Προς το περιεχόμενο

hacking αρχαριος


Jimaraz97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια

Το συγκεκριμενο θεμα το γραφω εδω (μπορει να κανω και λαθος βεβαια) διοτι ο κυριος παραγωντας του να γινεις ενας χακερ ειναι ο προγραμματισμος.Λοιπον εγω τωρα θελω να ξεκινησω να ασχολουμαι με το χακινγκ γνωριζοντας πλεον λγ htmλ.Σημερα διαβασα κατι στο διαδικτυο που αφορουσε το πως να γινεις καλος χακερ και εγραφε αυτα: 1. Μάθε να Προγραμματίζεις,2. Πάρε ένα από τα Unixes ελεύθρου λογισμικού και μάθε να το χρησιμοποιείς και να το τρέχεις, 3. Μάθε πώς να χρησιμοποιείς τον Παγκόσμιο Ιστό και να γράφεις HTML, 4. Αν δεν γνωρίζεις λειτουργικά αγγλικά, μάθε.... εσεις συμφωνειται με ολα τα παραπανω εγω τωρα πηρα ενα βιβλιο για να μαθω C++ θα με βοηθησει στο χακινγκ?? και τι εννοει οταν λεει λειτουργικα αγγλικα????

 

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να υποθεσω πως εισαι εισαι περιπου 15 χρονων ....

 

Αλλος ενας 15χρονως που θελει να γινει hacker ....

 

 

Γιατι ομως θες να γινει ολα τα αλλα που εχουν σχεσει με υπολογιστή τα εχεις τελειοποίησή ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω πως εισαι εισαι περιπου 15 χρονων ....

 

Αλλος ενας 15χρονως που θελει να γινει hacker ....

 

 

Γιατι ομως θες να γινει ολα τα αλλα που εχουν σχεσει με υπολογιστή τα εχεις τελειοποίησή ;

 

Μην αποθαρρύνετε τα παιδία καλύτερα να θέλουν να γίνουν "χάκερ" παρά να παίζουν όλη μέρα χαζοπαίχνιδα.

 

Για αρχή άσε την λέξη χάκερ και επικεντώσου στο να μάθεις διαφορα πράγματα για το πως δουλέυει ο υπολογιστής και βέβαια προγραμματισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μάθε τι είναι ο υπολογιστής σου και πως ακριβώς λειτουργεί σε χαμηλό επίπεδο (ανάλογα και με κάθε λειτουργικό βέβαια).

2) Πρέπει να ξέρεις και κάποια πράγματα από μαθηματικά για να μπορείς να κατανοήσεις κάποιους αλγορίθμους

3) Μάθε να προγραμματίζεις σε μια γλώσσα που σου επιτρέπει να διαχειρίζεσαι την μνήμη καθώς και πολύ χρήσιμη είναι η γνώση assembly.

4) Εννοείται πως επιπλέον χρειάζεσαι καλή γνώση δικτύων.

5) Φαντασία!!!

 

Δεν είναι τόσο απλό το να ασχοληθεί κανείς με αυτόν τον τομέα. Για να κάνεις κάτι καλά θέλει σκληρή δουλειά, πολύ διάβασμα και συνεχή απασχόληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να καταθέσω και εγώ μια μικρή άποψη.

 

Αν και δεν έχω ασχοληθεί (σχεδόν) ποτέ με hacking (γιατί το να σπας ένα wireless με έτοιμα tutorial και user-frilendly προγράμματα η να εφαρμόσεις ένα crack ενός προγράμματος ΔΕΝ είναι hacking) γνωρίζοντας όμως κάποια πράγματα πάνω στο χώρο της πληροφορικής (όντας ο επαγγελματικός μου και ακαδημαϊκός μου κλάδος) μπορώ να σου πω με βεβαιότητα το εξής.

 

Το σενάριο που βλέπουμε πολλές φορές στις ταινίες με τον τυπά hacker που έτσι στο άσχετο κάθεται στο pc του και "σπάει" (πολύ παρεξηγημένος όρος εντωμεταξύ) τα πάντα, είναι απολύτως αναληθές - ή για την ακρίβεια εντελώς παραπλανητικό.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι για να μπορέσεις να πειράξεις κάτι (το οτιδήποτε) σε τόσο βαθύ επίπεδο, πρέπει να το γνωρίζεις παρα παρα παρα παρα πολύ καλά, ουσιαστικά και βαθιά.

 

Και φέρνω ένα απλό παράδειγμα.

 

Ας πούμε ότι έχουμε μπροστά μας μια πολύ μεγάλη μηχανική κατασκευή με πάρα πολλά (εκατομμύρια) γρανάζια. Το κάθε ένα αλληλεπιδρά με το άλλο και η λειτουργία του προσφέρει κάτι στο σύνολο.

 

Για να επηρεάσεις εσύ λοιπόν κάτι ώστε να τροποποιήσεις κατά έναν τρόπο την συνολική λειτουργία αυτού του μηχανήματος πρέπει να γνωρίζεις πάρα πολύ καλά τι κάνει το κάθε τι. Η σχεδόν το κάθε τι. Πρέπει πρωτύτερα όμως, πέρα από την μελέτη που πρέπει να ρήξεις στη συγκεκριμένη μηχανή, να έχεις μια συνολική γνώση μηχανικής και των σχετικών νόμων της ώστε να μπορείς να κατανοείς γιατί γίνονται κάποια πράγματα.

 

Άρα λοιπόν αυτό που θέλω να πω είναι το εξής.

 

Μην φανταστείς ότι θα διαβάσεις μερικές μέρες και θα δεις αμέσως αποτελέσματα.

Μην φανταστείς ότι χωρίς να διαβάσεις και απλά λειτουργώντας κάποια έτοιμα προγράμματα που ενδεχομένως να κάνουν κάποια "hacker-ιστικα" πράγματα, θα μάθεις κάτι πέρα από τον χειρισμό αυτών των προγραμμάτων.

 

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις πραγματικά πάρα μα πάρα πολλές ώρες από τη ζωή σου σε αυτή τη μελέτη και απόκτηση γνώσης, περιορίσου στο να μάθεις 5-10 έτοιμα τέτοια προγράμματα και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimaraz97 μπράβο που θες να ασχοληθείς και να μάθεις αντί να τρως άπειρες εργατώρες σε Online παιχνίδια. Ο hacker ειναι σαν τον μάστορα. Πρέπει να αφιερώσει χρόνο να μάθει τη χρήση των εργαλείων και πως να τα χρησιμοποιεί έξυπνα.

Η C++ ειναι ένα απο τα πολλά εργαλεία. Το unix ειναι ενα αλλο. Το shell programming ειναι ένα αλλο. Τεχνολογία δικτύων ειναι ένα άλλο. ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

 

Τα πρακτικά αγγλικά ειναι το επίπεδο που να μπορείς να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις τι λεει ενα αγγλικό σχετικό κείμενο. Δεν χρειάζεται να μάθεις ακαδημαϊκά αγγλικά αλλά αν εχεις μείνει στο "this is an apple" τότε πρέπει να τα βελτιώσεις. Τα πρακτικά αγγλικά για ενα καμάκι ειναι οσα αγγλικά χρειάζεται για να ρίξει μια τουρίστρια.

 

Η ηλικία δεν εχει καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μ,

για hack ειτε εισαι 15 ειτε 125 μπορεις να χακαρεις!

Πάρε Backtrack ή άλλο Linux

και ξεκινα να χτυπας ιστοσελιδες(με μετρο ομως γιατι αν σε πιάσουν....)

επισης μόλις χακαρεις κατι σημαντικο, τοτε πρέπει κάθε 2 μερες να κάνεις φορματ

εκτος αν βρεις προγραμμα που σωινει τα ιχνη ή τα σβηνεις μονοσ σου

μαθε C++ και Java and u are ready my friend! οσο για παιχνιδια ΜΗΝ παιζεις τα online! Σου αποσπουν την προσοχή! Παιξε ένα απλο με αυτοκίνητα ή πόλεμο και θα καθαρίζει το μυαλό σοu (εμενα καθαριζει και χακαρω καλυτερα)

bb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μ,

για hack ειτε εισαι 15 ειτε 125 μπορεις να χακαρεις!

Πάρε Backtrack ή άλλο Linux

και ξεκινα να χτυπας ιστοσελιδες(με μετρο ομως γιατι αν σε πιάσουν....)

επισης μόλις χακαρεις κατι σημαντικο, τοτε πρέπει κάθε 2 μερες να κάνεις φορματ

εκτος αν βρεις προγραμμα που σωινει τα ιχνη ή τα σβηνεις μονοσ σου

μαθε C++ και Java and u are ready my friend! οσο για παιχνιδια ΜΗΝ παιζεις τα online! Σου αποσπουν την προσοχή! Παιξε ένα απλο με αυτοκίνητα ή πόλεμο και θα καθαρίζει το μυαλό σοu (εμενα καθαριζει και χακαρω καλυτερα)

bb

Αμα ηταν τοσο απλο φιλε μου ολοι χακερ θα ειμαστε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ηταν τοσο απλο φιλε μου ολοι χακερ θα ειμαστε...

φιλε μου ειναι απλο στην θεωρια αλλα δυσκολο στην πραξη!

 

Jimaraz μήπως είσαι στους anonymous?

η φωτο τα λεει ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια

Το συγκεκριμενο θεμα το γραφω εδω (μπορει να κανω και λαθος βεβαια) διοτι ο κυριος παραγωντας του να γινεις ενας χακερ ειναι ο προγραμματισμος.Λοιπον εγω τωρα θελω να ξεκινησω να ασχολουμαι με το χακινγκ γνωριζοντας πλεον λγ htmλ.Σημερα διαβασα κατι στο διαδικτυο που αφορουσε το πως να γινεις καλος χακερ και εγραφε αυτα: 1. Μάθε να Προγραμματίζεις,2. Πάρε ένα από τα Unixes ελεύθρου λογισμικού και μάθε να το χρησιμοποιείς και να το τρέχεις, 3. Μάθε πώς να χρησιμοποιείς τον Παγκόσμιο Ιστό και να γράφεις HTML, 4. Αν δεν γνωρίζεις λειτουργικά αγγλικά, μάθε.... εσεις συμφωνειται με ολα τα παραπανω εγω τωρα πηρα ενα βιβλιο για να μαθω C++ θα με βοηθησει στο χακινγκ?? και τι εννοει οταν λεει λειτουργικα αγγλικα????

 

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων..

 

 

φιλε μ,

για hack ειτε εισαι 15 ειτε 125 μπορεις να χακαρεις!

Πάρε Backtrack ή άλλο Linux

και ξεκινα να χτυπας ιστοσελιδες(με μετρο ομως γιατι αν σε πιάσουν....)

επισης μόλις χακαρεις κατι σημαντικο, τοτε πρέπει κάθε 2 μερες να κάνεις φορματ

εκτος αν βρεις προγραμμα που σωινει τα ιχνη ή τα σβηνεις μονοσ σου

μαθε C++ και Java and u are ready my friend! οσο για παιχνιδια ΜΗΝ παιζεις τα online! Σου αποσπουν την προσοχή! Παιξε ένα απλο με αυτοκίνητα ή πόλεμο και θα καθαρίζει το μυαλό σοu (εμενα καθαριζει και χακαρω καλυτερα)

bb

 

 

Μήπως ο JimaraZ και ο JimaraZ97 ειναι το ίδιο άτομο;

Ο καλός hacker ξερει να κρυβεται και δεν κάνει λάθη στα login.

(κριμα στα χαμενα keystrokes καποιων που ήθελαν όντως να βοηθήσουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JimaraZ

 

Κατα αρχας δεν εισαι χακερ.Ενας σωστος χακερ δε θα προτεινε ποτε τον "ευκολο δρομο" αλλα θα σου προτινε assembly python unix κτλ στα ειπαμε παραπανω ^

 

@isay

 

ειναι δεν ειναι το ιδιο προσωπο ας απαντησουμε μηπως γλιτουσουμε καμια 50 θεματα με ιδιο η παρομοιο τιτλο.

 

 

 

Καλα αυτο με τα παιδακια(15<) που λενε ο θα μαθω προγραμματισμο θα γινω χακερ θα θα θα εχει αρχισει να γινεται πολυ μοδα.Αντι να διαβαζουν, να παιζουν θελουν να μαθουν κατι που αν δε ακολουθησουν τον αντιστοιχο τομεα στη ζωη τους θα τους ειναι αχριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...