Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο πλαϊνών τζαμιών+κλοπή: τι κάνουμε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέρα-μεσημέρι και σε σημείο όπου περπατούσε χαλαρά αρκετός κόσμος μου έσπασαν και τα δυο τζάμια απ΄την πλευρά του συνοδηγού και πήραν ένα μικρό τσαντάκι με ελάχιστα πράγματα αξίας (κυρίως το δίπλωμα οδήγησης). Το θέμα είναι, επειδή δεν τα έχω ξανακάνει όλα αυτά και έτσι δεν ξέρω:

 

- μου δίνει η ΕΛ.ΑΣ. κάποιου είδους αντίγραφο της δήλωσης που θα κάνω? Κάποιου είδους προσωρινή άδεια οδήγησης μέχρι να βγάλω άλλη?

- πρέπει να τσεκάρει το αυτοκίνητο η ασφαλιστική μου για τυχόν άλλες ζημιές που μπορεί να προκλήθηκαν εκτός απ΄τα τζάμια? Είναι το ίδιο να το πάω στην εταιρεία (Opel) για έναν έλεγχο? Ή μήπως να τα κάνω και τα δύο?

- Τι κάνω μέχρι να έρθουν τα νέα τζάμια (είμαι επαρχία και μπορεί να πάρει μέρες)? Καμιά ιδέα για το πού μπορεί να το αφήσω ώστε να μην είναι τελείως αφύλαχτο?

 

Αλλά γενικά ρε παιδιά δε μπορώ να καταλάβω, όχι ότι έχει σημασία αλλά λέμε τώρα, γιατί πια να σπάσουν 2 τζάμια? Με ένα μόνο δουλειά δε γινόταν? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πάς στο συνεργείο που πάς κάθε χρόνο της opel και θα σου βάλουν αυθεντικά κρύσταλλα. Μην πας αλλού, εγω την έχω πάθει και απο ΠΟΛΥ μεγάλο όνομα (βλέπε διαφημίσεις που παίζονται όλη την ώρα στην TV και στο Radio).

 

Επίσης να ξέρεις πως και άλλη ζημιά να έχιε το αμάξι αν είναι κάτω απο 300€ δεν σε καλύπτει η ασφάλεια. Ξέρουν οι ασφαλιστές τι όρια βάζουν. Γιατι η κλειδαριά έχει κάπου στα τρακόσια, το σύστημα αυτόματου παράθυρου κάπου στα τρακόσια. Μόνο ΑΜΑ σου σπάσουν και τα δύο, να σου καλύψει το ένα. Λαμόγια (συνήθως ένα απο τα δύο σπάνε γιατι πόσο μαλάκς μπορεί να είναι ο ληστής και να σπάσει και την κλειδαριά και το τζάμι;;;;).

 

Επίσης τι να περιμένεις. Τράβα και λογικά επιτότπου θα στα αλλάξουν. Άντε το πολυ να πάς την επόμενη ημέρα.

 

Η απορία σου δεν έχει απάντηση. ΕΜΕΝΑ μου έσπασαν και το τζάμι (μαζί με το σύστημα) και την κλειδαριά και ΔΕΝ πήραν ούτε το GPS μου 300€ που είχα κάτω απο το κάθισμα (πλέον ποτέ τίποτα μέσα στο αμάξι, ούτε την τσάντα της σχολής στο πορτπαγκάζ δεν αφήνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα.....Τ

ζαμια αν πληρωνεις εσυ μπορεις να βαλεις και imitation αλλα σε καλο μαστορα. Το εχω κανει σε παρπριζ παλια σε ενα Sunny

 

Με το αντιγραφο της ΕΛΑΣ θα βγαλεις νεα αδεια οδηγησης και θα πλκηρωσεις 30 ευρω νομιζω

 

Για τα τζαμια αν εχεια καποιο χωρο κλειστο για σταθμευση καλο θα ηταν ακομα και να πληρωσεις

 

Αν μπορεις νομιζω ενα ταξιδακι Αθηνα θα βοηθουσε ειδικα αν εχεις βγαλει εδω την αδεια οδηγησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ πολύ, κι εγώ από Opel είχα σκοπό να ξεκινήσω, καλά μέχρι εδώ!

Δεν πήγα γιατί έπεσα πάνω σε τοπική αργία σήμερα (με επεισόδια κιόλα) και έτσι ούτε κανονική δήλωση δεν έχω κάνει ακόμα, σε λίγο ξαναπάω να προσπαθήσω (καλά-καλά δεν μπορούσα να μπω μέσα στο αστυνομικό τμήμα) ...

 

Thnx again!

 

PS: λέτε να μ΄αφήσει η Opel να το αφήσω σε κείνους το αμάξι μέχρι να έρθουν τα τζάμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ πολύ, κι εγώ από Opel είχα σκοπό να ξεκινήσω, καλά μέχρι εδώ!

Δεν πήγα γιατί έπεσα πάνω σε τοπική αργία σήμερα (με επεισόδια κιόλα) και έτσι ούτε κανονική δήλωση δεν έχω κάνει ακόμα, σε λίγο ξαναπάω να προσπαθήσω (καλά-καλά δεν μπορούσα να μπω μέσα στο αστυνομικό τμήμα) ...

 

Thnx again!

 

 

Ωραια η Ροδος ακομα και με επεισοδια...τα μαθαμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη φορα που ειτε χασεις ειτε σου κλεψουν το διπλωμα (τραγικο αυτο να το εξισωνουν! :mad: ) ειναι πανω κατω οσο γραφτηκε και παραπανω. δευτερη φορα ειναι παραπανω και τριτη ακομα παραπανω! :mad:

ευτυχως δεν μου εχει συμβει τιποτα απο τα δυο.

 

παντως παιδια...οι μεμβρανες στα τζαμια, περα απο τον ηλιο κτλ, προστατευουν και απο τετοια κρουσματα. προστατευετε και τα αντικειμενα να μην ειναι το ιδιο εμφανη αλλα και αφου ο αλλος δει οτι υπαρχουν μεμβρανες, αρα το τζαμι δεν θα υποχωρησει το ιδιο ευκολα εως καθολου (στο χρονο που διαθετει) θα παει σε αλλο αυτοκινητο που δεν θα εχει!! σε συνδυασμο μαλιστα με υπαρξη συναγερμου, αποτρεπετε το μεγαλυτερο ποσοστο τετοιων μικροκλεφτων!

 

παντως...και απο τις διαφορες εταιριες που αλαλζουν τζαμια, απο οσο ξερω μπορειτε να απαιτησετε να ειναι αυθεντικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε αυθεντικά κρύσταλλα είναι (μου έχουν δώσει και εγγύηση γνησιότητας) αλλα εγω όποτε κλείνω την πόρτα και είναι μισάνοιχτο το παράθυρο τρέμει ολόκληρο και φοβάμαι καμια μέρα θα πέσει ολόκληρο κάτω. Άσε που υποψιάζομαι οτι την ζημιά στο σύστημα αυτόματων παραθύρων μου την έκαναν αυτοί και όχι ο κλέφτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην αστυνομία μου είπαν πως αν στο κλέψουν το δίπλωμα κάνεις μήνυση και μόνο τότε σου δίνουν αντίγραφο της μήνυσης, διαφορά μεταξύ 1ης και 2ης φοράς που το χάνει κανείς ή του το κλέβουν δεν γνώριζαν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rotten τι ειχες παθει απο το τζαμι?αφου δεινουν εγγυηση...

αυτο με το 300ε εννοεις οτι απο 300ε και πανω βαζεις εσυ την συμμετοχη?!

μηνυση=100ε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου σπάσανε τον μηχανισμό... Μετά πρέπει να αλλάξουν όλο το σύστημα του αυτοκινήτου (είναι ο μηχανισμός μέσα στην πόρτα που πιάνει το τζάμι και το ανεβοκατεβάζει, σπάει πολυ εύκολα αν δεν έχει τζάμι πάνω - ταρακούνημα, αν κάνεις το λάθος και πατήσεις το κουμπί για να κατεβάσεις το τζάμι κτλ) και στο Corsa μου πήγαινε γύρω 350€. Όχι η ΕΓΓΥΗΣΗ του αυτοκινήτου δεν το καλύπτει γιατι δεν έσπασε ΜΟΝΟ του αλλα το έσπασε τρίτος. Γιαυτό παιδιά μία συμβουλή, την οποία εγώ όντας μικρός την έμαθα πέρσι. Καλές σχέσεις με το συνεργείο. Εμένα στην εγγύηση μου το πέρασαν, γιατι μου λέει θα κοστίσει 350 με 500€ και του λέω κόλλησε το τζάμι (είναι μία ειδική κόλλα σαν πλαστελίνη) και φώναξε με να φύγω. Δεν είχα λεφτά. Ε και τότε το πέρασε οτι έσπασε μόνο του (δεν το έκανε απο την καλή του την καρδιά αλλα για να μην χάσει τα λεφτά, δεν είμαι αφελής αλλα εμένα με γλίτωσε απο πολλά έξοδα). Και κανα γλυκάκι κτλ δεν θα βλάψουν. Εγω ένα τεράστιο προφιτερόλ τους πήγα (το καταβροχθήσανε).

 

Αυτο με τα 300€ εννοώ οτι αν το ποσό της ζημιάς είναι λιγότερο των 300€ το πληρώνεις ΟΛΟ εσύ. Αν είναι 400€ πληρώνεις τα 300 και τα 100 ασφαλιστική. Φίλε μου αυτοί μόνο πέρνουν, δεν δίνουν.

Τρακαρανε την μάνα μου ενώ ήταν παρακαρισμένη (μέσα στο αμάξι) και ενω ο ίδιος που την τράκαρε το παραδέχτηκε στην αστυνομία, δεν μας δίναν τα λεφτά μας για πολυ καιρό (επειδή και ο φταίχτεις είχε ασφάλεια μία θυγατρική του). (και ήταν μία απο τις μεγαλύτερες στο χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακρίβειες....

 

Αν έχεις ενσωματωμένη "θραύση κρυστάλλων" (που στο 90% των αστικών ασφαλειών είναι εκ των ουκ άνευ),θα πάρεις την ασφάλεια να σου πει σε ποιόν θα το πας να σου αλλάξει τα τζάμια και ό,τι σου κλέψαν από μέσα (ραδιοcd ας πούμε) και σε κανα δυο βδομάδες θα τα πάρεις στο ακέραιο.

Επίσης καλύπτει και μικροαξεσουάρ,όπως μασκούλες/προβολάκια/λασπωτήρες κλπ,προϋποθέτει επιτόπιο έλεγχο της αστυνομίας-σε είκοσι min είναι εκεί.Θες δέκα εργάσιμες να καθαρογραφεί το δελτίο συμβάντος...

 

Άλλο η μικτή με ελάχιστη απαλλαγή (αλλοιώς θα ήταν δυσβάστακτα τα σφάληστρα και άλλο η "θραύση κρυστάλλων".

 

Να έχεις τα τιμολόγια αγοράς αν πρόκειται για ραδιοτέτοια.

 

 

 

 

Για τα "χαρτιά" είναι μαραθώνιος,συμπάσχω μαζί σου...

 

Υ.Γ.Ότι γράφω είναι διαπιστωμένο από χέρι,μην αρχίσετε τις αμφισβητήσεις,δυό αμάξια έχω "στο δρόμο".

 

 

 

ΜΗΝ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΙΚΤΗΣ κι αν ο (ασφα)ληστής σας σας το προτείνει,γιαουρτώστε τον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα διαπιστωμένα απο χέρι είναι ρε αδελφέ, λες να τα βγάζω παο το μυαλό. Και τι θα κέρδιζα δηλαδή (ούτε όνομα ασφαλιστική είπα, ούτε τπτ για να θεωρήσεις οτι στοχεύω στην δυσφήμιση)

 

Εμένα η ασφάλεια μου είχε τα πάντα όλα. Πάνω 400€ ταρίφα..

 

Εγω κάλεσα την αστυνομία, ήρθε (γρήγορα), πήρε τα στοιχεία μου και έριξε μία ψευτοματιά και μου είπα να πάω στο τμήμα. Εκεί περίμενα 5 ώρες με το ρολόϊ και έφυγα (απο τις 6 το πρωΐ μέχρι τις 11 περίμενα σε μία γ@μημένη καρέκλα και δεν με φώναξαν καν επειδή και καλα ο υπέυθυνος ήταν απασχολημένος με κάτι κρατούμενους που μόλις είχαν φέρει. Άντε γεια). Δεν θα κέρδιζα κάτι στην τελική με το να το δήλωνα γιατι όπως είπα δεν μου καλυπτε την ζημιά η οποία ήταν κάτω απο 300 και έφυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι Εθνική,μου σπάσαν το τζάμι (άπειρες φορές...) στο smartάκι,δύο απ' αυτές μου βούτηξαν και το ραδιοσιντί (το πληρώθηκα),τη μία είχα και μία φωτογραφική αλλά δεν είχα απόδειξη αγοράς και δεν μου τη πληρώσανε,μόνο το τζάμι...

 

Βρες τα με την εταιρεία σου,μη μασήσεις για μικτές κλπ,παγίδες είναι.

 

Υ,Γ,Τη τελευταία φορά ο συνεργειατζής με έψηνε να βάλουμε και προβολάκια στη μασκούλα,αλλά σκέφτηκα ότι το σμαρτάκι θα γινότανε κλεφτρονοπαγίδα ύστερις και δεν ήθελα να πηγαινοέρχομαι στα γραφεία της ασφαληστρικής.....και δεν μάσησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδελφέ μίλησα για τζάμια;;;; Εννοείται, εγω ανέφερα ζημιές στυλ να σου σπάσουν την κλειδαριά ή τον μηχανισμό των παραθύρων ή να σου ξηλώσουν τίποτα κτλ. Τα τζάμια εννοείται οτι πάντα είναι τσάμπα. Και εγω Εθνική ήμουν. Μετα απο αυτό το συμβάν άλλαξα και πήγα σε ΠΟΛΥ φθηνότερη (αλλα αξιόπιστη, έτσι)....

 

Τουλάχιστον άμα το ξανασπάσουν να πώ οτι θα έχω βγάλει τα σπασμένα απο την διαφορά των ασφλίστρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδελφέ μίλησα για τζάμια;;;; Εννοείται, εγω ανέφερα ζημιές στυλ να σου σπάσουν την κλειδαριά ή τον μηχανισμό των παραθύρων ή να σου ξηλώσουν τίποτα κτλ. Τα τζάμια εννοείται οτι πάντα είναι τσάμπα. Και εγω Εθνική ήμουν. Μετα απο αυτό το συμβάν άλλαξα και πήγα σε ΠΟΛΥ φθηνότερη (αλλα αξιόπιστη, έτσι)....

 

Τουλάχιστον άμα το ξανασπάσουν να πώ οτι θα έχω βγάλει τα σπασμένα απο την διαφορά των ασφαλίστρων.

Σε μία απ' όλες τις θραύσεις στο σμαρτάκι που λέγαμε,μου τσαμπουκαλέψανε και τη κλειδαριά του miniπορτμπαγκαζ,με αποτέλεσμα να παραγγείλουμε απόξω,με υπογεγραμμένες υπεύθυνες δηλώσεις (δύο...) στο εργοστάσιο και στην αντιπροσωπία για τη διαχείρηση των παραγγελόμενων κλειδαριών απ' αυτούς μέχρι το αμάξι μας,ενάμισυς μήνας υπόθεση.

 

Μάντεψε,ναι,μπήκε κι αυτή στη "θραύση κρυστάλλων".

 

 

Τη πρώτη φορά που θα αρνηθούν να μου τα σκάσουν μέχρι φράγκο,θα βλαστημήσουν την ώρα και τη στιγμή που μπλέξανε μαζί μου,τόχω ξανακάνει σε άλλη φάση...

 

Plz,βασίσου σ΄αυτά που σου λέω ή άλλαξε ασφαληστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...