Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλακα κανεις ετσι? Καταρχας καποια jaggies θα εχεις και με 1080p σε οθονη απο 32" και πανω χωρις ΑΑ...η εκδοση του ps4 ειναι απλα θολη, γι αυτο και δεν εχει πολλα jaggies. Πηγαινε ομως πχ. στο 2:56 και πες μου ποιο φαινεται με μεγαλυτερη αναλυση και περισσοτερα low res jaggies...μιλαμε για καραθολουρα...πηγαινε μετα στο 1:16 και 1:24 και πες μου ποιο ειναι καλυτερο. Που ειναι οι σκιες και το ΑF στο ps4? οεο?

Τελικά ο καθένας ερμηνεύει πράματα και καταστάσεις οπως τον βολεύει.

Κακό πράμα η αυθυποβολή ρε φίλε, είπαμε...

 

Πρωτού πέσετε να με φάτε, να υπενθυμίσω πως κακό δεν είναι να προσπαθούμε να είμαστε οσο το δυνατόν αντικειμενικοί, 2-3 εδω μέσα θα μας κάνουν να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε όμως... :D

 

Είμαι σίγουρος οτι καπου εκει έξω υπάρχουν άτομα που θα υποστηρίζουν πως τα 1080p είναι καλύτερη ανάλυση απο το 4Κ because...reasons, καλά τα λέω ?

 

Μου φαίνεται πως θα το γυρίσω στο PC master race γιατί αυτό το πράμα με εμας τους "κονσολάκηδες" απλά "δεν" ώρες-ώρες :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα ενταξει...εγω τα λεω οπως τα βλεπω. οπως τα ελεγα και πριν και με βαφτιζαν PS fanboy εδω μεσα και εφαγα και ποινη επειδη απαντησα σε εναν οπως του αρμοζε. Τελικα αποφασιστε τι ειμαι και βγαλτε επιτελους τις παρωπιδες...καλοι οι αριθμοι κτλ αλλα σε αυτα που δειχνω δεν εχω απαντηση παρα ειρωνιες και υπεκφυγες...δεν περιμενα τιποτα αλλο βασικα απο ξεροκεφαλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει...εγω τα λεω οπως τα βλεπω. οπως τα ελεγα και πριν και με βαφτιζαν PS fanboy εδω μεσα και εφαγα και ποινη επειδη απαντησα σε εναν οπως του αρμοζε. Τελικα αποφασιστε τι ειμαι και βγαλτε επιτελους τις παρωπιδες...καλοι οι αριθμοι κτλ αλλα σε αυτα που δειχνω δεν εχω απαντηση παρα ειρωνιες και υπεκφυγες...δεν περιμενα τιποτα αλλο βασικα απο ξεροκεφαλους...

Λεμε για άλλους περι χαρακτηρισμών, χαρακτηρίζουμε άλλους για το ίδιο...

ΟΚ :)

 

Με επιβεβαιώνεις, όλοι "τα λέμε όπως το βλέπουμε", σημασία εχει να είμαστε όσο το δυνατόν αντικειμενικοί.

Σε ενα αλλο topic (PS4), βγάινει καποιος και λέει πως η επερχόμενη multiplatform κυκλοφορία του Titanfall 2 οφείλεται στο οτι "πατωσε" στο XONE - όχι, δεν φταiει οτι πάτωσε στο XONE και ουτε φταίει το XONE στη συγκεκριμένη περίπτωση, απλά, το 1ο ηταν "κλειδωμένο" ως exclusive απο πλευράς ΜS ενώ τα sequel οχι.

Που κολλάει αυτό ? Στο οτι δεν είναι δύσκολο να προσπαθούμε να είμαστε αντικειμενικοί οταν τα πράματα έχουν ως έχουν.

 

Τώρα, οταν βγαίνουν οι ban-αρισμένοι ακατανόμαστοι, ή, διάφοροι άλλοι και αρχίζουν και πετάνε γιρλάντες μούφας και πράσινα άλογα με διαμάντια του τύπου "το Tomb raider είναι προτιμότερο να το παίζεις στο ΧΟΝΕ επειδή...είναι κλειδωμένο στα 30FPS" (ενώ στον ανταγωνισμό είναι 1080p/60fps το 99% του παιχνδιού), ή, οτι το Far Cry 4/GTAV τρέχει "καλύτερα" στο ΧΟΝΕ πάλι (εκει που τους συμφέρει φυσικά), ή, "κρατάνε" απο το "γεγονός" οτι το Assassin's Unity έτρεχε το ίδιο σκ@τ@ και στις 2 κονσόλες με το XONE να τρέχει 1-2 καρέ παραπάνω ανάλογα με το τι γινόταν στην οθόνη (το οποίο φυσικά ίσχυε και το αντίθετο- pre-patch) και να αρχίζουν τις πανηγυρικές νίκες λες και κέρδισαν τον 1ο λαχνό του Εθνικού λαχείου...Η "αντικειμενικότητα" έχει διαπράξει αυτοκτονία απο σκουριασμένο κουτάλι με ταυτόχρονη "έξοδο" απο το πλησιέστερο παράθυρο 20-ορόφου κτηρίου.

Είπαμε, ψυχολογικό χρηματιστήριο πάνω απ'όλα...

 

Κάνατε/κάναμε μια επιλογή ως προς την αγορά ενός προϊόντος και όλα ΟΚ μέχρι εκεί, ομως, το να αρχίζουμε να εξιστορούμε ιστορίες περι πράσινων αλόγων επειδή νιώθουμε καλύτερα για να "επιβεβαιώσουμε" την αγορά μας..."ψυχολογικό χρηματιστήριο" φίλε, αυτό μόνο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση παιδιά. Σε ποια ευρωπαική χώρα παίζουν οι καλύτερες τιμές για το Live;

Εννοώ σε ποια χώρα να βάλω πως είμαι για να παίρνω κάποια παιχνίδια πιο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεμε για άλλους περι χαρακτηρισμών, χαρακτηρίζουμε άλλους για το ίδιο...

ΟΚ :)

 

Με επιβεβαιώνεις, όλοι "τα λέμε όπως το βλέπουμε", σημασία εχει να είμαστε όσο το δυνατόν αντικειμενικοί.

Σε ενα αλλο topic (PS4), βγάινει καποιος και λέει πως η επερχόμενη multiplatform κυκλοφορία του Titanfall 2 οφείλεται στο οτι "πατωσε" στο XONE - όχι, δεν φταiει οτι πάτωσε στο XONE και ουτε φταίει το XONE στη συγκεκριμένη περίπτωση, απλά, το 1ο ηταν "κλειδωμένο" ως exclusive απο πλευράς ΜS ενώ τα sequel οχι.

Που κολλάει αυτό ? Στο οτι δεν είναι δύσκολο να προσπαθούμε να είμαστε αντικειμενικοί οταν τα πράματα έχουν ως έχουν.

 

Τώρα, οταν βγαίνουν οι ban-αρισμένοι ακατανόμαστοι, ή, διάφοροι άλλοι και αρχίζουν και πετάνε γιρλάντες μούφας και πράσινα άλογα με διαμάντια του τύπου "το Tomb raider είναι προτιμότερο να το παίζεις στο ΧΟΝΕ επειδή...είναι κλειδωμένο στα 30FPS" (ενώ στον ανταγωνισμό είναι 1080p/60fps το 99% του παιχνδιού), ή, οτι το Far Cry 4/GTAV τρέχει "καλύτερα" στο ΧΟΝΕ πάλι (εκει που τους συμφέρει φυσικά), ή, "κρατάνε" απο το "γεγονός" οτι το Assassin's Unity έτρεχε το ίδιο σκ@τ@ και στις 2 κονσόλες με το XONE να τρέχει 1-2 καρέ παραπάνω ανάλογα με το τι γινόταν στην οθόνη (το οποίο φυσικά ίσχυε και το αντίθετο- pre-patch) και να αρχίζουν τις πανηγυρικές νίκες λες και κέρδισαν τον 1ο λαχνό του Εθνικού λαχείου...Η "αντικειμενικότητα" έχει διαπράξει αυτοκτονία απο σκουριασμένο κουτάλι με ταυτόχρονη "έξοδο" απο το πλησιέστερο παράθυρο 20-ορόφου κτηρίου.

Είπαμε, ψυχολογικό χρηματιστήριο πάνω απ'όλα...

 

Κάνατε/κάναμε μια επιλογή ως προς την αγορά ενός προϊόντος και όλα ΟΚ μέχρι εκεί, ομως, το να αρχίζουμε να εξιστορούμε ιστορίες περι πράσινων αλόγων επειδή νιώθουμε καλύτερα για να "επιβεβαιώσουμε" την αγορά μας..."ψυχολογικό χρηματιστήριο" φίλε, αυτό μόνο.

 

Δεν ειναι δυνατο να ισχυει αυτο για μενα γιατι πολυ απλα δεν εχω καμια απο τις 2 κονσολες. Και επειδη καποια στιγμη θελω να παρω μια απο τις 2, προσπαθω να τις κρινω οσο πιο αντικειμενικα γινεται για μενα πρωτα απο ολα ωστε να κανω την επιλογη μου οταν ερθει η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυνατο να ισχυει αυτο για μενα γιατι πολυ απλα δεν εχω καμια απο τις 2 κονσολες. Και επειδη καποια στιγμη θελω να παρω μια απο τις 2, προσπαθω να τις κρινω οσο πιο αντικειμενικα γινεται για μενα πρωτα απο ολα ωστε να κανω την επιλογη μου οταν ερθει η ωρα.

Σεβαστότατο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλά να υπήρχε ένα ξεχωριστό Xbox vs Playstation thread και όλα τα παραπάνω σχόλια να μεταφέρονταν εκεί :)

 

ps: υπάρχει κόσμος που δεν ενδιαφέρεται για το ποια κονσόλα την έχει πιο... μεγάλη και ποιο παιχνίδι έχει καλύτερες σκιές στο Xbox4

 

pps: φαντάζομαι τώρα θα τα ακούσω και από τους μεν και από τους δε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά το Unity άλλο ένα παιχνίδι που η έκδοση του one είναι καλύτερη απ του ps4 και πιο κοντά σε αυτή του pc. Το one φαίνεται να έχει και περισσότερες λεπτομέρειες(πχ καλύτερο γρασίδι) και κυρίως πολύ καλύτερα χρώματα. Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί το ps4 έχει τόσο ξεθωριασμένα χρώματα και αυτό συμβαίνει και σε άλλα παιχνίδια. Κανείς δεν είπε ότι όσο χαμηλότερη ανάλυση τόσο το καλύτερο, αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι η ανάλυση του one στα 900p δείχνει πολύ καλύτερη απ του ps4 που είναι 1080p. Εγώ αναρωτιέμαι εφόσον δεν τους βγαίνει γιατί το κάνουν; Αλλά ξέχασα πλέον μόνο οι αριθμοί έχουν σημασία και αυτοί είναι που μετράνε άσχετα αν το αποτέλεσμα είναι χειρότερο και με λιγότερες λεπτομέρειες. Όπως και να χει το evolve φαίνεται να είναι ακριβώς το παιχνίδι που περίμενα και προβλέπεται τρελό λιώσιμο με την παρέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο καθένας ερμηνεύει πράματα και καταστάσεις οπως τον βολεύει.

Κακό πράμα η αυθυποβολή ρε φίλε, είπαμε...

 

Πρωτού πέσετε να με φάτε, να υπενθυμίσω πως κακό δεν είναι να προσπαθούμε να είμαστε οσο το δυνατόν αντικειμενικοί, 2-3 εδω μέσα θα μας κάνουν να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε όμως... :D

 

Είμαι σίγουρος οτι καπου εκει έξω υπάρχουν άτομα που θα υποστηρίζουν πως τα 1080p είναι καλύτερη ανάλυση απο το 4Κ because...reasons, καλά τα λέω ?

 

Μου φαίνεται πως θα το γυρίσω στο PC master race γιατί αυτό το πράμα με εμας τους "κονσολάκηδες" απλά "δεν" ώρες-ώρες :D

Εγω μια 280χ παντως την πηρα για τα multiplat και το διλλημα ηταν xbox1 η gpu γιατι δεν εχω racing να παιξω στο ps4! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυνατο να ισχυει αυτο για μενα γιατι πολυ απλα δεν εχω καμια απο τις 2 κονσολες. Και επειδη καποια στιγμη θελω να παρω μια απο τις 2, προσπαθω να τις κρινω οσο πιο αντικειμενικα γινεται για μενα πρωτα απο ολα ωστε να κανω την επιλογη μου οταν ερθει η ωρα.

Φίλε μου πάρε όποια απο τις δύο σε καλύπτει περισσότερο στα exclusives. Τα multiplatforms θα βγαίνουν και στις δύο οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Η διαφορά τους στα γραφικά στα παιχνίδια είναι μηδαμινή και ας λένε για 50% δυνατότερο ps4 (γελάει το σύμπαν).
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "50% δυνατότερο το ps4" πέθανε. Ήδη βλέπουμε απαιτητικά next gen only παιχνίδια (unity, evolve) αλλά και άλλα να τρέχουν καλύτερα στο one και όλα αυτά χωρίς να έρθουν ακόμα dx12 και windows 10!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Gkala, σοβαρά τώρα - και πέρα απο τα xbox και τα πλεϊστέσια - αλλά...μία φορά, μια ρε φίλε να σε δω να επιχειρηματολογείς, μια φορά...

 

Με 'σένα, κάθε φορά, ή "θα γελάνε τα σύμπαντα", ή "θα γελάει η Ευρώπη", ή...

Δικηγόρος έπρεπε να γίνεις, τέτοια επιχειρηματολογία... Στον γέλωτα το κατέχεις, δεν λέω :D


Το "50% δυνατότερο το ps4" πέθανε. Ήδη βλέπουμε απαιτητικά next gen only παιχνίδια (unity, evolve) αλλά και άλλα να τρέχουν καλύτερα στο one και όλα αυτά χωρίς να έρθουν ακόμα dx12 και windows 10!

Xαρούλη μου, έλα τώρα, πες μου οτι κάνεις πλάκα...έεε καλέ μου ιντερνετικέ φίλε ? Τα μαγικά σύννεφα ξέχασες να αναφέρεις :D
Επίσης, αααααχ αυτο το AC:Unity που το κρατάτε μερικοι σαν μπαλαντερ, καραμέλα ρε'σεις...Θα βρω το βίντεο που δείχνει οτι τρέχει σε σημεία στα 45fps στο PS4 pre-patch για να δω τι spin θα ρίξετε εκεί :D

Προσωπικά, και κυριολεκτώ αλλά δεν μου καίγεται καρφί για το που τρέχει καλύτερα κατι, απλά ρε παιδιά, το confirmation bias είναι κακό πράμα, αυτό λέω σε τόσα μηνυματα που έχω γράψει ;)

Tεσπα, θα καταλήξουμε να γράφουμε τα ίδια οπότε...δε νομίζω να το επιθμεί κανένας, σωστά ? ;)

 

Ειρήνη ημών συμπάικτες, all is good !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να επιχειρηματολογησω για παπαριες που λεγονταν ενώ στην οθόνη μου δεν έβλεπα το παραμικρό.Τι επιχειρημα θες δηλαδή ρε διανοουμενε εσύ; Μας γκαστρωνανε για 50% δυνατότερο μηχάνημα και στα περισσότερα παιχνίδια ούτε καν καταλαβαινες ποιο μηχάνημα τρέχει το παιχνίδι.Πως γίνεται ενα μηχάνημα με 50% περισσότερη δύναμη να μη σε κάνει να δεις διαφορές τρανταχτες στην οθόνη σου; Το παραμύθι έλαβε γρήγορα τέλος.Οποιος προτιμήσει το Ps4 για τα καλύτερά του γραφικά απλά κοροϊδεύει τον εαυτό του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να επιχειρηματολογησω για παπαριες που λεγονταν ενώ στην οθόνη μου δεν έβλεπα το παραμικρό.Τι επιχειρημα θες δηλαδή ρε διανοουμενε εσύ; Μας γκαστρωνανε για 50% δυνατότερο μηχάνημα και στα περισσότερα παιχνίδια ούτε καν καταλαβαινες ποιο μηχάνημα τρέχει το παιχνίδι.Πως γίνεται ενα μηχάνημα με 50% περισσότερη δύναμη να μη σε κάνει να δεις διαφορές τρανταχτες στην οθόνη σου; Το παραμύθι έλαβε γρήγορα τέλος.Οποιος προτιμήσει το Ps4 για τα καλύτερά του γραφικά απλά κοροϊδεύει τον εαυτό του.

 

Πωπωπω... λες και σας σκότωσαν τον σκύλο ενα πράμα, δεν παίζει, συγγένεια με τον P3tran έχεις :D

Τουλάχιστον το προσπάθησες σ'αυτο το post, δεν μπορώ να πω (απο αποψης επιχειρηματολογίας εννοώ)...

 

Oλα καλά φίλε, κανενα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...