Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Βρετανία υπάρχουν ήδη (με το 360 μάλιστα να υπερτερεί σε ποιότητα έναντι του PS3 σε κάποια πράγματα), οπότε λογικά θα συνεχίσουν να υπάρχουν ή θα προστεθούν κι άλλες. Στην υπόλοιπη Ευρώπη δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To θέμα είναι ότι στην ουσία το xbox720 δεν έχει bc. Για τον hardcore gamer που δεν τον ενδιαφέρουν οι αλλες υπηρεσίες είναι ένα κόστος το οποίο φθάνει στο κόστος του 360 που είναι ξεχωριστή κονσόλα και έχει και χειριστήριο , δουλευει μόνο του ,μπορείς να το βαλεις σε αλλη ΤV, να το δώσεις σε ενα φίλο σου και παίζει όλα τα παιχνίδια απροβλημάτιστα... :) . Επίσης η διαφορά στη τιμή είναι αμελητέα και πιθανον με την έλευση του 720 να πέσει και αλλο. Ειδικά πάντως για την Ελλάδα αν δεν υποστηρίζονται οι υπηρεσίες δεν θα εχει νοημα η αγορά του.

 

Οσον αφορά τις αλλες χώρες στις οποίες θα υποστηρίζονται οι υπηρεσίες , οκ ας πουμε ότι έχει bc με τη προυπόθεση όμως ότι σαν προίον το mini προορίζεται για τους casual gamers. Τελος πάντων ίσως στην Αμερική και στη Βρετανία η υπαρξη αυτών των υπηρεσιών να θεωρείται must και να είναι καλοδεχούμενη από τους gamers.

 

Αυτό που θα ήθελα να παρατηρήσω είναι ότι κατηγορούμε τη sony για το bc που αντικειμενικά λογω hardware είναι αδύνατο να επιτευχθεί ενω θεωρούμε σωστό χαρακτηριστικό του 720 το ότι για να έχει bc πρεπει να αγοράσουμε extra hardware ή 360 τη στιγμή που ήταν εφικτό να έχει κατευθείαν bc. Μου θυμίζει το χειριστηριο του 360 με τον αθλιο φορτιστή και τις μπαταρίες που σχεδιάσε η MS( γερμανικό σύστημα-όλα έξτρα ) για να βγάλει τα σπασμένα από την τιμή της κονσόλας. (και που με οδήγησε τελικά να αγοράσω την  wired εκδοση για το pc).

 

Αν όμως τιμολογήσει το Mini στη μισή τιμή από το 360 , ακόμα και αν δεν υποστηρίζει τις νεές υπηρεσίες, τότε φυσικά θα ανεθεωρήσω την αποψη μου και θα δώσω συγχαρητήρια που δεν έβαλαν bc για να μην αυξηθει η τιμή της νεας κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως τιμολογήσει το Mini στη μισή τιμή από το 360 , ακόμα και αν δεν υποστηρίζει τις νεές υπηρεσίες, τότε φυσικά θα ανεθεωρήσω την αποψη μου και θα δώσω συγχαρητήρια που δεν έβαλαν bc για να μην αυξηθει η τιμή της νεας κονσόλας.

Από αυτό θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό το πόσο καλή ή κακή κίνηση είναι αυτή, ναι. 

Πάντως, και στο Durango παίζει αλλαγή αρχιτεκτονικής, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν πιο εύκολο να έχει BC από το PS4 "δικό του".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι συμφορουμίτες είχαν αναφερθεί στο ότι είναι σχετικά ευκολο να γίνει bc στο 720. Κατά τη γνωμη μου αν δεν έχει hardware από την προηγούμενη γενιά, σωστό bc 100% δεν μπορεί να επιτευχθεί. (ίσως να θεώρησαν ότι αφού εγινε από x86 σε powerpc θα μπορούσε να συμβεί και το αντιστροφο σε αυτή τη γενιά). Εμένα δεν μου κάνει αίσθηση το bc αφού οι τιμές των 360/ps3 θα πέσουν σε πολύ χαμηλό επίπεδο ενω θα υπάρχουν και πολλά  μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. Περισσότερο με ενδιαφέρουν τα exclusives της MS τα οποία δεν θέλω να κυκλοφορούν στα pc. Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος να μη πάρω xbox αφού  από τις 2 εκδόσεις θα προτιμήσω την καλύτερη και φθηνότερη των pc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοια πραγματα...με ενα προιον παει να χτυπησει 3-4 διαφορετικα.Και εγω που θελω απλα να παιζω παιχνιδια πρεπει να αγορασω ολα αυτα με μεγαλο κοστος και να εχω και 200 μαραφετια γυρω απο τη τηλεοραση.

 

Πως γυρνανε τα πραγματα και εχουμε πληρη αντιστροφη ρολων σε αυτη τη γενια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοια πραγματα...με ενα προιον παει να χτυπησει 3-4 διαφορετικα.Και εγω που θελω απλα να παιζω παιχνιδια πρεπει να αγορασω ολα αυτα με μεγαλο κοστος και να εχω και 200 μαραφετια γυρω απο τη τηλεοραση.

 

Πως γυρνανε τα πραγματα και εχουμε πληρη αντιστροφη ρολων σε αυτη τη γενια...

το xbox σαν brand πάντα ήθελε να είναι multimedia στο σαλόνι και όχι gaming device καθαρά. ήταν λογικό να πάει για διαφορετικά πράγματα πλέον απότι το ps, φυσικά και το καινούριο xbox το gaming θα έχει σαν πρωτέυον στόχο ,τώρα πόσο καλά θα το καταφέρει σε σχέση με τον ανταγονισμό αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοια πραγματα...με ενα προιον παει να χτυπησει 3-4 διαφορετικα.Και εγω που θελω απλα να παιζω παιχνιδια πρεπει να αγορασω ολα αυτα με μεγαλο κοστος και να εχω και 200 μαραφετια γυρω απο τη τηλεοραση.

 

Πως γυρνανε τα πραγματα και εχουμε πληρη αντιστροφη ρολων σε αυτη τη γενια...

 

Δεν σε υποχρεώνει κανένας να τα πάρεις όλα.Θα βγουν SKU και χωρίς αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xbox σαν brand πάντα ήθελε να είναι multimedia στο σαλόνι και όχι gaming device καθαρά.

Το εντελως αντιθετο ειχαν πει οι ανθρωποι στην microsoft οταν πρωτοκυκλοφορησε το 360 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εντελως αντιθετο ειχαν πει οι ανθρωποι στην microsoft οταν πρωτοκυκλοφορησε το 360 ...

λάθος είσαι 100%, εδώ και η σόνυ για το Ps3 τα ίδια μας έλεγε με την ms, και ειδικά για το 360 είχαμε ακούσει πάνω απόλα για multimedia center.δεν το διαφήμιζαν καθαρά σαν gaming console.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι συμφορουμίτες είχαν αναφερθεί στο ότι είναι σχετικά ευκολο να γίνει bc στο 720. Κατά τη γνωμη μου αν δεν έχει hardware από την προηγούμενη γενιά, σωστό bc 100% δεν μπορεί να επιτευχθεί. (ίσως να θεώρησαν ότι αφού εγινε από x86 σε powerpc θα μπορούσε να συμβεί και το αντιστροφο σε αυτή τη γενιά). Εμένα δεν μου κάνει αίσθηση το bc αφού οι τιμές των 360/ps3 θα πέσουν σε πολύ χαμηλό επίπεδο ενω θα υπάρχουν και πολλά  μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. Περισσότερο με ενδιαφέρουν τα exclusives της MS τα οποία δεν θέλω να κυκλοφορούν στα pc. Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος να μη πάρω xbox αφού  από τις 2 εκδόσεις θα προτιμήσω την καλύτερη και φθηνότερη των pc. 

 

Στο να γίνει BC, το πιο σημαντικό είναι το emulation της κάρτας γραφικών. Π.χ. στο PS3 το ευρωπαικό μοντέλο των 60GB έχει αφαιρέσει το Emotion Engine (CPU) του PS2, αλλά έχει ενσωματώσει το Graphics Synthesizer.

 

Στο 360 που όλα τα παιχνίδια έχουν γραφεί πάνω σε DirectX και με το νέο Durango να έχει πάλι DirectX και AMD κάρτα γραφικών, το ΒC είναι πιο εύκολο απ' ό,τι π.χ. από το πρώτο Xbox στο Xbox 360. Μην ξεχνάμε πως το πρώτο Xbox έχει πάνω Intel Pentium III και αρχιτεκτονική x86. Επίσης στο 360 όλα τα παιχνίδια (με ελάχιστες εξαιρέσεις, μπορεί π.χ. κάποιο Forza) δεν έχουν αναπτυχθεί πάνω στο μέταλλο που λέμε ούτε με microcode, όπως έχει γίνει στο PS3. Και ένας λόγος που το έχει "απαγορέψει" αυτό το MS είναι για να είναι πιο εύκολο το θέμα με το BC. Μία εταιρεία που είναι κολοσσός στο software δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει sofware ή semi soft/semi hardware BC με το 360. Eδώ μας έδωσε η Sony αρχικά το PS3 από το PS2 και πλέον το PS3 έχει software εξομοίωση του PS2 (δείτε τις hacked κονσόλες που το υποστηρίζουν...).

 

Εγώ έχω αναφέρει εδώ και πολύ καιρό πως το νέο Xbox θα υποστηρίζει κάποιας μορφής BC. Σαφέστερα θα είναι πιο εύκολο αν αυτό το κάνει μέσω hardware και powerpc αρχιτεκτονικής. Αν τώρα στην MS θεώρησαν πως θα ήταν καλύτερο αυτό να το δίνουν ως optional με τη μορφή του Xbox mini (Χbox TV, κτλ), σαφέστατα αυτό θα φανεί στο κόστος της νέου Xbox. Oπότε θα καταλάβουμε αν το BC το δίνουν optional για μείωση κόστους και versatility (και για κάποιους παραπάνω λόγους ίσως π.χ. για πειρατεία κτλ) ή αν απλά προσπαθούν να επεκτείνουν τη ζωή του 360 και να το κάνουν πιο προσιτό.  Π.χ. αν το νέο Xbox μπορεί να παίζει digital παιχνίδια του παλιού, τότε σαφώς και η δυνατότητα του ΒC θα προυπάρχει και δεν υπάρχει δικαιολογία για την MS να μη το συμπεριλάβει και να απαιτεί optional to mini. Αυτό θα φανεί.

 

Πάντως πιστεύω δεν υπάρχει περίπτωση με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να μη μπορείς να παίζεις Halo 4 ή Halo Reach στο νέο hardware της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι

 

α) Σε όσες χώρες υποστηρίζουν τις υπηρεσίες του Xbox mini

 

Η MS κατασκευάζει μια συσκευή για να  ανταγωνιστεί τις apple και google , προσφέροντας σαν "δωρο" την bc στους κατόχους xbox720. Ετσι προσθέτει αξία στο mini ελπίζοντας ότι θα προτιμήσουν της δική της υλοποίηση εναντι του ανταγωνισμού. (Apple TV κτλ)

 

β) Σε όσες χώρες δεν υποστηρίζουν τις υπηρεσίες του Xbox mini

 

Η MS προσφέρει μια άχρηστη συσκευή δίχως λόγο ύπαρξης αφού στη τιμή που ακούγεται ότι θα πωλείται (99$=99 ευρώ) είναι προτιμότερη η αγορά ξεχωριστής κονσόλας 360. Ηδη το 360 έχει 135 ευρώ με τιμή που θα μειωθεί. (και με πολλες προσφορές)

 

Αυτή η κίνηση είναι καθαρά μερκετινιστικη για να υποστηρίξει το mini κυριως στις ΗΠΑ και την Αγγλία και οπουδήποτε αλλου υπάρξουν αυτές οι υπηρεσίες και δεν έχει καμία σχέση με τη προσπάθεια bc των ps2 , ps3 και 360 που είχαν ως στόχο το target group των hardcore gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα το εξης:

1. Το ΧΒΟΧ mini θα εχει dvd για να παιζει τους τιτλους του 360;

     Η θα χρησιμοποιει το BD του durango για να τα φορτωνει;

2. Θα μπορει να σταθει ως standalone συσκευη χωρις το durango;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...