Προς το περιεχόμενο

hacking αρχαριος


Jimaraz97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κι εγώ πολύ να ακούσω γιατί FreeBSD και όχι Linux από τον sk8harddiefast.

Θα πρότεινα να ανοίξει κιόλας ένα νέο θέμα όπου να παραθέτει γνώμες του και γεγονότα.

 

Η αλήθεια είναι πως θέλω να φύγω από Ubuntu και ψαχνόμουν για FreeBSD, αλλά δε βρήκα κάτι που να με πείθει. Οπότε όταν γίνει η μετάβαση θα γίνει σε Kali 2. Είναι και Debian \m/.

 

Γιατί θα μπορούσα να μην ξανα-επιλέξω Linux; Προτείνω να ανοίξει νέο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

offtopic @gon1332

Γνώμη μου πάντως να εντρυφήσεις λίγο παραπάνω στο Linux προτού πας σε *BSD για να είναι πιο ουσιαστική η σύγκριση. Δεν ξέρω τι γεύση πήρες απ' το Ubuntu, δεν νομίζω πάντως οι γνώσεις περί Linux οικοσυστήματος που αποκόμισες (αν ήταν η πρώτη σου επαφή φυσικά) να ήταν πάρα πολλές - δεν είναι ο σκοπός του αυτός.

Προσωπικά θα πρότεινα Arch ή Gentoo* τα οποία χωρίς απαραίτητα να είναι αυτός ο σκοπός τους, αν έχεις το μικρόβιο θα σου διδάξουν πάρα πολλά (wikis ftw) και ταυτόχρονα είναι και πιο «fun».

* αν δεν σε πειράζει να χάνεις άπειρες ώρες για να κάνεις compile τον κόσμο αντί να τον πάρεις έτοιμο σε binary

Αυτά αν όντως η επαφή σου με το Linux είναι μικρή, αλλιώς αγνόησε το post. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κι εγώ πολύ να ακούσω γιατί FreeBSD και όχι Linux από τον sk8harddiefast.

Θα πρότεινα να ανοίξει κιόλας ένα νέο θέμα όπου να παραθέτει γνώμες του και γεγονότα.

 

Η αλήθεια είναι πως θέλω να φύγω από Ubuntu και ψαχνόμουν για FreeBSD, αλλά δε βρήκα κάτι που να με πείθει. Οπότε όταν γίνει η μετάβαση θα γίνει σε Kali 2. Είναι και Debian \m/.

 

Γιατί θα μπορούσα να μην ξανα-επιλέξω Linux; Προτείνω να ανοίξει νέο θέμα.

+1 για καινουργιο θεμα, θα χει ενδιαφέρον.

Από Ubuntu γιατί θες να φύγεις? Θες να μάθεις πιο πολλά για under the hood? Τοτε μπορεις να βάλεις μια διονομη που να κάνεις install από command line και να βάλεις εσύ όλο το σύστημα(πχ Arch). Kali γιατι? Εκτος και αν ενδιαφερεσαι για penetrasion testing κλπ, διαοφορετικα δε θα το προτυνα εγώ για main distro(ασε που γενικά δε ξέρω αν προτείνεται για main distro, συνηθως σε live cd το τρεχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ilias95 & ALLisCHAOS

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως έχω γύρω στα 5 χρόνια ενασχόλησης με Linux και κυρίως (L/K)Ubuntu. Άντε ο ένας χρόνος έφυγε σε Kali (Backtrack 6), ενώ περιστασιακά με OpenSUSE. Γενικότερα το έψαξα κι έμαθα αρκετά πραγματάκια για τα shells, τους package managers που κυκλοφορούν.

 

Εφόσον έκανα μία εισαγωγή σε αυτόν τον κόσμο σκεφτόμουν κι εγώ να πάω σε κάτι που να χτίσω μόνος μου όπως το θέλω. Γι'αυτό ήξερα το Linux From Scratch το οποίο έχω την εντύπωση απ'όσο είδα τώρα τα Gentoo/Arch είναι πιο hardcore διαδικασία. Δεν γνώριζα για Gentoo και Arch. Απλά ήξερα ότι υπήρχαν. Βλέπω τα Gentoo/Arch έχουν δικό τους package manager και δεν είναι Debian που έχω συνηθίσει. Εμπειρίες;

 

Όσον αφορά το Kali 2, ναι, έχω σκοπό να ασχοληθώ με Computer Security, αλλά η αλήθεια είναι ότι ήμουν διστακτικός με το αν θα το έχω σαν main ή σε καμμιά VM.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gon1332

Πολύ γενικά η κύρια διαφορά Arch - Gentoo είναι ότι στο πρώτοι οι devs σου δίνουν έτοιμα binaries (όπως στο Debian etc.), ενώ στο Gentoo κατά κύριο λόγο θα κάνεις τα πάντα compile και θα ασχολείσαι με το αν όρισες τα κατάλληλα flags για να γίνει το compile σωστά (κουραστικό για μένα).

Στο Arch μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, έχεις περασμένο τον πυρήνα και λίγα ακόμα πακέτα που είναι απαραίτητα για κάθε Linux σύστημα, τίποτα περιττό. Από εκεί και πέρα περνάς ότι θέλεις εσύ και αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι (με λίγο ψάξιμο) σε τι σου χρειάζεται το κάθε τι. Και σε αντίθεση με Ubuntu, Debian το Arch είναι rolling, μόλις καλομάθεις στο rolling δεν υπάρχει επιστροφή. :P

Επίσης έχει πολύ ωραίο package managing και build system. Αν ασχοληθείς θα μάθεις να φτιάχνεις πακέτα μόνος σου ή να πειράζεις ήδη έτοιμα για να τα φέρνεις στα μέτρα σου, είναι πολύ εύκολο.

Στο LFS απ' την άλλη που λες, δεν έχεις τίποτα. Απλά κατεβάζεις με το χέρι ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τα κάνεις compile, δημιουργείς όλους τους απαραίτητους καταλόγους, τα configuration files, κτλ. όλα με το χέρι. Ακόμα πιο κουραστική διαδικασία. Και άντε και κατάφερες και έφτιαξες ένα LFS σύστημα. Μετά χωρίς package manager ουσιαστικά θα σου είναι άχρηστο. Πως θα το αναβαθμίζεις; Που θα βρίσκεις βοήθεια για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις;

Ακόμα, το Arch μπορείς να το στήσεις και να το χρησιμοποιείς καθημερινά για να κάνεις τη δουλειά σου, ενώ μαθαίνεις πράγματα στην πορεία. Αν πχ. σε ενδιαφέρει να μάθεις να κάνεις compile έναν custom kernel μπορείς να το κάνεις 2 χρόνια μετά. Στο LFS θα τα κάνεις όλα μέχρι να έχεις ένα σύστημα που να είναι λειτουργικό (αν τα καταφέρεις).

Πάντως ότι και να περάσεις υπομονή. Δεν έχει νόημα να κάνεις μια εγκατάσταση και μετά να την παρατήσεις. Το θέμα είναι να χρησιμοποιείς καθημερινά το σύστημα σου για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα δουλεύοντας σε αυτό (ή προσπαθώντας :P), για να αντιληφθείς πραγματικά πως λειτουργεί.

Αυτά. :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

προτασεις βιβλιων για

τα δικτυα(tcp/ip)

των γλωσσων προγραμματισμου (C και παράγωγα της, python,php  κ.α)

των layer5 πρωτοκόλλων(http,smtp κλπ) ;;;;;;

 

Θες ή ρητορική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για TCP/IP έχω να σου προτείνω ένα τέλειο βιβλίο: TCP/IP Essentials : A Lab-Based Approach

Το βιβλίο απλά τα "σπάει". Το link που σου έδωσα έχει μόνο slides. Αν θες ολόκληρο το βιβλίο τότε πρέπει...

 

να μου στείλεις pm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικά γιοκ σε τέτοια θέματα.

 

Να σου πω, αν κάπου μέσα στο βιβλίο σου λέει να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο ethereal, να διαβάζεις wireshark εσύ. Κατέβασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ερωτηση.Υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει καποιον αρχαριο να μαθει τα βασικα για τους υπολογιστες και τα προχωρημενα δωρεαν;Ητε απο κοντα ητε απο μακρια μεσω ιντερνετ.Περιμενω απαντησεις μονο στο [email protected].Ευχαριστω.

Τα βασικά για τους υπολογιστές τα κάνουν δωρεάν οι καθηγητές στο γυμνάσιο. Αν είσαι σε αυτή την ηλικία ΟΚ. Αν δε σου αρέσει όπως τα λένε τα βιβλία, τότε ξεκίνα από εδώ. Για "πιο προχωρημένα θέματα", έχει στο λύκειο ένα μάθημα που λέγεται προγραμματισμός. Αλλά αν θες πραγματικά να μάθεις πώς δουλεύει ο υπολογιστής (ως προχωρημένο θέμα) ξεκίνα να μαθαίνεις C.

 

Όλα δωρεάν και 1 κλίκ παραπέρα. Τώρα αν με τα προχωρημένα εννοείς να γίνεις hacker, έλα μετά από κάποια χρόνια και αν ξαναρωτήσεις και τότε τί χρειάζεται, τότε θα έχεις πάρει την απάντησή σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...