Προς το περιεχόμενο

H Apple παρουσιάζει το iPad 3 με διπλάσια ανάλυση, 23 Μαρτίου στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

samsung-galaxy-note-10-1-vs-apple-new-ipad.JPG

 

Απότι βλέπω λείπει και το "να χτυπάνε δύο ξυπνητήρια και να βλέπεις και τα δύο, το ένα δίπλα στο άλλο". Χαζά επιχειρήματα. Δηλαδή τα δύο πρώτα είναι διαφορετικά μεταξύ τους? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο χωριό μου το λέμε: "τους έχεις πιάσει κωλοπηλάλα".

Δεν ειμαστε ολοι απ'το χωριο σου(ευτυχως)! :devil:

 

Μολις βγηκαν οι φημες για το htc με tegra3,εβαλα στη παντα 700ευρο!

Μολις ανακοινωσε οτι το htc onex,δε θα υποστηριζει sd και δε θα αφαιρειται η μπαταρια,αυτα τα λεφτα ειπα καλυτερα να τα διαθεσω για εισητηρια για μενα και τη κοπελα μου,για να δουμε το επομενο ευροπαικο παιχνιδι τις ομαδος μου!

 

Με αλλα λογια,αν ενα προιον δεν εχει αυτα που θελω,να παει να μαμηθει!Οσο και να κτυπιουντε οι περισσοτεροι για το ποσο ουαου,σουπερ ντουπερ,οτι ειναι!!!

Και ΝΑΙ, για καποιους μια sd μπορει να ειναι πολυ πιο συμαντικη απο μια 2040+ αναλυση και 16πυρινους επεξεργαστες!

 

Υ.Γ.Υπαρχουν μερικοι που γεννιουνται ανθρωποι και θελουν να ζησουν και να πεθανουν σαν ανθρωποι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χωριό μου το λέμε: "τους έχεις πιάσει κωλοπηλάλα".

 

Θελω να μου απαντησεις ειλικρινα σε κατι. Α5Χ ARM 2 core 4X gpu πως γινεται να ειναι καλυτερος απο Tegra 3 ARM 4core 16x GPU; Και μη μου πεις επειδη το λεει η apple...

 

Και οχι δεν τους επιασε πηλαλα απλα οταν εισαι γραφιστας ή ασχολεισαι με σχεδιο και γενικα χρειαζεται να δουλευεις πανω στο tablet, η γραφιδα ειναι απαραιτητη. Την εχουν και για apple desktop μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα η ανάγνωση θα είναι απόλαυση. Για τις υπόλοιπες εφαρμογές δεν βρήσκω ουσιαστική βελτίωση αλλά η αίσθηση θα είναι «ανθρώπινη» και εντυπωσιακή. Αναβαθμίζονται όλες οι εφαρμογές ανάγνωσης. Browsers, ibook, kindle. pdf readers κ.ο.κ.

 

Δυστυχώς ο ανταγωνισμός στην κοσμάρα του.

 

Η ανάλυση θα μπορούσε να είναι στα 1600x1200, αλλά αφού δεν αυξάνεται η τιμή, καλοδεχούμενο. Ίσως να είναι άχρηστο και το anti-aliasing.

 

Έχω δει το iPhone 4S και πραγματικά η ανάλυσή του είναι αψεγάδιαστη.

 

Η οθόνη δεν είναι κατι το ιδιαίτερο , παρόμοιες αναλύσεις παρουσιαστήκαν και στα Android Tablet.

Παρόμοιες όπως;

 

-- Προσοχή, ακολουθούν ασυνάρτητα μηνύματα. --

 

Και ειναι 4 φορες πιο γρηγορο απο tegra3 που ειναι 4core με 16Χ gpu. Καταλαβαινεις γιατι δεν υπαρχουν bench στο ios, ετσι; Μεχρι και σε apple fan sites επεσε κραξιμο.

Καλύτερο και με διαφορά το 2. Το "3" δυστυχώς παίζει μπάλα μόνο του.

 

Υπάρχουν bench, υπομονή για να δεις και το "3".

http://www.glbenchmark.com/result.jsp

 

Διότι hardware χωρίς σωστό driver είναι άχρηστο. Όπως πυρήνες μόνο και μόνο για να μετράμε... πυρήνες (όπως παλιά τα Mhz) είναι επίσης άχρηστοι.

 

καλησπέρα, όχι δεν μπαίνει μέσα διότι το κόστος κατασκευής είναι 50 με 60$ όλα τα υπόλοιπα κέρδος.

Μπα, το κόστος κατασκευής είναι 20$ γι' αυτό οι υπόλοιποι κατασκευαστές (βλ. Samsung) τα δίνουν στην μισή τιμή ενώ η Apple στην διπλάσια / τετραπλάσια και βάλε.

 

:)

 

γιατι ποτε η apple δεν λεει στα ποσα ειναι ο επεξεργαστης?????

Επειδή τα rice-boys είναι γραφικοί τύποι ή παιδάκια. Ή επειδή δεν χρειάζεται να αποδείξεις με ανούσιους αριθμούς την απόδοση της συσκευής. Μπορείς να δεις και μόνος σου.

 

Εκτός βέβαια αν νομίζεις ότι η Apple μπορεί να πάει κόντρα με τους νόμους της Φυσικής. Δες λίγο τι παίζει με αυτή την ανάλυση στα desktop που έχουν πάρα πάρα πολύ ισχυρότερα υποσυστήματα γραφικών (αφού τους το επιτρέπει το form factor τους)

Είναι γνωστό, ότι οι νόμοι της φύσης είναι τα... Windows. Ποιό παιχνίδι είδες στο iPad 2 να «καρεδιάζει;» Εμένα πάντως μου «καρέδιαζε» το Galaxy Tab, όχι σε παιχνίδι, αλλά στην επιφάνεια εργασίας του: επιτυχία.

 

Άλλο η Java, άλλο η .net, άλλο η obj-C, άλλο η... registry.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι η Apple αναβάθμισε την κάρτα γραφικών. Εξυπηρετεί την αυξημένη ανάλυση.

 

@the rest. Απλά θα το κολλάτε στην μούρη σας και θα λέτε "ναι δεν μπορώ να δω pixel", τα σπάει. Στο Motorola Xoom είμαι με 1280x800 και ειλικρινά δεν χρειάζεται τπτ παραπάνω. Η ανάλυση του "νέου" iPad καθώς και του Transformer με τα 1080p/1200 είναι για τις εντυπώσεις και μόνο.

Χρειάζεται για «χάρτινη» ανάγνωση. Απαραίτητο αν διαβάζεις ώρες. Για παιχνίδια είναι θέμα αίσθησης και όχι ουσίας.

 

Έχει πλήκτρο για τονισμό το Xoom; Το Galaxy Tab είχε μόνο με «πατημένο» πλήκτρο. Όταν είχα δοκιμάσει το Xoom, ο browser του (χωρίς flash) είχε απαράδεκτο scrolling, ελπίζω να το διόρθωσαν.

 

Και ο Α5 από την samsung φτιάχνεται.

Και η P.A. Semi με τον καλύτερο επεξεργαστή, έφτιαχνε καραμέλες. Για την ακρίβεια κινέζικο είναι το iPad. Αφού το φτιάχνουν έφηβοι κινέζοι στην Κίνα. Και ο αστυνομικός είναι μπουζούκι (αφού είναι όργανο)

 

Πάντως το iPad μονο της Apple δεν είναι. Είναι της... Samsung (που είναι ο ... εργολάβος). Ή είναι δικό μου επειδή το αγόρασα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μου απαντησεις ειλικρινα σε κατι. Α5Χ ARM 2 core 4X gpu πως γινεται να ειναι καλυτερος απο Tegra 3 ARM 4core 16x GPU; Και μη μου πεις επειδη το λεει η apple...

 

Και οχι δεν τους επιασε πηλαλα απλα οταν εισαι γραφιστας ή ασχολεισαι με σχεδιο και γενικα χρειαζεται να δουλευεις πανω στο tablet, η γραφιδα ειναι απαραιτητη. Την εχουν και για apple desktop μηχανηματα.

Μα τι να σου απαντήσω; Κάτσε να δούμε benchmarks, από μόνα τους τα specs δε λένε τίποτα. Εγώ απλά σχολίασα έναν αστείο συγκριτικό πίνακα της samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@clav ναι όπως τα λες είναι, πάω να ξυλώσω την GTX 460 να βάλω τη GPU του iPad, σίγουρα το μαγικό IOS στο ipad με την "τετραπήρυνη" θα μπορεί να δώσει 3d gaming στις 2048 (δεν είδα βέβαια να παρουσίασε κάτι τέτοιο η apple... μούμπλε μούμπλε. Αλλά όπως, τα λές αλλο η Java, άλλο η .net, άλλο η obj-C, άλλο η... registry. Επίσης, άλλο Χαλκιδική και άλλο Χαλκίδα, άλλο βράχος και άλλο βλάχος και άλλο βούρτσα και άλλο λούτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνετε κάποιοι ότι όταν μιλάμε για διαφορετικές πλατφόρμες δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης σύγκρισης του hardware.

 

Και το PS3 με τα γαμάουα γραφικά «φοράει» μια ταπεινή Nvidia 7800GTX.

 

Αυτή η κάρτα θα μπορούσε να αποδώσει 1080p σε ένα σύγχρονο PC game χωρίς να χάνει frames; Όχι. Αλλά δεν είναι σε PC - είναι σε μια άλλη πλατφόρμα, με διαφορετική φιλοσοφία, διαφορετικό τρόπο λειτουργίας, διαφορετικούς drivers και φυσικά διαφορετικό optimization στις εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις μπαταρία στο iphone/ipad σου κατά το μέσο χρόνο ζωής/χρήσης της συσκευής, παρά μόνο αν παρουσιαστεί πρόβλημα οπότε και θα πάει για επίσημο service!

Με συγχωρείς αλλά αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα που δικαιολογεί το non-replaceable battery status που έχει καθιερώσει-επιβάλει η Apple στις περισσότερες συσκευές της. Είναι μια στρατηγική απόφαση της εταιρείας να κρατήσει τα "στεγανά" της στο θέμα αυτό, αλλά δεν είναι απαραίτητο να την επικροτούμε ή δικαιολογούμε. (*) Δεν θα ήταν προτιμότερο για παράδειγμα, να έχουμε την δυνατότητα της τοποθέτησης μιας δεύτερης φορτισμένης μπαταρίας όποτε και αν την χρειαστούμε;...σε ένα ταξίδι, σε μια παραλία...οπουδήποτε! Γιατί να σου στερεί αυτή την δυνατότητα;

 

(*): Γενικά υπάρχει μια Αpple-friendly τάση των "αστεράτων" :) του Insomnia, που άλλες φορές εκφράζεται με μικρότερη αντικειμενικότητα και άλλες με μικρό "φανατισμό". Να διευκρινίσω ότι δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά και η κριτική μου είναι καλοπροαίρετη.

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω όμως τον δικηγόρο του διαβόλου, αν και είναι γνωστό ότι δεν συμπαθώ την apple, ότι το ίδιο γίνεται στο motorola razr και στο nokia lumia και τα σχόλια δεν είναι έντονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alexzzz κάποιος θα μπορούσε να πει όμως ότι σε Android / WP υπάρχουν και άλλες λύσεις (ακόμα και από την ίδια την εταιρία μιας και είπες Motorola). Ενώ με το iPhone/iPad δεν υπάρχει επιλογή. Αν θες iOS το χεις έτσι, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω όμως τον δικηγόρο του διαβόλου, αν και είναι γνωστό ότι δεν συμπαθώ την apple, ότι το ίδιο γίνεται στο motorola razr και στο nokia lumia και τα σχόλια δεν είναι έντονα...

Δεν αντιλέγω, αλλά δεν είναι αυτή η ουσία του σχόλιου που έκανα. Το πρόβλημα είναι γιατι να προσπαθούμε να υπερασπίσουμε κάτι που αντικειμενικά είναι λάθος ή μειονέκτημα;

...και δεν θα με "ξένιζε" αν κάτι τέτοιο το έκανε ο Τάσος από το Milaraki.com ή o admin από το iphonehellas.gr, όπου το target group είναι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...