Προς το περιεχόμενο

Η Google ετοιμάζεται να εισαγάγει σημασιολογικές αναζητήσεις για τη βελτίωση των αποτελεσμάτων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα απλό σκεπτικό είναι να βγάζει νόημα από τα συμφραζόμενα:

 

apple + iphone = εταιρια..

 

apple + calories = φρούτο.

 

Ένα απλό παράδειγμα σημασιολογίας, είναι οι υπερσυνδέσεις της wikipedia.

 

Άλλο Βενιζέλος και άλλο Βενιζέλος..

 

Αν ο σχεδιαστής του site φροντίσει για σημασιολογικές συνδέσεις βοηθάει την κατάσταση όπως λέει και ο Konnak..

 

Ωραίο παράδειγμα thanks ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι οκ για αυτη την συγκεκριμενη αναζητηση ειτε σημασιολογικη ειτε κανονικη αναζητηση δεν εχει διαφορά.

Αλλά μην γενικευεις το προβλημα επειδη για την αναζητηση που εδωσες δεν υπαρχει διαφορά.

 

Αν γραψεις πχ "car problem speed friction" η παρουσα αναζητηση θα σου βγαλει μεν προβληματα φυσικης με ενα αυτοκινητο που εχει καποια ταχυτητα και ο συντελεστης τριβης ειναι τοσος κλπ, που ειναι αυτο που αναζητας, αλλά θα σου βγαλει και αποτελεσματα ασχετα με αυτο που ηθελες, πχ σελιδες με αυτοκινητα που εχουν την ταδε ταχυτητα. Η σημασιολογικου τυπου αναζητηση προσπαθει να καταλαβει περι τινος προκειται, περι τινος πραγματος δηλαδη ενδιαφερεσια να βρεις, προσπαθει να συνδεσει δηλαδη τις λεξεις ωστε να καταλαβει τι ψαχνεις να βρεις, ωστε τελικα τα αποτελεσματα να ειναι ολα συμβατα με αυτο που θελεις να βρεις και να μην υπαρχουν αχρηστα=εκτος ενδιαφεροντος αποτελεσματα.

Η παρουσα αναζητηση του Google με το pagerank βασιζεται και βγαζει τις σελιδες που περιεχουν τις λεξεις που αναζητησες αλλά με βαση το ποσα λινκς((απο) αλλες σελιδες) οδηγουν σε αυτη την σελιδα. Αν χιλιαδες αλλες σελιδες περιεχουν ως αναφορα την σελιδα αυτη, τοτε αμεσως αμεσως σκαρφαλωνει στα πρωτα αποτελεσματα του Google. Αν λοιπον μιλαμε πχ για μια σελιδα της Φεραρι.ιτ(οπου προφανως θα αναφερεται σε εκατομμυρια αλλες σελιδες) με ενα κλασικο αρθρο της οπου αναφερει την λεξη ταχυτητα(speed) και αυτοκινητο(car) τοτε γραφωντας τα παραπανω που γραψαμε δηλαδη το "car problem speed friction", το Google πιθανοτατα θα μας εμφανισει και αυτη την σελιδα αφου κατεχει περιοπτη θεση στον ιστο συμφωνα με τον αλγοριθμο του pagerank.

 

Ομως εμας δεν μας νοιαζει το αρθρο της Φεραρι προφανως, καθως ενδιαφερομαστε για προβληματα φυσικης με αυτοκινητα. Η σημασιολογικη αναζητηση ομως θα διαγραψει απο τα αποτελεσματα οποιαδηποτε σελιδα που το περιεχομενο της δεν μοιαζει να ειναι παρομοιο με αυτο που αναζηταμε, ασχετως με την θεση της σελιδας και ποσο υψηλα ειναι στον ιστο(αναλογικα παντα με το ποσες σελιδες την αναφερουν οπου σε αυτο στηριζεται κυριως η αναζητηση της Google και αυτο βασικα ειναι και το μυστικο της επιτυχιας της).

Έχω ψιλοσκαλώσει τώρα , οπότε ας πάρουμε πάλι το ίδιο παράδειγμα: δεχόμαστε λοιπόν ότι ψάχνουμε για προβλήματα τριβής στη κίνηση ενός αυτοκινήτου, τα οποία και θέλουμε να μελετήσουμε από φυσικής άποψης

Αν πάω και ψάξω για "car problem" θα μου βγάλει 8,000,000 αποτελέσματα για τη κάθε παπαρομαλακία που έχει τύχει στον καθένα

Αν προσθέσω και το "speed friction" θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα

Μολις προσθέσω και το "physics" η λογική λέει ότι θα έχω αυτό ακριβώς που έχω ζητήσει

 

Η σημασιολογία σε ποιο σημείο ακριβώς θα με έχει βοηθήσει; Θα έχει προβλέψει ότι με τη λέξη "friction" πιθανόν να εννοώ και το "physics";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψιλοσκαλώσει τώρα , οπότε ας πάρουμε πάλι το ίδιο παράδειγμα: δεχόμαστε λοιπόν ότι ψάχνουμε για προβλήματα τριβής στη κίνηση ενός αυτοκινήτου, τα οποία και θέλουμε να μελετήσουμε από φυσικής άποψης

Αν πάω και ψάξω για "car problem" θα μου βγάλει 8,000,000 αποτελέσματα για τη κάθε παπαρομαλακία που έχει τύχει στον καθένα

Αν προσθέσω και το "speed friction" θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα

Μολις προσθέσω και το "physics" η λογική λέει ότι θα έχω αυτό ακριβώς που έχω ζητήσει

 

Η σημασιολογία σε ποιο σημείο ακριβώς θα με έχει βοηθήσει; Θα έχει προβλέψει ότι με τη λέξη "friction" πιθανόν να εννοώ και το "physics";

E παλι το βλεπεις ειδικα για το συγκεκριμενο παραδειγμα.

Γενικα η φιλοσοφια της σημασιολογικης αναζητησης ειναι οτι με τον παρον τροπο αναζητησης, στα αποτελεσματα(στα αρχικα, στα πανω πανω δηλαδη), αρκετες φορες, θα περιεχονται και παραπομπες ατοπες. Η σημασιολογικη αναζητηση προσπαθει απλως να εξαλειψει αυτες τις ατοπες αναφορες.

 

Αν πχ η αναζητηση Χ+Υ+Ζ+Κ βγαζει στα πρωτα 15 αποτελεσματα 13 σωστα και 2 ακαιρα αποτελεσματα, τοτε η σημασιολογικη αναζητηση θελει να τα κανει 15/15.

Το οτι μπορουμε να προσθεσουμε στην αναζητηση με τον παρον αλγοριθμο μια λεξη πχ Ρ και η αναζητηση μας Χ+Υ+Ζ+Κ+Ρ να μας βγαλει 15 στα 15 σωστα αποτελεσματα δεν λεει κατι. Αλλο το ενα αλλο το αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stop...παμε παλι απο την αρχη..

η θεωρια για το semantic web υποστηριζει οτι καθε αντικειμενο/εννοια μπορει να οριστει μονοσυμαντα ετσι ωστε να αποτελει μια οντοτητα...

αυτο επιτυνχανετε με μεταδεδομένα (δεδομενα για τα δεδομενα-τωρα ποιος θα τα συμπληρώνει ειναι άλλη συζητηση) και το αποτελεσμα ειναι οτι το διαδικτυο απο μονο του (οι μηχανες δηλαδη) να μπορουν να αναγνωριζουν αντικειμενα/ ενοιες καθως και τις σχεσεις μεταξυ τους...

αρα οταν ρωτας "car problem" το semantic web, (το ιδιο το web απο μονο του) καταλαβαινει οτι αναφερεσαι σε προβληματα αυτοκινητου (εννοια αυτοκινητο-σχεσεις με αλλα αντικειμενα πχ ροδες,τιμονι κλπ κλπ) χωρις την παρεμβαση ανθρωπου/αλγοριθμου η κατι άλλο...ολα ειναι σε ταξη και αρμονία...

 

το άλλο ακρο ειναι το χαος που υπαρχει τώρα οπου τιποτα δεν οριζετε σαν εννοια και εχουμε τον φωστηρα την google που με αλγοριθμους προσπαθει να καταλαβει τι ζηταμε σε αυτο το χαος, και φυσικα να το βρει...

 

το semantic web βασιζετε στην semantic interoperability (σημασειολογικη διαλειτουργικοτητα) και ειναι ένα βημα/σταδιο για την "υπερτατη" conceptual interoperability...

 

η αποψη μου ειναι οτι ειμαστε πολλα χρονια (ισως και ποτε) απο το σημασειολογικο ιστο, και βασικα έχει να κανει με το αν πιστευεις οτι τα παντα μπορουν να καταγραφουν και να οριστουν μονοσημαντα (και οτι αυτο ειναι κατι πρακτικο και χρήσιμο στην τελική) ή απλα καποιοι επιστημονες μεγαλοπιαστηκαν και το παιζουν (με το μυαλό τους) θεοι...

 

ΥΓ sorry για τα ορθογραφικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το semantic web το ειπα γιατι αναφερθηκε..

 

να σου πω την αληθεια, τι θελει να πει η google με τον ορο semantic search δεν ξερω..

επειδη ομως λεει "ότι έχουν ήδη ξεκινήσει προσπάθειες συσχετισμών μεγάλου όγκου πληροφοριών όπως τοποθεσίες, ανθρώπων και αντικειμένων μέσα από βάσεις δεδομένων" υποπτευομαι οτι θα προσπαθήσει μεσω αλγοριθμων να συσχετιζει πραγματα/εννοιες (παρα να δινει ορισμους), συνδιάζοντας παλιοτερες επιλογες/ιστορικο χρηστών, χωρικα κριτηρια κλπ

 

αυτο δεν ειναι και τοσο semantic γιατι στο semantic πρωτα οριζεις εννοιες και μετα σχέσεις...αυτοι φαινεται να δινουν βάρος μονο στο κομματι των σχεσεων οι οποίες προκυπτουν απο συσχετισμο δεδομένων και οχι εννοιων...

 

κουβεντα να γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό είναι το θέμα: πως θα καταλάβει ότι εννοώ το φρούτο και όχι την εταιρία;

 

http://duckduckgo.com/?q=apple

μου φαίνεται καιρος να αφησουμε τις πολυεθνικες εταιριες και να στηριξουμε αλλα projects(μιας και η συγκεκριμενη μηχανη αναζητησης ειναι εξισου καλη με τον γουγλη + no tracking) τι λες? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια, όσο έχω ασχοληθεί δεν συνάντησα κάποια τέτοια πληροφορία, αν και τα project που τρέχουν παράλληλα, τα workshops, οι προτάσεις, τα εργαλεία, κ.τ.λ., είναι πάρα πολλά. Ωστόσο, κάπου θα το είχε πάρει το μάτι μου. Αν βρεις να αναφέρεται κάπου πάντως, ρίξτο να το δούμε.

 

Γιγαντιαία παπαριά καμαρωτή , που μάλλιστα μου έχουνε στείλει πολλές φορές σε chainmail με τίτλο "ΚΑΝΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΖΗΤΩ Ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ" ή κάτι παρεμφερές. Η παπαριά αυτή - όπως πολλές άλλες χαζοεθνικιστικοπατριωτικές μπούρδες- κάνουν την εμφάνισή τους κατά καιρούς εδώ και αρκετές δεκαετίες μέσα από τον τύπο/email/blog κτλ. Αυτή η συνομοταξία παπαριών ανθεί σε περιόδους χρεωκοπίας. αύξησης χρέους, σκανδάλων, απότομης αύξησης του πληθορισμού, αποκλεισμού από EURO/ΤΣΟΥ ΛΟΥ κτλ.

Μάλλιστα ένας ανυπέρβλητης βλακείας λοχαγός μου το είχε εντάξει στις απόκρυφες σημαντικές αλήθειες που η CIA και τα ελοχίμ αποκρύπτουν από τον "κλασσικό βλάκα νεοέλληνα"... Μας είχε πάει σε μια ραχούλα όλο το λόχο και μας μίλαγε γι αυτό... Α ρε Λ. Παλ***δη με τις εξυπνάδες σου...

 

Τέσπα, μια ματιά κι εδώ φτάνει http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Quest

 

Έχει κατά καιρούς πολλές παραλαγές, αλλά η μαλ... εεεε η ουσία ήθελα να πω, ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://duckduckgo.com/?q=apple

μου φαίνεται καιρος να αφησουμε τις πολυεθνικες εταιριες και να στηριξουμε αλλα projects(μιας και η συγκεκριμενη μηχανη αναζητησης ειναι εξισου καλη με τον γουγλη + no tracking) τι λες? :)

 

Η πάπια μετράει, παίδες B)

 

Όποιος θέλει δοκιμάζει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://duckduckgo.com/?q=apple

μου φαίνεται καιρος να αφησουμε τις πολυεθνικες εταιριες και να στηριξουμε αλλα projects(μιας και η συγκεκριμενη μηχανη αναζητησης ειναι εξισου καλη με τον γουγλη + no tracking) τι λες? :)

 

 

Το duckduckgo έχει βελτιωθεί πάρα πολύ βλέπω. Και γενικά είναι από τις καλύτερες μηχανές αναζήτησης που προσφέρουν privacy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο τίτλος πρέπει να διορθωθεί από "εισαγάγει" σε "εισάγει".. αυτό το αστείο με τη χρήση του χρονικού αναδιπλασιασμού οπουδήποτε για απόδοση "λόγιου ύφους" που ξεκίνησε από τα μεγάλα μυαλά της Tιβί πότε θα τελειώσει ρε γμτ;

 

Φιλόλογος δεν είμαι, και χωρίς καμιά διάθιεση να προσβάλω OP & moderators, απλά χτυπάει πολύ στο μάτι.

 

Εξάλλου είναι γνωστό πως τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς σκατά, χρειάζεσαι computer :D

 

θα εισαγάγει = θα κάνει την εισαγωγή μία φορά.

θα εισάγει = θα κάνει την εισαγωγή και θα συνεχίσει να κάνει την εισαγωγή.

Αν έγραφε "H Google πήρε την απόφαση να εισαγάγει /εισάγει νανοκυκλώματα από Ελλάδα..." θα φαίνοταν καλύτερα η αξία της χρήσης του ενός τύπου αντί του άλλου. Αλλά και πάλι και οι 2 αυτές προτάσεις θα χτυπούσαν άσχημα στο μάτι, απλά την 2η δεν θα την ξεστόμιζε ούτε ο Λιακό.

Στην Δημοτική όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άμα δηλαδή του δώσω τη φράση "Χέζε ψηλά κι αγνάντευε" τι διαφορετικό θα βλέπω στα αποτελέσματα του γούγλη? :mrgreen:

 

Θα σου επιστρέψει αποτελέσματα για

 

- χαρτιά υγείας.

 

- κυάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου επιστρέψει αποτελέσματα για

 

- χαρτιά υγείας.

 

- κυάλια.

Αυτό θα το κάνει η Amazon για να σου πουλήσει κυάλια και κωλόχαρτο :P

Η google θα σου επιστρεψει άπειρα site με τη φράση αυτούσια..

 

Όσο για τη "γραφικότητα" την εθνικιστική για τα αρχαία Ελληνικά, ισχύει ότι έχουν μια δόση σημασιολογίας, αφού κάθε λέξη κατά βάση προέρχεται από σύνδεση μικρότερων (ετυμολογία κλπ), που αποδίδουν και το νόημά της.

Οι υπόλοιπες Ευρωπαικές γλώσσες δεν το έχουν αυτό. Ένας φιλόλογος θα το εξηγούσε και με παραδείγματα..

(Τα υπόλοιπα μάλλον είναι όντως γραφικότητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...