Προς το περιεχόμενο

Formula 1. Παρακολούθηση αγώνα από κοντά. Αξίζει;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μία από τις μέρες που θα είμαι εκεί γίνεται και το Grand Prix της Formula 1

...μας κάνεις πλάκα, ναι...;

 

Τεσπα, προσωπικά θα το θεωρούσα να αγγίζει τα όρια της ανωμαλίας το να βρίσκεσαι Σ/Κ, όχι σε πόλη, σε ΧΩΡΑ που να γίνεται αγώνας F1 και να μην πας, έστω με το φθηνότερο εισιτήριο, τη στιγμή που δεν έχεις ξαναπάει σε αγώνα κι έχεις ένα έστω ελάχιστο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο νταβαντούρι. Με την καμμία δεν θα έχει σχέση με αυτό που φαίνεται από την τηλεόραση -το τηλεοπτικό είναι ένα υπερθέαμα το οποίο απολαμβάνεται στην ησυχία του βασιλείου του σαλονιού σου- ακόμη και στις καλύτερες θέσεις να πας. Και να έχει γιγαντοοθόνες στην πίστα, δεν θα νιώσεις και πολλά. Όμως, όπως όλα τα πράγματα, λάιβ και από κοντά, έχει τη δική του αξία. Κυρίως για τον φυσικό ήχο των μονοθεσίων, ακόμη κι αν είσαι μακρυά, και την περίπτωση εκεί που θ' αράξεις να μην βλέπει σε καμμιά αργή στροφή, ώστε να πιάσεις και οπτικά την κίνησή τους. Εκτός δε από αυτά, θα έχεις την ευκαιρία να βρεθείς στο grid walk, και να δεις και μονοθέσια αλλά και κόσμο από την F1 (οδηγούς, μηχανικούς, ιδιοκτήτες και λοιπούς) - όπως και όχι μόνο από αυτή (σελέμπριτις, ράντομ μουνάρες, αθλητές κτλ). Στην Κίνα μάλιστα, γενικά δεν έχει πολύ κόσμο (μέσα στην πίστα έστω, γιατί έξω από αυτήν έχει πάνω από 1δις ως γνωστόν), οπότε δε παίζει γενικά να μη βολευτείς.

 

Η μόνη περίπτωση να θεωρήσεις χαμένες τις ώρες εκεί, νομίζω θα υφίστατο μόνο αν δεν είχες ποτέ καμμία απολύτως σχέση με το άθλημα. Και μια και δεν πρόκειται να δεις τον Μάο, πάνε τουλάχιστον να δεις τον Μπέρνι.

 

 

 

Τουρκια ας πουμε χωρις ιδιαιτερο αγχος (αν γινεται ακομα αγωνας εκει γιατι εδω και μια τετραετια εχω παρατησει τελειως το "σπορ")

Η Τουρκία όντως μας τελείωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα 90 ευρω για να οδηγησω μια Ferrari για μισυ ωρα .

Οχι για την ταχυτητα της (Αττικη οσο ημουν) οσο για την αισθηση και τον ηχο της.

Ανεπαναληπτη εμεπειρια.Ποσο μαλλον ο ηχος της F1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα αξίζει! Eίχα παρακολουθήσει ενα Μoto GP στo Brno τo 2008 και ήταν αίστευτη εμπειρία.Αλλα συμφωνώ ότι τα εισιτήρια είναιτσιμπημένα και καθότι δε παίζουν και φράγκα τηλεορασούλα και πάλι με καλή παρεούλα και στοιχηματάκια να ανεβαίνει η αδρεναλίνη!

Καθότι γουστάρω Φερράρι τρελά υποστηρίζω τον Αλόνσο αν και δε του το έχουνε λογω αυτοκινήτου... τι να κάνουμε ανυπομονώ για αύριο το πρωί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρακολουθήσει αγώνα DTM το 2008 στo Nürburgring και πραγματικά ο ήχος που έκαναν τα αυτοκίνητα ήταν όλα τα λεφτά, ήμουν και πολύ κοντά στην ευθεία . Φαντάσου πως θα είναι στην F1!

Που να παρακολουθησεις την επιδειξη που γινεται απο τα DTM μεσα στην πολη του Dusseldorf καθε αρχη (η τελος) μιας σεζον.

 

Περνανε στo 1 μετρo απο σενα τα θηρια με κοφτες ξερωγω. Πανδαισια. Αυτα περι ωτοασπιδων κλπ, οχι ρε παιδια, ετσι χανεις καθε απολαυση και αισθηση του τι παρακολουθεις!

http://www.youtube.com/watch?v=cLL54W3akWg

 

http://www.youtube.com/watch?v=MGG5Scyo_fg

 

http://www.youtube.com/watch?v=uPo0Hf7uWMw&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να παρακολουθησεις την επιδειξη που γινεται απο τα DTM μεσα στην πολη του Dusseldorf καθε αρχη (η τελος) μιας σεζον.

 

Περνανε στo 1 μετρo απο σενα τα θηρια με κοφτες ξερωγω. Πανδαισια. Αυτα περι ωτοασπιδων κλπ, οχι ρε παιδια, ετσι χανεις καθε απολαυση και αισθηση του τι παρακολουθεις!

http://www.youtube.com/watch?v=cLL54W3akWg

 

http://www.youtube.com/watch?v=MGG5Scyo_fg

Βγάζουν απίστευτο ήχο τα άτιμα :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ενημέρωση:

 

Μόλις γύρισα στο ξενοδοχείο από τον αγώνα της Μαλαισίας. Κίνα σας έλεγα, θα μου πείτε και δίκιο θα έχετε. Αλλά στο ενδιάμεσο προέκυψε και άλλο επαγγελματικό ταξίδι, στο πλαίσιο του οποίου θα είχα 2 κενές μέρες στη Μαλαισία. Συμπτωματικά, η μία από τις δύο μέρες συνέπεσε με το γκραν πρι εδώ, οπότε αποφάσισα ότι φέτος το έχει η μοίρα μου να πάω σε φόρμουλα 1, αφού και στην Κίνα πάλι 2 μέρες είναι! Επίσης, τα εισιτήρια είναι απείρως φθηνότερα στη Μαλαισία. Το φθηνότερο είχε 15 ευρώ κι εγώ πήρα με 30 ευρώ, σε λόφο, αλλά με υπόστεγο (απεδείχθη σοφή επιλογή).

 

Εν τω μεταξύ, μόλις έβγαλαν την κόκκινη σημαία, έβριζα θεούς και δαίμονες. Τόσο γκαντέμης; Αλλά ευτυχώς συνεχίστηκε.

 

Σίγουρα άξιζε τον κόπο, αν και σου τρώει ΟΛΗ τη μέρα. Ομολογώ ότι δεν πολυκαταλάβαινα τις εξελίξεις, αλλά ήταν ενδιαφέρουσα εμπειρία. Καταρχάς ο ήχος! Ειδικά στην αρχή που περνάνε όλοι μαζί, γίνεται πανδαιμόνιο. Προσωπικά δεν είμαι... γκαζιάρης τύπος, αλλά γούσταρα. Έχω υπόψη μου μερικούς φίλους που βάζουν στο τέρμα την τηλεόραση για να ακούνε τους κινητήρες, οι οποίοι πιστεύω ότι θα τελείωναν επί τόπου! Από ένα σημείο και μετά έβαλα ωτασπίδες βέβαια, αλλά εξαρτάται και από τις αντοχές του καθενός. Κατά τα άλλα, έχει τα ωραία που έχει και το γήπεδο. Ο χαβαλές με τους φιλάθλους, βλέπεις το προσωπικό να τρέχει να μαζέψει το λάστιχο από την πίστα μέχρι να γυρίσουν τα μονοθέσια κτλ. Βέβαια, επειδή πήγα μόνο σήμερα εγώ, δεν είχα την εμπειρία όπως την περιγράφει ο washcloud, με grid walk κτλ, αλλά και πάλι άξιζε.

 

Αν το διαβάσει κάποιος στο μέλλον, θα του έλεγα να πάει, αν τον ενδιαφέρει το σπορ και αν είναι σε πόλη που δε θα μετανιώσει γιατί αφιέρωσε μια μέρα στη φόρμουλα 1. Εύχομαι και στα δικά σας.

 

post-63499-0-25748700-1332691570_thumb.jpg

post-63499-0-20145400-1332692191_thumb.jpg

post-63499-0-40349000-1332692192_thumb.jpg

post-63499-0-65053200-1332692193_thumb.jpg

post-63499-0-87679100-1332692194_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος...

 

εισιτήριο με 15 και 30 €...

 

Ενώ τα ευρωπαϊκά ξεκινάνε από 100 και πάνω...

 

Να δούμε και εμείς πότε θα πάμε...

Ιδίως με την παύση της Κωνσταντινούπολης... μόνο το Μιλάνο μας έμεινε εδώ κοντά και σχετικά φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά στο ενδιάμεσο προέκυψε και άλλο επαγγελματικό ταξίδι

Συνέδριο φαρκοβιομηχανίας;

 

 

 

 

 

Εν τω μεταξύ, μόλις έβγαλαν την κόκκινη σημαία, έβριζα θεούς και δαίμονες. Τόσο γκαντέμης;

....γκαντέμης; Mάλλον κωλόφαρδος, γιατί αν δεν κάνω λάθος φέτος αλλάξανε τις ώρες (από 2 σε 4) που έχει περιθώριο ολοκλήρωσης ένα gp από την στιγμή εκκίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέδριο φαρκοβιομηχανίας;

Όχι.

 

..."άσχετο" : είχες ελληνική σημαία μαζί σου...;

Πάλι όχι, αλλά πέτυχα 2 Έλληνες που είχαν έρθει από τη Σιγκαπούρη με ελληνική σημαία και ανταλλάξαμε ευχές για την εθνική εορτή. Επίσης άκουσα και άλλον έναν να μιλάει ελληνικά στο τηλέφωνο.

 

Όσο για τη γκαντεμιά, είμαι 10 ημέρες στην ευρύτερη γεωγραφική περιοχή και τέτοια βροχή είχε ρίξει για μισή ώρα μόνο μέσα σε αυτό το διάστημα. Τις 2 ώρες που πήγα να δω φόρμουλα 1 του ήρθε να κάνει καταιγίδα; Τέλος καλό, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παει Κωνσταντινουπολη πριν 2-3 χρονια. Βαρεθηκα και κουραστηκα απιστευτα. Ακομη και να πας με καπελο και γυαλια ηλιου η κατασταση ειναι ανυποφορη, η θεα που εχεις προς την πιστα ειναι αμφιβολη. Καταλαβαινεις λιγα για τον αγωνα και αυτο μονο εαν κοιτας την γιγαντοοθονη που ειχαν στημενη. Μετανιωσα τοσο πολυ που μετα ελεγα οτι επρεπε να ειχα κατσει στην Κωνσταντινουπολη να παω στο παζαρι να κανω κανενα παζαρι.

 

Epic fail για εμενα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πίστες F1 δεν πάει κανείς για να "ευχαριστηθεί αγώνα" (ακόμη και στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού, και στις εξέδρες των επισήμων να είναι, δεν...καταλαβαίνει και πολλά από την εξέλιξη. Λογικό). Για την λάιβ ατμόσφαιρα πάει, για να δει ανθρώπους και μηχανάκια από κοντά, και ΚΥΡΙΩΣ για να τ' ακούσει από κοντά, κι ενδεχομένως να γιορτάσει (ή να κλάψει) με παρέα. Όπως στο γήπεδο δεν πάει για να ευχαριστηθεί ποδόσφαιρο (αν θέλει να ευχαριστηθεί, κάθεται σπίτι με πίτσες, μπύρες, κολλητούς, με την άνεση των ρηπλέι και των ζουμ και τα λοιπά...Η μόνη περίπτωση να χορτάσει κανείς θέαμα σε άθλημα, είναι μπάσκετ, κι αυτό από πολύ κοντινές στο παρκέ θέσεις).

 

Στην F1, αν ενδιαφέρει ΚΑΙ η εξέλιξη, νοικιάζουν (αλμυρούτσικα) μέχρι και "τηλεορασίτσες χειρός" εντός της πίστας, που σε συνδυασμό με κοντινή σε γιγαντοοθόνες θέση, όλο και κάτι περισσότερο πιάνει. Και φυσικά, όποιος διαθέτει Άι-Φόνια/Άι-Πάντια κλπ όργανα του Διαβόλου, επίσης έχει πρόσβαση σε εικόνα και πληροφορία που βοηθάνε να καταλαβαίνει τί γίνεται. Αν όμως πήγες κατακαλόκαιρο Τουρκία, με σκοπό να καταλάβεις τον αγώνα, από μια τυφλή θέση στην πίστα, λογικό ήταν αυτό που σου έμεινε να ήταν το λιοπύρι που έφαγες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...