Προς το περιεχόμενο

Lenovo Thinkpad Edge 11 (NVY3LGM) i3


SwAToNeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μηχανάκι για τα λεφτά του παραμένει απίστευτο απλά το you.gr μας κοροιδεύει κατάμουτρα. Τι 500+ αρχική τιμή όταν σχεδόν όλοι το δίνουν 400ευρώ.

 

Παραμένει το οτι αν είχα αυτή την στιγμή τα λεφτά θα το τσίμπαγα. Απλά σε μαύρο χρώμα και όχι σε κόκκινο... χαχαχα

 

Ψάχνω καιρό ένα 12άρι max 14άρι laptop με i3 cpu είτε κάτι αρκετά δυνατό εκτός amd και atom επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά δεν είναι οι πρώτοι, ούτε οι μόνοι που ενεργούν με αυτόν τον τρόπο :angry:

Αν είχες τώρα τα φράγκα ας μην το έπαιρνες σε κόκκινο :P

Ευχαριστούμε για την προσφορά πάντως.

Με πρόλαβες, αν και δεν ποστάρω εδώ συχνά θα το έβαζα γτ λέει τρελά.

Το χτύπησα στις 7:30 το πρωϊ αμέσως μόλις είδα το newsletter στο μεϊλ μου B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αρκετα διαφωτιστικο review από το 2010. Φαινεται ενα τιμιο μικρο λαπτοπ. Ψαχνοντας στο σκρουτζ, ειδα οτι υπαρχουν τρια διαφορετικα μοντελα:

 

NVY3KGM: ThinkPad Edge 11 (0328-3KG): i3-380UM(1.33GHz), 4GB RAM, 320GB 5400rpm HD, 11.6in 1366x768 LCD, Intel HD Graphics, Intel 802.11bgn wireless, Bluetooth, 1Gb Ethernet, UltraNav, Camera, 6c Li-Ion, Win7 Home Premium 64

 

NVY3PGΜ: ThinkPad Edge 11 (0328-3PG): i3-380UM(1.33GHz), 4GB RAM, 320GB 5400rpm HD, 11.6in 1366x768 LCD, Intel HD Graphics, Intel 802.11bgn wireless, WWAN, Bluetooth, 1Gb Ethernet, UltraNav, Camera, 6c Li-Ion, Win7 Pro 64

 

NVY3LGM: ThinkPad Edge 11 (0328-3LG): i3-380UM(1.33GHz), 4GB RAM, 320GB 5400rpm HD, 11.6in 1366x768 LCD, Intel HD Graphics, Intel 802.11bgn wireless, Bluetooth, 1Gb Ethernet, UltraNav, Camera, 6c Li-Ion, Win7 Home Premium 64

 

Συνεπως νομιζω οτι: Τα NVY3LGM (Κοκκινο) & NVY3ΚGM (Μαυρο) ειναι ακριβως τα ιδια σε προδιαγραφες, η μονη διαφορα το χρωμα. Το NVY3PGΜ εχει Win7 Professional και 3G Modem (WWAN) + τεραστια διαφορα τιμης...

 

Προσοχή: Εγγυηση 1 Ετος! (Ποσο να κοστιζει αλλος ενας χρονος εγγυησης?)

 

Λογικα το μηχανακι με ενα SSD θα πεταει και στις 11.6" δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες στα 400 Ευρω, το σκεφτομαι σοβαρα :devil:

δεν ξερω που τα βρηκες αυτά τα σπεκς εγώ το ψαχνω 2 μηνες για την αδελφή μου δεν ειναιετσι τα πράγματα. Κατέληξα οτι το KGM ειναι η μικρή μπαταρία καθώς ΟΛΟΙ το λένε 3 ώρες (δεν αναφέρουν κελιά) ενω το LGM κάποιοι το αναφέρουν 6 Cell, και 7 ώρες (και μεχρι πρότινως ειχαν 100Ε ευρώ διαφορά). Και τα δύο (KGM, LGM) βγαίνουν και στα δύο χρώματα οπότε ΔΕΝ ειναι το χρόμα. Το εχω διευκρινίσει παλαιότερα με κατάστημα. Και ο πωλητής συμφώνησε οτι ΜΑΛΟΝ ειναι η μπαταρία.

 

Εκανα και αλλη ερευνα. Πηγα σε ενα τοπικό κατάστημα κοτσόβολος, και ΔΕΝ ήξερα ουτε αν είναι το LGM KGM ούτε τι μπαταρία φοράει. Το μονο δείγμα που έιχαν και ζήτησα να δώ την μπαταρία την ειχαν ΧΑΣΕΙ μαζί με το κουτί!!!! Σε φωτογραφία που έχω δει το KGM το δείχνουν με μικρή μπαταρία συνηθως. Λέω συνήθως γιατί επικρατεί μπαχαλο και κανενας δεν μου εχει απαντήσει καταφατικά τι διαφορές εχουν αυτά τα δυο μοντελα σιγουρα. Κατεληξα στην μπαταρία.

 

Σημερα το πηρε η αδελφή μου από U (LGM) αλλα δεν ξερει να μου πει τι μπαταρία.. Νομίζει προεξέχει (αρα ειναι η μεγάλη).. Θα επανέλθω σε λιγες ωρες οταν μου απαντήσει τι μπαταρία φοράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω που τα βρηκες αυτά τα σπεκς εγώ το ψαχνω 2 μηνες για την αδελφή μου δεν ειναιετσι τα πράγματα. Κατέληξα οτι το KGM ειναι η μικρή μπαταρία καθώς ΟΛΟΙ το λένε 3 ώρες (δεν αναφέρουν κελιά) ενω το LGM κάποιοι το αναφέρουν 6 Cell, και 7 ώρες (και μεχρι πρότινως ειχαν 100Ε ευρώ διαφορά). Και τα δύο (KGM, LGM) βγαίνουν και στα δύο χρώματα οπότε ΔΕΝ ειναι το χρόμα. Το εχω διευκρινίσει παλαιότερα με κατάστημα. Και ο πωλητής συμφώνησε οτι ΜΑΛΟΝ ειναι η μπαταρία.

 

Σημερα το πηρε η αδελφή μου από U (LGM) αλλα δεν ξερει να μου πει τι μπαταρία.. Νομίζει προεξέχει (αρα ειναι η μεγάλη).. Θα επανέλθω σε λιγες ωρες οταν μου απαντήσει τι μπαταρία φοράει.

 

Απλα εψαξα στο σαιτ της lenovo US στο support μηπως βρω ακρη, μπορει να ειναι όπως τα περιγραφεις τα πραγματα, ειπα ότι ΙΣΩΣ να είναι έτσι, λογικα το μοντελο που δινει το U θα ειναι 6 cell, τουλαχιστον ετσι το περιγραφει στα specs. :-)

 

Εψαξα και στο notebookreview.com και βρηκα ενα review απο χρήστη

 

Εφαγα αρκετη ωρα στο internet και μεχρι στιγμης δεν εχω βρει σοβαρα παραπονα απο χρηστες για το Edge 11. Υπαρχει και σε AMD version, καπου το πηρε το ματι μου στο multirama ελαχιστα πιο φτηνα (370) αλλα νομιζω ηταν εκθεσιακο κομματι (η AMD version εχει σαφως καλυτερη μπαταρια ~7ωρες, αλλα πιο χαμηλες επιδοσεις..)

 

Στα 479euro και στις 11.6" ενα ενδιαφερον μηχανακι ισως να ειναι και το Samsung 300U, με πιο "αδυναμο" CPU (Intel Pentium 967) + μικρη μπαταρια αλλα φυσικα πιο καλο design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εψαξα στο σαιτ της lenovo US στο support μηπως βρω ακρη, μπορει να ειναι όπως τα περιγραφεις τα πραγματα, ειπα ότι ΙΣΩΣ να είναι έτσι, λογικα το μοντελο που δινει το U θα ειναι 6 cell, τουλαχιστον ετσι το περιγραφει στα specs. :-)

ναι.. η αδελφή μου επε στο τηλεφωνο οτι η μπαταρια του lgm (αγορασμενα από U) προεξέχει αρα ειναι 6cells..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα :-D

Γνώμη μου, το "ΑΚΥΡΟ" να φύγει από τον τίτλο. Είναι κρίμα να το προσπερνά κάποιος το νήμα, είναι ΠΟΛΥ καλή η προσφορά (όχι μόνο από το you αλλά δεν έχει σημασία) :)

 

Swatoner +1

Επεξ/σία από kokotas kokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παραγγειλα απο το U το μηχανακι, οταν ερθει θα ποσταρω σχετικα νεα...

 

Ρωτησα για επεκταση εγγυησης:

 

  • Η επεκταση εγγυησης απο 1->2 χρονια ειναι γυρω στα 57 ευρω
  • Η επεκταση εγγυησης απο 1->3 χρόνια ειναι γυρω στα 135 ευρω.

 

Νομιζω οτι μαλλον θα παρω 1 χρονο ακομα... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά έκανες!

Το παρέλαβα σήμερα. Από ποιότητα κατασκευής πολύ καλό, η σχεδίαση είναι κάπως παρωχημένη αλλά δεν είναι άσχημο καθόλου.

Στιβαρό με καλά πλαστικά!

Αν το πάρεις (ή όποιος άλλος) παρατήρησε αν κατά τη φόρτιση ανάβει κάποια ενδεικτική λυχνία (με σβηστό το λαπιτόπι) να δείχνει ότι φορτίζει ή εάν φορτίστηκε.

Στο δικό μου δεν ανάβει τπτ.

Είναι το μόνο έως τώρα "φάουλ" που βρήκα.

Απο ταχύτητα καλά πάει, μην περιμένετε τρελά πράγματα.

Τα υπόλοιπα στην πορεία (αν αντέξει στα χέρια της sister πάνω από 6μηνο θα είναι σούπερ :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κατέβασε και άλλο το You. Σημερα το δείνει 395€ το LGM (μεγάλη μπαταρία). Από την άλλη δεν λέει τίποτα στα specs. Μαλλον με το μπάχαλο που επικρατεί φοβούνται να πουν κάτι. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία θήκη που να πηγαίνει με το μηχανάκι? Κοιταω μερικές για 11.6" αλλα φοβαμαι οτι με το 6cell battery μηπως δε χωραει..

 

Ψάχνοντας στο site της Lenovo βρήκα επιτέλους διαστάσεις

 

Width: 284 mm

Depth: 190 mm (3 cells) and 211 mm (6 cells)

Height: 15.6 to 29.5 mm

Configured system weight: Starting at 1.33 kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία θήκη που να πηγαίνει με το μηχανάκι? Κοιταω μερικές για 11.6" αλλα φοβαμαι οτι με το 6cell battery μηπως δε χωραει..

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_23_67_348&manufacturers_id=437&products_id=20510 ελάχιστα μεγαλύτερη (πολύ καλή, την χρησιμοποιώ με 12άρι laptop και είναι ίσα ίσα)...

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_23_67_351&products_id=21819

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...