Προς το περιεχόμενο

Smart charger AA/AAA IQ328 27€ FBAmazon (δωρεαν μεταφορικα)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Και ο τριτος της παρεας, ο Κουλης, επισης θα παραλαβει απο το eshop "Α", αφου και οι τρεις εχετε ψωνισει απο το ιδιο μαγαζι σε αλλες τιμες βεβαια...

 

Ευτυχως πραγματι ηταν ξεχασμενο το μοντελο στη σελιδα τους. Το μονο που σκεφτομαι ειναι πως δεν παιζω κανενα lotto προπο κλπ. :mrgreen:

 

Καλοριζικες, καλογεμιστες και καλα αδειασματα να εχουν! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με την κουβέντα, έχω 8 Tronic σαν του matrixxx και κάποιες άλλες επαναφορτιζόμενες που δεν κρατάνε σχεδόν καθόλου φόρτιση πλέον, μπορώ να τις ανακυκλώσω στους κάδους που είναι για απλές μπαταρίες ή θέλει άλλη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο μαγαζί? Σαν δεν ντρέπεσαι να διαδίδεις τέτοια ψέματα?!!! :devil:

 

Να φανταστείς την πρώτη φορά που με πήραν για παράδοση, μου μίλησε μια κοπέλα από ένα τηλέφωνο. Την επομένη, τους πήρα πίσω στον ίδιο αριθμό και βγήκε eshop. Κόλλησα για λίγο, αλλά συνέχισα ζητώντας κάποιον από το PC1 για την παράδοσή μου. Αυτοί άρχισαν τα "Κύριέ μου, καλέσατε eshop, δεν καταλαβαίνω τι θέλετε κλπ). Λέω καλά (βρίζοντας από μέσα μου για το παραμύθι), και το κλείνω. Δεν περνάνε 5 λεπτά!, τσουπ η ίδια από το PC1 από το ίδιο τηλέφωνο!!! Είναι άπαιχτοι :shifty:

 

Παρεμπιπτόντως, δεν σε ευχαρίστησα κι εγώ για την προσφορά matrixxx. Τσίμπησα κι εγώ ένα. Απίστευτα επαγγελματίες, ακόμα περισσότερο και από το ίδιο το Amazon. Ακριβώς σε μία εβδομάδα, στο ταχυδρομείο, και μου στείλαν και 3 email κατά την διάρκεια της επεξεργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με την κουβέντα, έχω 8 Tronic σαν του matrixxx και κάποιες άλλες επαναφορτιζόμενες που δεν κρατάνε σχεδόν καθόλου φόρτιση πλέον, μπορώ να τις ανακυκλώσω στους κάδους που είναι για απλές μπαταρίες ή θέλει άλλη διαδικασία;

 

Τι να σου πω, εγω τις κραταω τις τρονικ, σκεφτομαι να τις... κανω δωρο στο Νταλαρα!

 

(νομιζω πως ναι... ειναι για ολες, ακομα και μολυβδου πανε εκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μολις εκανα ενα ακομα (last one) edit στο μηνυμα με τον πινακα των μετρημενων χωρητικοτητων των μπαταριων μου. Ετσι μπορειτε να εχετε μια εικονα της ποιοτητας των μπαταριων διαφορων κατασκευαστων (ο,τι εχω στην κατοχη μου). Ειναι πιστευω αρκετο πλεον το δειγμα και δεν εχει νοημα να προσθετω αλλες.

 

Καλα συμπερασματα.

 

http://www.insomnia....ost__p__4617374

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίοι πρακτικά δε διαφέρουν σε τίποτε ουσιαστικό από αυτούς για NiCd πέραν του ρεύματος που δίνουν. Οι χωρητικότητες των NiCd είναι αρκετά μικρότερες από αυτές των NiMH, άρα είναι όλοι ρυθμισμένοι να δίνουν λιγότεροο ρεύμα, πράγμα που σημαίνει απλά μεγαλύτερος χρόνος για πλήρη φόρτιση των NiMH.

 

Βέβαια, αν έχεις επενδύσει σε πολλές, καλές, μπαταρίες, είναι κρίμα να μην τις συνοδεύσεις με ένα "έξυπνο" φορτιστή. Για μια και δύο που τις φορτίζεις στη χάση και στη φέξη, ε, δε χάλασε ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πάει στραβά εδώ;

 

Τιποτα!

 

Ποιο προγραμμα εβαλες; Βλεποντας τους χρονους και τα mAh βγαζω το συμπερασμα οτι εκανες απλη φορτιση στα 200mA χωρις δηλαδη να πατησεις κανενα κουμπακι. Απλα εβαλες τις μπαταριες και τιποτα αλλο. Αυτες οι χωρητικοτητες που βλεπεις λοιπον ειναι αυτες που μπηκαν στις μπαταριες μεχρι να γεμισουν. Ειχαν ηδη μεσα λιγο πολυ. ΔΕΝ εχει νοημα ειπαμε να κοιταμε την χωρητικοτητα που εμφανιζεται στην φορτιση, αλλα αυτο που βγαινει απο τις μπαταριες στην ΕΚΦΟΡΤΙΣΗ.

 

 

 

Σε καινουργιες μπαταριες αν θες να τσεκαρεις οτι ειναι καλες και να μετρησεις πραγματικη χωρητικοτητα, θα πρεπει να βαλεις προγραμμα "test". Θα τις φορτισει μεχρι τελους, θα τις εκφορτισει ωστε να υπολογισει χωρητικοτητα και θα τις ξαναφορτισει ωστε να ειναι ετοιμες για χρηση. Αφου επιλεξεις λοιπον προγραμμα "τεστ" μολις δεις την ενδειξη 200mA καντο 1000 (με διαδοχικα πατηματα στο κουμπι current) ωστε σε 3-4 ωρες να εχεις τελειωσει την εκφορτιση και συνολικα 6-7-8 ωρες αν ειναι στα 2000mAh η πραγματικη τους χωρητικοτητα, αλλιως (default) θα σου παρει σχεδον μιαμιση μερα.

 

Κατι αλλο που θα μπορουσες να κανεις ΑΡΧΙΚΑ ωστε να δουμε κατα ποσο ισχυουν αυτα που λεει η sanyo:

 

Οι μπαταριες σου βλεπω οτι ειναι κατασκευασμενες 4-2011 και 5-2011. Κατι λιγοτερο δηλαδη απο ετος. Οπως βλεπουμε στην 3η φωτογραφια σου, η σανυο ισχυριζεται οτι σε ενα ετος η μπαταρια κραταει το 85% της ενεργειας της. Στην ιδια φωτογραφια αναφερει οτι ειναι ηδη προφορτισμενες οι μπαταριες. Αρα οι ΑΑΑ (ελπιζω αυτες τουλαχιστον να μην τις εχεις πειραξει ακομα ωστε να κανεις το πειραμα) που εχουν χωρητικοτητα 800mA θα πρεπει σημερα να εχουν κατι παραπανω απο 680mAh ακομα μεσα τους. Για να το μετρησουμε λοιπον αυτο! :

 

Θα τις βαλεις στον φορτιστη και με πατημενο το κουμπι "MODE" θα δεις να αλλαζει προγραμμα, μετα αφηνεις το κουμπι και το πατας διαδοχικα τοσες φορες οσες θα χρειαστουν μεχρι να σου βγαλει προγραμμα refresh και ασε το ρευμα στα 100mA ωστε να ειμαστε εντελως ευγενικοι μαζι τους(100mA στις ΑΑΑ, 350ή500mA στις ΑΑ 2000ή2500 αντιστοιχα). Οταν ολοκληρωθει η εκφορτιση θα μας πει ποσα mAh ειχαν μεσα. Για να δουμε...

 

Edit: διορθωση ρευματος Φορτισης (στο ΤΕΣΤ οριζουμε το ρευμα  φορτισης και οχι το ΕΚφορτισης. Παντα το 1ο ειναι διπλασιο του 2ου.)

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα παιδια! αφου περιεμενω 2βδομαδες να ρθει το ανταπτορακι απο ebay δεν αντεξα και το πηρα απο εδω (πληρωνοντας το χρυσο, 3,5€) και εβαλα πανω μια eneloop που εχω και 3 Varta επαναφορτιζομενες. θελω να κανω το test που λες matrix αλλα δεν ξερω πως μπορω να αλλαξω το ρευμα που θα παιρνουν για να φορτισουν πιο γρηγορα? επισης τι πληκτρο current τι κανει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να ρυθμισετε το ρευμα εκφορτισης (σε ολα τα προγραμματα αυτο κανει το κουμπακι current) μολις θα σας γραψει στην οθονη 100mA (εχετε 5 δευτερολεπτα περιθωριο για το επομενο) θα πατησετε οσες φορες χρειαστει (4 θα χρειαστει) το κουμπι current μεχρι να εχετε ενδειξη 500mA. [ παει απο 100 ως 500]

[Οταν κανουμε φορτιση ή τεστ παλι με το current ρυθμιζουμε το ρευμα φορτισης (200-1000 για 4, 200-1800 για 2)]

 

Αστα ουτε εμενα μου εχει ερθει το ανταπτορακι, δεν ξερω γιατι αργει τοσο αυτη τη φορα! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Οταν κανουμε φορτιση παλι με το current ρυθμιζουμε το ρευμα φορτισης (200-1000 για 4, 200-1800 για 2)]

 

Αστα ουτε εμενα μου εχει ερθει το ανταπτορακι, δεν ξερω γιατι αργει τοσο αυτη τη φορα! :mad:

παταω το current αλλα δεν κανει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διαβασε παλι το πανω, τονισα τωρα το "ΜΟΛΙΣ...".

 

Τωρα κανεις τα εξης: Βγαλε τροφοδοσια και ξαναβαλε, διαλεξε προγραμμα και θεσε το ρευμα!

[RTFM! :-)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...