Προς το περιεχόμενο

Software για C


mogolfiero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Not. Αυτό ακριβώς έγραψα αλλά το βγάζει στα αγγλικά(δεν έχω θέμα εγώ προσωπικά, το είπα για κάποιον άλλο που ίσως αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα).

Το έχω παραγγείλει από εξωτερικό το Macbook(δε ξέρω αν έχει σημασία but it makes sense)

 

 

Σοβαρά;

 

Χμμμ....

 

 

Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω. Γιατί σε εμένα βγαίνει στα ελληνικά... δεν ξέρω εάν είναι κάτι που έκανα και εγώ κάποτε, για να το βγάζει στα ελληνικά, ή είναι by default. Θα το τσεκάρω όμως και θα σου πω.

 

Όχι τίποτα άλλο... αλλά μέχρι να δω και εγώ στην πράξη τι εστί vim, δεν μπορούσα να καταλάβω τι του βρίσκανε και λέγανε ότι είναι καλό...

 

Πραγματικά επιταχύνεται το editing σε απίστευτο βαθμό!

 

Αρκεί να έχεις όρεξη να μάθεις 4 - 5 shortcuts με το πληκτρολόγιο... που πραγματικά αξίζει τον κόπο να τα μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ου emacs 666, ου emacs 666, ου emacs 666!!!!!

 

 

VIM.-

 

 

:P

vi-vi-vi = 6-6-6

:lol:

 

"I wish we hadn't used all the keys on the keyboard. I think one of the interesting things is that vi is really a mode-based editor. I think as mode-based editors go, it's pretty good. One of the good things about EMACS, though, is its programmability and the modelessness. Those are two ideas which never occurred to me. I also wasn't very good at optimizing code when I wrote vi. I think the redisplay module of the editor is almost intractable..."

Bill Joy, author of Vi (in discussing the origins of vi and why he discontinued development)

 

Και οι 2 editors είναι πολύ καλοί, αν και ο emacs μπορεί να χαρακτηριστεί περισσότερο ως IDE λόγω της απίστευτης ευελιξίας του (π.χ. μπορείς να τον κάνεις να δουλεύει ακριβώς όπως ο Vi... viper mode)... βασικά μπορεί να χαρακτηριστεί ακόμα και ως ένα mini λειτουργικό σύστημα.

 

Έχουν και οι 2 μεγάλο learning-curve, ειδικά ο emacs, αλλά είναι και οι 2 απίστευτα παραγωγικοί. Πολύ μεγάλη μερίδα επαγγελματιών (κυρίως όσοι είναι πολλά χρόνια στον χώρο) χρησιμοποιούν αποκλειστικά έναν από αυτούς τους 2 editors (Vim αντί για Vi, που είναι ο διάδοχος του Vi)... κυρίως emacs. Linux και Amazon.com είναι 2 μόνο παραδείγματα που γράφτηκαν σε Emacs.

 

Πάντως για αρχάριο, ειδικά για αρχάριο που ως χρήστης έχει συνηθίσει να δουλεύει σε γραφικά περιβάλλοντα τύπου Windows, Macintosh, κλπ κανένας από τους 2 αυτούς editors δεν πρόκειται να του φανεί ελκυστικός στην αρχή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και το viper mode είναι καλό... και το org mode τα σπάει.. και το άλλο με το calculator που κάνεις, νομίζω, και υπολογισμούς και spread sheets, είναι αρκετά καλό από όσο έχω δει, αλλά δεν έχω δουλέψει..... αλλά δεν τα λέμε αυτά. VIM και ξερό ψωμί. :P

 

Ε.. να μην έχουμε και εμείς μία πόλωση; Εδώ είναι κάποιοι άλλοι που παθαίνουν το ίδιο με το pico και το nano :D

 

Υ.Γ. vi + vi + vi = 6 + 6 + 6

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Είσαι ωραίος!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υ.Γ. vi + vi + vi = 6 + 6 + 6

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Είσαι ωραίος!

 

 

 

 

 

:lol: :lol: :lol:

 

Βασικά αυτό είναι από τα άπειρα πειράγματα που έχουν κατά καιρούς εκτοξεύσει τα Emacs fanboys ενάντια στον Vi, στην... αιώνια κόντρα μεταξύ των 2 editors. Ένα καλό που θυμάμαι από την άλλη πλευρά (Vi fanboys εναντίον Emacs) είναι το: Eight Megabytes And Constantly Swapping (= EMACS :lol:)

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα να βρω στο Insomnia άτομα που έχουν ασχοληθεί με Emacs (με Vim ναι, γιατί προϋπάρχει σε όλες τις διανομές Linux). Άρα είσαι κι εσύ ωραίος, και μάλιστα πολύ ωραίος!

 

ΥΓ. Πάντως έχω πολλά χρόνια να γράψω κώδικα επαγγελματικά, και τον έχω ξεχάσει και τον Emacs... τους κώδικες που γράφω για να περνάει η ώρα (το μόνο είδιος κώδικα που γράφω πλέον) τον γράφω σε Windows και Notepad++. Φυσικά έχω και τον Emacs εγκατεστημένο, αλλά σπάνια τον χρησιμοποιώ (γιατί τελικά δεν είναι σαν το ποδήλατο, αν τον αφήσεις σε αφήνει κι αυτός :lol:)

 

Ακόμα και τον gdb τον τρέχω απευθείας από command line (επειδή προφανώς οι κώδικες που γράφω πλέον είναι πολύ μικροί ως projects ;) )

 

 

 

 

 

 

Θυμήθηκα κι άλλο πικάρισμα: Escape Meta Alt Control Shift (=EMACS :lol:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Timonkaipumpa μόλις τελειώσω το πρότζεκτ και την εξεταστική μου θα προσπαθήσω να μάθω να χρησιμοποιώ vim. Promise!

 

ΥΓ. Όταν τσεκάρεις αυτό που έλεγες ενημέρωσέ με για να διαβάσω κι εγώ τις οδηγίες στα ελληνικά καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...