Προς το περιεχόμενο

Lenovo Thinkpad Edge 11 (NVY3LGM) i3


SwAToNeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις παρέλαβα την έκδοση των 13 ιντσών και την ετοιμάζω

το θεωρώ netbook και οχι laptop η ποιότητα κατασκευης ειναι εξαιρετική για τα χρήματα του και σίγουρα καλύτερη απο το 11αρι asus που δούλευα μέχρι τώρα, έχει 6 cell μπαταρία και έχει ενα λεντακι για την φόρτιση στο λογότυπο και ένα δίπλα στην σύνδεση του μετασχηματιστη.

όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες/πληροφορίες μπορεί να ρωτήσει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί NETbook? Από υπολογιστική ισχύ τί λέει? Εγώ θεωρούσα ότι κάνει για τα πάντα εκτός από Games! Δεν έχω καμία εμπειρία από um οπότε περιμένω γνώμη από αυτούς που τους έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μεγέθους!!! προσωπικη εκτίμηση είναι!!! Είναι αρκετά δυνατό σίγουρα καμία σχέση με τον Celeron και τους Ατομ Ν270, Ζ520 που είχαν τα προηγούμενα Netbook μου, μολις εγκατεστησα το Visual Studio 2008 μια χαρά το πήρε και τρέχει, το ίδιο και το Matlab, βεβαια αυτά τα έτρεχα και με τον Ζ520 με 2 ΜΒ ραμ, γενικά το βλέπω αρκετα γρήγορο και smooth στην λειτουργια του, τωρα για παιχνιδια δεν ξερω και δεν νομιζω να μαθω γιατι δεν με ενδιαφερει κιολας

 

ΥΓ δουλευει εδω και 3 ωρες και φορτίζει την μπαταρια με παράλληλες συνεχείς εγκαταστάσεις εφαρμογων αλλα δεν ζεσταθηκε σχεδον καθολου και ο ανεμιστήρας του μολις και μετα βίας ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία είναι η κρίσιμη ερώτηση για να πάω να το πάρω.

Αυτή την στιγμή δουλεύω σε έναν t7250 με 2gb ram.

Κάρτα ενσωματωμένη 965express.

Με καλύπτει - αν και έχει αρχίσει να φαίνεται η παλαιότητα του.

Το thinkpad θα είναι καλύτερο από αυτό ή υποδεέστερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε και εμενα το Edge 11, ο δισκος του ειναι ο WD Scorpio WD3200BEVT SATA 5400rpm 8MB (Blue Edition), εχει 4GB RAM και Intel Wifi 1000BGN. Κατασκευη λεει 16/12/2010 και BIOS 1.06, εβαλα να ψαχνει για νεο BIOS (1.15 version) και γενικα drivers (419Mb μονο ο Lenovo και 210Μb τα windows). Μεχρι στιγμης θετικη η πρωτη αποψη! :devil:

 

Κατι περιεργο: Το site της Lenovo μου βγαζει warranty expired, wtf! :mad: Στελνω αμεσα email να δουμε τι θα γινει.

 

Πρωτη αναβαθμιση: Αμεσα SSD και φρεσκια εγκατασταση Windows 7 x64 (ηδη εχω κατεβασει drivers) και μελλοντικα αλλαγη της Intel 1000 BGN, εχω διαβασει τα χειροτερα, με μια Intel WLAN 6230 :wub:

 

Η εγγυση για την οθονη: If your LCD has 2 or less visible defective pixels, it should not be considered faulty. However, if your LCD has 3 or more visible defective pixels, it will be deemed as defective by Lenovo and is replaceable upon request, if within the warranty period.

 

Μία είναι η κρίσιμη ερώτηση για να πάω να το πάρω.

Αυτή την στιγμή δουλεύω σε έναν t7250 με 2gb ram.

Κάρτα ενσωματωμένη 965express.

Με καλύπτει - αν και έχει αρχίσει να φαίνεται η παλαιότητα του.

Το thinkpad θα είναι καλύτερο από αυτό ή υποδεέστερο?

 

Συμφωνα με αυτο ο Ιntel i3 830UM ειναι αρκετα πιο κατω απο τον Intel C2D T7250, οποτε θα δεις "μαλλον" διαφορα προς τα κατω. Μια καλη αναβαθμιση ισως να ειναι ενας SSD για την περιπτωση σου?

 

Update: Εγινε αναβαθμιση στο BIOS (1.15) το οποιο συμφωνα με το change log εχει "φτιαξει" αρκετα πραγματα. Αυτο που ειδα ειναι το battery level ειναι λιγο οφφ, θα κανε ενα reset battery μπας και στρωσει. Ακομα ειδα λιγο οτι τα touchpad keys θελουν λιγο παραπανω δυναμη να πιασουν, δε ξερω αν ειναι χαρακτηριστικο των lenovo (πρωτη φορα τα δουλευω)

Επεξ/σία από _emperor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος υπολογιστής (αγορασμένος 450€ πριν από ένα μήνα) για όσους θέλουν κάτι για τον δρόμο. Για θήκη (sleeve) προτίμησα την official από εδώ (x100e είναι η προηγούμενη γενιά thinkpad με ίδιες διαστάσεις), όπως και έναν δεύτερο αυθεντικό lenovo φορτιστή από ebay ώστε να μην χρειάζεται να μετακινείται ο ένας. Σε συνδυασμό με ένα 3G mobile broadband stick μπορώ να εργάζομαι από παντού κουβαλώντας περίπου 1.5 κιλό.

 

Αγοράστηκε ως εναλλακτική επιλογή των -όχι ακόμα ώριμων για επαγγελματική, καθημερινή χρήση- ultraportable. Όταν σε ένα-δύο χρόνια βγουν ανθεκτικοί ultraportable, θα παροπλιστεί ο συγκεκριμένος.

 

Το μόνο αρνητικό είναι η έλειψη docking port, αλλά σε αυτή την τιμή θα ήταν αδύνατο να υπάρχει...

 

ΥΓ. Η εγγύηση που αναφέρει το software 'γράφει' από την στιγμή κατασκευής του μηχανήματος. Ισχύει κανονικά 1 χρόνος με παραστατικό αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Η εγγύηση που αναφέρει το software 'γράφει' από την στιγμή κατασκευής του μηχανήματος. Ισχύει κανονικά 1 χρόνος με παραστατικό αγοράς

 

Μάλλον έχει δικιο ο συνφορουμιτης το δικό μου έχει ημερομηνια παραγωγης Αυγουστο 2011 και μου εμφανιζει διαρκεια εγγυησης μεχρι Αυγουστο 2012 αλλα απο την αλλη ειναι λιγακι βλακωδες απο την πλευρα της Lenovo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χρησιμο Tip: Στα φορουμ της Lenovo αρκετοι διαμαρτυρονται στο Edge11 οτι μπαινει πολυ συχνα το φαν και βγαζει θορυβο. Μια καλη λυση για τον ελεγχο ειναι το TPFanControl (0.62 free edition), που στο smart κανει θα ελεγα καλη δουλεια... Στο ιδιο σαιτ εχει και καποια προγραμματα για HDD Led activity και cpu speed.

 

Οι εντυπωσεις μου μεχρι στιγμης ειναι πολυ θετικες, στιβαρη ποιοτητα κατασκευης και γενικα γρηγορο σε σχεση φυσικα με λυσεις Atom κλπ. Την οθονη θα την χαρακτηριζα μετρια, ειναι και απιστευτα glossy και σε σχεση φυσικα με το Vaio SR 13.3 που ηδη εχω, καμια σχεση στα χρωματα. Η Καρτα WLan Intel 1000 Bgn τελικα στο Thomson 585 που εχω παιζει μια χαρα, θα ελεγα εχει και καλυτερο σημα απο το Vaio.

 

Για τσαντουλα κοιταζα κατι σε messanger bag να μπαινει ορθιο, εχω βρει 2-3 λυσεις και θα τις ποσταρω συντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επώνυμη τσάντα μεταφοράς καλής ποιότητας Conceptronic Abbrazzio C40-001(http://www.digital4all.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=10751) με 15.50 €

 

 

http://www.abbrazzio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Η εγγύηση που αναφέρει το software 'γράφει' από την στιγμή κατασκευής του μηχανήματος. Ισχύει κανονικά 1 χρόνος με παραστατικό αγοράς.

 

^^^ Ισχύει ακριβώς αυτό. Είναι λογικό το site/software της Lenovo να διαβάζει πληροφορίες από τον σειριακό αριθμό (άρα καη ημερομηνία κατασκεύης του μηχανήματος). Σε αυτές τις περιτώσεις ισχύει η εγγύηση με την απόδειξη αγοράς.

 

ΑΝ χαθεί η απόδειξη αγοράς, η εγγύηση ισχύει βάσει σειριακού του μηχανήματος (και εύλογα μάλιστα, αφού δε θα υπάρχει κάποιο αποδεικτικό που να δηλώνει κάτι αντίθετο).

 

 

 

Για τσαντουλα κοιταζα κατι σε messanger bag να μπαινει ορθιο, εχω βρει 2-3 λυσεις και θα τις ποσταρω συντομα...

 

Αυτό ίσως να σε βολέψει επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στις τσάντες:

 

Ενα θεμα ειναι οι εσωτερικες διαστασεις του διαμερισματος που μπαινει το laptop μιας και το Edge11 με την extended battery εχει 28,4x21.1x2.95cm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...