Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα χαρακτηριστικά του Microsoft Office 15


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά και κανοντας απλά πραγματα δεν εχω δει καμια διαφορά στα καινουρια Office σε σχεση με τα πολυ παλια. Ισα ισα που μετα το 2007 το Interface του δε μου αρεσε καθολου.

Απο κει και περα οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε για απλα θεματα το office γιατι οταν πας σε ποιο συνθετα υπάρχουν καλυτερα εργαλεια.Για παραδειγμα το statistica ,το Matlab κλπ κλπ.

Οποτε οσοι θελουν να κανουν αρκετα παραπανω πραγματα απλώς δε χρησιμοποιουν excel..

Δε θα με χαλαγε να εχω κανονικό office στην ταμπλέτα και στο κινητο μου πάντως και με ειδικο σχεδιασμό για touch συσκευες παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξερεθούν κάποιες εξειδικευμένες λειτουργίες του excel που αφορούν εξειδικευμένη στατιστική ανάλυση και οικονομετρία, μια χαρά μπορεί να κάνει ο καθένας τη δουλεία του με το libreoffice. Οπότε, καλή είναι η τιμή του εάν αναλογιστούμε πως εξειδικευμένα πακέτα για στατιστηκή ανάλυση και οικονομετρία δεν βρίσκεις κάτω από 200 ευρώ (και λίγα λέω), ενώ το ms office σου προσφέρει σε αυτή την τιμή word, excel, powerpoint...

Τέλος, εφ' όσον μπορείς να κάνεις τη δουλεία σου και με το ms office 2002-3, ή κρατάς αυτό που ήδη έχεις, ή εάν δεν έχεις αγοράζεις ένα used σε πολύ χαμηλή τιμή, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσεις 100-150 για να έχεις το 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MS Office είναι βασιλιά των Office! Εχω προσπαθήσει να δουλέψω με open/libre, αλλα δεν.. Δεν το έχουν. Οχι οτι δεν κανεις την δουλειά σου στο τέλος αλλα πως να το πω, κατι λοίπει (σχεδίαση περιβάλλοντος, εικονίδια στα κουμπιά, σωστές γραμματοσειρές, όμορφα θέματα, ταχύτητα/απόκριση κτλ)..

 

Τωρα για το MS office. ΚΑτά την γνώμη μου το 2003 ήταν το ποιο ευχριστο! Για όνομα του θεού, ειναι ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ να έχεις από ΟΛΕΣ τις κατηγορίες τα ποιο χρήσιμα εικονίδια σε ΜΙΑ οθόνη (όχι 10 διαφορετικά TAB). Τι τους έποιασε και το άλλαξαν στο 2007? Και γιατί δεν έδοσαν την δυνατότητα να μοιαζει αν θες με το παλιό? Το 2010 δεν το δουλεψα, αλλα δεν νομίζω να εβαλε κατι καινούριο. Μου αρέσει αυτό που κάνει πάντα καλά η ms, να δείνει φρεσκάδα στα προϊόντα της και να προσφέρει αισθητικά όμορφες διεπαφές (user interfaces) και templates.

 

Τώρα πόσο πρέπει να κάνει? Εξαρτάται.. Οχι 350€ αν 350€ εχει και στην Αγγλία που ο μεσος μισθός είναι 3-4 φορές πάνω. Η ελληνική έκδοση μπορεί να είναι πιο φτηνή. Δεν έχει υλικά για να πείς οτι δεν βγαίνουν. Αλλιώς, κάποιοι (περισσότεροι από το κανονικό) θα το εχουν πειρατικό και κάποιοι καλά θα κάνουν και θα πάνε στο πιο άσχημο αλλα νόμιμο libreoffice, ή γιατί όχι και στο google docs!

 

Τέλος να πώ ότι οι αλλαγές που είδα στο word είναι ευπρόσδεκτες (πχ να κάνεις κλικ και να μεγαλώνει μια μικρή εικόνα) αλλα βγέπω πάλι να γίνεται της κακομοίρας με την προς τα πίσω συμβατότητα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμφισβήτητα η πιο πλήρης σουίτα γραφείου, αλλά δεν θα έλεγα και η πιο χρηστική. Πόσες φορές έχετε παλέψει με μια εικόνα στο Word προκειμένου να την βάλετε στη σωστή θέση? Για εμένα, η χρυσή τομή είναι το iWork, όπου με καλύπτει πλήρως και είναι περισσότερο διαισθητικό και "υπάκουο" στη χρήση, και τολμώ να πω....προτιμώ το numbers από το excel.

 

Να μην ξεχνιόμαστε όμως, δεν είμαι εταιρία, απλός χρήστης είμαι όπου μπορώ να πειραματίζομαι και να αλλάζω filetypes και συμβατότητα κατά το δοκούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνηστε τη χολή για την καλύτερή σουίτα γραφείου που υπάρχει.

Και ναι, 100 ευρώ για μια σουίτα με διάρκεια ζωής πάνω από τέσσερά χρονιά, δεν είναι τίποτα. Όσο δυο παιχνίδια.

Ακριβώς εκεί είναι το θέμα ότι θα κρατήσει μερικά χρόνια και μετά θα βγεί άλλη έκδοση και θα πρέπει να σκάσεις άλλα 100-150ευρώπουλα για ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ. Μόνο και μόνο επειδή η MS αποφάσισε να αλλάξει τα αρχεία απο doc σε docx(και μετά σε κάτι άλλο...) για να σε ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ να αναβαθμιστείς ενώ είσαι πλήρως καταλυμένος με παλιότερη έκδοση (το 99% των χρηστών τουλάχιστον). Τώρα όσοι πραγματικά το χρειάζονται θα το αγοράσουν όσο και αν κοστίζει.

 

Και όσο για την σύγκριση με τα παιχνίδια είναι εντελώς άκυρη. Και εγώ σου λέω ότι το ofiice θα κοστίζει 100ευρώ = όσο 350κιλά πατάτες! Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς εκεί είναι το θέμα ότι θα κρατήσει μερικά χρόνια και μετά θα βγεί άλλη έκδοση και θα πρέπει να σκάσεις άλλα 100-150ευρώπουλα για ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ. Μόνο και μόνο επειδή η MS αποφάσισε να αλλάξει τα αρχεία απο doc σε docx(και μετά σε κάτι άλλο...) για να σε ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ να αναβαθμιστείς ενώ είσαι πλήρως καταλυμένος με παλιότερη έκδοση (το 99% των χρηστών τουλάχιστον). Τώρα όσοι πραγματικά το χρειάζονται θα το αγοράσουν όσο και αν κοστίζει.

 

Και όσο για την σύγκριση με τα παιχνίδια είναι εντελώς άκυρη. Και εγώ σου λέω ότι το ofiice θα κοστίζει 100ευρώ = όσο 350κιλά πατάτες! Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα!

 

Έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός , και όλα τα πράγματα είναι συνέχεια σε κίνηση.

Μη μπερδεύεσαι με την Ελλάδα που έχει σταματήσει το ρολόι το 1981.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...