Προς το περιεχόμενο

24 μπαταρίες Philips Powerlife LR03 AAA Alkaline - 6€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι μπαταρίες lsd του lidl κυκλοφορήσαν πρόσφατα (λιγότερο από χρόνο) και αναφέρομαι σε συγκεκριμένο τύπο όχι γενικά tronic

 

Λαθος μου καθως δεν γνωριζα οτι εχουν ερθει και σε tronic lsd NiMH. Βεβαια σιγουρα τις eneloop δεν θα τις πιανουν αλλα για τα λεφτα τους μπορει να αξιζουν. Οι κλασικες "tronic" παντως δεν αξιζαν. Οι τελευταιες tronic που πηρα ηταν το 2010 (κατι μπλε) και εχοντας παρει τοσες 4αδες ολα αυτα τα χρονια που τις εφερνε το lidl ειπα οτι δεν ξαναπαιρνω και ετσι δεν ξανασχοληθηκα. :lol: Για αυτο νομιζα οτι μιλαγες για τις κλασικες επαναφορτιζομενες tronic του lidl. Θα τους δωσω ομως μια τελευταια ευκαιρια να δοκιμασω και τις κοκκινες lsd που δειχνεις οταν θα τις ξαναφερει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι Tronic eco μαύρες σε πράσινη συσκευασία φορτισμένες είδα πριν λίγο στο Lidl. Άραγε λένε κάτι;

Γράφουν επάνω 1000 φορτίσεις 2100mAh. Ni-MH

 

Τι μπλε που πήρα παλαιότερα τις έχω πετάξει. Σταδιακά ψόφησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτο...δε το στελνουν τσαμπα !

παροτι εχω τσαμπα αποστολη απο αλλα προιοντα και παροτι λεει Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery ..οταν πας στη τελικη φαση..το βγαζει απο την υπολοιπη παραγγελια και στο βγαζει με χρεωση μονο του !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι Tronic eco μαύρες σε πράσινη συσκευασία φορτισμένες είδα πριν λίγο στο Lidl. Άραγε λένε κάτι;

Γράφουν επάνω 1000 φορτίσεις 2100mAh. Ni-MH

 

Τι μπλε που πήρα παλαιότερα τις έχω πετάξει. Σταδιακά ψόφησαν.

Εγώ πήρα αυτές που περιγράφεις, τις μαύρες.

 

Όλες πήγαν για ανακύκλωση σε λιγότερο από 6 μήνες.

 

Οι μόνες μπαταρίες που κράτησαν είναι οι παρακάτω

http://www.batteries.gr/product.asp?catid=1415

και κάτι άλλες παραπλήσιες σε τιμή που αγόρασα από το ίδιο site αλλά τώρα δεν τις βλέπω.

 

Εν ολίγης ότι πληρώσεις θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτο...δε το στελνουν τσαμπα !

παροτι εχω τσαμπα αποστολη απο αλλα προιοντα και παροτι λεει Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery ..οταν πας στη τελικη φαση..το βγαζει απο την υπολοιπη παραγγελια και στο βγαζει με χρεωση μονο του !

Να επικοινωνησεις μεσω chat με το support του amazon και θα σου αφαιρεσουν τα μεταφορικα!

Το ιδιο πρόβλημα ειχα και εγω πριν 1 μηνα περιπου και εκανα το ιδιο και με τις οδηγιες τους αφου τοποθετησα την παραγγελια μου αμεσως μου αφαιρεσαν τα μεταφορικα απο τις παραγγελιες μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι Tronic eco μαύρες σε πράσινη συσκευασία φορτισμένες είδα πριν λίγο στο Lidl. Άραγε λένε κάτι;

Γράφουν επάνω 1000 φορτίσεις 2100mAh. Ni-MH

 

Τι μπλε που πήρα παλαιότερα τις έχω πετάξει. Σταδιακά ψόφησαν.

Πάντως ότι tronic έχω πάρει μέχρι τώρα ήταν κυριολεκτικά για πέταμα και οι μπαταρίες και ο φορτιστής !

 

Παιδιά μακρυά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μένα σε μερικά προϊόντα που έχουν ένδειξη για δωρεάν μεταφορικά για παραγγελιές πάνω από 25£ δεν τα στέλνει δωρεάν η δε τα στέλνει καθόλου , τους είχα στείλει ένα mail αλλά δε πολυκατάλαβα τι μου γράφανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι προτιμότερο στις περιπτώσεις που αγοράζουμε τέτοια προϊόντα από το amazon, να κοιτάμε και το γερμανικό διότι έτσι αποφεύγουμε και τον μετατροπέα ?

 

...άσε που τον έχει και φθηνότερο !

http://www.amazon.de/MAHA-MH-C9000-WizardOne-Ladeger%C3%A4t-Analyzer-f%C3%BCr/dp/B003X1X9I8/ref=sr_1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1328641971&sr=1-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι προτιμότερο στις περιπτώσεις που αγοράζουμε τέτοια προϊόντα από το amazon, να κοιτάμε και το γερμανικό διότι έτσι αποφεύγουμε και τον μετατροπέα ?

 

...άσε που τον έχει και φθηνότερο !

http://www.amazon.de/MAHA-MH-C9000-WizardOne-Ladeger%C3%A4t-Analyzer-f%C3%BCr/dp/B003X1X9I8/ref=sr_1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1328641971&sr=1-2

 

Πάντως η καλύτερη περίπτωση πρέπει να είναι ο Lacrosse/Technoline BC-700. Σε σχέση με τον 900 δίνει λιγότερο ρεύμα (700 αντι 1000mah για 4 μπαταρίες), πράγμα που σημαίνει ότι φορτίζει πιο αργά. Αλλά η τιμή του, μαζί με 4 Eneloop AA 3UTGA είναι στα 29,94Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως η καλύτερη περίπτωση πρέπει να είναι ο Lacrosse/Technoline BC-700. Σε σχέση με τον 900 δίνει λιγότερο ρεύμα (700 αντι 1000mah για 4 μπαταρίες), πράγμα που σημαίνει ότι φορτίζει πιο αργά. Αλλά η τιμή του, μαζί με 4 Eneloop AA 3UTGA είναι στα 29,94Ε

 

ο MAHA MH-C9000 εχει επιλογη ρευματος φορτισης με μικροτερη τιμη τα 200mA και με βημα τα 100mA φτανει τα 2Α. Ετσι επιλεγεις εσυ με τι ρευμα θα φορτισεις τις ΑΑΑ που ειναι μικροτερες ή τις ΑΑ ακόμα και οταν εχεις διαφορετικες χωρητικοτητες πχ. 2000 η μια και η αλλη 2500mAh

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα, προστατεύουμε περισσότερο τις μπαταρίες εάν τις φορτίζουμε με μικρότερες τιμές mA ή κάνω λάθος ?

 

κανονικα ναι, οταν τις φορτιζεις συνεχεια με μεγαλες τιμες ρευματος τοτε θα μειωσουν το χρονο ζωης τους. Ποτε ομως δεν ξεπερνας σε ρευμα φορτισης τη χωρητικοτητα τους, δηλαδη μια μπαταρια 2000mAh δεν θα τις φορτισεις ποτε με 2Α ή παραπανω. Βεβαια και οι μικρες τιμες ρευματος φορτισης πχ. 0,1C (οπου C η χωρητικοτητα της μπαταριας) εχουν το κινδυνο της υπερφορτισης αν ο φορτιστης δεν ειναι καλος για να σταματησει οταν πρεπει ή αν δεν εχει χρονοδιακοπτη ή αν τις ξεχασεις πανω. Και η υπερφορτιση κανει εξισου κακο. Με μικρες τιμες ρευματος ενας "εξυπνος" φορτιστης μπορει να μην αντιληφθει οτι τις εχεις φορτισει και να συνεχιζει υπερφορτιζοντας τις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ποιός φορτιστής μπορεί να σε καλύψει σε κάθε περίπτωση (τόσο σε θέμα διάρκειας ζωής της μπαταρίας, όσο και σε θέμα υπερφόρτισης? Οι προαναφερόμενοι MAHA MH-C9000 & Lacrosse/Technoline BC-700 μας καλύπτουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...