Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνω βάση ψυξης ΝΕΤΒΟΟΚ μέχρι 11 ιντσες το πολύ, γιατί θα μπει σε μικρό χώρο.

καλοδεχούμενες αν βγάζει έξτρα USB ports.

 

το πολύ μέχρι 15-20 ευρώ.

 

ψάχνω σε eshop πλαίσια κτλ αλλά όλοι αυτοί έχουν μεγάλες βάσεις και ογκώδης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα! ψαχνω για ενα οικονομικο ( 50-100 ευρω) σωμα θερμανσης για δωματιο 15 με 20 τ.μ., με κακη μονωση μαλλον μιας κ βρισκεται στην ταρατσα πολυκατοικιας. Για τ καλοριφερ λαδιου δν εχω ακουσει τ καλυτερα γιαυτο προσανατολιζομαι σε σομπα χαλαζια ή θερμοπομπο. Εχετε να προτεινεται καποιο μοντελο δοκιμασμενο, οικονομικο κ με καλη αποδοση? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς δεν κοιτάς τα σώματα λαδιού... είναι καλύτερα από άποψη διατήρησης θερμότητας στο χώρο σε σχέση με θερμοπομπούς αφού το ίδιο το σώμα μένει ζεστό ακόμα και όταν πιάσει θερμοκρασία ο θερμοστάτης. Έχω και τέτοιο και τέτοιο, από απόδοση είναι το ίδιο απλά το πρώτο αργεί λίγο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία αλλά τη διατηρεί περισσότερο. Κατα τ' άλλα, από άποψη κατανάλωσης, το ίδιο καίνε όλα από τη στιγμή που λειτουργούν με ωμική αντίσταση. Τα Watts είναι το ίδιο άσχετα με τη συσκευή που τα καταναλώνει.

 

Σε σώματα λαδιού όλα το ίδιο είναι κατασκευαστικά, είτε κάποιο δήθεν επώνυμο είναι ένα απλό. Σε θερμοπομπό κοίτα λίγο πιο επώνυμες μάρκες.

Με έως 50 ευρώ βρίσκεις ωραιότατα λαδιού με χρονοδιακόπτη, διπλή σκάλα, ενσωματωμένο αερόθερμο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς δεν κοιτάς τα σώματα λαδιού... είναι καλύτερα από άποψη διατήρησης θερμότητας στο χώρο σε σχέση με θερμοπομπούς αφού το ίδιο το σώμα μένει ζεστό ακόμα και όταν πιάσει θερμοκρασία ο θερμοστάτης. Έχω και τέτοιο και τέτοιο, από απόδοση είναι το ίδιο απλά το πρώτο αργεί λίγο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία αλλά τη διατηρεί περισσότερο. Κατα τ' άλλα, από άποψη κατανάλωσης, το ίδιο καίνε όλα από τη στιγμή που λειτουργούν με ωμική αντίσταση. Τα Watts είναι το ίδιο άσχετα με τη συσκευή που τα καταναλώνει.

 

Σε σώματα λαδιού όλα το ίδιο είναι κατασκευαστικά, είτε κάποιο δήθεν επώνυμο είναι ένα απλό. Σε θερμοπομπό κοίτα λίγο πιο επώνυμες μάρκες.

Με έως 50 ευρώ βρίσκεις ωραιότατα λαδιού με χρονοδιακόπτη, διπλή σκάλα, ενσωματωμένο αερόθερμο κλπ.

εχω ακουσει για τ καλοριφερ λαδιου οτι καινε πολυ χωρις να ζεσταινουν επαρκως.. εχει να κανει κ με τν μονωση π εχει τ σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! ψαχνω για ενα οικονομικο ( 50-100 ευρω) σωμα θερμανσης για δωματιο 15 με 20 τ.μ., με κακη μονωση μαλλον μιας κ βρισκεται στην ταρατσα πολυκατοικιας. Για τ καλοριφερ λαδιου δν εχω ακουσει τ καλυτερα γιαυτο προσανατολιζομαι σε σομπα χαλαζια ή θερμοπομπο. Εχετε να προτεινεται καποιο μοντελο δοκιμασμενο, οικονομικο κ με καλη αποδοση? ευχαριστω!

Εαν ενδιαφέρεσαι για σόμπα χαλαζίας δες την rohnson r8010 την είχα αγοράσει πρίν 1 χρόνο 70 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας. Χρησιμοποιούν ωμική αντίσταση για να ζεστάνουν ένα μέσον (λάδι, αέρα, μέταλλο) και κατ επέκταση τον αέρα και τα αντικείμενα στον χώρο. 

Αν ο γνωστός σου προσπαθούσε να ζεστάνει μεγαλύτερο χώρο απ όσο μπορουσε το σώμα δεν το ξέρω... η μόνωση σίγουρα παίζει το ρόλο της, όχι για το πως θα λειτουργήσει η συσκευή αλλά για το τελικό αποτέλεσμα, αν θα νιωσεις ότι ζεστάθηκες ή όχι.

 

Για δύο θερμαντικά σώματα ίδιων watts θα έχεις την ίδια κατανάλωση και σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με ελάχιστες διαφορές. Καλό είναι να κοιτάξεις τα πιο επώνυμα πάντως ώστε να καίνε όντως όσο λένε και όχι τα διπλά (πολλες κινεζιές γράφουν 1.500W και καίνε τα διπλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ενδιαφέρεσαι για σόμπα χαλαζίας δες την rohnson r8010 την είχα αγοράσει πρίν 1 χρόνο 70 ευρώ

βσκ ειμαι αναμεσα σε αυτην π μ λες κ αυτη https://www.skroutz.gr/s/2352144/Daewoo-DHQ-7535.html, σε αυτην τν κατηγορια..

Όλα έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας. Χρησιμοποιούν ωμική αντίσταση για να ζεστάνουν ένα μέσον (λάδι, αέρα, μέταλλο) και κατ επέκταση τον αέρα και τα αντικείμενα στον χώρο. 

Αν ο γνωστός σου προσπαθούσε να ζεστάνει μεγαλύτερο χώρο απ όσο μπορουσε το σώμα δεν το ξέρω... η μόνωση σίγουρα παίζει το ρόλο της, όχι για το πως θα λειτουργήσει η συσκευή αλλά για το τελικό αποτέλεσμα, αν θα νιωσεις ότι ζεστάθηκες ή όχι.

 

Για δύο θερμαντικά σώματα ίδιων watts θα έχεις την ίδια κατανάλωση και σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με ελάχιστες διαφορές. Καλό είναι να κοιτάξεις τα πιο επώνυμα πάντως ώστε να καίνε όντως όσο λένε και όχι τα διπλά (πολλες κινεζιές γράφουν 1.500W και καίνε τα διπλά).

αυτο ειναι τ θεμα,  ποιο  σωμα ειναι τ  καταλληλο ετσι  ωστε σε  ενα δωματιο 25 τ.μ. περιπου με κακη μονωση,  να εχεις τ πιο ικανοποιητικο αποτελεσμα με τ λιγοτερο  κοστος..

τ λεω αυτο γτ εχω τν εντυπωση οτι  για παραδειγμα  ο θερμοπομπος σε  ενα δωματιο  με κακη μονωση δν εχει καλο αποτελεσμα..οποτε δν εχει νοημα να καει ολη  τν ωρα χωρις να ζεσταινεται ο  χωρος, σε  αντιθεση με μια σομπα χαλαζια π εχει αμεση επιδραση πανω σ. παρομοια λειτουργια  με τν θερμοπομπο εχει  κ  τ καλοριφερ λαδιου νομιζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σομπα με ξυλα παλληκαρι και θα σωθεις. Εισαι ταρατσα οποτε βολευει να βαλεις τα μπουριά και τα ξυλα σε μια ακρη. Με 2 κυβικα ξυλα βγαζεις 3μηνο ανετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ο bikey777, οτιδήποτε λειτουργεί με ηλεκτρικό ρεύμα και παραγει θερμότητα έχει την ίδια απόδοση (1,00), δλδ όσες KWh ρεύμα θα καταναλώσεις τόσες KWh θέρμανσης θα ωφεληθείς. Τα air-condition (αντλίες θερμότητας) δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Επομένως αν πάρεις σώμα λαδιού, λόγω της μεγάλης θερμοχωρητικότητάς του θα θερμανθεί με καθυστέρηση, αλλά επίσης θα κρυώσει με καθυστέρηση... αν θες κάτι άμεσο θα πάρεις κάτι σε λάμπες ή θερμοπομπό κλπ.

 

Ένας πολύ χονδρικός υπολογισμός (προς την μεριά της ασφάλειας) για δωμάτιο αμόνωτο 25τμ είναι ότι θες περίπου 50W/m3 για θέρμανση δλδ περίπου 25χ2,8χ50=3,5KW. Τώρα αν είσαι τελευταίο πάτωμα, βορεινό κλπ μπορεί να χρειαστεί μια προσαύξηση.

 

Για να καταλάβεις ένα air-condition (inverter) περίπου 12ρι πιστεύω ότι θα ήταν αρκετό... τουλάχιστο για τη θέρμανση... με ισχύ κοντά στο 1KW (ίσως και λιγότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα να πάρω εξωτερικό σκληρό δίσκο. Κοιτάζω για 2tb για αποθήκη ταινιών κ.λ, και περισσότερο 3.5'' επειδή είναι αρκετά πιο φθηνοί από τους 2.5''.

 

Ο Seagate Backup Plus Desktop (81,50) που έχει το e-shop είναι καλή αγορά; Ακόμα έχω βρει και τον Samsung D3 Station (79€).

Ποιός είναι καλύτερος από τους δύο; Κάποια άλλη καλή πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ τόπικ αλλά σχετικό με την τελευταία ερώτηση: Κάποτε ήταν πιο συμφέρον να αγοράσεις εσωτερικό σκληρό και κάποιο φθηνό κουτί για να τον βάλεις μέσα, είχες τη δυνατότητα να κρατήσεις το κουτί και να αλλάξεις το σκληρό γιατί για παράδειγμα τον έκανες πράγματι εσωτερικό σε κάποιο σύστημα (για μένα αυτό είναι το βασικό προσόν του PC: η εναλλαξιμότητα των εξαρτημάτων). Σήμερα παραδόξως οι εξωτερικοί έχουν την ίδια τιμή με έναν εσωτερικό! (αλλά συνήθως δεν μπορείς να ανοίξεις το κουτί χωρίς να το χαλάσεις). Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ψαχνω κατι λιγακι περιεργο, ειναι για θείο στο χωριο:

 

7άρα περιπου οθονη/τηλεοραση/μονιτορ, η οποια θα μπει/στερεωθεί στο εσωτερικο του τρακτέρ,

+

καμερα που να αντεχει ηλιο / βροχη και λοιπά καιρικά φαινομενα, η οποια θα μπει/στερεωθει στο πισω μερος του τρακτερ, και θα ειναι συνδεδεμενη με την οθονη που ανεφερα, ώστε να βλεπει πώς παει η αγροτική εργασία.

 

Πολυ προχώ ο θείος. Αν ξερει κανένας θεούλης του φορουμ τπτ σχετικο, ας μου πει, γιατι αλλιως θα χαθω μεσα στο ebay και θα παρω κατι κουτουρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για laptop 15,6" έως 400€.

Δε με ενδιαφέρει να έχει λειτουργικό ή αν είναι από εξωτερικό. Είχα ενα core 2 duo 2,2 7ετίας και κάηκε για 3η φορά η κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...