Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία Γραμματική Συντακτικό - Η τελευταία μας ευκαιρία


insomniaK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό, έχω παρατηρήσει πως γίνονται υπερβολικά λάθη στη χρήση της ελληνικής γλώσσας στο φόρουμ. Επειδή οι περισσότεροι έχουμε τελειώσει το σχολείο και ότι μάθαμε μάλλον σε αυτό δεν αρκεί, σε αυτό το θέμα ρωτάμε ότι σχετίζεται με την ελληνική γλώσσα! Μην ντρέπεστε, είναι καλύτερό να ρωτάμε παρά να πετάμε με περισπούδαστο ύφος, βατράχια απο το στόμα.

 

Ξεκινάω:

Δεν ξέρω πως τα λένε αυτα τα επίθετα, αλλά τελειώνουν σε -ης, αρσενικό/ θηλυκό και ες στο ουδέτερο. Επομένως, ο πομπώδης λόγος και το πομπόδες ύφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τον τελευταίο καιρό, έχω παρατηρήσει πως γίνονται υπερβολικά λάθη στη χρήση της ελληνικής γλώσσας στο φόρουμ. Επειδή οι περισσότεροι έχουμε τελειώσει το σχολείο και ότι μάθαμε μάλλον σε αυτό δεν αρκεί, σε αυτό το θέμα ρωτάμε ότι σχετίζεται με την ελληνική γλώσσα! Μην ντρέπεστε, είναι καλύτερό να ρωτάμε παρά να πετάμε με περισπούδαστο ύφος, βατράχια απο το στόμα.

 

Ξεκινάω:

Δεν ξέρω πως τα λένε αυτα τα επίθετα, αλλά τελειώνουν σε -ης, αρσενικό/ θηλυκό και ες στο ουδέτερο. Επομένως, ο πομπώδης λόγος και το πομπόδες ύφος.

 

Τριτόκλιτα λέγονται.

 

Επίσης ο πομπώδης λόγος, του πομπώδους λόγου. Και το πομπώδες ύφος φυσικά.

 

Είμαι σαφές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτόκλιτα λέγονται.

 

Επίσης ο πομπώδης λόγος, του πομπώδους λόγου. Και το πομπώδες ύφος φυσικά.

 

Είμαι σαφές;

 

Εκανες κι εσυ ενα λαθως :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες κι εσυ ενα λαθως :rolleyes:

 

Που ακριβος ?

 

:P

 

 

@insomniaK πιστευεις οτι οποιος δεν εμαθε ορθογραφια κλπ στο σχολειο για τον Α Β λογο , θα τα μαθει απο ενα forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβος ?

 

:P

 

 

@insomniaK πιστευεις οτι οποιος δεν εμαθε ορθογραφια κλπ στο σχολειο για τον Α Β λογο , θα τα μαθει απο ενα forum?

 

 

Θα τα περιορίσει τουλάχιστον, από το τίποτα.:)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Που ακριβώς; έπρεπε να γράψεις, έκανες 2 λάθη.

 

 

Όχι, "Πού ακριβώς;" έπρεπε να γράψη. Το "που" παίρνει τόνο όταν μπαίνει σε ερώτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, "Πού ακριβώς;" έπρεπε να γράψη. Το "που" παίρνει τόνο όταν μπαίνει σε ερώτηση!

 

Ούτε αυτό είναι σωστό, το σωστό είναι «Πού ακριβώς;». Αυτά είναι τα ελληνικά εισαγωγικά, όχι αυτά: " ". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτό είναι σωστό, το σωστό είναι «Πού ακριβώς;». Αυτά είναι τα ελληινκά εισαγωγικά, όχι αυτά: " ".

 

και που τα βρισκουμε στο πληκτρολογιο; γτ κι εμενα μου την δινουν τα ""

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτό είναι σωστό, το σωστό είναι «Πού ακριβώς;». Αυτά είναι τα ελληνικά εισαγωγικά, όχι αυτά: " ". 

 

Εντάξει, το ίδιο κάνει, άλλωστε οι λατινογενείς γλώσσες μας έχουν καβαλήσει κανονικά, τα εισαγωγικά σε πείραξαν; :Ρ

Προσωπικά τα "" τα χρησιμοποιώ ειρωνικά, τα «ελληνικά» για παράθεση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη και τελευταία ευκαιρία για να μάθει κανείς ορθογραφία-γραμματική-συντακτικό είναι στο σχολείο. Κι αυτό, ανάλογα με καθηγητές που θα του πέσουν, αλλά και με την προσωπική εμπλοκή μετο αντικείμενο.

Από εκεί και μετά, μόνο κανένα μπάλωμα εδώ κι εκεί.

 

Και φυσικά, και η γλώσσα είναι κλίση, κάποιοι δεν θα ξεπεράσουν ποτέ τα βασικά, όπως κάποιοι δεν θα μάθουν ποτέ τίποτε παραπάνω από την απλή μέθοδο των τριών στα μαθηματικά.

 

Επίσης, το να μιλάει και να γράφει κάποιος σωστά, δεν σημαίνει ότι ξέρει και κανόνες. Δηλαδή το να μην ξέρω ότι τα τριτόκλιτα λέγονται τριτόκλιτα δεν σημαίνει ότι δεν τα χρησιμοποιώ και σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης, το να μιλάει και να γράφει κάποιος σωστά, δεν σημαίνει ότι ξέρει και κανόνες. Δηλαδή το να μην ξέρω ότι τα τριτόκλιτα λέγονται τριτόκλιτα δεν σημαίνει ότι δεν τα χρησιμοποιώ και σωστά.

 

 

^^Το αυτό.

 

Σε γενικές γραμμές, πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να μην είναι σε θέση να γράφει ορθογραφημένα και με σωστό συντακτικό. Η γλώσσα είναι κάτι που το χρησιμοποιούμε καθημερινά, τόσο προφορικά, όσο και γραπτά. Είναι λάθος η σύγκριση με τα μαθηματικά, γιατί με τα μαθηματικά μπορεί να χάσεις επαφή κάποια στιγμή. Με τη γλώσσα όμως ποτέ. Κάθε μέρα θα μιλήσεις με κάποιον, θα δεις κάποια ταινία, θα διαβάσεις κάποιο άρθρο/βιβλίο. Δεν το διαννοούμαι καν ότι κάποιος είναι ανορθόγραφος, εφόσον δεν έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα (δυσλεξία κλπ). Και δεν εννοώ λάθη βιασύνης, του στυλ ξέχασε ένα τελικό ν ή ένα τόνο. Αλλά ρε διάολε, τα ρήματα παίρνουν ωμέγα και τα ουδέτερα γιώτα, δεν είναι και τόσο δύσκολο.

 

In other news, έχω σουτάρει γκόμενα επειδή μου έστειλε ανορθόγραφο sms. Δεν υπάρχει πιο αντιαισθητικό πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...