Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Chrome browser για Android συσκευές (video)


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, φταίει ο χρήστης που δεν αφιερώνει 2-3 ώρες την ημέρα για να κάνει τον beta tester στους developers του xda.

 

Έχεις δίκαιο με το να λες ότι 'δεν θα γίνω εγώ ο beta tester του κάθε developer του xda', αλλά έχοντας τις εταιρίες των συσκευών να μην δίνουν επίσημα τις νέες εκδόσεις του Αdroid σε παλιές συσκευές (ενώ αυτές μπορούν και το 'σηκώνουν' άνετα) είτε μένεις στην Gingerbread και δεν κάνεις παράπονα γιατί η εν λόγω εφαρμογή δεν παίζει στο κινητό σου ή πας και τα σκας για καινούριο κινητό το οποίο θα την τρέχει.

Εγώ διαλέγω να είμαι beta tester του xda, από τη στιγμή που το Desire μου 'σηκώνει' την ICS και η HTC μ' έχει γραμμένο για να με αναγκάσει να αγοράσω το Sensation. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μέχρι στιγμής πιστεύω ο dolphin είναι μακράν ο καλύτερος. απλά ο Opera είναι πιο δημοφιλής λόγω παλαιότητας κυρίως στον χώρο των κινητών συσκευών. πάντως τώρα που βγήκε και ο chrome, δε νομίζω να μην γίνει πρώτος και σύντομα μάλιστα. όταν φύγει από την beta και στρώσει, θα γίνει πρώτος ΚΑΙ στα κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kirileman

 

Γενικά ακόμα και beta tester έχεις κερδίσει κάτι. Καλά και όταν λέμε beta tester εννοούμε δεν θα παίρνω 720p video και το ξέρω από πριν όχι ότι δεν θα μπορεί να παίρνει τηλέφωνα...

 

@manost

 

ποια ICS έβαλες στο Desire?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manost

 

ποια ICS έβαλες στο Desire?

 

 

Είμαι με τη rom του Sandvold από την alpha version ακόμη.

 

Btw και για να μην είμαστε τελείως offtopic, η εφαρμογή δεν παίζει σε όσες custom rom δεν υποστηρίζουν Full Hardware Acceleration ακόμη.

Οπότε, όσοι από εσάς είστε με custom rom (ασχέτως μοντέλου) και γνωρίζετε ότι είστε είτε με hacked HWA ή δεν υποστηρίζεται καθόλου από τη rom σας, να ξέρετε ότι 100% η εφαρμογή δεν θα παίξει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google κυκλοφόρησε σήμερα τον Chrome στα Android smartphones και tablets' date=' διαθέτοντας μέσω του Android Market μια δοκιμαστική έκδοση του δημοφιλούς browser η οποία απευθύνεται σε όσους έχουν εγκατεστημένη την έκδοση Ice Cream Sandwich.

 

Σύμφωνα με τη Google η mobile έκδοση του Chrome εστιάζει στο να φέρει αρκετά από τα χαρακτηριστικά της desktop έκδοσης στην εφαρμογή για φορητές συσκευές. Αναφέρεται ότι έχει δοθεί προτεραιότητα στην ταχύτητα και έχουν γίνει προσπάθειες η εφαρμογή να γίνει το ίδιο απλή όσο απλή είναι και η έκδοση για ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Να σημειωθεί ότι ένα υποστηρίζεται ο αυτόματος συγχρονισμός με το λογαριασμό του εκάστοτε χρήστη στην εταιρεία, έτσι ώστε να διατηρηθούν οι προτιμήσεις και τα δεδομένα περιήγησης σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιεί.

 

Στον Chrome για Android η Google έχει τροποποιήσει την εμφάνιση των καρτελών έτσι ώστε να διασφαλίσει τη σωστή τοποθέτησή τους στην οθόνη, ενώ υποστηρίζεται επίσης η εναλλαγή μεταξύ αυτών με χειρονομίες gestures. Έχει προστεθεί ακόμη η λειτουργία Link Preview η οποία βοηθά το χρήστη να επιλέξει το σωστό link σε μια μικρού μεγέθους οθόνη πραγματοποιώντας αυτόματα ζουμ στο σύνδεσμο.

 

 

 

 

 

Ο Chrome για Android είναι διαθέσιμος για κατέβασμα μέσω του Android Market, αλλά δυστυχώς δεν είναι ακόμη διαθέσιμος σε ελληνικούς λογαριασμούς. Οι ανυπόμονοι μπορούν να κατεβάσουν την εφαρμογή από τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

bgr.com

 

Chrome browser για Android (αρχείο apk)

 

http://www.youtube.com/watch?v=lVjw7n_U37A

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι χρησιμοποιείτε dolphin δοκιμάστε και τον boat browser. Για μένα αυτή τη στιγμή είναι ο καλύτερος. Τον chrome δε μπορώ να τον δοκιμάσω γιατί είμαι σε 2.3.6

 

ΥΓ. Λογικά τα παιδιά στο xda θα φροντίσουν ο Chrome να παίξει και για εμάς. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό βέβαια αλλά πιστεύω θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με τη rom του Sandvold από την alpha version ακόμη.

 

Btw και για να μην είμαστε τελείως offtopic, η εφαρμογή δεν παίζει σε όσες custom rom δεν υποστηρίζουν Full Hardware Acceleration ακόμη.

Οπότε, όσοι από εσάς είστε με custom rom (ασχέτως μοντέλου) και γνωρίζετε ότι είστε είτε με hacked HWA ή δεν υποστηρίζεται καθόλου από τη rom σας, να ξέρετε ότι 100% η εφαρμογή δεν θα παίξει. ;)

 

Αυτή η rom που έχεις γράφει ότι δεν λειτουργεί το HA, άρα εσένα δεν σου παίζει ο browser σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η rom που έχεις γράφει ότι δεν λειτουργεί το HA, άρα εσένα δεν σου παίζει ο browser σωστά?

 

Σωστά.

Σύμφωνα με κάποιον developer που ασχολείται με Kernel, η έκδοση 3.0 (για ICS) θα είναι έτοιμη πριν το τέλος του μήνα, οπότε τότε θα λυθούν τα όποια προβλήματα υπάρχουν με το HWA (ήδη στο Nexus1 τον δοκιμάζουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...