Προς το περιεχόμενο

Formula 1. Παρακολούθηση αγώνα από κοντά. Αξίζει;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Μέσα μου ξέρω ποια θα είναι η απάντηση, δεδομένου ότι ρωτάω τους φανατικούς του auto-moto, αλλά τέλος πάντων.

 

Λοιπόν, είμαι στην ομολογουμένως ευχάριστη θέση να επισκεφθώ τη Σανγκάη, στην οποία πιθανώς δεν θα έχω άλλη ευκαιρία να πάω στη ζωή μου. Θα μείνω 2,5 μέρες εκεί και έχω στο μυαλό μου ότι είναι μια πόλη με πολλά πράγματα να δει κανείς. Σήμερα διαπίστωσα ότι μία από τις μέρες που θα είμαι εκεί γίνεται και το Grand Prix της Formula 1. Παλιά έβλεπα τακτικά F1, αλλά τα τελευταία χρόνια έχω ξενερώσει και παρακολουθώ πολύ σπάνια (στην τηλεόραση εννοείται). Ωστόσο, έχω ακούσει ότι η παρακολούθηση από κοντά είναι ενδιαφέρουσα εμπειρία. Ρωτάω λοιπόν. Αξίζει να αφιερώσω τη μισή (και παραπάνω) από τις 2,5 μέρες μου για να πάω να δω τον αγώνα; Σε μια πρώτη ματιά είδα ότι τα πιο φθηνά εισιτήρια κάνουν 51 ευρώ, αλλά δεν έχω ιδέα αν αυτό σημαίνει ότι θα είμαι σε μια λακούβα πίσω από ένα δέντρο. Παραπάνω από τόσα δεν παίζει να δώσω έτσι κι αλλιώς. Ζητάω λοιπόν απόψεις από κάποιον που ενδεχομένως να έχει δει ζωντανά κάποιον αγώνα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι χρόνια πηγε ο γαμπρός μου με κάτι φίλους του. Φοβερή εμπειρία. Φαντάζομαι πως δεν πολυ καταλαβαίνεις τι γίνεται διότι βλέπεις μονο μια πλευρά της πίστας,αλλα μονο για την εμπειρία εγω θα πήγαινα.

 

Παρεπιπτόντως να ξέρεις οτι απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν εχουν ωτοασπίδες. Τουλάχιστον στον γαμπρό μου τους αναγκάσανε αν πάνε να πάρουνε.( Πουλάνε απ'εξω)

 

Φαντάζομαι θα είναι σαν εναν ποδοσφαιρικό αγώνα. Απο τηλεόραση αξίζει πιο πολύ ( βλέπεις τα replay, της καλές στιγμές κτλ) αλλα απο κοντά άλλη φάση.

 

Μονο που θα ακούς τον θόρυβο απο τα μονοθέσια φτάνει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε γεγονος ειναι καλυτερα κοντα παρα απο τηλεοραση, ειναι αλλη αισθηση τι να λεμε... Οποιος λεει το αντιθετο απλα δεν εχει παει. ΟΚ μπορει να μην βλεπεις καλα, ΟΚ ταλαιπωρια, αλλα ειναι πιο "ζωντανο", βλεπεις οπου θελεις εσυ και οχι ή καμερα και ειδικα στην φορμουλα θα εχει τρελο ηχο... Μαλιστα τα 50+ ειναι πολη καλη τιμη, στην Ευρωπη νομιζω τα φθηνοτερα ειναι απο 200, και νομιζω τα φθηνα ειναι πλαγια χωρις καθισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρεπιπτόντως να ξέρεις οτι απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν εχουν ωτοασπίδες. Τουλάχιστον στον γαμπρό μου τους αναγκάσανε αν πάνε να πάρουνε.( Πουλάνε απ'εξω)

 

 

 

Το να απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν έχουν ωτοασπίδες, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Μάλλον έπιασαν κότσο τον γαμπρό σου λοιπόν.

Και πριν πει κανείς οτιδήποτε άλλο, το τι επιτρέπεται και το τι δεν επιτρέπεται να κάνεις σε έναν αγώνα F1 αναγράφεται ξεκάθαρα στα terms and conditions που σου στέλνουν οταν αγοράζεις το εισητήριο. Και οι κανονισμοί αυτοί είναι ίδιοι παντού μιας και είναι της διοργανώτριας αρχής και όχι της πίστας.

 

Κατα τα άλλα, φίλε μου, δες την κάτοψη της πίστας να δεις σε ποια σημεία βρίσκονται τα μέρη που μπαίνεις με 51 ευρώ. Υποπτεύομαι οτι δεν θα έχει θέσεις, παίζει όμως να έχει γιγαντο-οθόνη για να παρακολουθείς τον αγώνα (και την κατάταξη).

 

Πιστεύω οτι οποιοσδήποτε που γουστάρει έστω και λίγο μηχανοκίνητο αθλητισμό πρέπει να πάει έστω μια φορά στην ζωή του να παρακολουθήσει live έναν αγώνα. Είναι εμπειρία που σου μένει για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πας οπωσδήποτε! Η εμπειρία ανεπανάληπτη.

Εγω ειχα παει στο GP το 2002 στο San Marino (που έφερε η Ferrari το 1-2 με Schumacher - Barrichello).

Ακόμα τρέμω!

Ο ήχος είναι βγαλμένος από την κόλαση, είναι σαν να περιφέρονται αρκούδες σε πλήρη ανάπτυξη που εχουν πιάσει φωτιά και ουρλιάζουν! Εγώ ήμουν σε καλή στροφή Rivazza και είχα δώσει περίπου 75-80 ευρώ τότε. Τα ακριβώς καλύτερα εισητήρια ήταν τα αριθμημένα με καρεκλάκι μπροστα στην ευθεία εκκίνησης - τερματισμού που λόγω το υπερυψωμένου είχαν λίγο καλύτερη οπτική, αλλά εμείς που ήμασταν χήμα μεσα σε περίφραξη μπορούσαμε να φτάσουμε πολύ κοντά στα οχήματα (λιγότερο από 30 μετρα).

Ωτοασπίδες δεν έβαλα γιατί ήθελα να το νιώσω, αλλά ήταν οριακά υποφερτη η κατάσταση και προς το τελος του αγώνα κουράζει πολύ. Στηγμές που περνούσαν 3-4 οχήματα μαζί είχες ένα σχετικο πρόβλημα και τώρα που είμαι στα 30 δε ξέρω αν θα το ξαναέκανα (να μη βάλω καθόλου δηλ.).

 

Όπως και να έχει θα γουστάρεις απίστευτα και το πιθανότερο είναι να μπεις στην πίστα να πας στα πανηγήρια, εάν δεν είσαι στην άλλη μερια της πίστας και πρέπει να περπατήσεις 2χλμ ας πούμε για να φτάσεις. Έμεις που ήμασταν κοντά μας άνοιξαν και μπήκαμε και φτάσαμε στο πόντιουμ νωρίς σχετικά αλλά έχει απίστευτα πολύ κόσμο.

 

ΥΓ αν είσαι τυχερός μπορεί να βρείς και κανένα κομάτι λάστιχο πάνω στα κερμπ. Αν το πιάσεις θα δεις πως το σφουγγάρι που κάνεις μπάνιο είναι πολύ περισσότερο σκληρό από αυτό!

Επεξ/σία από xnoudas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που μου έχει πει φιλος που παρακολουθησε αγωνα f1 στην Αγγλια αξιζει, ομως αν εχεις πραγματα να δεις και δεν προλαβαινεις εγω θα ελεγα κανε το πρόγραμμα σου και αγωνα f1 βλέπεις και καπου στην Ευρωπη, Τουρκια ας πουμε χωρις ιδιαιτερο αγχος (αν γινεται ακομα αγωνας εκει γιατι εδω και μια τετραετια εχω παρατησει τελειως το "σπορ"). Δεν πας και καθε μερα στην Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωτοασπίδες δεν έβαλα γιατί ήθελα να το νιώσω, αλλά ήταν οριακά υποφερτη η κατάσταση και προς το τελος του αγώνα κουράζει πολύ. Στηγμές που περνούσαν 3-4 οχήματα μαζί είχες ένα σχετικο πρόβλημα και τώρα που είμαι στα 30 δε ξέρω αν θα το ξαναέκανα (να μη βάλω καθόλου δηλ.).

 

Ο θόρυβος που έκαναν οι 3λιτροι V10 ήταν πολύ ποιο τρομακτικός/εκκωφαντικός απο τους αντίστοιχους 2.4 V8 που έχουνε τώρα. Αν σκεφτείς οτι καταργήθηκαν και τα blown floors/diffusers/exchausts γενικότερα, θεωρώ οτι φέτος θα είναι ακόμα ποιο ήσυχοι.

Θεωρώ δε ιεροσυλία να πάει κάποιος σε αγώνα και να φοράει ωτοασπίδες, τα αυτοκίνητα εξάλλου φαίνονται ακριβώς όπως και στην τηλεόραση, απο κοντά μόνο ο ήχος αλλάζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται να πας. αν με 50€ βλέπεις, τοτε μια χαρα. για 50€ θα εγω θα πηγαινα και χωρίς να βλέπω ^_^

είναι ευκαιρία. τα εισητήρια για ιταλια που είχα ψάξει εγω ξεκιναγαν απο 200 :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρακολουθήσει αγώνα DTM το 2008 στo Nürburgring και πραγματικά ο ήχος που έκαναν τα αυτοκίνητα ήταν όλα τα λεφτά, ήμουν και πολύ κοντά στην ευθεία . Φαντάσου πως θα είναι στην F1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα το γκραν πρι του Μονακό πριν κάνα 2-3 χρόνια. Εντάξει δεν είμαι και τρελός φαν αλλα μιας και ήμουν στην περιοχή εκείνο τον καιρό είπα να τα σκάσω... Καλό για εμπειρία αλλά δεν καταλαβαίνεις και πολλά.

 

Επίσης επειδή καθόμουν δίπλα στην πίστα κυριολεκτικά, χωρίς ωτοασπίδες δεν έπαιζε με τίποτα, θα κουφαινόμουν. Δε νομίζω να ξαναπάω πάντως, αλλά όπως είπα έτσι κι αλλιώς δεν είναι το αγαπημένο μου σπορ.

 

Το πιο φτηνό στο μονακό, ήταν σε ένα λόφο κυριολεκτικά, (χωρίς θέσεις) όπου για να βλέπεις την πίστα έπρεπε να κατασκηνώσεις από το βράδυ της προηγούμενης. Υπήρχαν τύποι που στήνανε σκηνές μια μέρα πριν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...