Προς το περιεχόμενο

Όροι και διαδικασίες πώλησης προϊόντων-υπηρεσιών από παρόχους προσφορών


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω αναφερθηκα γενικα και στα 2 θεματα.......Βεβαια δεν εχουμε συζητησει και για αλλα οποτε ισως και να κανω λαθος, ωστοσο οσες φορες καποιος εχει παει να πει κατι αρνητικο εχεις πεταχτει και εχεις πει θετικα λογια.....Ειμαι λαθος δλδ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω, σύμφωνα πάντα με μαρτυρίες επειχειρήσεων που συνεργάστηκαν με Deal sites, ότι κρατάνε προμήθεια γύρω στο 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα σε μια φίλη μου με προσφορά στο golden deals νομίζω της είχαν κρατήσει παραπάνω.. μάλλον ειναι ανάλογα το είδος της επιχείρησης, και λογικό. άλλη διαφήμιση το ένα, άλλη το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω για 30% ξερω (απο 1 συγκεκριμενο οποτε λογικα θα "παιζει" καπου εκει συν-πλην και για τα αλλα) και οφειλω να πω οτι το θεωρω υπερβολικο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ το 30% υπερβολικό, αλλά η πληροφορία του cacofonix είναι σημαντική και χρειάζεται επαλήθευση. Εγώ θα έλεγα κάτι γύρω στο 15% και πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν κάποιες διαφορές αφενός μεταξύ των θεωρούμενων ως "μεγάλων" παρόχων και των "μικρών" αφετέρου για τις περιπτώσεις που το προσφερόμενο είδος ή υπηρεσία ξεπεράσει ένα αριθμό, συμφωνημένο εκ των προτέρων.Έχω παρατηρήσει ορισμένες προσφορές να μην ξεπερνάνε ένα χαμηλό διψήφιο αριθμό, έστω και αν ο πάροχος βάζει την προσφορά επί ένα μήνα καθημερινά (έχει συμβεί και αυτό), ενώ άλλες να φτάνουν σε ένα τριψήφιο αριθμό και σε μερικές περιπτώσεις τετραψήφιο (θυμάμαι ότι η προσφορά για φαγητό 2 ατόμων στο Κουκλάκι στο Χαλάνδρι έφτασε τα 1875 κουπόνια περίπου). Πιστεύω ότι το ποσοστό κέρδους του παρόχου δεν μπορεί να είναι το ίδιο σε όλες αυτές τις περιπτώσεις.Σε κάθε περίπτωση, όμως, καταλαβαίνουμε όλοι πόσο μεγάλο είναι, πραγματικά, το κέρδος όλων αυτών των μεσαζόντων στο κύκλωμα της κατανάλωσης και τι περιθώρια υπάρχουν για αν κατέβουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ηδη επαληθευσα εγω το 30αρι. τωρα τι συμφωνια μπορει να ειχαν κανει με το ster η το village τα οποια πουλησαν 5ψηφιο αριθμο κουπονιων δεν ξερω.

επισης θα θεωρουσα λογικο και το ενδεχομενο τα "μεγαλα" deal sites να ειναι κατω του 30 αλλα για καποια εκ των μικρων εκει ειναι η ταριφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον επαληθεύεται το ποσοστό αυτό, εάν λάβουμε υπόψη τα ποσοστά που δίνουν τα deals sites σε κάθε ιστοσελίδα και blog που προωθεί πωλήσεις τους.

 

Αξίζει να διαβάσετε τι προσφέρουν τα deal sites και μάλιστα μερικά από τα θεωρούμενα μεγάλα. http://greekaffiliates.gr/category/kampanies/prosfores/

 

Ένα ενδιαφέρον επίσης, άρθρο σχετικά με τα deal aggregators, που άρχισαν να πληθαίνουν τον τελευταίο καιρό, θα βρείτε εδώ.

http://www.xblog.gr/ellinika-deal-sites-kai-aggregators/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην υπάρχει κλιμακωτό ποσοστό, ανάλογα με τον αριθμό των αγορών;Πιστεύω ότι δεν μπορεί να είναι το ίδιο ποσοστό με τις 20 και με τις 2000 αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι θα υπάρχει και κλιμακωτό ποσοστό. Εγώ λέω για το γενικό concept. Αλλωστε, πόσες είναι οι εταιρείες που πουλάνε τόσα πολλά κουπόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω γενικότερου ενδιαφέροντος, παραθέτω και στο θέμα αυτό τα ακόλουθα σημερινά (24.2.2012) posts στο θέμα της προσφοράς των των τηλεοράσεων Samsung, στο οποίο αναφέρονται σημαντικές λεπτομέρειες για τους όρους συνεργασίας προμήθειες, συμφωνίες κλπ) των deal sites με τους πωλητές προϊόντων και υπηρεσιών.

 

 

Λοιπον καλημερα σε ολους.Εγω δεν αγορασα απο το inthebox κατι αλλα σαν επαγγελματιας εχω συνεργαστει και με την κυρια Πρεβεζανου και την Goldendeals οποτε νομιζω η εμπειρια μου θα σας βοηθουσε.Καταρχην η goldendeals απο την αρχη ακομα που τους εψαχνα να κανουμε ενα ραντεβου μου ελεγαν¨οτι χαθηκε το μειλ,εχασαν τα τηλ μου και γενικα δεν υπηρχε συνεννοηση.Τελικα η κυρια Ι.Τσι....μπορεσακαι την βρηκα μετα απο μηνα με ρωτησε εαν το μαγαζι ειναι trendy οχι εαν κανω καλη παροχη,ουτε εαν εχουμε εμπειρια μονο εαν το μαγαζι ειναι φινετσατο.Καταφερνω κλεινω ραντεβου με την πωλητρια,η οποια μεχρι να υπογραψουμε το συμβολαιο ηταν ολο γλυκες.Σημειωτεον ηθελα να βαλω αλλη προσφορα απο αυτην που εγω ηθελα γιατι μου λεει οτι δεν ξερει ο διευθυντης της αν θα τραβηξει η περιοχη που εχω το μαγαζι οποτε να δοκιμασουμε με ενα μασαζ 60 λεπτων αρωματοθεραπειας στα 9 ευρω να δουμε αν θα τραβηξει κοσμοςκαι μετα θα επαιζαν την προσφορα που εγω επιθυμουσα.Η αληθεια ειναι οτι η τιμη δεν με συμφερε αλλα επειδη θα εκανα διαφημιση στο μαγαζι και τα χρηματα θα τα επαιρνα σε 3 εβδομαδες ολο το ποσο δεχτηκα γιατι τα χρειαζομουν.Πραγματι το μασαζ εσκισε(πως να μην σκισει αλλωστε με αυτην την τιμη)και χαρηκαν και πιο πολυ απο εμενα.Ξεχασα να σας πω οτι ενημερωθηκα για το ποσοστο που επαιρνε το σαιτ(25%προμηθεια συν φπα αυτο ηταν για θεσνικη για αθηνα ηταν 30%+φπα)αλλα δεν ενημερωθηκα οτι θα υπαρχει και μια αλλη κρατηση λογω μεταφορας εμβασματων απο τραπεζα σε τραπεζα η λογω κρατησεων απο τις πιστωτικες και το οτι ειχα την διαβεβαιωση του διευθυντη μεσω της πωλητριας αν παει καλα η πρωτη προσφορα σε ενα μηνα θα μπει η αλλη.Τελικα ο μηνας περασε και ο δευτερος και εγω ημουν στα τηλ.και στην αναμονη(οταν το σηκωνε η πωλητρια)ενοχλησα παρα πολλες φορες την κυρια Ι.Τσι..η οποια δεν μπορουσε να κανει τιποτα,εγω περιμενα με αποτελεσμ α να μην κανω καμια προθωτικη κινηση με αποτελεσμα να εχω ζημια στο μαγαζι μου,οποτε τελικα αποφασισα να βαλω την προσφορα αλλου.Α η πωλητρια οταν την εβρισκα ελεγε οτι ο διευθυντης της ηθελε να βρει νεους τρεντι χωρους για να προβαλλει και εμεις που παιξαμε ασ περιμενουμε.Τελικα μετα απο 3 μηνες απο την πρωτη προσφορα με πηραν τηλ.για να βαλουμε την δευτερη.Δεν το αποφασισα αμεσως αλλα τελικα δεχτηκα για να βοηθησω την δουλεια μου.Οι οροι ειχαν αλλαξει,πληρωναν σε δοσεις 15%μετα 15 εργασιμες μερες επι του ποσου μειον της της προμηθειας τους και τα υπολοιπα καθε κλεισιμο μηνα αναλογα με τα κουπονια που κατεθετα εγω ξεκινωντας ενα μηνα μετα την προκαταβολη.Βεβαια αυτα ηταν ολα στα ψιλα γραμματα γιατι σιγουρα δεν θα υπεγραφα,α ειχε αλλαξει και το οτι εαν ο πελατης δεν προλαβαινε να ερθει τα χρηματα τα επαιρναν αυτοι.Αυτα βεβαια τα ανακαλυψα στην πορεια συν το οτι με κανανε πονηριες(εξαργυρωνανε τα κουπονια νωριτερα απο το κλεισιμο του μηνα

 

 

 

και συνεχιζω με το πιο θειικο,με την ληξη τη δευτερης προσφορας ερχεται ενα τιμολογιο με την προμηθεια τους ασχετα με τοσα κουπονια θα εξαργυρωνα εγω απο τα ατομα που θα ερχονταν στο χωρο οποτε με το τελειωμα της προσφορας που δεν ηρθαν 5 ατομα εγω χρεωθηκα και εκοψα αποδειξεις για 250 ευρω που ποτε δεν ελαβα.Αυτην την τακτικη οι κυριοι την εφαρμοζουν σε ολους.Απο τον Σεπτεμβριο που τους ενοχλησα απειρες φορες ζητωντας ενα πιστωτικο για να μην πληρωσω εγω το δικο τους φπα η τακτικη ηταν η ιδια,θα σας καλεσουμε εμεις.Καποια στιγμη ζητησα το τηλ.της δικηγορου τους,την οποια δεν βρηκα ποτε και γενικα η συμπεριφορα του σαιτ ειδικα της λογιστριας τους ηταν εριστικη εξαιρωντας την κυρια Ι.Τσι.η οποια πρεπει να εμπλεξε με λαθους ανθρωπους.Απο αλλους επαγγελματιες γνωριζω οτι τις προσφορες και τους ορους τους αλλαζει στην πορεια το σαιτ οπως και το οτι παιρνει τα λεφτα σας αλλα δεν τους πληρωνει οπως πρεπει .Και επιστροφη χρηματων απο οτι ξερω δεν κανει μονο κατι coins δινει.Τωρα στην δικη σας περιπτωση διακυβευεταιη η φημη τους οποτε δν ξερω πως θα κινηθουν.Παντως στο συμβολαιο της γραφει οτι δεν φερει ευθυνη αν η επιχειρηση δεν προσφερει το αγαθο η την υπηρεσια που προσεφερε.Και κατι ακομα αν η κυρια Πρεβεζανου εχει τους κωδικους των κουπονιων μπορει να τα εξαργυρωσει γιατι η goldendeals στελνει μια λιστα με τα ονοματα με καποιιους κωδικους χωρις τα τρια τελευταια ψηφια τα οποια συμπληρωνει ο καθε επαγγελματιας για να εξαργυρωσει τα κουπονια .Οποτε τωρα μπορειτε να κανετε τον υπολογισμο σας τι εβγαλε το σαιτ και αν παρατηρειτε τον τοιχο της g.d θα δειτε οτι πλεον ο κοσμος ειναι δυσαρεστημενος αρκετα απο την εξυπηρετηση και εχει στραφει σε αλλα σαιτ.Στην θεσνικη επιασε πατο πλεον(περσι ηταν νουμερο ενα).Προσεχετε πολλοι τις προσφορες που βαζουν.Μοναδικο τους μελημα ειναι τα αρπαζουν γιαυτο παιζουν τις πιο χαμηλες τιμες χωρις να τους ενδιαφερει πλεον η ποιοητα.Δεν εχω τιποτα με την goldendeals απλα με απογοητευσε(εγω αλλωστε την επελεξα αρχικα)Εγω συνεργαζομαι μονο με επαγγελματιες και οχι αρπακτικα ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΤΟ INTHEBOX ειχε μονο 5 τηλεορασεις και 5 μηχανες διαθεσιμες.Στην goldendeals θα παει το σδοε γιατι και αυτοι κλεβουν το κρατος αφου δεν μου αφησαν επιλογη)Λιγο αργοτερα επειδη σας κουρασα θα γραψω και για την κυρια Πρεβεζανου η οποια εγινε γνωστη σε ολους σε μια νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως σε συναλλαγή με golden deals που δεν πραγματοποιηθήκε γιατί δεν μποούσε να βγει άκρη με την συναλασόμενη εταιρεία, όταν ζήτησα τα χρήματά μου πίσω, μου είπαν ότι η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως σε συναλλαγή με golden deals που δεν πραγματοποιηθήκε γιατί δεν μποούσε να βγει άκρη με την συναλασόμενη εταιρεία, όταν ζήτησα τα χρήματά μου πίσω, μου είπαν ότι η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ,ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ Η GOLDENDEALS.θα ψαξω για το συμβολαιο ΝΑ ΣΑς ΤΟ ΔΕΙΞΩ.εΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ το 30% υπερβολικό, αλλά η πληροφορία του cacofonix είναι σημαντική και χρειάζεται επαλήθευση. Εγώ θα έλεγα κάτι γύρω στο 15% και πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν κάποιες διαφορές αφενός μεταξύ των θεωρούμενων ως "μεγάλων" παρόχων και των "μικρών" αφετέρου για τις περιπτώσεις που το προσφερόμενο είδος ή υπηρεσία ξεπεράσει ένα αριθμό, συμφωνημένο εκ των προτέρων.Έχω παρατηρήσει ορισμένες προσφορές να μην ξεπερνάνε ένα χαμηλό διψήφιο αριθμό, έστω και αν ο πάροχος βάζει την προσφορά επί ένα μήνα καθημερινά (έχει συμβεί και αυτό), ενώ άλλες να φτάνουν σε ένα τριψήφιο αριθμό και σε μερικές περιπτώσεις τετραψήφιο (θυμάμαι ότι η προσφορά για φαγητό 2 ατόμων στο Κουκλάκι στο Χαλάνδρι έφτασε τα 1875 κουπόνια περίπου). Πιστεύω ότι το ποσοστό κέρδους του παρόχου δεν μπορεί να είναι το ίδιο σε όλες αυτές τις περιπτώσεις.Σε κάθε περίπτωση, όμως, καταλαβαίνουμε όλοι πόσο μεγάλο είναι, πραγματικά, το κέρδος όλων αυτών των μεσαζόντων στο κύκλωμα της κατανάλωσης και τι περιθώρια υπάρχουν για αν κατέβουν οι τιμές.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και επειδη βλεπω οτι σε ενδιαφερει golden 30%,πλεον φπα groupon 40%πλεον φπα(ΕΚΤΟΣ απο καποιους που κανουν τρελα νουμερα τους ζητησαν μεχρι και 15% στην επομενη συνεργασιακαι ολοι οι υπολοιποι στο 20% περιπου πλεον φπα και οι τελευταιοι δεν ζητανε μειωση απο το ποσοστο κρατησεων της καρτας.Βεβαια καποια μικροτερα σαιτ ζητανε και λιγοτερο ποσοστο 15%πλεον φπα(αυτα που δεν ειναι μεσα στα πρωτα καλυτερα).Σε ολες τις συνεργασιες μου grandsales,magikesagores,gooddeals ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΟΙ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ.ΧΩΡΙΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΦΠΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΣΑΙΤ.ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ οι συγκεκριμενοι ΝΑ ΛΕΝΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.ΚΑΙ ΕΑΝ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ Ας Σ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΜΗΝΥΣΗ Η ΑΣ ΒΓΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΟΥΝ

 

α και ξεχασα να σου πω οτι δεν παιζει ρολο ο αριθμος των αγοραστων,απλα απο την goldendeals πιεζουν για τις πιο χαμηλες τιμες για να κανουν νουμερο και να βγαλουν χρηματα οσο το δυνατον περισσοτερο χωρις να τους νοιαζει εαν μπορεις να εξυπηρετησεις και με προχειρους υπολογισμους πχ 8 ατομα την μερα την εβδομαδα 40 τον μηνα 160 τον μηνα σε 6 μηνες 840,ξεχνωντας μια σημαντικη λεπτομερεια οτι καποιες μερες δεν ερχοταν κανεις με αποτελεσμα να δωσω και 2 μηνες παραταση και παλι δεν εξυπηρετηθηκαν ολοι οσο και αν το ηθελα.Σε ευχαριστω για την υποστηριξη γιατι εισαι απο λιγους που καταλαβαν το μην αυτων που εγραψα και δεν ειμαιεμπαθη ατομο απλα δεν ανεχομαι κανεναν να με δουλευει.Αυτα που ηξεραν πρεπει να τα ξεχασουν

 

Τι προτείνεις;

Γιατί έχω μερικές καταγγελίες να κάνω...HSW, Ολυμπιακή, Golden Deals, Public, Multirama...

Σ ε αυτο που μπορω να βοηθησω μονο ειναι η g.d γιατι τους γνωρισα απο πρωτο χερι και θυμαμαι τους ορους γιατι ειχα πει στην πωλητρια εαν καποιος δεν ερθει να του δωσουν τα λεφτα του πισω.Και μου ειπαν οτι θα το δουμε πραγμα που δεν εγινε ποτε,τα κρατησαν για την παρτυ τους γιατι τους πηρα να ζητησω παραταση για την δευτερη την προσφορα και ηταν ανενδοτοι για να κρατησουν ολο το ποσο.Θα ψαξω το συμβολαιο αλλα πως θα σας το δειξω?πρεπει να το σκαναρω αλλα δεν ξερω πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...