Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vassilis018 είπε

επιτέλους μετά από 9 μήνες αναμονή, και πριν σπάσουν τα νερά :P συνδέθηκα.

download οκ, στο upload έχω θέμα που δεν ξεπερνάει τα 5mbps

έχω το 30/10 

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test (1).png

Επεξ/σία από arg74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, vassilis018 είπε

επιτέλους μετά από 9 μήνες αναμονή, και πριν σπάσουν τα νερά :P συνδέθηκα.

download οκ, στο upload έχω θέμα που δεν ξεπερνάει τα 5mbps

Δοκιμασε μετρηση στον greekstream της Λαρισας που δεν φαινεται ιδιαιτερα φορτωμενος server και δινει συνηθως αξιοπιστες μετρησεις. Εννοειται φυσικα καλωδιακα,οχι ασυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2018 στις 8:49 ΜΜ, arg74 είπε

έχω το 30/10 

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test (1).png

Και εγώ στα ίδια είμαι, βέβαι μου κάνει κάτι νερά τώρα τελευταία τα βράδια αλλά σε γενικές γραμμές είμαι καρφωμένος εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sarakinos είπε

Παιδιά έχει κάποιος δει τα κανάλια που δίνουν? δεν μπορεί να βρει τίποτα η τηλεόραση

Σε έχουν συνδέσει κανονικά ή έχουν περάσει μόνο την εσωτερική καλωδίωση;

Αν έχεις συνδεθεί κανονικά (αν έχεις διαδίκτυο, τηλέφωνο κοκ) μάλλον κάτι έχεις ρυθμίσει λάθος ή δεν κάνει καλή επαφή κάπου...με το καλώδιο αυτό μπορείς να πιάσεις κανάλια και στο αναλογικό και στο DVB-T και στο DVB-C (ό,τι υποστηρίζει η τηλεόραση πρακτικά)

Πιάνει τα ελληνικά, πλειάδα γερμανικών/αυστριακών, ιταλικών, κάποιων γαλλικών, και μετά τα ελεύθερα διεθνή (που θα έπιανες κι αν έβαζες πιάτο δορυφορικής χωρίς να πληρώνεις συνδρομή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βρίσκομαι Πυλαία και διάβασα στο forum ότι η HCN δεν σκάβει στο Δήμο Πυλαίας - Χορτιάτη. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γνωρίζεις κάποιος κάτι σχετικό? Πάντως όλες οι άλλες εταιρίες που ξέρω (COSMOTE, WIND, FORTHNET) βλέπω ότι έχουν καμπίνες στην περιοχή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, i76 είπε

Βρίσκομαι Πυλαία και διάβασα στο forum ότι η HCN δεν σκάβει στο Δήμο Πυλαίας - Χορτιάτη. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γνωρίζεις κάποιος κάτι σχετικό? Πάντως όλες οι άλλες εταιρίες που ξέρω (COSMOTE, WIND, FORTHNET) βλέπω ότι έχουν καμπίνες στην περιοχή μου.

μίλα με την εταιρεια μπορεί να σου πει αν έχει δίκτυό η πότε θα επεκταθεί στην περιοχή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 ώρες πριν, i76 είπε

Βρίσκομαι Πυλαία και διάβασα στο forum ότι η HCN δεν σκάβει στο Δήμο Πυλαίας - Χορτιάτη. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γνωρίζεις κάποιος κάτι σχετικό? Πάντως όλες οι άλλες εταιρίες που ξέρω (COSMOTE, WIND, FORTHNET) βλέπω ότι έχουν καμπίνες στην περιοχή μου.

Όντως δεν σκάβουν έχουν θέματα με της άδειες έτσι μου είπαν πριν κάνα 2μηνο που ρώτησα ξανά τελευταία φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Όντως δεν σκάβουν έχουν θέματα με της άδειες έτσι μου είπαν πριν κάνα 2μηνο που ρώτησα ξανά τελευταία φορά

Πάντως, εγώ βλέπω όλες τις άλλες εταιρίες να σκάβουν στον Δήμο Πυλαίας. Εχω δει WIND, OTE  CYTA και Vodafone στην περιοχή μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σκάβει η HCN και λεει ότι δεν τους δίνει άδεια ο Δήμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, i76 είπε

Πάντως, εγώ βλέπω όλες τις άλλες εταιρίες να σκάβουν στον Δήμο Πυλαίας. Εχω δει WIND, OTE  CYTA και Vodafone στην περιοχή μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σκάβει η HCN και λεει ότι δεν τους δίνει άδεια ο Δήμος.

Με ενδιέφερε και εμένα η σύνδεση με HCN και έμαθα ότι ο Δήμος Πυλαίας έχει δώσει αρκετές άδειες στην HCN. Όμως ο Δήμος Πυλαίας ζητάει η αποκατάσταση του δρόμου να γίνεται σύμφωνα με τις εθνικές προδιαγραφές και η HCN δεν συμφωνεί με αυτό και θέλει να κάνει πιο φθηνή αποκατάσταση. Νομίζω ότι οι προδιαγραφές αναφέρουν ότι πρέπει να μπαίνει τσιμέντο για να κλείνει αυτή η μικρή τάφρος και στο τέλος η άσφαλτος ενώ η HCN δεν θέλει να ρίχνει τσιμέντο και να ρίχνει ξανά μέσα τα μπάζα που έσκαψε. Όλες οι άλλες εταιρίες ακολουθούν τις εθνικές προδιαγραφές (πρόσφατα μάλιστα πέρασε ο ΟΤΕ από την περιοχή μου και είδα ότι γεμίζουν το σκάμμα με τσιμέντο).  Το αποτέλεσμα είναι να μην την συμφέρει την HCN να σκάβει στο δήμο Πυλαίας και να λέει ότι δεν δίνει άδεια ο Δήμος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/10/2018 στις 12:28 ΜΜ, ggeokal είπε

Με ενδιέφερε και εμένα η σύνδεση με HCN και έμαθα ότι ο Δήμος Πυλαίας έχει δώσει αρκετές άδειες στην HCN. Όμως ο Δήμος Πυλαίας ζητάει η αποκατάσταση του δρόμου να γίνεται σύμφωνα με τις εθνικές προδιαγραφές και η HCN δεν συμφωνεί με αυτό και θέλει να κάνει πιο φθηνή αποκατάσταση. Νομίζω ότι οι προδιαγραφές αναφέρουν ότι πρέπει να μπαίνει τσιμέντο για να κλείνει αυτή η μικρή τάφρος και στο τέλος η άσφαλτος ενώ η HCN δεν θέλει να ρίχνει τσιμέντο και να ρίχνει ξανά μέσα τα μπάζα που έσκαψε. Όλες οι άλλες εταιρίες ακολουθούν τις εθνικές προδιαγραφές (πρόσφατα μάλιστα πέρασε ο ΟΤΕ από την περιοχή μου και είδα ότι γεμίζουν το σκάμμα με τσιμέντο).  Το αποτέλεσμα είναι να μην την συμφέρει την HCN να σκάβει στο δήμο Πυλαίας και να λέει ότι δεν δίνει άδεια ο Δήμος 

Δεν ξέρω για τσιμέντο , εδώ στους Αμπελόκηπους που κάναν μια τομή στην άκρη του δρόμου το κάλυψαν κανονικά με άσφαλτο καθώς και τα πλακάκια που βγήκαν ξανακαλυφθηκαν κανονικά . Άρα κάτι παίζει με τον δήμο . Από τις καλύτερες δουλείες που έχω δει (για οπτικές ίνες ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μάλλον δεν το διερεύνησα. Η τελική επιφάνεια εχει άσφαλτο περίπου 10 εκατοστά και στις δυο περιπτώσεις. Απλά στη μια περίπτωση, η  HCN γεμίζει την  τάφρο μέχρι το σημείο που ξεκινά η  άσφαλτος με μπαζα, ενώ ο Δημος Πυλαίας ζητάει να γεμίζει με τσιμέντο και στο τέλος άσφαλτος 10 εκατοστά, όπως αναφέρεται στις προδιάγραφες και όπως κάνουν και οι άλλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κανείς παρατηρήσει μήπως ότι δεν μπορεί να μπει στο panel του router ? Νομίζω μου έκαναν Update και αλλάξανε το user/user στο ArrowFiber

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπαίνω στο περιβάλλον του router χωρίς πρόβλημα. Συνήθως όταν κάνουν reset to defaults επανέρχονται και τα εργοστασιακά credentials που είναι αυτά που έγραψες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...