Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο πλαϊνών τζαμιών+κλοπή: τι κάνουμε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα που κατέθεσα μήνυση. Πλάκα έκανα, ευρώ εννοούσα. Εκτός αν μου ζητήσουν σε λίγες μέρες που θα πάω να ζητήσω τη σχετική βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ρωτησα επειδη κι εγω παλιοτερα που ειχα κανει μια κατ αγνωστων (για ασχετο με το θεμα που λεμε εδω) δεν ειχα δωσει τιποτα. αλλα απο τοτε εχουν αλλαξει τα πραγματα απο οτι εχω διαβασει. εσενα ηταν κατα καποιου συγκεκριμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα και τις εφαγε και εφαγε και μηνυση απο μενα καλου κακου! :P

 

ισως επειδη ηταν κατ αγνωστων να μην πληρωσες...δεν ξερω. αν βρεθει και προσωποποιηθει ο αγνωστος μπορει να σε καλεσουν να πληρωσεις για να προχωρησει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντω στα γρηγορα: Σπανε το τζαμι του συνοδηγου και βουτουν 1 ζευγαρι γυαλια ρειμπαν που οποιο πρεζακι τα πηρε να του ερθει καταρακτης απο τα 30 του.

Ειχα θραυση τζαμιων στην ασφαλεια φυσικα, οποτε τους πηρα τηλεφωνο. Με εστειλαν σε εξουσιοδοτημενο, πηρα 4 ψηφιακες φωτογραφιες πριν την αλλαγη με τα γυαλια μεσα σπασμενα, ο φαναρτζης μου αλλαξε το τζαμι, μου εδωσε τιμολογιο, πληρωσα, πηγα απο δευτερα στην αθηνα στο κεντρικα της ασφαλιστηκης, εδωσα τιμολογιο+φωτο και αντγραφο αστυνομικης πραξης (δλδ. της δηλωσης που εκανα), πηρα την επιταγη, την εξαργυρωσα σε καταστημα της Γιουργιαμπανκ :)

 

Δεν εχασα πολυ χρονο (μονο τα εξοδα μετρο),εκανα τη δουλεια μου, πηρα και τα γκαφρα

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

ΥΓ. Εναλλακτικα την φωτογραφιση μπορει να την κανει εμπειρογνωμονας της ασφαλιστης αλλα μπορεις και εσυ αρκει σε 2 απο τις φωτος να φαινονται οι πινακιδες του αυτοκινητου και στις επομενες (ας πουμε παιρνεις και μια παο μεσα ρε αδερφε) να μην εχει μετακινηθει το οχημα απο την θεση που ηταν στην εξωτερικη φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντω στα γρηγορα: Σπανε το τζαμι του συνοδηγου και βουτουν 1 ζευγαρι γυαλια ρειμπαν που οποιο πρεζακι τα πηρε να του ερθει καταρακτης απο τα 30 του.

Ειχα θραυση τζαμιων στην ασφαλεια φυσικα, οποτε τους πηρα τηλεφωνο. Με εστειλαν σε εξουσιοδοτημενο, πηρα 4 ψηφιακες φωτογραφιες πριν την αλλαγη με τα γυαλια μεσα σπασμενα, ο φαναρτζης μου αλλαξε το τζαμι, μου εδωσε τιμολογιο, πληρωσα, πηγα απο δευτερα στην αθηνα στο κεντρικα της ασφαλιστηκης, εδωσα τιμολογιο+φωτο και αντγραφο αστυνομικης πραξης (δλδ. της δηλωσης που εκανα), πηρα την επιταγη, την εξαργυρωσα σε καταστημα της Γιουργιαμπανκ :)

 

Δεν εχασα πολυ χρονο (μονο τα εξοδα μετρο),εκανα τη δουλεια μου, πηρα και τα γκαφρα

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

ΥΓ. Εναλλακτικα την φωτογραφιση μπορει να την κανει εμπειρογνωμονας της ασφαλιστης αλλα μπορεις και εσυ αρκει σε 2 απο τις φωτος να φαινονται οι πινακιδες του αυτοκινητου και στις επομενες (ας πουμε παιρνεις και μια παο μεσα ρε αδερφε) να μην εχει μετακινηθει το οχημα απο την θεση που ηταν στην εξωτερικη φωτο.

 

Όλα αυτά για να σου αλλάξουν το τζάμι;;;

Εγω απλά πήγα και μου το αλλάξανε. Ούτε καν με ρωτήσανε τι και γιατι; Απλα είπα τι ασφαλιστική εχω και έδωσα τα στοιχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι τώρα εμένα έβγαλαν φωτογραφίες ο άνθρωπος της οδικής βοήθειας και ο εμπειρογνώμονας της ασφαλιστικής μου. Όταν έρθουν τα κρύσταλλα και ανοίξουν τις δυο πόρτες για να τα αντικαταστήσουν θα δουν αν τυχόν υπάρχουν και άλλες ζημιές που δεν φαίνονταν εξωτερικά. Τα βλαμμένα έσπασαν 2 τζάμια γιατί έβαλαν κάτι σε λοστό ανάμεσα στις δυο πόρτες ...

 

Για την αντικατάσταση της άδειας τα βλέπω λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα μια που το γραφείο κινήσεως δεν σηκώνει τηλέφωνο :devil:

 

PS: το ΚΕΠ λέει πως είναι καλύτερα και να ρωτήσω στο γραφείο κινήσεως ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και να πάω να τα καταθέσω εγώ η ίδια κατ΄ευθείαν εκεί για να μην αργήσει υπερβολικά η όλη διαδικασία ... δλδ άραγε τα ΚΕΠ τι κάνουν?

 

Link

 

Εδώ δεν αναφέρει πουθενά αντίγραφο κατάθεσης μήνυσης για κλοπή της προηγούμενης άδειας ...

Επεξ/σία από ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στο παραπάνω link διαβάζω:

 

- κόστος 9.02 - 69.02 (+ 30 ευρώ για την εκτύπωση) τι σημαίνει? πρέπει να τα έχω όλα τα παράβολα που ζητάνε ή πρέπει να πάω εξτρά ταξίδι (αφού τα ΚΕΠ δεν ξέρουν και το συγκοινωνιών δε σηκώνει τηλέφωνο) για να μάθω?

 

- κατεχόμενη άδεια σε ισχύ, αν δεν την έχουμε το αντίγραφο της μήνυσης (να υποθέσω)? Ή τους κάνει και μια φωτοτυπία της χαμένης?

 

- αίτηση ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ άδειας οδήγησης !!!??? δλδ?

 

- δεν το αναφέρει πουθενά αλλά νομίζω πως στις νέου τύπου αναγράφεται αν θέλουμε και η ομάδα αίματος, αυτό γιατί δεν το λένε? μπορεί να σώσει ζωές, κρίμα(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή τα έχω πρόσφατα είπα να τα γράψω και εδώ και αχρείαστα να΄ναι.

 

Δικαιολογητικά για ανανέωση άδειας οδήγησης λόγω απώλειας/ κλοπής.

 

1. Φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας

2. Βεβαίωση από την αστυνομία για την απώλεια της παλιάς

3. Μια φωτογραφία τύπου διαβατηρίου

4. Ένα παράβολο 30 ευρώ από την Εθνική Τράπεζα (ένα στην περίπτωση που ζητάμε επανέκδοση

για 1ή φορά)

5. Ένα αποδεικτικό δημοσίου ταμείου 9.02 ευρώ, βγαίνει με το ΑΦΜ στο όνομά μας (πάλι το

ποσό αναφέρεται στην περίπτωση 1ης επανέκδοσης)

6. Αίτηση προς την υπηρεσία (μπορείτε να την τυπώσετε και από πριν από το ίντερνετ)

7. Αίτηση για την εκτύπωση (αυτή καλύτερα να σας την δώσουν)

8. Βεβαίωση ομάδας αίματος (προαιρετικά)

9. Χάρτινος φάκελος για να μπουν όλα τα παραπάνω (μή γελάσετε, μου τον ζήτησαν!!!)

 

Εννοείται ότι ευχαριστώ όλους εδώ για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα έχω πρόσφατα είπα να τα γράψω και εδώ και αχρείαστα να΄ναι.

 

Δικαιολογητικά για ανανέωση άδειας οδήγησης λόγω απώλειας/ κλοπής.

 

1. Φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας

2. Βεβαίωση από την αστυνομία για την απώλεια της παλιάς

3. Μια φωτογραφία τύπου διαβατηρίου

4. Ένα παράβολο 30 ευρώ από την Εθνική Τράπεζα (ένα στην περίπτωση που ζητάμε επανέκδοση

για 1ή φορά)

5. Ένα αποδεικτικό δημοσίου ταμείου 9.02 ευρώ, βγαίνει με το ΑΦΜ στο όνομά μας (πάλι το

ποσό αναφέρεται στην περίπτωση 1ης επανέκδοσης)

6. Αίτηση προς την υπηρεσία (μπορείτε να την τυπώσετε και από πριν από το ίντερνετ)

7. Αίτηση για την εκτύπωση (αυτή καλύτερα να σας την δώσουν)

8. Βεβαίωση ομάδας αίματος (προαιρετικά)

9. Χάρτινος φάκελος για να μπουν όλα τα παραπάνω (μή γελάσετε, μου τον ζήτησαν!!!)

 

Εννοείται ότι ευχαριστώ όλους εδώ για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση :wub:

 

ειδες που στα λεγα οτι υπαρχει χρηματικη διαφορα στο ποσες φορες εχει επανεκδοθει; το γνωριζα απο φιλο που την εχει παθει 2 φορες. δηλαδη ''τιμωρουν'' αναλογα ποσες φορες σου εχει συμβει, λες και γι αυτους εχει διαφορα στο κοστος! :mad:

και το πιο αδικο ακομα...εξισωνουν την περιπτωση να το χασεις ο ιδιος, με εκεινη του να σε κλεψουν (δεν αντιλεγω οτι καποιοι σε αυτην την περιπτωση θα δηλωναν κλοπη, αλλα οταν ειναι καραμπινατη κλοπη, οπως πχ εσενα..ε οχι ρε φιλε να μου το εξισωνεις φταιω δεν φταιω!) :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρη ότι ισχύει αυτό που λες γιατί εγώ πλήρωσα 2 παράβολα των 30 στην Εθνική και 9.02 στο Δημόσιο Ταμείο, αλλά τελικά χρειαζόταν 1 μόνο των 30 και το άλλο στο δημόσιο ταμείο μπορούσε να είναι και των 18 ευρώ. Κάπου έχει διαφορά στο αν το έχασες ή το έκλεψαν αλλά δεν μπορώ να σου πω σε ποιο απ΄τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ!

καλα...3 ποστ παραπανω εσυ δεν εγραψες καποια ποσα που αφορουν απο οτι η ιδια λες σε επανεκδοση για πρωτη φορα; πως τωρα λες οτι δεν εισαι σιγουρη οτι αυτο που λεω ισχυει; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρη για το δεύτερο παράβολο των 30 (που τελικά δε μου χρειάστηκε) και για το δημόσιο τέλος των 18 (που τελικά δεν πλήρωσα), ποιο απ΄τα δυο γλύτωσα για τον λόγο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...