Προς το περιεχόμενο

Nikon D800, η ψηφιακή φωτογραφική μηχανή των 36MP


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ορμομενος απο την ωραια αναλυση για full sensor και crop sensor θα ηθελα να ρωτησω. αληθεια το κλασσικο φιλμ το φωτοευαισθητο σε ποσα mpixel τωρινου αισθητηρα θα αντιστοιχουσε? μπορει να γινει αναγωγη? συγνωμη αν λεω βλακεια αλλα ετσι μου ηρθε η απορία...

 

Και γω τωρα, μπορει να απανταω βλακεια/κοτσανα, αλλα θα ελεγα απειρα πιξελ.

 

Με την εννοια οτι το φιλμ ειναι αναλογικο, κι οσα πιξελ και να "βαλεις" σε μια ψηφιακη μηχανη δεν θα φτανει ποτε το φιλμ. Καπως ετσι το σκεφτομαι.

 

 

Edit:

Εγω ομως εχω αλλη απορια.

Τα 35μμ εστιακου μηκους σε crop μηχανη αντιστοιχουν σε 50μμ στις FF μηχανες. Οπου τα 50μμ σε FF ειναι το εστιακο μηκος που βλεπει και το ανθρωπινο ματι.

Αν τωρα βλεπω μεσα απ το σκοπευτρο μιας κροπ μηχανης με φακο 35μμ, θα ειναι το ιδιο με το να βλεπω απ το σκοπευτρο μιας FF μηχανης αλλα με φακο 50μμ? Θα δω το αντικειμενο δηλαδη στη ιδια "αποσταση"?

Υπαρχει καποια αλλη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ορμομενος απο την ωραια αναλυση για full sensor και crop sensor θα ηθελα να ρωτησω. αληθεια το κλασσικο φιλμ το φωτοευαισθητο σε ποσα mpixel τωρινου αισθητηρα θα αντιστοιχουσε? μπορει να γινει αναγωγη? συγνωμη αν λεω βλακεια αλλα ετσι μου ηρθε η απορία...

 

Τι ψάχνεις τώρα, στην φωτογραφία δεν παίζει ρόλο μόνο η ευκρίνεια/αναλυτικότητα του μέσου, παίζουν πολλά, το φιλμ έχει τα πλεονεκτήματα ως αναλογικό μέσω στην απόδοση των χρωμάτων, επίσης με 150 ευρώ σήμερα αγοράζεις φιλμάτι SLR με ένα φακουδάκι 50mm και παίζεις αν έχεις και ένα σκανερ, αλλά στο τέλος της ημέρας αν δεις πόσο σου στοίχισε το παιχνίδι κοιτάς στα ράφια τις ψηφιακές, υπάρχουν εξαιρετικές φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί με κάμερες κινητών και από μπούρδες έχει γεμίσει ο τόπος από πανάκριβο φωτογραφικό εξοπλισμό.

 

Αν σου αρέσει η φωτογραφία και έχεις κάποιες ιδέες με μια φτηνή μηχανή μπορείς να βγάλεις καλές φωτογραφίες, όσο περνάει ο καιρός και στερεύεις από ιδέες αρχίζει να σου φταίει ο εξοπλισμός και αγοράζεις, αγοράζεις, αγοράζεις ελπίζοντας ότι ο εξοπλισμός θα σε κάνει καλύτερο φωτογράφο. Αυτό είναι διαχρονική αλήθεια, το ίδιο ίσχυε και παλιά με το φιλμ το ίδιο και τώρα με το ψηφιακό.

 

Και γω τωρα, μπορει να απανταω βλακεια/κοτσανα, αλλα θα ελεγα απειρα πιξελ.

 

Με την εννοια οτι το φιλμ ειναι αναλογικο, κι οσα πιξελ και να "βαλεις" σε μια ψηφιακη μηχανη δεν θα φτανει ποτε το φιλμ. Καπως ετσι το σκεφτομαι.

 

Εεεε! δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα...

ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ, από ένα σημείο και μετά δεν κερδίζεις τίποτα

 

Scaner Epson V600 13290 X 8836

 

ψάξε τώρα στο flickr για φωτογραφίες λουλουδιών από ψηφιακές σε πλήρη ανάλυση και σύγκρινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

""Αν σου αρέσει η φωτογραφία και έχεις κάποιες ιδέες με μια φτηνή μηχανή μπορείς να βγάλεις καλές φωτογραφίες, όσο περνάει ο καιρός και στερεύεις από ιδέες αρχίζει να σου φταίει ο εξοπλισμός και αγοράζεις, αγοράζεις, αγοράζεις ελπίζοντας ότι ο εξοπλισμός θα σε κάνει καλύτερο φωτογράφο. Αυτό είναι διαχρονική αλήθεια, το ίδιο ίσχυε και παλιά με το φιλμ το ίδιο και τώρα με το ψηφιακό.""

 

ερασιτεχνικα παντα,και σε συγκεκριμενα ειδη φωτογραφιας***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσει η φωτογραφία και έχεις κάποιες ιδέες με μια φτηνή μηχανή μπορείς να βγάλεις καλές φωτογραφίες, όσο περνάει ο καιρός και στερεύεις από ιδέες αρχίζει να σου φταίει ο εξοπλισμός και αγοράζεις, αγοράζεις, αγοράζεις ελπίζοντας ότι ο εξοπλισμός θα σε κάνει καλύτερο φωτογράφο. Αυτό είναι διαχρονική αλήθεια, το ίδιο ίσχυε και παλιά με το φιλμ το ίδιο και τώρα με το ψηφιακό.

 

ε μην εισαι τοσο απολυτος. υπαρχουν πολλοι που λειτουργουν ετσι, αλλα και πολλοι που δεν το κανουν.

οταν εμενα μου φταιει κατι οταν τραβαω χαλια φωτο, συνηθως ειναι η ψυχολογια μου. δε μου παει.

 

οσο για τον υπερεξοπλισμο που αγοραζουν μερικοι ερασιτεχνες, το μονο που εχω να πω ειναι πως μαλλον δεν ξερουν τι χρειαζονται για να κανουν το κεφι τους.

αυτο που με εχουν διδαξει ο μοτοσυκλετισμος και η φωτογραφια, ειναι πως πρεπει να ξεκινησεις με κατι μικρο/οικονομικο, ωστε να δεις ποιες ειναι οι αναγκες σου, για να μην κανεις ασκοπες αγορες.

και παλι, εγω την πατησα κατα καποιον τροπο αγοραζοντας τον tamron 17-50 f2.8, ενω μετα απο σχεδον 1 χρονο καταλαβα οτι μου ταιριαζει περισσοτερρο ο 24-70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ουσιαστικα η απαντηση απο τα λεγομενα σας ειναι οτι τα φιλμ τυπικα δεν εχουν οριο στην αναλυση αλλα εχουν ενα οριο ποιοτητας και αναλυσης τα σκαννερ που τα διαβαζουν και τα ψηφιοποιουν οποτε δωρον αδωρο για τον απλο χρηστη.και απο οτι βλεπω και στη φωτο με το λουλουδια διακρινονται και ατελειες του φιλμ οταν το περασεις με μεγαλη αναλυση...

παντως στο ebay κυκλοφορουν πολλες φιλματες slr πολλες 15ετιας ή 20 χρονων αλλα επαγγελματικες στην εποχη τους σε εξευτελιστικες τιμες αλλα απο αλλο φορουμ ειχα ακουσει οτι πολλες απο αυτες εχουν διαρροη φωτος στο σωμα καπως ετσι και ειναι ουσιαστικα αχρηστες. πολλοι την εχουν παθει με πολυ παλια σωματα.

τελος παντως ξεφυγαμε εκτος θεματος να ειστε καλα αλλα με καλυψατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύντομη απάντηση σε πόσα megapixels αντιστοιχεί το φίλμ είναι 24.

 

Περισσότερα εδώ

 

 

περίπου... εξαρτάται κι από το φιλμ..

 

Κι εγώ το έχω απορία για το πού στοχεύει αυτό το μοντέλο.

 

Τεράστια ανάλυση αλλά δεν είναι μεσαίου φορμάτ.

Dslr αλλά με όχι καλή λειτουργία σε χαμηλό φωτισμό.

 

Καλή σε βίντεο βεβαίως βεβαίως..... (και είναι μόδα το βίντεο με dslr λόγω πληθωρας φακών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η μηχανη,για τα χρηματα της παντα,ειναι πολυ καλη.Ειναι ο ανταγωνιστης της 5d MkII της Canon.Αργησε πολυ βεβαια η NIKON αλλα μετα απο 5? χρονια εβγαλε ενα παρα πολυ καλο εργαλειο που πιστευω θα κανει θραυση.Το μοντελο στοχευει στον επαγελματια που δεν εχει πολλα χρηματα(αν σκεφτουμε οτι η D3x καινει καμια 6000 χιλιαδες ευρω)!Ειναι καθαρα στουντιακη μηχανη.Εννοειται πως μεσσαιο φορμα ειναι αυτο που δουλευουν(η θα ηθελαν να δουλευουν)οι επαγγελματιες αλλα δεν εχουν ολοι οι επαγγελματιες τις ιδιες απαιτησεις.Ολες οι μηχανες καπου υστερουν και καπου υπερτερουν.Αναλογα με τις αναγκες σου επιλεγεις.Προσωπικη αποψη δεν ειναι μηχανη για ερασιτεχνη γιατι πολυ απλα θα πανε χαμενα τα χρηματα αν σκεφτουμε οτι δεν θα χρησιμοποιει ουτε το 50% των δυνατοτητων.Μια τετοια μηχανη συνεπαγεται πολλα εξοδα.Φωτεινους-ακριβους φακους

Καλο-ακριβο PC για επεξεργασια(36mp ειναι αυτα).Μερικες εκατονταδες ευρω για εξοπλισμο στουντιο.Ο ερασιτεχνης που θα τυπωσει 10 φωτογραφιες στη ζωη του δεν τα εχει αναγκη τα 36mp.Οσο για το video δεν θα το σχολιασω.Μιλαμε για φωτογραφικη μηχανη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κι εγώ το έχω απορία για το πού στοχεύει αυτό το μοντέλο.

 

 

 

Ειναι μηχανη για studio και φωτογραφηση τοπιων ως επι το πλειστον..

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καμια συγκριση με το μεσαιο φορμα, μονο και μονο για λογους δυναμικου ευρους (Dynamic range)περαν ολων των αλλων..

Ουτε μπορει κ η πλειοψηφια των επαγγελματιων να εχει μεσαιο φορμα για οικονομικους λογους κυριως..

Τα αρκετα MP της μπορει να βοηθησουν πολυ σε κροπαρισμα και για μεγαλες εκτυπωσεις.Επισης η D800E που δεν θα εχει low pass/AA φιλτρο(εξομαλυνσης) θα εχει το πλεονεκτημα της μεγαλυτερης οξυτητας που σε συνδυασμο με τοσο μεγαλη αναλυση μπορει να δωσει εντυπωσιακα επιπεδα IQ υπο ιδανικες συνθηκες.. Βεβαιως αυτο προυποθετει και πολυ καλους φακους για να επιτευχθη.

Να μην ξεχναμε και το φοβερο συστημα εστιασης της Nikon που θα υιοθετηθει και σε αυτο το μοντελο με αρκετα σημεια (παροτι θα ηθελα εγω και πολυ αλλοι να ειναι πιο διευρυμενα στην οθονη παρα κοντα στο κεντρο).

Uncompressed HDMI για video, 100% σκοπευτρο(viewfinder) κλπ κλπ..

 

Σιγουρα δεν θα δρεπει δαφνες σε ταχυτητα και σε ISO αλλα αν το εκανε και αυτο ποιος ο λογος υπαρξης της D4 και των αλλων μοντελων που σκοπευουν στον δημοσιογραφο της ειδησης των σπορ κλπ κλπ;

Μιλαμε παντα σε σχεση με τα κορυφαια μοντελα που θα βγουν για ISO γιατι σε σχεση με τα τωρινα, αν ισχυουν οι ισχυρισμοι της Nikon οτι εχει παρομοια επιδοση με την D700 εχω την εντυπωση οτι θα εχουν θεμα στην Canon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορμομενος απο την ωραια αναλυση για full sensor και crop sensor θα ηθελα να ρωτησω. αληθεια το κλασσικο φιλμ το φωτοευαισθητο σε ποσα mpixel τωρινου αισθητηρα θα αντιστοιχουσε? μπορει να γινει αναγωγη? συγνωμη αν λεω βλακεια αλλα ετσι μου ηρθε η απορία...

 

δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τα μεγέθη γιατί είναι ανόμοια (μια και οι εξαρτημένες μεταβλητές τους, όπως πχ ο χρωματικός τόνος προκύπτουν από διαφερετικές συναρτήσεις= άλλοι παράγοντες επηρεάζουν μια συγκεκριμένη επίδοση στο film άλλοι στον ψηφιακό αισθητήρα)

 

από εκεί και πέρα υπάρχουν τρόποι να υπολογίσει κανεις την αναλογια της πληροφορίας του φιλμ σε απόλυτο τιμή pixel...

 

και εκεί όμως υπάρχουν πολλοί παράγοντες (είδος και ποιότητα του film ας πούμε) το βασικό στοιχειο στο film είναι οι γραμμές ανά χιλιοστό.. από εκεί μπορούν να προκύψουν διαφορες τιμές που εντελώς πρόχειρα νομίζω ότι κυμαίνονται από 25 μέχρι 200+ megapixel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανη αξιζει και με το παραπανω τα λεφτα της. Η canon εχει κουρασει τελευταια και η καινουργια της σειρας 1 με απογοητευσε. Μετα απο 7 χρονια ενασχολησης μου με την φωτογραφια, με τα 4 σαν επαγγελματιας, καταλαβα οτι η καλυτερη φωτογραφικη ειναι αυτη του κινητου τηλεφωνου. Οι επαγγελματικες δυνατοτητες που προσφερουν αυτες οι μηχανες ειναι ΚΑΘΑΡΑ για επαγγελματικες δουλειες. Δηλαδη αν καποιος σκοπευει να παρει μια μηχανη τετοια και βλεπει τις φωτο στον υπολογιστη για μενα ειναι ηλιθιος. Επειδη το εχω κανει το λεω.

 

Παλια εβγαινα εξω να φωτογραφισω και κουβαλουσα χιλιες δυο μαλ.. και τωρα βγαινω με μια μικρουλα sony. Και οι φωτογραφιες μου ειναι πολυ καλυτερες. Ξερετε γιατι? Γιατι οταν φωτογραφιζω με την 5d mark ii εχω το αγχος της τελειας φωτογραφιας. Ενω η μικρη με αφηνη να δρασω ελευθερα.

 

Ας μη κολαμε σε παγιδες του marketing. Τα χιλιαδες iso χρειαζονται σε πολυ ειδικες περιπτωσεις οπως πολυ χαμηλος φωτισμος χωρου και απαιτουμε αριστη ποιοτητα οπως η επαγγελματικη φωτογραφιση μιας συναυλιας. Ή τα πολλα mp σε διαφημισεις. Προσωπικα μου χρειαζονται τα πολλα mp στη δουλεια μου αλλα οταν φωτογραφιζω με τη μικρη βγαζω αρχεια στα 3mp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...