Προς το περιεχόμενο

Δικαστήριο υποχρεώνει το Rapidshare να φιλτράρει το πειρατικό περιεχόμενο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Fyi, και τα ΚΕΦΑΛΑΊΑ δέχονται τόνους.

To ξερω αλλά μου την δινει να βλεπω κεφαλαία με τονους. :-D

 

post-39518-0-43234800-1331992127_thumb.png

 

 

Αυτή τη στιγμή δεν είναι down το rapidshare

Ουτε σε εμενα ειναι down απο το πρωι. Μια χαρα ειναι απο το πρωι.

Αλλά το θεμα ειναι οτι ενας φιλος μου μου ειπε το πρωι οτι το rapidshare ηταν down! :fear: Διαβασα αυτα εδω περι νομοθεσιας κλπ και ειπα Ωχ δε εντ οφ εν ιρα. Αλλά μολις το ανοιξα ολα ηταν μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το δουν, απλά δεν θα δέχονται αρχεία προστατευμένα με κωδικό.

 

Και τότε πως προστατεύονται τα προσωπικά δεδομένα; Εγώ π.χ. μπορεί να θέλω να ανεβάσω για online backup τα αρχεία της δουλειάς μου για χρήση από το στενό μου κύκλο και μόνο. Γιατί να μπει η Rapidshare να μου κάνει έλεγχο;

 

Εκτός αν ξεκινάμε με την παραδοχή πως ό,τι διακινείται στους σέρβερ της Rapidshare είναι παράνομο και φιλτράρει μόνο τα αρχεία αυτών που της τα πρήζουν με μηνύσεις.

 

 

Οι κεντρικοι server του rapidh δεν ειναι στην ελβετια?? Πωε γινεται η γερμανια ν αποφασισει το τι θα κανει μια εταιρεια που βρισκεται σε αλλη χωρα?? Στην ελβετια εδω και μερικους μηνες ειχαν ασχοληθει με το θεμα και ειχαν πει οτι δεν τους εννοχλει ηπειρατια οποτε το να κατεβαζει καοιος δεν ειναι παρανομο. Εκτος αν ολο το παραπανω αφορα μονο τη γερμανια και οχι το rapidsahre γενικα

 

Πλάκα κάνεις; Εδω η Γερμανία αποφασίζει τί θα γίνει σε όλη την Ευρώπη, σε μία εταιρειούλα στους ιπποκόμους της τους Ελβετούς θα κολλήσει;

 

 

 

Usenet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

λάθος

 

μόνο αν είναι το πρώτο γράμμα μιας λέξης.

 

 

< Απαγορεύονται τα κεφαλαία, εκτός και αν είναι το πρώτο γράμμα μιας πρότασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες και γω έτσι νόμιζα.

 

Τα πλεονεκτήματα του torrent είναι περισσότερα πιστεύω.

 Οπως τα αρχεία που κατεβαζεις δεν είναι συμπιεσμενα σε πολλά αρχεία,άρα γλιτώνεις και αρκετό χρόνο απο την αποσυμπιεση και την πιθανότητα κάποιο απο τα αρχεία να έχει διαγραφεί.

Και 20% να έχει φτάσει μια ταινια μπορείς να δεις ένα μέρος της ,ώστε αν δεν σου αρέσει  οι ποιοτητα την σβηνεις.

Μπορείς να κατεβαζεις με  την μέγιστη ταχύτητας σου ,απλά βάζεις να κατεβαίνουν πολλά αρχεία μαζί.Μπορεί να κάνουν όλο το βράδυ να κατεβούν αλλα θα κατεβούν ΟΛΑ.

Υπάρχουν και διάφοροι manager για κινητά με τα οποία μπορείς να προσθέσεις τορεντ όπου και να είσαι.

Και το συμαντηκοτερο δεν πληρώνεις cent.

 

Τα hoster το μόνο πλεονέκτημα που έχουν είναι οι καλές ταχύτητες ,και αυτά μόνο σε ωσους έχουν συνδρομή.

 

 

Μπορείς να κανεις και το εξείς πείραμα που έκανα εγω.

Βάλε 10 ταινιες σε τορεντ και δες σε πόσο θα κατεβουνε.

 

Κανε το ίδιο σε ένα hoster ,βάλε 10 ταινιες αποσυμπιεσε τες και συγκρηνε τους χρόνους.

 

Κι αν δεν εχω 10 ταινιες υπ' οψιν μου; Πρεπει να περιμενω να πανε 10 για να κατεβασω και να χαρω φουλ τη γραμμη μου; Εγω μια ταινια θελω να δω αποψε πχ, αλλα ειτε μια βαλω, ειτε δεκα, παλι παλι αυριο θα τη δω... γιατι να μη βαλω στο jdownloader να κατεβαινουν ολα μαζι τα Parts και να την εχω σε 2 ωρες;

Εκτος αυτου, ποσο θα σου παρει να βρεις μια φουλ σειρα (ας πουμε πχ το dexter που ειναι και μεγαλο), να τη βρεις σε καλη ποιοτητα, και μετα να βρεις υποτιτλους, να σου ταιριαξουν, να μπουν ολοι ο καθενας στο φακελο του, και μετα να τις δεις; Λες να ειναι πιο γρηγορα, απο ενα φορουμ που τα εχει ανεβασει καποιος σε hoster μαζεμενα κι ετοιμα με τους υποτιτλους του; Δεν νομιζω καν να καταφερεις να βρεις παλια σειρα ολοκληρωμενη και να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως για αυτό έκλεισε την στρόφιγγα download στους free χρήστες;

Και σε τι μπορεί να αποτρέψει αυτό την πειρατεία; Μόνο οι free users είναι πειρατές; Οι premium είναι δηλαδή νόμιμοι;

Δεν το λέω για σένα φίλε αλλά αυτό το σύστημα της rapid με έχει εκνευρίσει μέχρι αηδίας. Όταν δεν έχει χρήστες είναι 'μπάτε σκύλοι αλέστε' ενώ όταν επιστρέφουν αρχίζει να κλείνει τις πόρτες για τους free.

 

[...] αφετερου δε φοβαμαι το ACTA. Αφου υπαρχουν torrents, δεν πεθαινουν ποτε.[...]

Επειδή ανέφερες τον AKTA.

Αν εφαρμοστεί πλήρως ο νόμος AKTA να είσαι σίγουρος ότι ούτε από torrnets θα μπορείς να κατεβάσεις. Η ουσία του ΑΚΤΑ είναι ότι επιβάλει στους πάροχους να φιλτράρουν και να παρακολουθούν την κίνηση από τους συνδρομητές τους, οπότε σου τραβάει ένα κλείδωμα σε όλες τις πόρτες εκτός 80, 81, 8080, 8081 και εσύ κατέβαζε αν θέλεις από torrent με 30KB/s (όπως από rapid) ένα αρχείο 720p. Μέχρι να κατέβει θα έχει παιχτεί η ταινία στην τηλεόραση.

Και αν κατεβάζεις συνεχόμενα μεγάλα αρχεία στέλνει ο πάροχος τα στοιχεία στις εταιρείες προστασίας δικαιωμάτων (υποχρεωτικά αλλιώς θα πληρώσει πρόστιμο) και σου κόβει το ιντερνετ μέχι να ξεκαθαριστεί η κατάσταση και να αποδείξεις ότι κατέβαζες όλες τις εκδόσεις linux που έχουν βγει έως τώρα.

 

Δεν ξέρω τι θα γίνει με το usenet. Αν καταφέρει και επιβιώσει μας βλέπω κατά εκεί, αλλά τα 20€ τον μήνα είναι τσουχτερό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σοβαρά μιλάτε; Νόμιζα πως ΑπΑγΟρΕυΟΣανΤενΝν.

 

 

 

η Ελληνική γλώσσα προϋποθέτει να υπάρχει και μια στοιχειώδης νοημοσύνη κατά την εφαρμογή των ορισμών της. αυτά που έγραψες δεν είναι κεφαλαία. Είναι μικρά με κεφαλαία. Τα κεφαλαία επιτρέπονται. Μικρά με κεφαλαία όχι. Ίσως τώρα το καταλάβεις καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...