασχολήσει. Με αυτό δε θέλω να μειώσω τη σημαντικότητα των κινήσεων της MS, απλά πιστεύω πως είναι στο χέρι του κάθε καταναλωτή να επιλέξει ή να απορρίψει ένα προιόν. Όσο ακόμα έχουμε αυτή τη δυνατότητα, δε βρίσκω το λόγο να αγχωνόμαστε.

 

Ας είναι πιο δυνατό το Xbox, ας κάνει παπάδες. Αν δε σε αφήνει να παίξεις online ή αν lock-άρει τα used games, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αγοραστεί από μένα, εκτός και μόνο αν μπορείς να το κάνεις με hacking ή modding. Εγώ να κάνω lease κονσόλα αντί να την αγοράσω δεν πρόκειται. Τα ίδια θα ισχύσουν και για PS4, αν τα μισά του games είναι μπλοκαρισμένα ή απαιτούν online λόγω publisher (π.χ. Origin της EA, Ubisoft,  Bungie, κτλ). Σε αυτή την περίπτωση θα αγοράσω Wii U που και θα hackαριστεί/modd-αριστεί και μου επιτρέπει να παίξω όλα τα παιχνίδια του Wii και θα βγάλει παιχνιδάρες exclusive η Ninty. Υπάρχει και το PC και αν νομίζει κάποια από τις 2 εταιρείες πως μπορεί να επιβάλει κάτι στους gamers με τυράκι νέα γραφικά και 8GB GDDR5 είναι γελασμένες.

 

Ισως είναι όλα μέρος σχεδίου για να συνεχίσει ο κόσμος να αγοράζει το 360 :P

 

Αυτό το είδατε;

 

 

Next Xbox won't be backwards-compatible, report says

 

http://www.eurogamer.net/articles/2013-04-09-next-xbox-wont-be-backwards-compatible

 

Απόσπασμα από τα λόγια του blogger αυτού. Ο άνθρωπος είπε:

 

"You might look at that as two things: backwards compatibility, obviously, suggesting - I don't actually know this for a fact, but based on the fact that they're making one - I don't think that the new Xbox will play 360 games. But that I don't actually know, that I'm guessing."

 

'Αρα κάνει ένα Guess. Δεν είναι σίγουρο.

Το σίγουρο είναι πως με βάση δύο στοιχεία, είναι στο χέρι της MS να προσφέρει BC. Δηλαδή είναι εφικτό.

Από κει και πέρα, αν δεν το προσφέρει, ο κύριος λόγος θα είναι για να πουλήσει περισσότερα 360. Πάντως οι δικές μου πληροφορίες αναφέρουν πως είναι πολύ πιθανό το νέο Xbox να έχει κάποιου είδους B/C. Εκτός του ότι είναι αρκετά εφικτό, είναι και εναρμονισμένο με τη μετάβαση του content των χρηστών και των profiles στη νέα κονσόλα. Σκεφτείτε τη νέα κονσόλα ως ένα upgrade της παλιάς σε όλα τα επίπεδα, κρατώντας το integration σε υψηλά επίπεδα. Το ίδιο πράγμα έγινε και με το χειριστήριο του νέου Xbox, που εν πολλοίς θα είναι βασισμένο στο χειριστήριο του 360 χωρίς μεγάλες αλλαγές - κάτι το οποίο επίσης έχω αναφέρει σε αυτό το thread πριν από ένα μήνα περίπου.

 

Επίσης σίγουρο είναι, μετά την εμπορική αποτυχία του Wii mini, πως ένα 360 στα 99$ / 99 Euro με το σωστό hardware, χωρίς εκπτώσεις τύπου PS3 superslim ή Wiimini, είναι δυνατόν να είναι νούμερο 1 κονσόλα σε πωλήσεις προς το τέλος του 2013 (ιδιαίτερα στην περίοδο των γιορτών), οδηγώντας το 360 σε ισχυρές πωλήσεις από το Νοέμβριο μέχρι και μέσα στο 2014.

 

Από άποψη marketing, είναι σωστή πρακτική και έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στο παρελθόν με επιτυχή αποτελέσματα από τη Sony (βλέπε PS3 launch και PS2 Slim) και η άποψή μου είναι πως η MS ακολουθεί τα βήματα εκείνης της πολιτικής συνεχίζοντας την υποστήριξη στο 360 κυρίως μέσω του XBLA και της επερχόμενης μείωσης τιμής. Επίσης, πιστεύω πως είναι πιθανό το νέο Xbox να είναι συμβατό σε αρκετά πράγματα με το υπάρχον (π.χ. σε επίπεδο OS, σε media δυνατότητες με το 360 να γίνεται extender για το καινούριο κτλ) και αυτόν τον δυισμό στην αγορά θα θελήσει να τον υποστηρίξει η MS. Είναι smooth για τη μετάβαση στη νέα γενιά, ενώ ταυτόχρονα δεν σταματάει την υποστήριξη στην υπάρχουσα ούτε απαξιώνει το 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Getting to the point there are going to be two console as part of the redesigned “Xbox Line” of products. A repackaged and reoriented Xbox 360 unit and the new “Durango” gaming console, both designed to compete with more than Sony in gaming, but against Apple as well.

When the Durango (game machine) launches, it will not support backwards compatibility for 360 games out of the box. Instead, this functionality will come from the other unit that will be networked with the Durango to provide this (not unlike the DVD add-on for the original Xbox).

The purpose of the smaller Xbox unit is to compete with Apple TV, but also provides XBLA and 360 game support which will give it an edge over Apple TV. The rumors of “always online required” comes from the smaller Xbox unit which may not have a disc drive and like Apple TV it would require a network connection and internet to provide any real functionality. It may be possible they will design both consoles to be stackable.

Durango itself will also always be online like any other device (correct with rumors), but it will not be a requirement to play local content and it will not prevent playing used games.

 

http://www.vgleaks.com/microsoft-xbox-roadmap-2013/

 

Εξαιρετικά νέα αν είναι αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...