Προς το περιεχόμενο

Η Mozilla ετοιμάζει έκδοση του Firefox για το Metro UI των Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και η επίσημη κυκλοφορία των Windows 8 βρίσκεται αρκετούς μήνες μακρυά, η Mozilla έχει ξεκινήσει ήδη την ανάπτυξη του Firefox για το γραφικό περιβάλλον Metro UI το οποίο ενσωματώνουν τα νέα Windows.Η νέα έκδοση του δημοφιλούς browser θα βασίζεται στη μηχανή Gecko και θα κάνει χρήση όλων των δυνατοτήτων που προσφέρει το νέο γραφικό περιβάλλον που παρουσίασε η Microsoft με το μυαλό κυρίως στα tablets. Η έκδοση Metro του Firefox θα εκτελείται σε πλήρη οθόνη και θα είναι βελτιστοποιημένη για χρήση σε tablets χωρίς να επηρεάσει την desktop έκδοση του Firefox η οποία συνεχίζει να αναπτύσσεται κανονικά.

 

Η beta αναμένεται ακόμα και μέσα στο μήνα, κάτι που θα συμβαδίσει με την δημόσια κυκλοφορία της δοκιμαστικής έκδοσης των Windows 8 που θα κυκλοφορήσει στις 29 Φεβρουαρίου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα πλάνα της Mozilla για τα Windows 8, επισκεφθείτε το παρακάτω σύνδεσμο.

 

Link.png Site: wiki.mozilla.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω και εγω να δω το σποτελεσμα. Είμαι περιέργως να δω πως θα είναι σκέλη κίνηση και προβάδισμα για τον firefox.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παίζει και σε WP7 ή όχι;

Στο Mango (WP7.5) λογικά θα παίζει. ;)

χμμ.. μάλλον όχι έτσι όπως βλέπω τις προυποθέσεις για τις Win8 MetroUI εφαρμογες.

 

Εμπρός για νέα κολλήματα και καθυστερήσεις. Μόνο εσύ Μοζίλλα...

/facepalm :whistle:

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος να δω πόσο Smooth θα είναι, τι μνήμη θα τρώει, αν θα κολλάει καθόλου(Non responsive) κτλ..

 

Ξέρουμε αν θα παίζουν plugins ; Έχω την εντύπωση ότι κάπου διάβασα ότι δεν παίζουν plugins άρα και flash. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχεις δίκιο για το flash:

Windows 8's Metro UI browser won't support Adobe Flash, just the desktop version

 

υπάρχει html5 και θα πάρουν φωτιά οι converters ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπρός για νέα κολλήματα και καθυστερήσεις. Μόνο εσύ Μοζίλλα...

επιτέλους κάποιος με αδιάσειστα επιχειρήματα , απορώ πως συνεχίζω να χρησιμοποιώ :cry: :cry: firefox

«τρεχω » να κατεβάσω τον Chrome :fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...