Προς το περιεχόμενο

H Apple παρουσιάζει το iPad 3 με διπλάσια ανάλυση, 23 Μαρτίου στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, μπορεί κανείς να εξηγήσει τι κερδίζουμε στην πράξη από την τεράστια ανάλυση σε οθόνη ούτε 10";

Δηλαδή αν ήταν 1600χ1200 πόσο χειρότερη θα ήταν; Τι θα άλλαζε στην εμπειρία χρήσης;

Zoom!!!

Και να μπορουμε σαν ανθρωποι,να κραταμε το tablet 2cm απο τη φατσα μας και να μη βλεπουμε τα pixels!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο ειναι πολυ φυσικο,γιατι η Apple φτιαχνει μονη της ολο το hardware,ετσι μπορει να εχει λιγοτερο κοστος κ να το δωσει σε μας με λιγοτερα χρηματα!

Ενω για παραδειγμα η samsung,που αναγκαζεται να αγοραζει απο αλλες εταιριες ολα τα κοματια,αναγκαστικα δε μπορει να το διαθεση σε πιο χαμηλες τιμες απο τις Apple!

 

Παίζει έντονα να μη μπορούσες να πετύχεις πιο λάθος παράδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε δίλημμα αν θα αγοράσω το 16gb WiFi + 3g ή το 32gb WiFi.

 

Σκέφτηκα να αγοράσω το 32gb Wifi και να χρησιμοποιώ το smartphone μου με ενεργοποιημένο το WiFi Hotspot, έτσι θα μπορεί το iPad να συνδέεται στο ίντερνετ από την σύνδεση που έχω στην Vodafone (να μην πηγαίνουν χαμένα και τα δωρεάν MB) σε περιοχές που δεν θα βρίσκω ελεύθερο δίκτυο.

 

Οπότε θα χρησιμοποιώ το 3g του Desire HD για να μοιράσω ίντερνετ στο iPad σωστά??

 

Έχει κάποια άλλη ιδιαιτερότητα το 3g στο iPad ή απλά το έχει για να βάζεις κάρτες sim για ίντερνετ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, μπορεί κανείς να εξηγήσει τι κερδίζουμε στην πράξη από την τεράστια ανάλυση σε οθόνη ούτε 10";

Δηλαδή αν ήταν 1600χ1200 πόσο χειρότερη θα ήταν; Τι θα άλλαζε στην εμπειρία χρήσης;

Από τη μία διαβάζουμε "τι να την κάνουμε τόσο μεγάλη ανάλυση σε ταμπλέτα" και από την άλλη ότι "δεν είναι καν retina και ότι στα κινητά έχουμε περισσότερα ppi". Άρα μάλλον χωράνε και άλλα pixels στην υπόθεση και εμπάση περιπτώσει, αποφασίστε.

 

Zoom!!!

Και να μπορουμε σαν ανθρωποι,να κραταμε το tablet 2cm απο τη φατσα μας και να μη βλεπουμε τα pixels!

Βλέπε παραπάνω. Υπάρχει και σχετικό διάγραμμα με τις αποστάσεις θέασης iphone και new ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Adonis μια χαρά θα είσαι έτσι όπως λες.

 

@the rest. Τρελή κουβέντα για τα πίξελ και τα ppi χωρίς καμία ουσία. Σε τέτοια μεγέθη οθονών βάλτε και 5500p ανάλυση αν θέλετε, διαφορά δε θα δείτε. Απλά θα το κολλάτε στην μούρη σας και θα λέτε "ναι δεν μπορώ να δω pixel", τα σπάει. Στο Motorola Xoom είμαι με 1280x800 και ειλικρινά δεν χρειάζεται τπτ παραπάνω. Η ανάλυση του "νέου" iPad καθώς και του Transformer με τα 1080p/1200 είναι για τις εντυπώσεις και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπε παραπάνω. Υπάρχει και σχετικό διάγραμμα με τις αποστάσεις θέασης iphone και new ipad.

Τα εχω δει!Οπως,εχω δει και τα σχεδιαγραμματα για το iphone!

Που καταληγουμε?

Εγω παντος θα κρινω την αγορα μου,με βαση τις βιολογικες δυνατοτητες των δικων μου ματιων και οχι με βαση τα σχεδιαγραμματα της καθε apple!

Αν τα δικα σου ματια πανε με βαση τα σχεδιαγραμματα που δινουν,το σωστο ειναι να παρεις ενα iphone και να δωσεις το ipad1 ή 2(αν εχεις) και να παρεις το new ipad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω και αλλού υπάρχει μια αβεβαιότητα σχετικά με τη ram: αν είχε πάει στο 1GB θα το είχαν προβάλλει ως "καινούριο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό" :devil:

 

 

Τα πράγμα που με ενόχλησε στο καινούριο ipad είναι που το βάρος ανέβηκε 60 γραμμάρια (έτσι αυτή τη φορά δεν επέμειναν σε αυτό το χαρακτηριστικό). Το ipad μέχρι στιγμής έδινε το "καλό παράδειγμα" που έσπευσαν οι μεγάλες εταιρίες να ακολουθήσουν, η Samsung μάλιστα επανασχεδιασε το tablet της μόλις είδε το 2. Τί συνέβει; Για πείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγμα που με ενόχλησε στο καινούριο ipad είναι που το βάρος ανέβηκε 60 γραμμάρια (έτσι αυτή τη φορά δεν επέμειναν σε αυτό το χαρακτηριστικό). Το ipad μέχρι στιγμής έδινε το "καλό παράδειγμα" που έσπευσαν οι μεγάλες εταιρίες να ακολουθήσουν, η Samsung μάλιστα επανασχεδιασε το tablet της μόλις είδε το 2. Τί συνέβει; Για πείτε

 

η αύξηση του βάρους και του πάχους είναι λογικά για την νέα μπαταρία. Παρόλο που η κατασκευή των cpu, gpu, radios πήγε στα 28nm απο τα 40nm(εξοικονόμηση και ενέργειας) πλεόν αυξήθηκαν οι πυρήνες και μην ξεχνάμε και την νέα οθόνη και τις κεραίες για 4G. Για να κρατήσει την ίδια διάρκεια αυτονομίας με το Ipad2 λένε οτι από 6,930mAh θα χρειαστεί να πάει στα 10,000.

 

Οσο για την μνήμη, η αύξηση του μεγέθους της επιβεβαιώνεται απο τις δηλώσεις των εταιριών που φτιάχνουν παιχνίδια για το ios και κρίνεται και απαραίτητη για τα παιχνίδια που θα γίνουν για την νέα οθόνη.

 

Mike Capps of Epic (Infinity Blade, Infinity Blade Dungeons)

 

"The quad core [processor] makes a big difference in terms of what we can draw. When you think about it, they increased the resolution of the screen by a factor of four and they doubled the graphics performance, that wouldn't make you think, Great, we've got tons of extra graphics performance. But they increased the memory as well and that made a huge difference. One: we all have to share the memory with all the other apps that are running. And two: it really let us put in higher resolution textures, which aren't much harder to draw. We don't need a processor for that. But they take up a ton of space. Infinity Blade 2 takes up like 700 megs or something like that, it's a big game. And now, to draw something with four times resolution, you need it even more. Having more memory has been a real win for us."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω και αλλού υπάρχει μια αβεβαιότητα σχετικά με τη ram: αν είχε πάει στο 1GB θα το είχαν προβάλλει ως "καινούριο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό" :devil:

 

 

Τα πράγμα που με ενόχλησε στο καινούριο ipad είναι που το βάρος ανέβηκε 60 γραμμάρια (έτσι αυτή τη φορά δεν επέμειναν σε αυτό το χαρακτηριστικό). Το ipad μέχρι στιγμής έδινε το "καλό παράδειγμα" που έσπευσαν οι μεγάλες εταιρίες να ακολουθήσουν, η Samsung μάλιστα επανασχεδιασε το tablet της μόλις είδε το 2. Τί συνέβει; Για πείτε

Μεγαλυτερη μπαταρια,για να μη χασει απο αυτονομια,λογο της μεγαλης αναλυσης της οθονης,αυτο συνεβει!

 

η αύξηση του βάρους και του πάχους είναι λογικά για την νέα μπαταρία. Παρόλο που η κατασκευή των cpu, gpu, radios πήγε στα 28nm απο τα 40nm(εξοικονόμηση και ενέργειας) πλεόν αυξήθηκαν οι πυρήνες και μην ξεχνάμε και την νέα οθόνη και τις κεραίες για 4G. Για να κρατήσει την ίδια διάρκεια αυτονομίας με το Ipad2 λένε οτι από 6,930mAh θα χρειαστεί να πάει στα 10,000.

Αυτα βρηκα,απλα δε ξερω αν αληθευουν!

post-192952-0-10730300-1331203391_thumb.png

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A5x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά, μπορεί κανείς να εξηγήσει τι κερδίζουμε στην πράξη από την τεράστια ανάλυση σε οθόνη ούτε 10";

Δηλαδή αν ήταν 1600χ1200 πόσο χειρότερη θα ήταν; Τι θα άλλαζε στην εμπειρία χρήσης;

 

 

Zoom!!!

Και να μπορουμε σαν ανθρωποι,να κραταμε το tablet 2cm απο τη φατσα μας και να μη βλεπουμε τα pixels!

 

Η τεράστια ανάλυση σημαίνει ακόμη πιο "φυσικό" αποτέλεσμα σε ο,τι απεικονίζεται στην οθόνη! Δεν σημαίνει πως θα μικρύνουν τα εικονίδια ή δεν ξέρω τι άλλο φανταζεστε μερικοί! Τέλεια λεπτομέρεια και βελτίωση σε contrast, απόδοση χρωμάτων κλπ κλπ. Δεν χρειάζεται να το συζητάμε αυτό συνεχώς. Είναι καλύτερο από το προηγούμενο, ΤΕΛΟΣ!

 

Τόσο καιρό μετά από την εμφάνιση της retina οθόνης στο iphone και δεν έχω βρει ΚΑΜΙΑ συσκευή εως τώρα που να έχει αντίστοιχη οπτική αίσθηση -αν και με μεγαλύτερη ανάλυση- από το iphone! Ναι είναι εντυπωσιακές οι οθόνες του Galaxy Nexus και του Note (σαφώς καλυτερη από του Nexus) αλλά δεν έχουν φτάσει στην καθαρότητα που βλέπεις στο iphone.

Δεν ξέρω τι βλέπει και τι δεν βλέπει ο καθένας αλλά από τη στιγμή που προσωπικά βλέπω διαφορά μου αρκεί για να κάνω την επιλογή μου!

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να τον νοιάζει κάποιον η μπαταρία μετά από 3 χρόνια που ρωτάτε;; Παίρνετε ένα κατσαβίδι ανοίγετε 2 βίδες και την αλλάζετε με 5€ από το ebay.. 2 λεπτά δουλειά για όποιον έχει πιάσει κατσαβίδι έστω για να φτιάξει ένα έπιπλο ΙΚΕΑ..

 

Όσο για την οθόνη είναι επίτευγμα η τεράστια ανάλυση με την ίδια αυτονομία.. Και προφανώς στο gaming κομμάτι θα είναι τρομερό!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ας μιλαμε μετα λογου γνωσεως. Βαλε τη κινεζικη μπαταρια απο το ebay, διοτι αυθεντικη δεν υπαρχει και ελα να μου πεις το ιδιο.. Γιατι εγω την εβαλα και μαλιστα σε τεχνικο.. Τη μια στιγμη ηταν 90% και σε 2 δευτερολεπτα πηγαινε 40%. Επαναλαμβανω ας μιλαμε μετα λογου γνωσεως και ας μην ειμαστε μονο καταναλωτες

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...