Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για φωτογραφική μηχανή για απλή οικιακή χρήση.

Λέω να ανέβω λίγο από τις απλές των 70-80€ και να φτάσω στα 150-170€.

Σκέφτομαι τη sony Η300 γνωρίζοντας ότι παίρνει 4 μπαταρίες ΑΑ και όχι κάποιο επαναφορτιζόμενο pack.

Θα δώ αξιόλογες διαφορές σε σχέση με τις φτηνότερες μηχανές ή όχι?

Υπάρχει καλύτερη επιλογή?

Ευχαριστώ.

Canon PowerShot SX 410 IS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 ψαχνω για το ηχειο-μπαρα XTREMEMAC TANGO USB BAR SPEAKER.

κατα προτιμηση απο ελληνικο καταστημα. 

εαν γνωριζει καποιος

http://www.amazon.co.uk/XtremeMac-USB-B22-03-Tango-soundbar-speaker/dp/B005MQ1AUG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα ότι μιλάτε για καλώδια microUSB με συγκεκριμένες προδιαγραφές και με προβληματίσατε λίγο. Έψαχνα πριν λίγο καιρό καλώδιο miniUSB για έναν 2,5" εξωτερικό δίσκο που είχα πάρει πριν χρόνια

 

LG XD1

medium03.jpg

 

είχε από την αρχή το περίεργο (για μένα τουλάχιστον) ότι είχε μέσα στην συσκευασία 2 καλώδια. Ένα πολύ κοντό μονό (γύρω στα 15 εκατοστά) κι ένα μακρύ αλλά που έβγαζε σε ΔΥΟ USB. Στο PC λοιπόν, και με σύνδεση στο hub του κουτιού δούλευε ΜΟΝΟ απασχολώντας 2 θύρες, σε κάτι DVD players ή σε τηλεόραση δούλευε -με κάποια νούμερα μερικές φορές, ήθελε να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις- με το μονό, αλλά ήταν άβολο σε πολλές περιπτώσεις αν δεν είχε πολύ κοντά μέρος να το ακουμπήσεις, δεν γινόταν να κρέμεται λόγω του βάρους.

 

Πριν λίγο καιρό έχασα όμως το κοντό καλώδιο κι έχω παραγγείλει αυτό:

http://www.ebay.com/itm/380832373962?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Θα δουλεύει; Ή θα πρέπει να πάρω κάποιο άλλο;

 

Τελικά μου ήρθε σήμερα το καλωδιάκι που είχα παραγγείλει, προς (ευχάριστη) έκπληξή μου δουλεύει κανονικά με τον σκληρό, παρόλο που δεν γράφει πάνω καθόλου τεχνικά στοιχεία (το μόνο που γράφει στην μία άκρη είναι "USB SHIELDED HIGH").. Μπορεί βέβαια να πάρω κι ένα δεύτερο να έχω εφεδρικό από αυτό που μου προτείνατε με τα πιο αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και πιάσαμε τα καλώδια, όντας παθών δις, υπάρχουν κάποια ιδιαίτερα τεχνικά χαρακτηριστικά στις επεκτάσεις καλωδίων USB; Προσωπικά είχα πάρει 2 φορές από eBay επέκταση (εννοώ από θηλυκό σε αρσενικό) καλώδιο USB 2.0, και τις 2 φορές όταν το έβαζα μου διάβαζε τις συσκευές ως USB1.1. Μου έβγαζε και το μήνυμα ότι και καλά μπορώ να πετύχω καλύτερες ταχύτητες αν το συνδέσω σε high speed port, αλλά το ίδιο μου έβγαζε είτε το συνέδεα σε hub είτε σε USB της μητρικής..

 

Τώρα πάντως ενδιαφέρομαι για επέκταση USB2.0 και (κυρίως) USB3.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και πιάσαμε τα καλώδια, όντας παθών δις, υπάρχουν κάποια ιδιαίτερα τεχνικά χαρακτηριστικά στις επεκτάσεις καλωδίων USB; Προσωπικά είχα πάρει 2 φορές από eBay επέκταση (εννοώ από θηλυκό σε αρσενικό) καλώδιο USB 2.0, και τις 2 φορές όταν το έβαζα μου διάβαζε τις συσκευές ως USB1.1. Μου έβγαζε και το μήνυμα ότι και καλά μπορώ να πετύχω καλύτερες ταχύτητες αν το συνδέσω σε high speed port, αλλά το ίδιο μου έβγαζε είτε το συνέδεα σε hub είτε σε USB της μητρικής..

 

Τώρα πάντως ενδιαφέρομαι για επέκταση USB2.0 και (κυρίως) USB3.0

 

Την έχω πατήσει και εγώ, διαλέγοντας απλά το φθηνότερο καλώδιο. Κανένα δεν είχε καλή απόδοση. Η μόνη λύση είναι να παίρνεις επώνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποια δηλαδή θεωρούνται "επώνυμα", αλλά και σχετικά φθηνά;

 

Επώνυμα... Πέρα από αυτά των κινητών, πχ samsung, sony κλπ, είναι τα Belkin, Griffin και Iogear. Τα πιο φθηνά φαντάζομαι είναι τα belkin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω για ηλεκτρικη σκουπα Miele.

δυνατη και οικονομικη. αγορα απο οπουδηποτε

http://www.tsampas.gr/product/14645/miele-complete-c3-excellence-ecoline-ivory-white-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επώνυμα... Πέρα από αυτά των κινητών, πχ samsung, sony κλπ, είναι τα Belkin, Griffin και Iogear. Τα πιο φθηνά φαντάζομαι είναι τα belkin...

 

Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι στην καλύτερη 8 ευρώ για USB 2.0 extension cable;  :wacko: 

http://www.skroutz.gr/s/3247327/Belkin-USB-2-0-Cable-USB-A-male-USB-A-female-3m-F3U153CP3M.html

(το οποίο μάλιστα είναι κατόπιν παραγγελίας, το 2ο link στο skroutz είναι στα 27 ευρώ :confused: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...