Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει καμία οικονομική πρόταση για UPS; Αγορά από Θεσσαλονίκη, υποθέτω από εξωτερικό δεν θα συμφέρει λόγω όγκου/βάρους.

 

Θέλω να συνδέσω το PC, 2 οθόνες και 1-2 εξωτερικούς δίσκους κατά κύριο λόγο. Έχω και 2 εκτυπωτές (laserjet+photosmart), αλλά από ό,τι θυμάμαι παλαιότερα δεν συμφέρει να τα συνδέσεις σε UPS γιατί ρουφάνε τα κέρατά τους.

 

Κατά κύριο λόγο θέλω απλά να αρκεί σε περίπτωση διακοπής να προλάβω να σώσω την δουλειά μου και να κάνω shutdown, καθώς και να σώσω κανένα σκληρό που μπορεί να δουλεύει την ώρα της διακοπής. Και για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να δώσω και πολλά για κάτι που μπορεί να χρειαστεί 1 φορά τον χρόνο και αν...

 

EDIT: Το μετέφερα στο κατάλληλο τόπικ...

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους lazer τους ξεχνας, εγω μετρησα εναν ημιεπαγγελματικο οταν τυπωνει και τραβαει 500watt. Μονο αν παρεις τεραστιο ups.

 

Επισης pc απο pc διαφερει. Και οθονη απο οθονη. Αν το pc ειναι σχετικα παλιο θα τραβαει καπου 100-150 σε απλη χρηση γραφειου. Τα καινουρια τραβανε λιγοτερο. Ενδεικτικα εχω σταθερο με g4400 και τραβαει με το ζορι 50watt. Πρεπει να μας πεις τι συστημα εχεις λοιπον για να σου πουμε. Οι οθονες μια απ τα ιδια. Υπαρχουν οθονες που τραβανε 30 watt και αλλες που τραβανε 80. 

 

Γενικα οτι και να παρεις θα σε κρατησει 10-15 λεπτα για να κανεις save. Προσφατα αλλαξα σε γνωστο μου το ups του. Χρηση γραφειου εκανε μονο, word excel και ελαχιστο browsing. Ειχε apc κοντα 10 χρονια, πηρε apc ξανα με 80κατι ευρω. Στον υπολογιστη του (core2duo) με συνδεδεμενη μονο μια 15αρα lcd εβγαλε υπολοιπομενο χρονο 18 λεπτα νομιζω. Και τα φτηνα τοσο θα κρατανε αμα πεσει το ρευμα, το θεμα ειναι να παρεις κατι που δε θα ειναι μαπα. Βρισκεις και με 50€, εγω θα προτιμουσα κατι επωνυμο, κι ας ειναι ακριβοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μετέφερα την ερώτηση σε ποιο κατάλληλο τόπικ

http://www.insomnia.gr/topic/588110-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-ups/page-13

 

, αφού απάντησες εδώ, το παρόν μου σύστημα είναι:

Η συσκευές που θα συνδεθούν είναι:

- Desktop PC:

  Corsair HX520W
  Intel i7-860 2,80GHz
  MSI P55GD65
  ATI Radeon HD5770 (1GB)
  8GB RAM Corsair XMS3 (DDR3-1333)
  Coolermaster Sileo 500
- Οθόνη Dell 2410

- 2η οθόνη παλιά TFT 15 (αυτό ίσως και να μπορούσα να το αποφύγω, απλά σκέφτομαι το ενδεχόμενο την ώρα που θα το χρειαστώ να έχω τίποτα ανοιχτό στην δεύτερη οθόνη και να μην μπορώ αλλιώς να το σώσω για να το κλείσω)

- 1-2 εξωτερικοί σκληροί (κι αυτό ίσως περιττό, ειδικά ο ένας σκληρός που την άρπαξε χτες ήταν θέμα τροφοδοσίας όπως διαπίστωσα σήμερα που άνοιξα την θήκη, οπότε ΜΟΝΙΜΑ δεν νομίζω να υπάρχει σκληρός συνδεδεμένος, η μόνη πιθανότητα με την οποία θα παίζω είναι να έχω συνδεδεμένο κάποιον σκληρό την ώρα που θα πέσει το ρεύμα και να διαβάζει κιόλας).

 

Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να με καλύπτει και σε κάποια πιθανή αναβάθμιση στο προσεχές μέλλον, μελετάω καιρό το ενδεχόμενο.

 

Δεν με απασχολεί να μένει ανοιχτό τόσο πολύ, και κανά 5λεπτο max μου αρκεί, ίσα-ίσα να προλάβω να κάνω save και να τα κλείσω...

 

Βασικά δεν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλο χρειάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και μετέφερα την ερώτηση σε ποιο κατάλληλο τόπικ

http://www.insomnia.gr/topic/588110-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-ups/page-13

 

, αφού απάντησες εδώ, το παρόν μου σύστημα είναι:

Η συσκευές που θα συνδεθούν είναι:

- Desktop PC:

  Corsair HX520W

  Intel i7-860 2,80GHz

  MSI P55GD65

  ATI Radeon HD5770 (1GB)

  8GB RAM Corsair XMS3 (DDR3-1333)

  Coolermaster Sileo 500

- Οθόνη Dell 2410

- 2η οθόνη παλιά TFT 15 (αυτό ίσως και να μπορούσα να το αποφύγω, απλά σκέφτομαι το ενδεχόμενο την ώρα που θα το χρειαστώ να έχω τίποτα ανοιχτό στην δεύτερη οθόνη και να μην μπορώ αλλιώς να το σώσω για να το κλείσω)

- 1-2 εξωτερικοί σκληροί (κι αυτό ίσως περιττό, ειδικά ο ένας σκληρός που την άρπαξε χτες ήταν θέμα τροφοδοσίας όπως διαπίστωσα σήμερα που άνοιξα την θήκη, οπότε ΜΟΝΙΜΑ δεν νομίζω να υπάρχει σκληρός συνδεδεμένος, η μόνη πιθανότητα με την οποία θα παίζω είναι να έχω συνδεδεμένο κάποιον σκληρό την ώρα που θα πέσει το ρεύμα και να διαβάζει κιόλας).

 

Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να με καλύπτει και σε κάποια πιθανή αναβάθμιση στο προσεχές μέλλον, μελετάω καιρό το ενδεχόμενο.

 

Δεν με απασχολεί να μένει ανοιχτό τόσο πολύ, και κανά 5λεπτο max μου αρκεί, ίσα-ίσα να προλάβω να κάνω save και να τα κλείσω...

 

Βασικά δεν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλο χρειάζομαι...

Ψάξε σε APC, Eaton & Fortron ισχύος τουλάχιστον 1000 VA με τουλάχιστον 4 πρίζες...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω τη μικρη πλακετα που εχει το coolermaster trigger επανω δεξια?

Μπορω να αγορασω απο οπουδηποτε,αρκει να δεχεται πευπαλ.Ευχαριστω!

post-314767-0-33853200-1454582079_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μετέφερα την ερώτηση σε ποιο κατάλληλο τόπικ

http://www.insomnia.gr/topic/588110-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-ups/page-13

 

, αφού απάντησες εδώ, το παρόν μου σύστημα είναι:

Η συσκευές που θα συνδεθούν είναι:

- Desktop PC:

  Corsair HX520W

  Intel i7-860 2,80GHz

  MSI P55GD65

  ATI Radeon HD5770 (1GB)

  8GB RAM Corsair XMS3 (DDR3-1333)

  Coolermaster Sileo 500

- Οθόνη Dell 2410

- 2η οθόνη παλιά TFT 15 (αυτό ίσως και να μπορούσα να το αποφύγω, απλά σκέφτομαι το ενδεχόμενο την ώρα που θα το χρειαστώ να έχω τίποτα ανοιχτό στην δεύτερη οθόνη και να μην μπορώ αλλιώς να το σώσω για να το κλείσω)

- 1-2 εξωτερικοί σκληροί (κι αυτό ίσως περιττό, ειδικά ο ένας σκληρός που την άρπαξε χτες ήταν θέμα τροφοδοσίας όπως διαπίστωσα σήμερα που άνοιξα την θήκη, οπότε ΜΟΝΙΜΑ δεν νομίζω να υπάρχει σκληρός συνδεδεμένος, η μόνη πιθανότητα με την οποία θα παίζω είναι να έχω συνδεδεμένο κάποιον σκληρό την ώρα που θα πέσει το ρεύμα και να διαβάζει κιόλας).

 

Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να με καλύπτει και σε κάποια πιθανή αναβάθμιση στο προσεχές μέλλον, μελετάω καιρό το ενδεχόμενο.

 

Δεν με απασχολεί να μένει ανοιχτό τόσο πολύ, και κανά 5λεπτο max μου αρκεί, ίσα-ίσα να προλάβω να κάνω save και να τα κλείσω...

 

Βασικά δεν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλο χρειάζομαι...

οπως σου απαντησαν ηδη πας για 1000αρι τοτε. Εγω 650 εβαλα αλλα δεν ηταν καθολου φορτωμενο εκεινο το μηχανημα.

 

Επισης, τα 5 λεπτα που λες ειναι πολυ λιγα. Μπορει να μη σου φτασουν για να κανεις save. Σκεψου να κοπει το ρευμα και να βλεπεις 5 λεπτα αντιστροφη μετρηση, θα σε αγχωσει και μπορει να κανεις κανα λαθος στο κλεισιμο του συστηματος. 

 

Αφου το θες και για το μελλον (εισαι επαγγελματιας φανταζομαι) πας σε καλη-δοκιμασμενη-αξιοπιστη μαρκα οπως σου προτειναν. Υπολογιζε 100€ πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και από εδώ παλικάρια εαν ειναι εύκολο.

 

Ψάχνω για ενα  φτηνό (κατά το δυνατόν)  αλλά αξιοπιστο Media player το οποίο θα τοποθετηθεί σε κρεβατοκάμερα (συνδεση με TV μεσω HDMI)  για  σωστή αναπαραγωγή αρχείων κυρίως mkv (720p & 1080p) αποθηκευμένων σε NAS μεσω ενσύρματου δικτύου (Powerline 500Mbps). Προφανως θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα συνδεσης και εξωτερικού σκληρου δισκου (αλλά αυτό λιγο πολύ το εχουν ολα).

 

Επιπλέον δυνατότητες δεν με ενδιαφέρουν. Μπορώ να αγοράσω από οπουδήποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και από εδώ παλικάρια εαν ειναι εύκολο.

 

Ψάχνω για ενα  φτηνό (κατά το δυνατόν)  αλλά αξιοπιστο Media player το οποίο θα τοποθετηθεί σε κρεβατοκάμερα (συνδεση με TV μεσω HDMI)  για  σωστή αναπαραγωγή αρχείων κυρίως mkv (720p & 1080p) αποθηκευμένων σε NAS μεσω ενσύρματου δικτύου (Powerline 500Mbps). Προφανως θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα συνδεσης και εξωτερικού σκληρου δισκου (αλλά αυτό λιγο πολύ το εχουν ολα).

 

Επιπλέον δυνατότητες δεν με ενδιαφέρουν. Μπορώ να αγοράσω από οπουδήποτε.

 

 

32$ - Link.png Site: http://www.geekbuying.com/item/MXV-Android-4-4-Jelly-Bean-TV-BOX-Amlogic-S805-1-5GHz-Quad-Core-1G-8G-802-11b-g-n-Bluetooth-1080P-351064.html

έχει kodi και παίρνει openelec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και από εδώ παλικάρια εαν ειναι εύκολο.

 

Ψάχνω για ενα  φτηνό (κατά το δυνατόν)  αλλά αξιοπιστο Media player το οποίο θα τοποθετηθεί σε κρεβατοκάμερα (συνδεση με TV μεσω HDMI)  για  σωστή αναπαραγωγή αρχείων κυρίως mkv (720p & 1080p) αποθηκευμένων σε NAS μεσω ενσύρματου δικτύου (Powerline 500Mbps). Προφανως θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα συνδεσης και εξωτερικού σκληρου δισκου (αλλά αυτό λιγο πολύ το εχουν ολα).

 

Επιπλέον δυνατότητες δεν με ενδιαφέρουν. Μπορώ να αγοράσω από οπουδήποτε.

 

Q7 TV Box RK3188

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_23175.html

 

M8 Amlogic S802

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_58119.html?gclid=Cj0KEQiAz5y1BRDZ4Z_K_eGa84cBEiQAtQkeaAH8Tel0CgrAlmVsfCBeT79OFSyH0dQ-qB2n0Xn0lmYaAlL78P8HAQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...